Ekspert Morele | 15:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zasilacze komputerowe - który wybrać? Jaki najlepszy?

Oferta zasilaczy komputerowych jest bardzo szeroka i różnorodna. Jak wybrać najlepszy z nich? Na co zwrócić uwagę?

Zasilacz to jeden z najważniejszym komponentów komputerowych – od niego zależy stabilna praca urządzenia. Nie każdy zasilacz oferuje równie dobre parametry techniczne i równie wysoką sprawność. Jak wybrać najlepszy model? Które parametry są kluczowe?

Zasilacz do komputera – co to takiego?

Zasilacz PC to niewielkie urządzenie, które odpowiada za bezproblemowe i stabilne zasilanie komputera, a konkretniej płyty głównej, dysków, napędów, karty graficznej oraz innych komponentów, które wymagają podłączenia do zasilania.

Jak wybrać zasilacz do komputera stacjonarnego? Na co zwrócić uwagę?

Gdy zerkniemy na opis oraz specyfikację jakiegokolwiek zasilacza PC, z łatwością dostrzeżemy cały szereg parametrów technicznych, które go charakteryzują. Choć niektóre z tych cech mogą wydawać się niezrozumiałe, to dość łatwo można się z nimi zaznajomić, by wybrać dobrej jakości zasilacz do komputera. Oto kluczowe parametry, którym należy się przyjrzeć podczas zakupu:

 • Moc – to kluczowy parametr przy wyborze zasilacza. Określa on, jak wiele energii zasilacz będzie mógł dostarczyć komponentom komputera. Warto pamiętać o tym, że moc zasilacza nie oznacza całkowitego zużycia energii elektrycznej, gdyż zależy to od sprawności zasilacza oraz od bieżącego zapotrzebowania na energię poszczególnych podzespołów.
 • Sprawność – to parametr mający ogromny wpływ na zużycie energii. Sprawność zasilacza określa, jaki procent pobranej energii jest faktycznie oddawany do podzespołów, a jaki procent się marnuje. Im wyższa sprawność zasilacza, tym niższe straty energii i lepsza energooszczędność urządzenia. Sprawność zasilaczy jest potwierdzana odpowiednimi certyfikatami – miarodajne i godne uwagi są certyfikaty 80 Plus, które są przyznawane naprawdę dobrej klasy zasilaczom.
 • Chłodzenie – zasilacz komputerowy wymaga chłodzenia. Stosowane są jego trzy rodzaje: aktywne (najpopularniejsze, oparte na pracy wentylatora), pasywne (rzadziej spotykane, stosowane głównie w droższych zasilaczach o niższej mocy) oraz półpasywne (wentylator uruchamia się tylko w razie potrzeby). Wybierając zasilacz, warto zweryfikować zastosowany sposób chłodzenia, a jeśli priorytetem jest zasilacz do komputera cichy, to warto wybrać model z chłodzeniem aktywnym lub półpasywnym o jak największej średnicy wiatraka albo zasilacz chłodzony pasywnie.
 • Maksymalne obciążenie linii 12 V – nie tylko całkowita moc zasilacza ma znaczenie, ale też maksymalne obciążenie linii 12 V, gdyż jest to linia odpowiedzialna za zasilanie procesora i karty graficznej. Zastanawiając się nad tym, jaki zasilacz do karty graficznej albo wręcz nad tym, jaki zasilacz do komputera gamingowego będzie najlepszy, warto od razu zwrócić uwagę na jak najwyższe maksymalne obciążenie linii 12 V.
 • Modularne okablowanie – niektóre zasilacze komputerowe posiadają odpinane przewody, co jest dość wygodnym rozwiązaniem, gdyż można odpiąć te kable, które nie są potrzebne i zyskać więcej miejsca oraz przewiewu w obudowie.
 • Zastosowane zabezpieczenia – komputer i jego podzespoły są wrażliwe na skoki napięcia i stąd też różnego rodzaju zabezpieczenia w zasilaczach. Szczególnie godne polecenia są zasilacze posiadające zabezpieczenia OVP (przed zbyt wysokim napięciem), UVP (przed zbyt niskim napięciem), OPP (przed przeciążeniem zasilacza), SCP (przed zwarciem), OTP (zabezpieczenie termiczne).
 • Cena – zasilacz do komputera może kosztować kilkadziesiąt złotych, kilkaset, a nawet tysiąc lub dwa tysiące złotych. Warto pamiętać o tym, by weryfikować parametry, wybierając zasilacz do komputera. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością, ale sugeruje, z jakiej klasy zasilaczem mamy do czynienia. Najtańsze urządzenia tego typu nie mają najlepszych parametrów, stąd też bardziej polecane są zasilacze ze średniej i wyższej półki cenowej.
 • Marka – wielu kupujących zastanawia się, wybierając zasilacz komputerowy, jakiej firmy będzie najlepszy. Sam logotyp znanego producenta nie gwarantuje jeszcze, że zasilacz spełni wygórowane oczekiwania, ale produkty znanych firm bywają lepiej dopracowane i bardzo często oferują lepsze parametry. Zdecydowanie lepiej więc sięgnąć po zasilacz komputerowy Chieftec, Corsair, SilverStone, SilentiumPC lub innej znanej firmy niż po produkt marki, o której niewiele wiadomo.
 • Opinie, recenzje i oceny – wybierając zasilacz komputerowy, warto zweryfikować nie tylko jego parametry techniczne, ale też sprawdzić, jak jego działanie oceniają użytkownicy, którzy już zdecydowali się na zakup. W tym celu warto przejrzeć rankingi zasilaczy, a także recenzje upatrzonych modeli. By uniknąć bubli, warto zerknąć na zestawienia typu: zasilacz do komputera – czarna lista. Zawiera ona te modele zasilaczy, które nie trzymają parametrów i stanowią spore ryzyko, jeśli chodzi o bezpieczne i stabilne zasilanie urządzenia.

Zasilacz komputerowy – jaką moc wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze zasilacza komputerowego jest właśnie jego moc. Wielu użytkowników poszukuje odpowiedzi na pytania typu: zasilacz komputerowy – ile Wat? W sprzedaży znajdziemy całą gamę różnorodnych rozwiązań, jak zasilacz komputerowy 500 W, zasilacz komputerowy 700 W, czy też zasilacz komputerowy 1000 W. Jaka moc będzie odpowiednia? Warto pamiętać o kilku kwestiach:

 • Moc zasilacza to parametr określający moc nominalną, maksymalną ilość energii, jaką zasilacz jest w stanie oddać do zasilenia podzespołów komputera.
 • Jeśli sprawność zasilacza jest niska (poniżej 80% lub w ogóle nie jest określona), może on pobierać dużo więcej energii niż będzie w stanie oddać do podzespołów, a to będzie generowało duże straty energetyczne. Z tego względu warto wybierać zasilacze certyfikowane. Zasilacz komputerowy Gold (z certyfikatem 80 Plus Gold) będzie miał sprawność na poziomie około 90%, a zasilacz komputerowy Silver (z certyfikatem 80 Plus Silver) będzie miał sprawność około 85-88%.
 • Zasilacz o dużej mocy nie będzie pobierał cały czas maksymalnej ilości energii. Wielu użytkowników zastanawia się nad tym, wybierając zasilacz komputerowy, ile pobiera prądu. Tymczasem pobór energii zależy od bieżącego zapotrzebowania na nią (co jest uzależnione od konfiguracji PC i od bieżącego obciążenia), a także od sprawności zasilacza. Zakup zasilacza o wyższej mocy nie będzie więc skutkować wyższym zużyciem energii przy małym obciążeniu.

By dobrać odpowiednią moc zasilacza, można samodzielnie skalkulować ją – analizując zapotrzebowanie poszczególnych podzespołów na energię. Inna opcja to skorzystanie z kalkulatorów zasilaczy, do których dodaje się podzespoły, a algorytm wylicza potrzebną moc zasilacza. Można też skorzystać z sugestii zawartych w opisach samych zasilaczy. Zasilacz do komputera do gier bywa oznaczony jako gamingowy, a także odpowiednio opisany. Podobnie bywa z zasilaczami biurowymi oraz innego rodzaju. Ostatecznie warto jednak orientować się, jaka moc jest potrzebna do zasilenia i wybrać model zasilacza nieco na wyrost – na przykład kupić zasilacz komputerowy 400 W, gdy zapotrzebowanie podzespołów wynosi około 300-350 W, a zasilacz komputerowy 600 W, gdy zapotrzebowanie wynosi około 500 W i tak dalej.

Udostępnij
3,3
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)