Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz UPS do routera – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pomagamy w wyborze odpowiedniego zasilacza awaryjnego do routera.

Awaria sieci elektrycznej nie musi być równoznaczna z przymusową przerwą w działaniu wielu urządzeń. Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach często jest bowiem zasilacz awaryjny UPS. Jest on wyposażony w akumulator, który jest ładowany z sieci, by następnie, w razie potrzeby, zasilić urządzenie, gdy sieć elektryczna nie przesyła energii.

Polecane zasilacze awaryjne UPS

W przypadku routerów, taki zasilacz może okazać się niezbędny. Awaria podczas pobierania dużego pliku czy też obsługi specjalistycznego narzędzia z dostępem do sieci to ostatnie, czego byśmy chcieli. Awaryjne zasilanie routera może więc uratować sytuację. Żeby jednak to wszystko okazało się możliwe, konieczny jest dobór odpowiedniego modelu sprzętu.

Jaki zasilacz UPS do routera wybrać?

Wbrew pozorom, oferta rynkowa omawianych urządzeń jest bardzo szeroka. Poszczególne modele są zróżnicowane zarówno pod względem kluczowych parametrów technicznych, jak i rodzaju. Na początku warto zająć się tą drugą kwestią.

 • Zasilacze UPS offline. Określane w ten sposób ze względu na dysponowanie tak zwaną bierną rezerwą. Są to najprostsze i najtańsze zasilacze, które przesyłają energię bez wykorzystania zaawansowanych zabezpieczeń, co w przypadku wrażliwych urządzeń może być problemem. Co ważne również, modele offline cały proces uruchamiają nawet przez kilkadziesiąt milisekund – niektóre sprzęty w tym czasie mogą się wyłączyć, co oczywiście redukuje ich przydatność do zera. Co równie istotne, tego typu zasilacze nie powinny być stosowane do ładowania urządzeń o dużym zapotrzebowaniu na energię.
 • UPS line-interactive. Najczęściej spotykane na rynku. W porównaniu z modelami offline, urządzenia te monitorują zarówno napięcie zasilające, jak i jego częstotliwość oraz kąt przesunięcia fazowego. Dzięki temu, znacznie łatwiej można dostosować sposób uruchamiania do sieci. Wszystko to przekłada się na błyskawicznie przełączanie, a także redukcję wszelkich zakłóceń.
 • UPS online. Wyróżniają się podwójną kompresją napięcia zasilającego. Między innymi to sprawia, że urządzenia te gwarantują doskonałą ochronę przed zakłóceniami, a także zawsze stabilną pracę. Są jednak bardzo drogie, dlatego też stosuje się w przypadku specjalistycznych sprzętów o sporej mocy.

Na co zwrócić uwagę wybierając UPS pod router?

Oczywiście dobór rodzaju omawianych urządzeń nie załatwia całej sprawy. Pod uwagę musimy wziąć bowiem także istotne parametry techniczne, które muszą zostać odpowiednio dopasowane do posiadanego przez nas routera. Warto więc mieć dostęp do jego specyfikacji technicznej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 • Moc. Zaczynamy od najważniejszego parametru. Jaka moc zasilacza UPS okaże się odpowiednia? Jak nietrudno się domyślić, powinna ona odpowiadać mocy i poziomowi poboru energii posiadanego przez nas routera. Jeśli zdecydujemy się na zasilacz o większej mocy, będziemy mogli w tym samym czasie zasilić również inne urządzenia. Co ważne, w specyfikacjach technicznych podawana jest zarówno standardowa moc, jak i moc pozorna.
 • Napięcie. Zwrócić uwagę należy na napięcie wejściowe i wyjściowe. Oczywiście musi zostać dopasowane go sprzętów, jakie chcemy zasilać.
 • Czas podtrzymywania. Zasilacz awaryjny UPS może podtrzymywać napięcie przez określony czas, który jest zależny od konkretnego obciążenia. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną sprzętu. Jeśli nie znajdziemy tego typu informacji, powinniśmy rzucić okiem na recenzje i testy interesujących nas urządzeń.
 • Czas przełączania. Niezwykle ważny parametr, o którym nie możemy zapominać. Oczywiście im szybciej zasilacz będzie przełączał się na pracę na baterii, tym lepiej. W przypadku zbyt dużych wartości, router może się wyłączyć, zanim zasilanie awaryjne zostanie uruchomione.
 • Złącza. W przypadku routerów, powinniśmy celować w urządzenia, które zostały wyposażone w złącza RJ-45 oraz USB.
 • Funkcje, wyposażenie i tryby. Producenci starają się zwiększać potencjał swoich sprzętów poprzez implementację wielu przydatnych rozwiązań. Wspomnieć można tu między innymi o auto resecie, alarmach dźwiękowych, wygodnych wyświetlaczach czy też zimnym starcie, który pozwala uruchomić zasilacz bez dostępu do sieci elektrycznej.
 • Kształt napięcia wyjściowego. Ma spore znaczenie w przypadku urządzeń wrażliwych na rodzaj napięcia. W przypadku routerów, warto decydować się na modele z symulowaną sinusoidą.
 • Obudowa. Pod tym względem oferta jest bardzo zróżnicowana. Oczywiście wymiary są często zależne od możliwości sprzętów – na rynku znajdziemy między innymi spore zasilacze w obudowach Tower, ale również modele mniejsze (Mini Tower), a nawet miniaturowy UPS dla routera.
 • Firma. Dla wielu osób kluczową kwestią jest renoma producenta, który odpowiada za przygotowanie urządzenia. Jakiej firmy zasilacz UPS warto wybrać? Polecane są między innymi zasilacze awaryjne UPS Green Cell, zasilacze awaryjne UPS Qoltec, zasilacze Azo Digital, zasilacze awaryjne UPS APC oraz zasilacze Sweex.

Ile kosztuje zasilacz UPS do routera?

Koszt zakupu omawianych urządzeń jest zależny oczywiście od ich rodzaju, a także wspomnianych wyżej parametrów technicznych. Standardowe modele o niskiej mocy zakupimy za około 100-150 złotych. Jeśli zależy nam szybkim przełączaniu i dodatkowej ochronie, powinniśmy przygotować się na wydatek od 200 złotych do nawet tysiąca złotych.

Modele najbardziej rozbudowane, pozwalające na podłączenie wielu urządzeń, kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb i rodzaju routera, który zostanie do zasilacza podłączony.

Udostępnij
2,6
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

ble, ble, ble. Bełkot. Nic o zasilaczach buforowych, ktore sa idealne.
Specjalista Morele | 20:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.