Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz UPS APC – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Analizujemy ofertę firmy APC i podpowiadamy, na które zasilacze warto zwrócić szczególną uwagę.

Producent dostarcza na rynek wiele tego typu urządzeń, dostosowanych do pracy z różnymi sprzętami. W ofercie znaleźć można między innymi zasilacz UPS do komputerów, kotłów gazowych, lodówek, routera, klimatyzacji i wielu innych urządzeń. Do tego dochodzą również UPS-y do użytku specjalistycznego, pozwalające na zasilanie szczególnie wrażliwych systemów.

Do czego posłuży nam UPS? Zasilacz awaryjny APC zapewni dopływ energii do podłączonych urządzeń wówczas, gdy dojdzie do awarii sieci energetycznej. Dzięki temu, możliwe okaże się podtrzymanie ich działania do czasu powrotu do zasilania sieciowego. Zasilacze UPS zapewniają również ochronę przed różnego rodzaju zakłóceniami sieci, związanymi chociażby z nagłym skokiem lub spadkiem napięcia. Problemy tego typu mogą doprowadzić do nagłego wyłączenia urządzenia, problemów z jego prawidłową pracą, a nawet do uszkodzenia konkretnych układów. Wszystko to sprawia, że UPS-y są często gwarantem stabilnej i bezpiecznej pracy wielu sprzętów.

Spółka APC została utworzona w roku 1981. Od tamtego czasu skupia się na przygotowywaniu urządzeń i rozwiązań z zakresu zasilania i fizycznej struktury IT.

Zasilacz UPS APC – jak wybrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, producent oferuje dostęp do naprawdę wielu zróżnicowanych urządzeń, toteż ich dobór musi zostać poprzedzony odpowiednią analizą najważniejszych kryteriów i parametrów technicznych. Pozwoli to w sposób skuteczny dobrać UPS do zasilanego urządzenia.

 • Architektura. W ofercie firmy APC dostępne są trzy rodzaje zasilaczy UPS. Różnią się one architekturą, która przekłada się nie tylko na osiągi uzyskiwane podczas pracy, ale również na stopień zabezpieczeń.

  Najprostszymi najtańszymi urządzeniami są zasilacze offline, z tak zwaną bierną rezerwą. Ze względu na specyficzny kształt napięcia wyjściowego (schodkowy, zmodyfikowana i aproksymowana sinusoida), nie wszystkie urządzenia mogą zostać do nich podłączone. Należy podkreślić również, że UPS-y te zapewniają wyłącznie podstawową ochronę przed zanikiem zasilania.

  Znacznie bardziej rozbudowane pod tym względem są zasilacze typu line-interactive. W ich przypadku możemy liczyć na ochronę przed różnego rodzaju zakłóceniami sieci energetycznej, dlatego też okażą się dobrym wyborem do urządzeń wrażliwych na wszelkie zmiany. Zasilacze te są najczęściej wybierane do użytku standardowego.

  Jeśli jednak szukacie zasilaczy specjalistycznych, powinniście zainteresować się modelami typu offline. Nie dość, że generują idealny kształt napięcia wyjściowego, to jeszcze zapewniają kompleksową ochronę przed zakłóceniami. Są jednocześnie zasilaczami najdroższymi. Firma APC oferuje również modele offline z podwójną konwersją.

 • Moc. Najważniejszy parametr techniczny, który powinien zostać odpowiednio dopasowany do urządzenia, które będzie zasilane przy użyciu UPS-a. Warto przy tym pamiętać, że wiele zasilaczy pozwala na podłączenie wielu sprzętów, wszystko zależy oczywiście od liczby zamontowanych złączy komunikacyjnych. Firma APC w swojej ofercie dysponuje zasilaczami o mocy od około 200 W do nawet 16000 W. Doskonale pokazuje to, że jesteśmy w stanie dobrać zasilacz do każdego sprzętu – lodówki, pieca, komputera czy też urządzeń specjalistycznych.
 • Kształt napięcia wyjściowe. Jak już wspomnieliśmy, ma on spory wpływ na to, jakie urządzenia mogą zostać podłączone do zasilacza, a także, w jaki sposób będzie odbywać się ich obsługa. Kształtem idealnym jest pełna sinusoida, jednak w ofercie znaleźć można również modele zapewniające pewne odchylenie od tej normy.
 • Czas przełączania. Kolejny parametr dotyczy tego, jak szybko dochodzi do przełączenia na zasilanie awaryjne, a więc z akumulatorów. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku urządzeń wrażliwych. Jeśli bowiem czas przełączenia będzie zbyt długi, sprzęt może się wyłączyć, zanim dojdzie do niego zasilanie awaryjne. W ofercie APC znaleźć można jednak zasilacze, w przypadku których czas przełączania nie przekracza granicy 10 ms.
 • Złącza komunikacyjne. Jak wiadomo, decydują o tym ile i jakie urządzenia mogą zostać podłączone do zasilacza. W katalogu omawianego producenta dostępne są modele wyposażone w takie złącza jak USB (w większości przypadków), SmartSlot, RJ-45, RS232, RJ-11 czy też DB9.
 • Czas podtrzymywania. Kolejny istotny parametr, który tym razem wskazuje nam, jak długo zasilacz jest w stanie działać po odłączeniu zasilania. Oferta APC jest tak szeroka, że bez większych problemów dobierzemy sprzęt także pod tym względem.
 • Obudowa. Nie ma ona wpływu na przebieg zasilania awaryjnego, jednak warto dobrać ją w zależności od ilości posiadanego wolnego miejsca. W katalogu dostępne są między innymi UPS-y w obudowach typu Tower, Dekstop, a także od Rack 1U do Rack 6U.

Decydując się na zakup zasilacza UPS, warto sprawdzić jeszcze liczbę gniazd standardowych i IEC 320 C13, a także ewentualne dodatki, na przykład w postaci możliwości wymiany akumulatorów lub podpinania modeli zewnętrznych, funkcji zimny start, która pozwala na uruchomienie zasilacza bez dostępu do sieci energetycznej, a także różnego rodzaju zabezpieczeń.

Zasilacz UPS od APC – jaka cena?

Oferta producenta jest rozbudowana nie tylko pod względem rodzaju dostępnych w niej urządzeń, a także konkretnych zastosować i parametrów technicznych, ale również przedziałów cenowych. Jeśli szukacie stosunkowo słabych zasilaczy, które chcecie podłączyć pojedynczego urządzenia o niskim zapotrzebowaniu na energię, powinniście przygotować się na wydatek rzędu 200-300 złotych,

Ceny modeli line-interactive, które wyróżniają się dodatkowymi zabezpieczeniami i zwiększoną mocą, rozpoczynają się mniej więcej od 500 złotych. Są one wykorzystywane między innymi do zasilania lodówek i kotłów gazowych. Osobną kategorię tworzą zasilacze online i specjalistyczne. Ze względu na budowę i możliwości, zapłacić musimy od 1000 złotych za modele standardowe do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy za zasilacze specjalistyczne.

Zasialcze UPS od APC – polecane modele

Na koniec pozostaje nam już tylko wskazać kilka modeli zasilaczu APC, które cieszą się szczególnym uznaniem wśród klientów. Być może ułatwi Wam to wybór odpowiedniego sprzętu.

 • Zasilacz UPS APC Back-UPS 700VA – na początek model z niskiej półki cenowej. Zasilacz wyróżnia się mocą na poziomie 390 W i obudową typu Dekstop. Czas przełączania w jego przypadku wynosi poniżej 10 milisekund, został przygotowany w architekturze line-interactive i zapewnia zabezpieczenia przeciążeniowe i przepięciowe. Cena? 361 złotych.
 • Zasilacz UPS APC BACK UPS CS 650 VA – zasilacz typu offline, zapewniający podstawową ochronę i moc na poziomie 400 W. Jest w stanie działać przez 4,7 minuty, a jego ładowanie trwa średni 6 godzin. Kosztuje niecałe 548 złotych.
 • UPS APC Smart SRT 8000VA 230V – na koniec zasilacz do zadań specjalnych za ponad 23 tysiące złotych. Jest to oczywiście UPS typu online, gwarantujący napięcie wyjściowe w kształcie pełnej sinusoidy. Do tego dochodzi moc wynosząca 8000 W i mnóstwo dodatkowych zabezpieczeń.
Udostępnij
1,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.