Udostępnij
Skomentuj

Zasilacz UPS z akumulatorem – jak wybrać? Który najlepszy?

Analizujemy wszystkie rodzaje zasilaczy UPS i pomagamy w wyborze tego najlepszego.

Gdy czasowa utrata zasilania może doprowadzić do utraty kluczowych danych, zepsucia produktów lub innych, krytycznych sytuacji, warto wyposażyć się w urządzenie, które zapewni dostęp do zasilania awaryjnego.

Polecane zasilacze awaryjne UPS

Mowa w tym miejscu oczywiście o zasilaczu UPS, zwanym również bezprzerwowym. Zasada jego działania jest w miarę prosta – urządzenie jest bowiem wyposażone w akumulator (wbudowany lub zewnętrzny), który kumuluje energię elektryczną. Gdy dostęp do sieci zostanie przerwany, natychmiast rozpoczyna się zasilanie podłączonych do zasilacza sprzętów, przy użyciu właśnie akumulatora. Dzięki temu, praca urządzeń może być kontynuowana.

To jednak nie wszystko, ponieważ zasilacz UPS pełni również funkcję zabezpieczającą. Przed czym? Przede wszystkim przed zakłóceniami sieci energetycznej. Skoki lub spadki napięcia mogą doprowadzić do zakłóceń w pracy sprzętów, a także ich nagłemu wyłączeniu. Tego typu problemami nie musimy martwić się wówczas, gdy urządzenia te podłączymy do zasilacza UPS.

Jaki akumulator w zasilaczu UPS?

Jak już wspomnieliśmy, za dostarczanie energii do podłączonych urządzeń odpowiada akumulator. Warto w tym miejscu podkreślić, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasilaczy. Standardowym jest zasilacz UPS z wbudowanym akumulatorem. W jego przypadku należy dokładnie sprawdzić, jaką pojemnością wyróżnia się akumulator, a także, w jaki sposób przekazywana jest energia.

UPS z wbudowanym akumulatorem jest wykorzystywany przede wszystkim w domach i małych firmach. Posłuży do zasilania komputera, lodówki i innych standardowych urządzeń. Jeśli jednak potrzebne nam urządzenie do zasilania kilku-kilkunastu stanowisk, serwerów, infrastruktury sieciowej lub sprzętów specjalistycznych, lepszym wyborem okaże się zasilacz UPS z zewnętrznym akumulatorem lub akumulatorami. Łatwiej jest w ten sposób dobrać ogniwa, które będą w stanie „uciągnąć” konieczność wdrożenia zasilania awaryjnego. Takie kombajny mogą również poradzić sobie z obsługa wielu urządzeń jednocześnie.

Warto jednak podkreślić, że także zasilacze z wbudowanymi akumulatorami możemy podłączać do ogniw zewnętrznych. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy taka możliwość rzeczywiście istnieje. Tego typu zasilacze powinny pozwolić również na łatwą wymianą wewnętrznych akumulatorów, co oczywiście przełoży się na znaczne wydłużenie żywotności UPS-ów.

Jaki zasilacz UPS z akumulatorem wybrać?

Jak łatwo można się domyślić, rodzaj akumulatora to niejedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu omawianych urządzeń. Ogromne znaczenie ma także jego rodzaj, a mówiąc dokładniej, sposób wykonania.

Zdecydowanie najprostsze i najtańsze są tak zwane zasilacze offline, wyróżniające się tak zwaną bierną rezerwą. Ich zaletą jest niska cena, do wad należy zaliczyć przede wszystkim charakterystyczne napięcie wyjściowe, przez które nie wszystkie urządzenia mogą zostać podłączone do zasilacza, a także znikomą ochronę przed wspomnianymi wcześniej zakłóceniami sieci energetycznej.

Znacznie bardziej rozbudowane są zasilacze UPS line-interactive. Zapewniają skuteczniejszą ochronę przed zakłóceniami i zanikami napięcia. Jeżeli natomiast zależy nam na sprzętach z najwyższej półki, powinniśmy celować w zasilacze UPS online. Są bardzo drogie, dlatego kupuje się je przede wszystkim do użytku specjalistycznego, jednak w zamian zapewniają ochronę kompleksową, także urządzeń najbardziej wrażliwych na wszelkie nieprawidłowości.

Poza określeniem typu zasilacza, warto zwrócić uwagę na konkretne parametry techniczne, co pozwoli lepiej dopasować UPS do urządzeń, która ma zasilać i zabezpieczać. Istotne okażą się przede wszystkim rodzaje i liczba złączy komunikacyjnych, ogólna moc zasilacza, czas pracy na akumulatorach (czas podtrzymywania), kształt napięcia wyjściowego, a także czas przełączania, a więc przechodzenia na zasilanie awaryjne. W przypadku zasilaczy dobrej jakości, zwykle wynosi on mniej niż 10 ms, wyższe wartości mogą doprowadzić do wyłączenia urządzeń, zanim uruchomione zostanie awaryjne zasilanie. Jeśli korzystamy np. z komputera, taki zasilacz okaże się bezużyteczny.

Niektóre UPS-y są wyposażane również w dodatkowe filtry antyprzepięciowe, które zwiększają zakres ochrony urządzeń, a także w dodatkowe funkcje, takie jak na przykład zimny start – pozwala na uruchomienie zasilacza bez dostępu do prądu.

Ile kosztuje zasilacz UPS z wbudowanym akumulatorem?

Koszt zakupu omawianych urządzeń może być niezwykle zróżnicowany. Wszystko zależy bowiem od użytej architektury, parametrów technicznych, a także rodzaju akumulatora. Podstawowe modele z akumulatorem wbudowanym zakupimy już za około 200 złotych. Jeśli jednak zależy nam na większej mocy i lepszych zabezpieczeniach, powinniśmy przygotować się na wydatek kilkukrotnie większy.

Oczywiście najdroższe będą zasilacze specjalistyczne, których ceny wynoszą kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. W każdym przypadku należy dopasować sprzęt do jego zastosowania, a także liczby i rodzaju „chronionych” urządzeń. Na tej podstawie należy dobrać także akumulatory.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

UPS APC - UPS Green Cell - UPS Volt - UPS Eaton - UPS 1000W

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.