Udostępnij
Skomentuj

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu? Dlaczego warto go mieć?

UPS pomaga ochronić Twój dom przed skutkami nagłej utraty zasilania. Jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Zasilacz awaryjny UPS (z angielskiego: uninterruptible power supply – zasilacz bezprzerwowy) służy do chwilowego podtrzymania funkcjonowania podłączonych do niego urządzeń w przypadku zaniku lub nieprawidłowych parametrów energii sieciowej. Łączy w sobie jednostkę sterującą oraz akumulator. Ta pierwsza monitoruje zasilanie sieciowe i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów dostarcza prąd zgromadzony w baterii, podobnie jak robi to ogniwo laptopa nagle odłączonego od gniazdka. UPS potrafi jednak zasilić więcej niż tylko komputer.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu?

W zależności od swojej konstrukcji i przeznaczenia urządzenia domowe mogą być mniej lub bardziej czułe na wahania napięcia i jego zaniki. Nieposiadające zaawansowanej elektroniki toster lub suszarka do włosów w najgorszym razie przerwą pracę i wznowią ją, gdy zasilanie wróci. Jednak już komputer czy telewizor mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza jeżeli problemy z energią sieciową zdarzają się regularnie. Dobry UPS do domu jest w stanie je przez chwilę podtrzymać, pozwalając na zapisanie plików i bezpieczne wyłączenie urządzeń.

Polecane zasilacze awaryjne UPS

Z korzystaniem z zalet zasilaczy awaryjnych kojarzą się przede wszystkim serwerownie. Odpowiednio skonfigurowane, kosztujące nawet dziesiątki lub setki tysięcy złotych UPS-y w razie wykrycia problemów automatycznie wysyłają sygnał wyłączenia do podłączonych urządzeń. Czekają one wówczas na powrót energii sieciowej i wznawiają pracę wraz z powrotem prądu. Choć koszt zakupu takiego zasilacza może wydawać się ogromny, wciąż jest znacznie niższy niż naprawa bądź wymiana w przypadku ewentualnego uszkodzenia czy spalenia podzespołów albo pamięci.

UPS-y przydają się także w aptekach i szpitalach. W razie awarii prądu są w stanie podtrzymać przez jakiś czas chłodziarki medyczne służące do przechowywania szczepionek czy pobranych próbek. W szpitalu bywają łączone z generatorami, utrzymując zasilanie ratujących życie urządzeń w czasie niezbędnym do rozruchu silnika spalinowego. Przydają się także w sklepach, gdzie pomagają kontynuować działanie czujników ruchu, monitoringu czy alarmu.

Jeżeli zdarzyło Ci się mieć problem z chwilowym czy dłuższym zanikiem zasilania i chcesz uniknąć związanych z nim kłopotów, UPS do zasilania domu to doskonały wybór dla Ciebie. Dzięki niemu zmniejszysz ryzyko utraty połączenia z internetem, awarii dysku twardego, a nawet zepsucia się jedzenia w lodówce. Może stanowić też niezbędny element nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania opartej na elektronicznych czujnikach. Ten poradnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza awaryjnego.

Jakie cechy powinien mieć zasilacz awaryjny UPS do domu?

Ogólna konstrukcja zasilacza awaryjnego jest stosunkowo prosta. Składa się on z prostownika, akumulatora, falownika i jednostki sterującej. Prostownik służy do zmiany prądu przemiennego w stały, konieczny do ładowania akumulatora. Z kolei pochodząca z niego energia przekształcana jest przez falownik z powrotem na prąd zmienny służący do zasilania podłączonych urządzeń. W zależności od producenta, modelu i rodzaju UPS-a ta ogólna konstrukcja może się różnić w szczegółach. Ogólna zasada działania pozostaje jednak wciąż taka sama.

Istnieją trzy zasadnicze rodzaje UPS-ów. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju podłączonych do nich urządzeń oraz ich tolerancji na wahania napięcia i długość przerwy w zasilaniu. Pierwszym z nich, spotykanym na najniższej półce cenowej, jest offline. W tym przypadku wszystkie podłączone do UPS-a urządzenia są stale zasilane bezpośrednio z sieci. Akumulatory zaś zostają podładowane niewielkim prądem. Zminimalizować straty energii pomaga fakt, że w czasie normalnej pracy jedynym zasilanym elementem UPS-a jest układ sterowania.

Służy on do stałego monitorowania napięcia, a w razie jego zaniku lub silnego wahania w ciągu maksymalnie kilkunastu milisekund wymusza przełączenie na zasilanie akumulatorowe. Wadą tego rozwiązania jest brak filtrowania zakłóceń napięcia i opóźnienie w reakcji na wystąpienie problemów. Niepodważalnymi zaletami są jednak cena, trwałość akumulatorów, niski poziom hałasu oraz prawie zerowe koszty eksploatacji spowodowane minimalnymi stratami energii.

Drugi rodzaj urządzeń to UPS online. W jego przypadku zasilanie stale przechodzi przez układ prostownik, akumulator, falownik. Dzięki temu UPS jest w stanie nieprzerwanie filtrować napięcie wejściowe. Na wypadek awarii któregokolwiek podzespołu występuje również szyna obejściowa, pozwalająca bezpośrednio połączyć podłączone urządzenia z zasilaniem sieciowym. Ze względu na swoją konstrukcję UPS online to rozwiązanie droższe w zakupie i eksploatacji oraz głośniejsze.

Niepodważalną zaletą tego typu zasilacza awaryjnego jest jednak brak opóźnienia w przełączaniu na pobór mocy z baterii. Z tego względu to właśnie UPS-y online stosowane są zwykle do podtrzymywania pracy serwerów i urządzeń szpitalnych. Trzeci typ to UPS line-interactive, będący zasilaczem offline oferującym częściową stabilizację napięcia wyjściowego oraz mniejsze opóźnienie w przełączaniu poboru na akumulator. Jest przy tym zwykle dostępny w cenie niewiele wyższej od swojego bardziej podstawowego odpowiednika.

Wszystkie trzy rodzaje UPS-ów sprawdzają się w domu. Urządzenie online jest jednak w większości przypadków wyraźnie droższe, a jego zaawansowane funkcje niekoniecznie potrzebne. Różnica w koszcie zakupu może być więc lepiej zagospodarowana przez wybór urządzenia wyposażonego w większy akumulator albo cechującego się większą mocą. Co ciekawe, producenci zasilaczy awaryjnych nie podają zwykle wprost pojemności akumulatora. W to miejsce informują zwykle o długości podtrzymania dla obciążenia 100% i 50%, zazwyczaj liczonej w minutach.

Czas ten zależy jednak od poboru mocy podłączonych do UPS-a urządzeń. Jej maksymalna wartość jest wyrażona w postaci pozornej (w woltoamperach – VA) oraz rzeczywistej (w watach – W). Żadna z nich nie powinna zostać przekroczona, gdyż grozi to przeciążeniem zasilacza. Na bazie danych technicznych swojego sprzętu dobierz więc UPS odpowiednio pod urządzenia, które ma podtrzymywać, najlepiej z zachowaniem dodatkowej rezerwy mocy skutecznej. Przykładowo, dla gamingowego PC warto wybrać zasilacz UPS 1000W.

Taka moc jest w stanie zapewnić komputerowi kilka minut pracy, co wystarczy w zupełności na zapisanie dokumentu czy stanu gry i bezpieczne wyłączenie sprzętu w oczekiwaniu na powrót zasilania sieciowego. Dokładnie tak samo działa to w przypadku profesjonalnych UPS-ów dedykowanych serwerom. Ale już dla smartfonu taki akumulator wystarcza nawet na parędziesiąt pełnych ładowań. Choć to pewne uproszczenie, zasilacz awaryjny jest więc nieco bardziej zaawansowanym i mocniejszym powerbankiem.

Dlaczego zasilacz awaryjny UPS przydaje się w domu?

Chwilowa przerwa w dostawie energii może bardziej zaskoczyć niż faktycznie zaszkodzić niektórym urządzeniom. Jednak skutkując restartem telewizora, routera czy komputera, przyspiesza zużycie ich komponentów elektronicznych, co w dłuższej perspektywie grozi awarią. Istnieje też bardzo duże ryzyko utraty wprowadzonych zmian lub uszkodzenia modyfikowanych w danym momencie plików. Jeżeli masz pecha, może to oznaczać konieczność powtarzania fragmentu gry albo, co gorsza, uszkodzenie tego ważnego dokumentu, który musisz oddać następnego dnia.

Dłuższa przerwa w dostawie energii zwykle jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ekstremalne warunki pogodowe. Wichury, burze czy śnieżyce mogą odciąć całe miejscowości od zasilania nawet na kilka dni. Choć w takim przypadku dostęp do internetu nie zawsze jest priorytetem, UPS potrafi stosunkowo długo podtrzymać pracę routera czy doładowywać urządzenia mobilne. Pomoże też utrzymać sprawność pomp i czujników systemu centralnego ogrzewania albo zasilić filtry akwarium.

Istnieją więc dwa scenariusze, w których sprawdza się UPS do domu jednorodzinnego. W przypadku występowania chwilowych, liczonych w sekundach bądź pojedynczych minutach, utrat zasilania jest on w stanie zapewnić ciągłość rozgrywki sieciowej albo pracy telewizora czy zabezpieczenie istotnych plików na komputerze. Uniknięcie wymuszonych wyłączeń i restartów urządzeń elektronicznych pomaga znacząco przedłużyć ich żywotność. Dostępne w niektórych modelach filtrowanie wahań napięcia oznacza też mniejsze ryzyko spalenia podzespołów.

W przypadku rzadkich, katastrofalnych w skutkach zjawisk pogodowych powodujących kilkugodzinne lub parodniowe przerwy w zasilaniu UPS sprawdza się równie dobrze. Dzięki niemu podtrzymasz pracę mniej energochłonnych, ale istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa elementów takich jak alarmy, czujniki dymu czy termostat pieca centralnego ogrzewania. Pozwoli Ci też zachować łączność ze światem poprzez zasilenie routera i doładowanie smartfona czy tabletu. W takich chwilach dobry UPS może więc oznaczać spokój ducha Twoich najbliższych.

Ile kosztuje zasilacz awaryjny UPS do domu?

Nie licz na to, że na zasilaniu typowym UPS-em ugotujesz obiad na elektrycznej kuchence albo zrobisz pranie. Człon „awaryjny” nie został umieszczony w nazwie przypadkowo. Jego funkcją jest ochrona cennych urządzeń i przechowywanych na nich danych, a nie dostarczanie stałego zasilania. Oczywiście można to zrealizować, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką montowaną na dachu. Cena akumulatora zdolnego dłużej zasilić cały dom potrafi wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poza kosztami trudno jednak jest znaleźć wady takiego rozwiązania.

Jeżeli nie dysponujesz nieograniczonym budżetem, a uważasz, że dobrym wyborem dla Ciebie może być zasilacz awaryjny UPS, cena nawet dobrze wyposażonych urządzeń pozytywnie Cię zaskoczy. Jest ona oczywiście zależna od mnóstwa czynników, takich jak technologia wykonania, pojemność akumulatora i zapewniana moc. Przy tej samej zdolności podtrzymania zasilania, modele online są wyraźnie droższe od tych offline lub line-interactive. Zapewniają jednak przy tym lepszą ochronę delikatnej elektroniki kosztem większego hałasu i poboru energii.

Trudno też uznać za zaskoczenie fakt, że wzrost oferowanej mocy wyjściowej oraz czasu podtrzymania podłączonych urządzeń również bezpośrednio przekłada się na cenę. Stosunkowo podstawowy UPS do telewizora albo innych mniej prądożernych sprzętów możesz dostać już za niewiele ponad 150 złotych. Nie zapewnia on jednak dobrej ochrony przed potencjalnymi przepięciami i innymi zakłóceniami. Z drugiej strony zapewnienie kilkuminutowego zasilania uchroni Twoją elektronikę od uszkodzenia.

Jeżeli dysponujesz rozbudowanym komputerem gamingowym, zasilacz awaryjny zdolny podtrzymać go przez chwilę na pełnej mocy może już kosztować około tysiąca złotych. Trudno taki UPS uznać za sprzęt przenośny, gdyż jego waga oscyluje w granicach 10 kilogramów. Jedną z ciekawszych funkcji stosowanych w tych nieco droższych zasilaczach jest tak zwany „zimny start”. Pozwala on na uruchomienie podłączonych urządzeń z samego UPS-a.

Oznacza to, że w przypadkach dłuższego odcięcia od prądu da się tylko z jego pomocą włączyć na chwilę komputer, by wysłać wiadomość albo skopiować plik. W skrajnych sytuacjach możesz też ratować się naładowaniem jego akumulatora w innym miejscu. Niezależnie jednak od scenariusza zastosowania, wybranych parametrów czy przedziału cenowego zasilacz awaryjny UPS APC lub innej renomowanej firmy oznacza bezpieczeństwo i pewność w każdej chwili.

Jego obecności możesz miesiącami nawet nie zauważyć. W sytuacjach podbramkowych zasilacz awaryjny jest jednak niezastąpiony. Nawet najtańsze modele błyskawicznie reagują na problemy z zasilaniem sieciowym, ratując efekty godzin Twojej pracy oraz przedłużając żywotność podłączonych urządzeń. W przypadku dłuższych przerw dzięki nim zachowasz łączność ze światem i bezpieczeństwo we własnym domu. Dobry UPS jest więc wartą rozważenia propozycją dla każdego.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Access Pointy - Moduły SFP - UPS Volt - UPS Eaton - Modemy

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.