Udostępnij
Skomentuj

Jazda na wrotkach – jak jeździć? Od czego zacząć?

Moda na wrotki wraca, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup swojej pary.

Wybór odpowiedniego sprzętu zdecydowanie ułatwi późniejszą naukę jazdy, która nie powinna potrwać długo. Oczywiście będzie to możliwe dopiero wówczas, gdy podejdziemy do tego w sposób odpowiedni. Choć jazda na wrotkach wydaje się być łatwiejsza od poruszania się przy użyciu rolek, i tak wymaga opanowania pewnych podstaw, dzięki którym unikniemy przykrych upadków.

Kiedy wynaleziono wrotki?

Zanim jednak przejdziemy do opisu strony praktycznej jazdy na wrotkach, warto powiedzieć nieco o historii tej dyscypliny. Jak wskazują różne źródła, wrotki zostały wynalezione w drugiej połowie XVIII wieku, a dokładniej mówiąc w roku 1760.

Ich wynalazcom był Jean-Joseph Merlin, belgijski konstruktor. Jak nietrudno się domyślić, były one rozwijane przede wszystkim w Belgii. Dopiero po pewnym czasie pojawiły się również w innych krajach, między innymi we Francji. Co ważne, ich konstrukcja zmieniała się wielokrotnie, aż do obecnej formy, która zapewnia niezbyt szybką, ale bardzo stabilną i płynną jazdę, dzięki czemu mogą z niej korzystać wszyscy.

Jak wybrać wrotki?

Jak już wspominaliśmy, wybór odpowiedniego sprzętu ma ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała nasza nauka jazdy, toteż warto poświęcić temu osobny akapit. Jak wiadomo, rolki posiadają dwie pary kół ułożone obok siebie oraz element hamujący znajdujący się z przodu.

Wszystko to sprawia, że są dwuśladowe. Musimy jednak pamiętać o tym, że na rynku dostępne są różnego rodzaje wrotek. Modele standardowe, rekreacyjne charakteryzują się przede wszystkim wysokim butem, zachodzącym za kostki. Dysponują one dość miękkimi kołami, dzięki czemu zapewniają stabilną, bezpieczną jazdę po bardzo zróżnicowanym terenie. Wszystko to sprawia, że okażą się dobrym wyborem na co dzień, ale również w ramach fitnessu na wrotkach.

Jeżeli jednak zależy nam na szybkiej jeździe, powinniśmy celować w odmiany sportowe, które są niższe i bardziej płaskie. Posiadają również inne kółka, która wyróżniają się dużą zwrotnością, a także możliwością rozwinięcia sporych prędkości. Polecane są przede wszystkim zawodowcom, a także osobom posiadającym zaawansowane umiejętności. Na rynku znaleźć można także wrotki do derby, skateparku, a także modele retro. Wszystko po to, aby każdy był w stanie kupić coś dla siebie.

Oczywiście wybór rodzaju wrotek to nie wszystko. Zwrócić musimy również uwagę na ich najważniejsze parametr. Należy dopasować twardość kółek (im twardsze, tym są szybsze), rodzaj buta (miękki lub twardy), łożyska, traki oraz szyny. Bardzo ważny jest również dobór rozmiaru wrotek – nie mogą być ani zbyt luźne ani za ciasne.

Kiedy wrotki dla dziecka?

Osobną kategorię sprzętową tworzą na rynku wrotki przygotowywane specjalnie dla dzieci. Są to modele ze specjalnie dopasowanymi łożyskami, kołami i butem, tak aby nasza pociecha mogła cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Nie ma sztywnej granicy wieku, od której możemy mówić, że dziecko jest w stanie jeździć na wrotkach. Producenci sprzętu przygotowują z reguły modele wyróżniające się modelem buta od 30. Dziecko powinno umieć utrzymać równowagę – jeśli ma z tym problemy, nie powinno zakładać wrotek. Oczywiście pamiętać należy o odpowiedniej asekuracji dziecka podczas nauki jazdy na wrotkach. Konieczne okażą się także ochraniacze i dobrze dopasowany kask.

Gdy dziecko opanuje podstawy, będzie nie tylko czerpało wiele frajdy z jazdy na wrotkach, ale również rozwinie wiele umiejętności. Poprawi się przede wszystkim jego koordynacja ruchowa. Wzmocnione zostaną również mięśnie nóg.

Wrotki – jak jeździć?

Naukę jazdy na wrotkach należy rozpocząć od nałożenia ochraniaczy i kasku. Są to obowiązkowe zabezpieczenia, które pozwolą nam zminimalizować następstwa ewentualnych upadków. Wrotki wydają się być stabilne i bezpieczne, jednak nasze błędy (zwłaszcza na początku) mogą spowodować, że stracimy równowagę, a lądując na twardym podłożu warto dysponować odpowiednią ochroną.

Gdy już założymy wszystko, co powinniśmy (łącznie z wrotkami), możemy stanąć na nogach próbując złapać równowagę. Po nauce stania, możemy trochę we wrotkach pochodzić, tak aby przyzwyczaić się do nich i do ich ruchu. Kolejnym krokiem będzie próba jazdy – odrywamy jedną nogę i odpychamy się od podłoża.

Najpierw powoli, a dopiero potem nieco w szybszym tempie. Na początku musimy uważać, by nie przeszarżować. Po pierwszych kilkudziesięciu metrach może nam się wydawać, że jazdę na wrotkach mamy już w małym palcu. Próbujemy więc przyspieszyć, co zazwyczaj kończy się upadkiem. Powinniśmy być cierpliwi i spokojnie zwiększać prędkość.

Wrotki – jak hamować?

Zatrzymywanie się w trakcie jazdy wygląda nieco inaczej niż w przypadku rolek. Hamulec na wrotkach jest bowiem umocowany na przodzie buta. Jeśli więc chcemy zahamować, musimy przechylić przód stopy, tak aby hamulec dotknąć powierzchni po której jeździmy.

 

Na początku mogą pojawić się trudności w złapaniu równowagi. Jeśli więc takie hamowanie jest dla nas zbyt trudne, możemy zatrzymywać się przez wjechanie na trawę lub zgięcie kolan do siebie. W końcu nauczymy się hamować także przy użyciu wbudowanego hamulca.

Wrotki – akcesoria

Sprzęt jeżdżący to nie wszystko, na co możemy się zdecydować. W sklepie znajdziemy również wiele przydatnych akcesoriów, spośród których warto wymienić:

  • kask – jest bardzo ważny, zwłaszcza podczas nauki jazdy. Kupując kask, należy go przede wszystkim dopasować pod względem rozmiaru,
  • ochraniacze – na rynku występują w wielu osłonach. Zakupić możemy ochraniacze na nadgarstki, łokcie, kolana etc.,
  • części zamienne do rolek – jeśli niektóre elementy tracą swoje właściwości, możemy je wymienić. W sklepie znajdziemy między innymi hamulce, łożyska i kółka. Do tego wszystkiego warto dodać klucze, które ułatwią nam wymianę,
  • torby i pokrowce – dzięki nim łatwo przeniesiemy swój sprzęt.

Jazda na wrotkach przynosi wiele frajdy, zwłaszcza gdy mamy możliwości poruszania się po równej powierzchni. Jeżeli odpowiednio dobierzemy sprzęt i będziemy pamiętać o wspomnianych podstawach, możemy liczyć na mnóstwo dobrej zabawy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.