Udostępnij
Skomentuj

Wentylator podłogowy- jaki wybrać?

Odpowiednio dobrany wentylator potrafi znacznie podnieść komfort życia podczas upałów. Na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator podłogowy?

Rodzaje wentylatorów podłogowych

Wentylatory mogą być podłogowe, sufitowe, kanałowe… Na tym jednak podział się nie kończy. Wśród wentylatorów podłogowych można znaleźć mnóstwo bardzo zróżnicowanych produktów, i choć ich główna funkcja będzie taka sama, to różnice między poszczególnymi modelami będą diametralne. Najpowszechniejsze są wentylatory stojące podłogowe, doskonale pasujące zarówno do biura, jak i mieszkania. Bardziej designerskie są wentylatory kolumnowe, z kilkoma mniejszymi wirnikami, ułożonymi jeden nad drugim.  Są też małe, można powiedzieć podręczne wentylatorki, zamknięte w pudełkowe obudowy, które można stawiać nie tylko na podłodze. To jednak nie wszystko – można wyróżnić jeszcze jeden rodzaj wentylatorów podłogowych. I choć nie mają żadnej swojej specjalistycznej nazwy, są bardzo charakterystyczne.

Wentylatory podłogowe

Wentylatory podłogowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatora podłogowego?

Wentylatory podłogowe są największymi modelami wśród tego typu urządzeń stojących i najbardziej wydajnymi. Służą do schładzania większych powierzchni, dlatego świetnie sprawdzą się w dużym biurze czy salonie. Zazwyczaj nie posiadają wysokiego stojaka, a podstawę w formie nóżek czy wspornika. Należy więc być przygotowanym na wygospodarowanie większej ilości miejsca. Jakie warunki powinien spełniać dobry wentylator podłogowy?

 • Wydajność. To nic innego, jak obszar, jaki jest w stanie obsłużyć wentylator. Podawany jest w m3/h i wartość ta powinna być przynajmniej trzy razy większa niż kubatura danego pomieszczenia.
 • Regulacja siły nawiewu. To oczywiste, że nie zawsze będzie potrzebna pełna moc wentylatora, dlatego ważne jest, by miał on kilka stopni regulacji.
 • Oscylacja. Jeśli wentylator ma efektywnie schładzać większą powierzchnię, powinien posiadać opcję ruchu naprzemiennego głowicy w obie strony. To wydaje się oczywiste, jednak mimo wszystko warto sprawdzić to przed zakupem.
 • Regulacja głowicy w pionie. To ważne, by móc ustawić wirnik wentylatora w dowolnej pozycji, bardziej przy podłodze lub ku sufitowi. Jest to opcja oferowana przez większość producentów. Wentylator, który nie posiada żadnej regulacji ruchów, w zasadzie w ogóle nie powinien być brany pod uwagę, niezależnie od miejsca, w którym będzie stał.
 • Długość przewodu zasilającego. Nawet, jeśli wentylator docelowo będzie miał swoje stałe miejsce, to mimo wszystko może zaistnieć potrzeba jego przeniesienia. Dotyczy to w zasadzie wszystkich wentylatorów stojących. Dlatego warto zwracać uwagę na długość przewodu, który pozwoli na zmianę miejsca bez konieczności podłączania do innego gniazdka.
 • Mobilność. Dobrze zwrócić uwagę na to, czy wentylator posiada kółka przymocowane do podstawy, ułatwiające jego przesuwanie w inne miejsca (ale jednocześnie z możliwością blokady). Nierzadko są to ciężkie urządzenia i podnoszenie ich może być problemem.
 • Łatwość utrzymania w czystości. W przypadku urządzeń, które stoją na podłodze, a więc są wyjątkowo mocno narażone na zabrudzenia, ważne jest, by łatwo można było je oczyścić. Wentylator powinien mieć ściąganą osłonę i łopaty, które da się odkręcić i umyć. To ważne nie tylko ze względów estetycznych – zapobieganie przez osadzaniem kurzu, pyłów czy innych zanieczyszczeń może przedłużyć żywotność urządzenia i wpływać na jego prawidłowe działanie oraz na zdrowie – nawiewane powietrze nie będzie zawierało niepożądanych cząstek.
 • Moc. Tutaj nie ma zaskoczenia – im większa, tym lepsza i bardziej efektywna praca urządzenia, ale co za tym idzie – także większy pobór prądu. Należy przeanalizować własne możliwości finansowe i sprawdzić, co w danym zakresie oferuje rynek.
 • Głośność urządzenia. Praca wentylatorów z pewnością będzie słyszalna, ale dobrze wybierać urządzenia, które oferują najcichszą pracę. Wartość ta podawana jest w decybelach i będzie zależna od modelu wentylatora.

Dodatkowe funkcje wentylatorów podłogowych

Wiadomo już, na co zwrócić uwagę od strony technicznej. Warto jednak skupić się też na dodatkowych opcjach, które mogą zwiększyć komfort korzystania z urządzeń. Czego można oczekiwać od wentylatorów podłogowych? W zasadzie tego samego, co od innych rodzajów tych urządzeń:

 • Zdalnego sterowania pilotem, które będzie bardzo przydatne wtedy, kiedy wentylator stoi w dużym pomieszczeniu – nie trzeba będzie do niego podchodzić przy każdej zmianie opcji.  
 • Wyświetlacza LCD, który poza informacjami o wykorzystywanym trybie pracy, może pokazywać także godzinę lub temperaturę.
 • Timera, który pozwoli dostosować czas pracy do indywidualnych zapotrzebowani użytkowników.
 • Dodatkowych trybów, dzięki którym urządzenia będzie można używać także nocą czy w pokoju dziecięcym.
 • Nawilżacza, w celu poprawy jakości powietrza. Wentylator podłogowy z nawilżaczem to świetne rozwiązanie podczas upałów – wydmuchiwane powietrze nie będzie suche, a co za tym idzie – nie będzie powodowało dolegliwości takich jak suchość oczu czy błon śluzowych, podrażnień gardła. Godne uwagi są też modele z filtrami, które dodatkowo mogą oczyszczać powietrze.
 • Ważny jest także wygląd urządzenia. Mimo że wentylator nie jest elementem dekoracyjnym, to jednak stanowi cześć wystroju danego pomieszczenia. Dobrze więc wybrać taki model, który nie zaburzy estetyki aranżacji i nie będzie drażnił swoim wyglądem czy gabarytem.

Marki wentylatorów

Jak w przypadku każdego urządzenia, warto stawiać na sprawdzonych producentów, którzy oferują produkty najwyższej jakości, wykonane z dobrych materiałów, dających gwarancję długiej, bezproblemowej pracy lub w razie czego sprawny serwis. Wśród najchętniej wybieranych wentylatorów znaleźć można produkty takich marek, jak Noveen, Stadler Form, Descon, Adler, Optimum i Clatronic. Każda nich oferuje zarówno lepsze, jak i nieco słabsze produkty – wybór jest spory i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z kolei jeśli chodzi o koszty – cena wentylatora podłogowego też jest zależna zarówno od producenta, jak i funkcji. Im prostsze urządzenie, tym będzie tańsze, choć nie jest to regułą. Najważniejsze, to zwracać uwagę na specyfikację techniczną i na jej podstawie wybrać taki produkt, który spełnia oczekiwania. Z pewnością warto też zapoznać się z opiniami użytkowników wentylatorów i sprawdzać zestawienia najlepszych produktów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.