Udostępnij
Skomentuj

Jaki wentylator kolumnowy wybrać?

Wiatrak jest nieocenioną pomocą podczas letnich fali upałów. Jak wybrać ten najlepszy wentylator kolumnowy?

Spis treści:

  1. wentylator kolumnowy – czyli jaki?" href="#najlepszy_wentylator_kolumnowy_czyli_jaki">Najlepszy wentylator kolumnowy – czyli jaki?
  2. Czym jest i jak działa wentylator kolumnowy?
  3. Co wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły?
  4. Na co zwracać uwagę podczas zakupu kolumnowego wentylatora?

W zasadzie jeśli chodzi o efektywność, wentylator kolumnowy przyniesie taką samą ulgę w upalny dzień, co klasyczny model tego urządzenia. Różnica polega na konstrukcji – w wąskiej obudowie znajdują się mniejsze wirniki, ułożone jeden nad drugim. Ruchoma podstawa umożliwia obrót wokół własnej osi, a wąska obudowa pozwala na ustawienie wentylatora nawet w ograniczonym miejscu. Zatem pierwszą, zasadniczą różnicą jest budowa, a co za tym idzie – wygląd.

Najlepszy wentylator kolumnowy – czyli jaki?

Kiedy decydujesz się kupić wentylator, okazuje się, że dostępnych jest mnóstwo rodzajów tego urządzenia – na tyle dużo, że ciężko zdecydować, na co zwrócić szczególną uwagę. Wiadomo, że powinien chłodzić, ale czy to wszystko? Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, więc teraz kupisz nawet wersję z nawilżaczem albo jonizatorem. Wentylatory kolumnowe stworzono z myślą o długotrwałej pracy, dlatego też większość z nich posiada programator, którym można sterować sprzętem, a da się go włączyć i wyłączyć za pomocą pilota.

Wentylator kolumnowy to urządzenie smukłe i wąskie, dlatego w pomieszczeniu prezentuje się subtelniej niż wentylator sufitowy. Wiele wersji kolorystycznych sprawia, że dobrze dobrany nie zakłóca estetyki pokoju. Wentylator stojący jest wygodniejszy niż podwieszany lub montowany na stałe właśnie przez swoją mobilność – możesz bez problemu przenieść go w miejsce, w którym aktualnie przebywasz. Tego typu wiatrak wcale nie musi być duży, żeby z powodzeniem ochładzać dużą powierzchnię. Najlepszy wentylator kolumnowy to taki, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Polecane wentylatory kolumnowe

Czym jest i jak działa wentylator kolumnowy?

To urządzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – wyglądem przypomina kolumnę czy też walec, w którego wnętrzu znajdują się skrzydełka umieszczone jedno nad drugim. Sam wiatrak obraca się, ponieważ ustawiony jest na ruchomej platformie. Zadbaj, by znalazła się w nim funkcja oscylacji, która wspomaga cyrkulację zimnego powietrza.

Tak naprawdę efekt działania wentylatora nie różni się znacznie od tego w klasycznym modelu, ma ochładzać za pomocą mocnego strumienia wydmuchiwanego powietrza, ale zasada zachodzenia procesu jest inna. Różnice w budowie wynikają z wyglądu urządzeń, gdzie w wiatraku kolumnowym nie można było zastosować wielu rozwiązań towarzyszących projektowaniu jego poprzednika, bo zwyczajnie nie było na to miejsca. Funkcjonalność sprzętu została zachowana poprzez zastosowanie szeregu innowacji ukrytych w formie walca. Nie zapominaj, że przez drobniejszą budowę wiatrak kolumnowy ma też mniejsze pole manewru, dzięki czemu wentylator kolumnowy bardziej nadaje się do niewielkich pomieszczeń, a z tymi naprawdę dużymi może sobie nie poradzić.

Co wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły?

Dużo zależy od tego, jaką dysponujesz przestrzenią oraz budżetem. Domowy wentylator nie spełnia tej samej funkcji, co np. wyciągowy. Ma ochładzać i przynosić ulgę podczas fali upałów, które nieraz utrudniają funkcjonowanie latem, szczególnie kiedy większość czasu spędzasz w zamkniętym pomieszczeniu. Czasem wentylator biurkowy albo ręczny okazują się po prostu niewystarczające.Wentylator kolumnowy oraz zwykły różnią przede wszystkim wymiary. Wiatrak kolumnowy sprawdzi się w niewielkich pokojach, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca, może być bardzo wysoki (niektóre modele sięgają nawet metra), ale pozostaje wąski, co sprawia, że ustawisz go nawet w rogu pokoju. Zwykle wiatraki charakteryzuje duża średnica i sporych rozmiarów kosz ochronny, które jeszcze muszą mieć miejsce na obrót, w trakcie włączenia. Jest też tańszy w porównaniu do swojego nowocześniejszego następcy, co wcale nie oznacza, że aby kupić wentylator kolumnowy, musisz liczyć się z wielkim wydatkiem.

Jeśli chodzi o moc, klasyczny, elektryczny sprzęt sprawdzi się lepiej na większych powierzchniach, bo działa silniej, jednak wizualnie ustępuje kolumnom. Te urządzenia dostępne są w wielu kolorach i kształtach, prezentują się bardzo nowocześnie, nieraz wtapiając się w wystrój wnętrza. Wiatraki nowej generacji wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak na przykład wentylator Xiaomi z wbudowanym filtrem, który oczyszcza powietrze. Większość z nich ma programator sterowany pilotem, za pomocą którego ustawisz nawiew lub automatyczne godziny pracy. Starsze modele posiadają ręczny włącznik. Ciekawą alternatywą jest wentylator bezłopatkowy, który prezentuje się bardzo minimalistycznie i futurystycznie, jednocześnie świetnie spełniając swoje zadanie. Jeśli Twój dom to świątynia i chcesz się w nim wyciszyć, pamiętaj, aby przed zakupem koniecznie sprawdzić poziom głośności, jaki generuje urządzenie, które czasem potrafi hałasować. Wentylatory kolumnowe posiadają niekiedy tryb nocny, który zmniejsza emitowany szum do minimum.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kolumnowego wentylatora?

Jaki wentylator wybrać? To pytanie, które przyszły nabywca często wpisuje w wyszukiwarkę, nie ma jednak złotej zasady, która mówi, jakie powinien mieć parametry, by być uniwersalnym i spełniać wszystkie oczekiwania. Wentylatory kolumnowe mają mnóstwo udogodnień, jak na przykład jonizator, który jest świetny dla alergików, ponieważ eliminuje kurz, a także neutralizuje wirusy i bakterie, co nie oznacza, że wszystkie bez tej funkcji są wybrakowane. Zwróć uwagę na wysokość wiatraka – niektóre z nich bywają naprawdę wysokie, w zależności od tego, co znajduje się w pokoju, metrowy wentylator może pasować do całości lub ją przytłaczać. Wentylator sufitowy będzie lepszy, jeśli chcesz zamontować coś na stałe, jeżeli zależy Ci na mobilności, zwróć uwagę na to, w jaki sposób Twój wentylator kolumnowy da się zasilać. Pomyśl zawczasu, gdzie go podłączyć – kable bywają czasem zaskakująco krótkie i nie do każdego kontaktu nimi sięgniesz. Koniecznie zwróć uwagę na hałas, jaki emituje urządzenie. Jednostajny szum po jakimś czasie może okazać się wyjątkowo irytujący, zadbaj więc o to, by jak najmniej go słyszeć.

Cena jest istotna, jednak nie musisz celować w najwyższą półkę. Wentylatory Xiaomi, jak również inny sprzęt tej firmy, słynie z tego, że za niewielkimi w zasadzie pieniędzmi idzie wielka jakość. Rynek wentylatorów stale się rozrasta, co oznacza, że coraz więcej rozwiązań, dostępnych wcześniej dla wąskiego grona, teraz używanych jest w standardowych modelach na każdą kieszeń. Nie można pominąć wyglądu takiego wiatraka, ponieważ każdy ma inne poczucie estetyki – wiatraki kolumnowe, ze względu na swój nowoczesny styl, dobrze będą się prezentowały w modernistycznych wnętrzach, jednak niekoniecznie pasują do rustykalnego stylu. Zwróć uwagę na to, żeby wszystko tworzyło spójną całość.

Ilość trybów pracy też jest istotna. Im więcej poziomów mocy, tym bardziej będziesz mógł kontrolować siłę nawiewu, co przyda się podczas wyjątkowo upalnych miesięcy, kiedy nawet stary wiatrak ustawiony na najwyższe obroty i szklanka z napojem po brzegi wypełniona kostkami lodu to zbyt mało. Jeśli lato za każdym razem prowokuje u Ciebie myśl, żeby sprzedać dotychczas używany wentylator i wymienić go na nowy model, kolumnowy jest zdecydowanie opcją wartą rozważenia. Nie tylko wygląda nowocześnie, ale posiada wiele rozwiązań ułatwiających życie. Już za niewiele ponad sto złotych jesteś w stanie nabyć urządzenie, które i dobrze się prezentuje, i pozwala Ci się skutecznie ochłodzić.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.