Udostępnij
Skomentuj

Wentylator sufitowy – jaki wybrać?

Choć nadal niektórym mogą się kojarzyć z reliktem przeszłości, wentylatory sufitowe wracają do łask. Jak wybrać najlepszy model?

Po co kupować wentylator sufitowy?

Skojarzenia są zazwyczaj jednoznaczne – żeby schłodzić pomieszczenie podmuchami przyjemnego, lekkiego powietrza. I rzeczywiście – to jest nadrzędna, ale jak się okazuje nie jedyna funkcja wentylatora sufitowego. Można go zamontować niemal w każdym pomieszczeniu, nie zawsze z myślą tylko i wyłącznie o upale. W łazience może sobie świetnie radzić z wyrównaniem poziomu wilgotności, w kuchni pozwoli zniwelować zapachy gotowania, z kolei w salonie będzie przyjemnie chłodził. Sprawdzi się także w pomieszczeniach gospodarczych, np. w pralni czy suszarni, by nieco wspomóc proces suszenia prania.

Ciekawostką może być fakt, że wentylatory, których łopatki mają zmienne obroty i mogą kręcić się w prawo – podciągnąć nieco efektywność ogrzewania.  W przypadku ruchu lewostronnego łopatek, wentylator będzie miał wyłącznie funkcję chłodzącą.

Jak widać – wentylator sufitowy może mieć niejedno oblicze. Wybór odpowiedniego nie będzie jednak prosty i należy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Jak wybrać wentylator sufitowy? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na specyfikację techniczną, charakteryzującą dany model wentylatora. To od niej będzie zależało, jaki zakres funkcji będzie spełniało urządzenie i jakie wytyczne trzeba zrealizować, by mogło ono pracować efektywnie i bezpiecznie.

  • Wielkość wentylatora. To oczywiste, że urządzenie powinno się dobrać w zależności od metrażu pomieszczenia, w którym będzie zamontowane. Dobrze dobrany wentylator zapewnia efektywną, w pełni zadowalającą, a przede wszystkim ergonomiczną pracę. Przyjmuje się, by do małych pomieszczeń (ok.9m2)wystarczą wentylatory o rozpiętości około 76 centymetrów do większych (ok.15m2) – 105cm, z kolei na powierzchni około 36m2 najlepiej sprawdzi się wentylator o szerokości około 132cm.
  • Głośność pracy. Z racji tego, że są to dość duże urządzenia,  ich praca z pewnością będzie zarówno widoczna, jak i słyszalna. W pomieszczeniach, w których może to stanowić problem, warto montować urządzenia działające jak najciszej, najlepiej w granicach 40-45dB.
  • Prędkość i regulacja obrotów . Jeśli wentylator ma pełnić więcej funkcji, niż wyłącznie chłodzącą, warto znaleźć model, który umożliwia zmianę kierunku obrotu płytek (co umożliwi zarówno chłodzenie, jak i lekkie ogrzewanie), oraz nastawienie prędkości dostosowanej do zapotrzebowania. W przypadku, kiedy zajdzie potrzeba pozbycia się np. przykrego zapachu czy tylko delikatnego ochłodzenia – nie trzeba będzie wykorzystywać pełnej energii urządzenia. Z kolei podczas wielkich upałów mile  widziana będzie pełna moc.

Wentylatory sufitowe

Wentylatory sufitowe

Warto wiedzieć!

Poza wielkością adekwatną do metrażu pomieszczenia, równie ważna jest wysokość, na jakiej zawiesi się wentylator, także zdeterminowana przez wielkość pokoju.  Zazwyczaj wentylator powinien być zawieszony na wysokości 2,5-3 metrów (kolejno dla pomieszczeń standardowych i wysokich), przy czym należy uwzględnić korpus z łopatkami. Jeśli wentylator ma służyć potęgowaniu ogrzewania – powinien być zawieszony możliwie jak najwyżej pod sufitem. Należy pamiętać o bezpieczeństwie – nie może być sytuacji, w której zahaczy się głową lub delikatnie wyciągniętą ręką o łopaty wentylatora.

Dodatkowe funkcje wentylatorów sufitowych

Poza czysto technicznymi aspektami, warto zwrócić uwagę na inne, które sprawiają, że urządzenie jest wygodne i – można powiedzieć - przyjemne w użyciu. Nie są to najważniejsze cechy, ale – skoro producenci dają takie możliwości – z pewnością warto na nie zwrócić uwagę.

To coś, jak połączenie przyjemnego z pożytecznym.  Takie modele będą droższe, ale bardzo praktyczne. Wentylator zazwyczaj jest zawieszany w centralnym miejscu sufitu, podobnie jak lampa, dlatego połączenie tych dwóch urządzeń wydaje się jak najbardziej zasadne, choć nie zawsze konieczne. Jeśli chodzi o wentylator łazienkowy sufitowy, wybór może paść na różne modele, ale to zwyczajowo jest to grupa nieco innych urządzeń, które nie posiadają wbudowanych lamp – nie są one w tym wypadku ani potrzebne, ani praktyczne. Wentylatory sufitowe z oświetleniem mogą się prezentować bardzo ciekawie i nowocześnie, wpasowując się w klimat całej aranżacji.

  • Zróżnicowanie tworzyw

Gdzieś tam w podświadomości ma się obraz wielkiego, białego wentylatora, który może i przynosi ulgę, ale za to nie ma za grosz stylu. Wygląda prosto i  nijako, przywodzi na myśl dawne sklepy mięsne, więc z pewnością nie będzie ozdabiał mieszkania. A tymczasem – poza wentylatorami z tworzyw sztucznych, można znaleźć np. drewniane, których design z pewnością będzie przyciągał uwagę. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenia wymagają okresowej konserwacji i odpowiedniego dbania w toku eksploatacji. Znacznie łatwiejsze w utrzymaniu są plastikowe wentylatory, wśród których także można znaleźć całkiem ciekawe, oryginalne modele, niekoniecznie kojarzące się z odległą przeszłością. Warto zwrócić uwagę na propozycje różnych producentów.

  • Wentylator sufitowy z pilotem

Im większa automatyzacja urządzeń, bym bardziej komfortowa jest ich obsługa. Sterowanie pilotem znacznie ułatwia korzystanie z wentylatora, szczególnie sufitowego. Można z dowolnego miejsca wprowadzić odpowiednie ustawienia według własnych preferencji, bez konieczności wspinania się pod sufit, by dosięgnąć wentylatora. Warto szukać modeli, które oferują taką funkcję.

Czy warto kupić wentylator sufitowy?

Zdecydowanie tak – jest to wielofunkcyjne, bardzo praktyczne urządzenie, które nie zajmuje dodatkowego miejsca (w odróżnieniu od wentylatora stojącego)i posiada szereg zalet. Warto sprawdzać, jakie wrażenia mają użytkownicy korzystający z wentylatorów (wystarczy poszukać po frazach „wentylatory sufitowe opinie” itp.), i wczytywać się w różnego rodzaju rankingi, by znaleźć jak najlepszy model wentylatora do swojego wnętrza.  Wybór jest bardzo zróżnicowany, ale każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.