Udostępnij
Skomentuj

Trenażer czy rower stacjonarny? Co wybrać?

Przedstawiamy najważniejsze zalety trenażerów i rowerów stacjonarnych. Który produkt będzie lepszym wyborem?

Regularna jazda zapewnia same korzyści. Nie tylko pobudza mięśnie do pracy (dzięki czemu je wzmacnia), ale również przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia wydolność organizmu. Tego typu efekty uzyskać możemy dzięki wykorzystaniu specjalnych urządzeń – takich jak rowery stacjonarne oraz trenażery. Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się między sobą i dlaczego warto z nich korzystać.

Rowery treningowe i trenażery – czym się różnią?

Zanim przejdziemy do przedstawiania charakterystyki obu produktów, trzeba wyjaśnić ich budowę oraz sposób działania. Rower stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje, to sprzęt, który wyłącznie imituje prawdziwe dwukołowce. Jazda odbywa się w miejscu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby ćwiczyć w domu, bez względu na porę dnia czy panujące warunki pogodowe.

Warto w tym miejscu podkreślić, że rower treningowy pozwala na wygodną regulację generowanego obciążenia. Z łatwością więc dostosujemy intensywność ćwiczeń. W przypadku „klasycznych” rowerów nie zawsze jest to możliwe. Zmagać musimy się bowiem ze zmiennymi trasami, na których rozpędzenie jednośladu nie zawsze jest możliwe.

Co to jest trenażer rowerowy? W tym przypadku mamy do czynienia wyłącznie z platformą, do której przytwierdza się tylne koło zwykłego roweru. Dzięki temu zamienia się on w rowerek treningowy, z którego możemy korzystać w domu. Warto nadmienić, że niektóre trenażery rozszerzają funkcjonalność pojazdu, na przykład poprzez dodanie funkcji pomiarowych. Do nich jednak przejdziemy w dalszej części tekstu.

Jak widać, oba produkty nadają się do obsługi w pomieszczeniach. Na tym jednak ich podobieństwa się kończą. Co wybrać? Odpowiedź na tak postawione pytanie poznamy po przeprowadzeniu dokładniejszej analizy najważniejszych funkcji i parametrów zarówno rowerów treningowych, jak i trenażerów.

Polecane rowery stacjonarne

Czy warto kupić rower stacjonarny?

Naszą analizę rozpoczniemy od rowerków treningowych, które cieszą się sporą popularnością zarówno wśród sportowców, jak i osób chcących wprowadzić do swojego życia nieco ruchu. Ze względu na swoją budowę oraz sposób działania, rower stacjonarny nie obciąża nadmiernie kości i stawów, dlatego jest bezpieczny również dla osób starszych.

Do tego należy dodać możliwość łatwej regulacji obciążenia (przy pomocy pokrętła lub komputera) oraz dostęp do wielu funkcji dodatkowych. Dzięki temu dobrze dobrany rowerek pozwala na przeprowadzenie różnych programów treningowych. Doskonale sprawdzi się podczas odchudzania, wzmacniania mięśni czy też poprawy kondycji i wydolności organizmu.

Po stronie zalet tego sprzętu trzeba zapisać również dość łatwą obsługę oraz dostępność sporej liczby modeli zróżnicowanych pod względem technicznym i cenowym. Najtańsze rowery do ćwiczeń zakupimy za 200 złotych, natomiast te najdroższe mogą kosztować nawet 10 tysięcy złotych.

Jeśli zaś chodzi o wady, wskazać możemy na to, że rower stacjonarny zajmuje dość dużo miejsca, co może być kłopotliwe zwłaszcza dla właścicieli mieszkań. Co równie istotne, nie każdy rower jest składany, dlatego w większości wypadków należy wygospodarować stałą przestrzeń na ten sprzęt.

Rower stacjonarny – najważniejsze wady i zalety

ZALETY

 • bezpieczny dla kości i stawów
 • dostępność wielu zróżnicowanych modeli
 • łatwa obsługa
 • na rynku znaleźć można rowery dla zawodowców, a także początkujących i osób starszych
 • wygodna regulacja obciążenia
 • wiele rowerów obsługuje przydatne funkcje dodatkowe

WADY

 • zajmuje dużo miejsca
 • rowery składane należą do rzadkości
 • wybór najlepszego sprzętu może być problematyczny, zwłaszcza dla osób nieobeznanych w temacie

Najlepszy rower stacjonarny – czym powinien się wyróżniać?

Skoro wybór dobrej jakości sprzętu może sprawiać trudności, postanowiliśmy wskazać najważniejsze kwestie, które warto przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Będą one ważne przede wszystkim dla odpowiedniego dopasowania konkretnego modelu do własnych preferencji. Bez tego łatwo można popełnić błąd i kupić maszynę, która okaże się niewystarczająca lub zbyt mocne, jak na nasze aktualne możliwości.

 • Typ roweru. Oferowane na rynku przyrządy różnią się pod względem budowy. Zdecydowane najczęściej spotykane są oczywiście rowery pionowe, które wyróżniają się wysokim siodełkiem i pedałami znajdującymi się pod nim. Z tych rowerków korzystać mogą wszyscy, poza osobami zmagającymi się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.

Dla nich przygotowywane są rowery pionowe. Siodełka w ich przypadku są znacznie większe, zawierają też wygodne oparcie. Znajdują się również znacznie niżej. Jeśli zaś chodzi o pedały, montowane są wraz z kołem w przedniej części urządzenia. Sprawia to, że podczas ćwiczeń użytkownik przyjmuje pozycję półleżącą, która w bardzo małym stopniu obciąża kręgosłup. Z takich rowerów powinny korzystać także osoby ze sporą nadwagą.

Zupełnie osobną kategorię tworzą roweru indoor cycling. Koło zamachowe także znajduje się z przodu, jedna siodełko przypomina to, z czym mamy do czynienia w rowerach pionowych. Decydujący jest tu system odpowiedzialny za napęd koła. Składa się on bowiem ze specjalnego paska lub łańcucha. Rowery indoor cycling imitują jazdę prawdziwym rowerem szosowym, dlatego zalecane są profesjonalnym kolarzom i szczególnie wymagającym użytkownikom.

 • Mechanizm oporu. W tym przypadku dostępne rowery możemy podzielić na cztery grupy. W pierwszej znajdą się tanie rowery mechaniczne, korzystające z hamulców w postaci pasków klinowych. Są to proste sprzęty, zapewniające dość ograniczony zakres regulacji. Lepiej pod tym względem sprawdzają się rowery magnetyczne, wyposażone w magnesy. Osoby, którym zależy na rozbudowanej elektronice, powinny celować w rowery elektromagnetyczne bądź rowery powietrzne. Mnogość funkcji dodatkowych zrekompensuje większy wydatek za sprzęt.
 • Parametry techniczne. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż pozwoli to lepiej dopasować sprzęt do własnych preferencji. Mowa tu nie tylko o wymiarach roweru, ale też o wadze koła zamachowego. Im jest ono cięższe, tym trudniej je rozpędzić. To zaś wiąże się z wyższą intensywnością samego treningu.
 • Funkcje. Jeśli zależy Wam na dokładnym dopasowywaniu intensywności ćwiczeń, powinniście szukać rowerów z wgranymi programami treningowymi. W zależności od modelu, mogą one skupiać się na konkretnym celu (np. ilości kalorii do spalenia) bądź Waszym poziomie zaawansowania. Poza tego typu programami, rower może obsługiwać funkcje pomiarowe (czas treningu, prędkość, dystans etc.), a także łączność bezprzewodową (rower Bluetooth), za sprawą której można zesparować go z urządzeniami mobilnymi.

Jaka firma będzie dobrym wyborem? Przed wydaniem pieniędzy dobrym pomysłem z pewnością okaże się analiza rankingów popularności oraz opinii wystawianych przez innych użytkowników. Tego typu dane pokazują, że sporym uznaniem cieszą się między innymi rowery stacjonarne Zipro, rowery stacjonarne Spokey, rowery stacjonarne Kettler, Nautilus, Hertz oraz Body Sculpture.

Co to jest trenażer rowerowy? Czym się wyróżnia?

Jak już wspomnieliśmy, do czynienia mamy ze specjalną platformą, na którą zakłada się rower. W ten sposób zamienia się on w sprzęt stacjonarny. Sam trenażer nie zajmuje dużo miejsca, dlatego jest często wybierany przez właścicieli mieszkań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odłączyć platformę od roweru i schować ją do szafy. W przypadku zwykłych urządzeń stacjonarnych nie zawsze jest to możliwe.

Kolejną zaletą jest to, że do trenażerów możemy podłączyć różne rowery. Mogą być to zarówno modele górskie, jak i miejskie oraz rowery szosowe. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie są więc w stanie trenować na swoim ulubionym rowerze, nawet wówczas, gdy pogoda na zewnątrz nie sprzyja przejażdżkom.

Co ważne, na rynku znaleźć można trenażery pozwalające regulować siłę oporu, a także obsługujące liczne funkcje (np. pomiarowe). Po stronie wad sprzętu zapisać możemy nieco trudniejszą obsługę. Niektórzy mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi, zwłaszcza podczas szybszej jazdy.

Trenażer – najważniejsze wady i zalety

ZALETY

 • niewielkie wymiary i mała waga
 • pozwala na montaż dowolnego roweru
 • łatwa obsługa
 • dostępne są modele z regulacją obciążenia i funkcjami dodatkowymi
 • niskie ceny

WADY

 • niektóre trenażery są ograniczone pod względem funkcji
 • jazda na rowerze może sprawiać trudności początkującym

Wybieramy trenażer rowerowy – na co zwrócić uwagę?

Przydatność trenażerów jest zależna od tego, na jaki model się zdecydujemy. Jest ich co najmniej kilka. Różnią się między sobą budową oraz obsługiwanymi funkcjami. Wszystko to ma oczywiście przełożenie również na ceny. Zanim więc kupić trenażer do roweru, sprawdźcie dokładnie, jak został zbudowany.

Zdecydowanie najprostsze są trenażery rolkowe, które nie zapewniają żadnej regulacji. Obciążenie zmieniamy przez dostosowanie przerzutek. Znacznie bardziej rozbudowane są natomiast trenażery magnetyczne. Dzięki magnesom, łatwo możemy zmienić generowany opór. Podobnie jest w przypadku trenażerów elektromagnetycznych, które mogą być obsługiwane także z poziomu komputera. W ich przypadku możemy liczyć na dostęp do funkcji dodatkowych, związanych chociażby z pomiarami aktywności. Osobną kategorię tworzą również trenażery powietrzne, w których opór generują specjalne wiatraki.

Co lepsze – rower treningowy czy trenażer?

Po dokładnej analizie obu urządzeń, możemy odpowiedzieć na pytanie najważniejsze, zadane w tytule tekstu. Wybór konkretnego sprzętu jest oczywiście zależny od naszych preferencji.

 • Wybierzcie trenażer, jeśli chcecie za niewielkie pieniądze zyskać sprzęt, który pozwoli Wam na obsługę roweru także pod dachem. Zwróćcie uwagę jednak na budowę oraz funkcje kupowanego urządzenia.
 • Wybierzcie rower stacjonarny, jeśli zależy Wam na bardziej rozbudowanym treningu i osobnej maszynie do ćwiczeń. Rowery domowe będą dobrym wyborem także dla osób, które nie posiadają własnego dwukołowca.

Niezależnie od wybranego przyrządu, przed zakupem warto przeanalizować jego specyfikację. Pomocne okażą się również rankingi popularności oraz opinie innych użytkowników.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.