Udostępnij
Skomentuj

Jazda na rowerze stacjonarnym a odchudzanie

Trening odchudzający można wykonywać w domu. Potrzebny jest jednak dobry sprzęt. Na przykład rower treningowy.

Urządzenia tego typu nie tylko skutecznie pobudzają organizm do ruchu, ale robią to bez nadmiernego obciążania kości i stawów. Z tego też względu rower stacjonarny jest zalecany nie tylko osobom młodym, ale również starszym, jak i wszystkim tym, którzy do tej pory z regularną aktywnością fizyczną nie mieli zbyt wiele wspólnego.

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie? Czy model ma znaczenie?

Wpływ na skuteczność tego typu ćwiczeń na rowerze ma wiele kwestii. Liczy się podejście osoby trenującej, regularność i zaangażowanie, które musi objawiać się także w utrzymywaniu właściwej diety. Nie bez znaczenia jest również wybór sprzętu. Słabej jakości rowerek treningowy może utrudniać uzyskiwanie pożądanych efektów bądź sprawiać, że same ćwiczenia staną się irytujące.

Polecane rowery stacjonarne

Na co więc zwrócić uwagę, by zakupiony sprzęt do ćwiczeń bardziej pomagał, aniżeli przeszkadzał? Przede wszystkim na regulację obciążenia. Trening na rowerze stacjonarnym warto dostosowywać do własnych możliwości – nie od razu będziemy bowiem w stanie efektywnie jeździć ze sporym obciążeniem.

Regulacja występuje w formie mechanicznej (pokrętła) lub elektronicznej – w tym przypadku generowane obciążenie ustawiamy na wbudowanym komputerze. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy producent zdecydował się na wgranie konkretnych programów treningowych. Dzięki nim często wystarczy jeden przycisk, by dostosować pracę urządzenia. Warto nadmienić, że system regulacji obciążenia jest zależny od dwóch kwestii.

  • Waga koła zamachowego – im jest większa, tym łatwiej o zmianę intensywności ćwiczeń. Zbyt lekkie koło spowoduje bowiem, że bardziej wymagający użytkownicy nie będą w stanie uzyskać określonych wcześniej parametrów treningu. Generowane obciążenie będzie bowiem zbyt niskie.

Z tego też względu, przed zakupem warto zwrócić dokładną uwagę na ten parametr. Rowery z kołami zamachowymi o wadze mniejszej niż 5 kg są zalecane osobom początkującym. Jeśli zależy Wam na większym obciążeniu, celujcie w modele z kołami o wadze od 5 do nawet 20 kg.

  • Mechanizm oporu – to on odpowiada za generowanie obciążenia, dlatego ma wpływ na to, w jaki sposób odbywać się będzie jego regulacja. Zdecydowanie najtańsze są rowery mechaniczne, w przypadku których za obciążenie odpowiada hamulec. Niestety, nie jest to zbyt precyzyjny system, dlatego dla większej swobody dostosowywania treningu warto zainteresować rowerami stacjonarnymi magnetycznymi (z takich systemów korzystają na przykład rowery vidaXL oraz Zipro) bądź rowerami elektromagnetycznymi. Te drugie spełnią wymagania osób, które chcą skorzystać z potencjału zaawansowanej elektroniki.

Rower stacjonarny spinningowy – czy warto?

Osobną kategorię sprzętów treningowych tworzą tak zwane rowery spinningowe, które przygotowywane są dla profesjonalistów. Okażą się one dobrym wyborem także dla szczególnie wymagających użytkowników, chcących postawić na trening o sporej intensywności.

Rower spinningowy (zwany też jako rower stacjonarny trekkingowy) symuluje jazdę profesjonalnych rowerów szosowych. Dzięki zastosowanym systemom, obciążenie generowane podczas treningu bardzo przypomina to, z czym mamy do czynienia podczas jazdy na szosie. Do tego dochodzą często rozbudowane komputery, dzięki którym rowery spinningowe umożliwiają realizację dowolnego planu treningowego.

Sam komputer przyda się jednak nie tylko w specjalistycznych maszynach trekkingowych. Również w modelach podstawowych doskonale spełniają swoje zadania. Zwłaszcza gdy obsługują funkcję pomiarowe (komputer mierzy pokonany dystans, ilość spalanych kalorii, czas treningu, prędkość etc.) bądź też wspomniane wcześniej programy ćwiczeń. Tego typu funkcje obsługują między innymi rowery treningowe BH Fitness i HMS.

Czy na rowerku stacjonarnym można schudnąć?

Skoro wiemy już, jakie sprzęty znajdziemy na rynku i które z nich okażą się dobrym wyborem, możemy przejść do kwestii najważniejszej, czyli chudnięcia.

Zrzucenie zbędnych kilogramów przy użyciu rowerka treningowego jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, nie będzie to tak męczące, jak może się wydawać. Wystarczy bowiem już godzina treningu i jazda z prędkością nieco ponad 10 km/h, by spalić około 500 kalorii. Jest to wynik bardzo przyzwoity, który przy zachowaniu odpowiedniej diety pozwoli zmniejszyć objętość brzucha, ud czy pośladków.

Oczywiście nie stanie się to możliwe bez regularności. Odpuszczanie kolejnych sesji treningowych to największy błąd popełniany przez osoby początkujące. Żeby waga się zmniejszyła, należy ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Jeśli obawiacie się, że jazda na rowerze treningowym będzie zbyt monotonna, pobawcie się nieco wbudowanym komputerem i systemem regulacji obciążenia. Próbujcie różnych ustawień i zmieniajcie intensywność ćwiczeń.

Rowerek stacjonarny – jak ćwiczyć?

Choć możliwość spalenia około 500 kalorii podczas jednego treningu brzmi bardzo zachęcająco, trzeba pamiętać, że nic nie dzieje się samo. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym muszą bowiem zostać przygotowane w taki sposób, aby przynosiły jak najlepsze rezultaty. To zaś jest zależne od kilku zmiennych.

  • Ile jeździć na rowerze stacjonarnym, żeby schudnąć? Pierwsza bardzo ważna sprawa, na którą rzadko zwracają uwagę osoby początkujące. Jak się bowiem okazuje, 20-30 minut jazdy na rowerze nie wystarczy, by spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. W tym czasie organizm spala wyłącznie glikogen znajdujący się w mięśniach. Dopiero po około 45 minutach treningu możemy liczyć na to, że spaliliśmy tkankę tłuszczową. Optymalnym czasem pojedynczej sesji treningowej będzie więc 60 minut.
  • Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Jeśli zależy Wam na dokładnych danych treningowych i skutecznym dostosowaniu obciążenia dla uzyskania najlepszych efektów, powinniście celować w sprzęty z wbudowanymi pulsometrami (tego typu urządzenia zawsze można dokupić osobno – na przykład w formie opaski). Pozwoli to Wam mieć kontrolę nad tętnem. Przyjmuje się, że osoby początkujące powinny ćwiczyć przy utrzymywanie 60-70% tętna maksymalnego. Przedział 70-80% tętna maksymalnego zarezerwowany jest dla nieco bardziej zaawansowanych. Takie wartości uzyskujemy podczas intensywnych ćwiczeń.
  • Trening interwałowy a chudnięcie. Kolejną metodą na pozbycie się zbędnych kilogramów będzie podzielenie ćwiczeń na interwały. Składają się one z dwóch etapów – kilkuminutowej jazdy w zwykłym tempie, bez nadmiernego obciążania mięśni i z kilkunasto-kilkudziesięciosekundowego sprintu, w trakcie którego trzeba postarać się o uzyskanie jak największej prędkości. W zależności od własnych możliwości, jeden trening powinien zawierać od 5 do 10 interwałów.

Rower stacjonarny – na co pomaga?

Jazda na odpowiednio dobranym rowerku treningowym to jeden z lepszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów bez konieczności opuszczania własnego miejsca zamieszkania. Rower domowy zalecany jest zarówno do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań – jeśli nie dysponujecie zbyt dużą przestrzenią, zwróćcie uwagę na rower stacjonarny składany.

Niezależnie od wybranego modelu, liczyć możecie na efekty nie tylko w postaci mniejszej wagi. Regularne ćwiczenia zapewniają znacznie więcej korzyści. Wspomnieć należy przede wszystkim o lepszej kondycji i wydolności organizmu. Poprawia się praca układu krążenia, a serce staje się mocniejsze. Przekłada się to na niższe ryzyko wystąpienia rozmaitych schorzeń (np. miażdżycy).

Jazda na rowerze treningowych to także sposób na obniżenie cholesterolu, wzmocnienie mięśni, kości i stawów, jak również na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Wszystko to sprawia, że warto zadbać o to, aby trening był regularny. 2-3 sesje godzinne w ciągu tygodnia najpierw pozwolą zbudować formę i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, a następnie podtrzymać dobre wyniki.

Oczywiście nie bez znaczenia jest też jakość samego sprzętu. Jeśli po analizie parametrów, o których była mowa wyżej, nadal nie wiecie, co wybrać, zwróćcie uwagę na opinie. Rowery stacjonarne Zipro często są oceniane przez użytkowników, którzy mieli już okazję z nich skorzystać. Wskazują oni na wszelkie mocne i słabe strony tych urządzeń.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.