Udostępnij
Skomentuj

Orbitrek czy rower stacjonarny? Co wybrać?

Pomagamy w wyborze urządzenia treningowego i wskazujemy różnice między orbitrekiem a rowerem stacjonarnym.

Ćwiczenia w domu to doskonały wybór dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na regularne wizyty na siłowni, a także trenowanie na świeżym powietrzu. Okażą się one bardzo wygodne i skuteczne dzięki użyciu odpowiednio dobranych urządzeń. Wśród miłośników treningów domowych sporą popularnością cieszą się zwłaszcza dwa z nich – orbitrek oraz rower stacjonarny. Poniżej staramy się wskazać, który sprzęt będzie lepszym wyborem.

Polecane rowery stacjonarne

Wybieramy między orbitrekiem a rowerem stacjonarnym

Choć oba przyrządy znacząco różnią się pod względem budowy i sposobu obsługi, śmiało można stwierdzić, że gwarantują podobne efekty. W obu przypadkach możemy liczyć na stosunkowo szybkie zrzucenie kilku kilogramów (oczywiście pod warunkiem zachowania regularności ćwiczeń), a także wiele innych korzyści prozdrowotnych. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

 • Wzmocnienie mięśni – rowerek treningowy i orbitrek nie są urządzeniami, które pozwoliłyby na budowę sporej masy mięśniowej (dla niektórych jest to zaleta tych sprzętów), co jednak nie oznacza, że nie wzmocnią mięśni.
 • Poprawa kondycji i wydolność organizmu – niezależnie od tego, czy kupujecie orbitrek lub rower magnetyczny, mechaniczny czy elektromagnetyczny, odpowiednia dawka treningu sprawi, że organizm będzie lepiej radził sobie z wysiłkiem, nawet w przypadku większych obciążeń. Ćwiczenia usprawnią również pracę układu krążenia i wzmocnią serce. Wszystko to pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, na przykład nadciśnienia czy miażdżycy.
 • Lepsze samopoczucie – wynika nie tylko z samego wysiłku, ale również z efektów, jakie się z nim wiążą. Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym bądź orbitreku redukują stres, a lepsza wydolność organizmu sprawia, że mamy więcej energii i czujemy się lepiej.

Tyle podobieństw. Teraz warto skupić się na różnicach dzielących oba sprzęty. Już pierwszy rzut oka wystarczy, aby stwierdzić, że rower stacjonarny to zupełnie inny sprzęt niż orbitrek. Ze względu na odmienne sposoby działania, polecane są nieco innym grupom użytkowników.

Dla kogo rower stacjonarny? Charakterystyka sprzętu

Jak łatwo można się domyślić, rowery treningowe angażują przede wszystkim dolne partie ciała, choć podczas ćwiczeń aktywowane są również mięśnie brzucha. Regularna jazda na rowerkach pozwala wymodelować mięśnie nóg, a także uzyskać korzyści, o których mowa była przed chwilą.

Największą zaletą rowerka stacjonarnego jest to, że nie obciąża stawów i kości, dlatego korzystać z niego mogą też osoby starsze oraz zmagające się z dużą otyłością. W sklepie znaleźć można rower stacjonarny poziomy, przystosowany dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. Wygodne oparcie i usytuowanie pedałów umożliwia przyjęcie pozycji, która nie powoduje nadmiernego obciążenia. Dzięki temu ćwiczenia na rowerze stacjonarnym są bezpieczne.

Biorąc pod uwagę to, jak szeroka jest oferta produktowa, należy podkreślić, że rower treningowy to sprzęt dla każdego. Korzystać z niego mogą zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i prowadzące do tej pory raczej kanapowy styl życia. Trening nie jest nadmiernie intensywny, a sam sprzęt umożliwia łatwe dostosowanie obciążenia.

Oczywiście nie należy zapominać o tym, że typ rowerka również ma wpływ na komfort i skuteczność ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy kupujecie rower stacjonarny używany czy nowy, powinniście zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Mowa tu zwłaszcza o zastosowanym mechanizmie oporu. Pod tym względem dostępne urządzenia trzeba podzielić na:

W kategorii tak zwanych rowerów do domu, najczęściej pojawiają się modele magnetyczne, które generują opór poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. Tego typu rower stacjonarny pozwala na precyzyjną zmianę obciążenia, co oczywiście ułatwia realizację konkretnego planu treningowego.

To samo zapewnia rower treningowy elektromagnetyczny, z tą różnicą, że korzysta on również z rozbudowanej elektroniki. W wielu przypadkach ułatwia ona ćwiczenia, na przykład poprzez automatyczne dostosowanie obciążenia. Niezwykle rozbudowany pod względem technicznym jest także rower stacjonarny powietrzny. W jego przypadku problemem będzie jednak bardzo wysoka cena.

Wymienione wyżej sprzęty często obsługują wgrane programy treningowe, które można zmieniać w zależności od założonego celu. Jest to najprostszy sposób na opracowanie własnego planu ćwiczeń. Rowery mechaniczne są pod tym względem mocno ograniczone. Mowa tu bowiem o najprostszych, a co za tym idzie również najtańszych, sprzętach. Zalecane są one przede wszystkim osobom początkującym lub chcącym wydać niewielką kwotę (od około 200 złotych).

Poza wymiarami i wagą sprzętu, uwagę należy zwrócić na zakres obsługiwanych funkcji (poza programami treningowymi mogą być to pomiary aktywności lub łączność bezprzewodowa), a także sposób wykonania konstrukcji sprzętu. W razie trenowania w niewielkim mieszkaniu, przydatne okażą się rowery składane.

Osobną kategorię tworzą tak zwane rowery indoor cycling, kierowane do profesjonalnych kolarzy i najbardziej wymagających użytkowników domowych. Doskonale imitują jazdę na rowerze szosowym, pozwalając na wykonywanie bardzo intensywnych ćwiczeń.

Rower stacjonarny – najważniejsze wady i zalety

ZALETY

 • trening nie obciąża stawów i kości
 • sprzęt dla każdego
 • szeroka oferta rynkowa – urządzenia spełniające wymagania każdego użytkownika
 • dostęp do modeli z precyzyjną regulacją obciążenia i wgranymi programami treningowymi
 • najtańsze rowery kosztują 200 złotych
 • dobrze sprawdzi się do zrzucania kilogramów i budowy kondycji

WADY

 • trening aktywuje tylko dolne partie ciała
 • ćwiczenia szybko mogą okazać się nużące

Dla kogo orbitrek? Przegląd modeli

Osoby, które narzekają na nużące ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, powinny zainteresować się orbitrekiem. Jest to bowiem urządzenie, które aktywuje blisko 90% mięśni. Doskonale sprawdzi się więc do modelowania sylwetki, a także szybkiego gubienia kilogramów. Składa się nie tylko z ruchomych platform, ale również drążków, dzięki którym ruszają się też ręce.

Największą zaletą orbitreków jest fakt, iż łączą one funkcjonalność co najmniej czterech innych urządzeń treningowych. Będzie to:

Czy można więc powiedzieć, że orbitrek pozwala na więcej niż jego konkurent w tym zestawieniu? I tak i nie. Pobudzanie wszystkich mięśni zapewnia szybsze efekty w postaci spalenia zbędnych kalorii, należy jednak pamiętać, że ćwiczenia na orbitreku okażą się bardziej męczące.

Podobnie jak w przypadku rowerków treningowych, wiele zależy od typu sprzętu. W tej kategorii także znajdziemy orbitreki mechaniczne, orbitreki magnetyczne, orbitreki elektromagnetyczne i powietrzne. Nieco innym sprzętem będzie maszyna eliptyczna. Ze względu na mniejszy rozstaw platform, na których kładziemy nogi, ułatwia uzyskanie dłuższego kroku. Obsługa sprzętu przypomina jazdę na nartach, sam trening staje się bardziej wymagający.

Oczywiście nie należy zapominać także o poszczególnych parametrach technicznych. Ćwiczenia na orbitreku okażą się znacznie efektywniejsze, jeśli urządzenie będzie obsługiwało przydatne funkcje, takie jak pomiar aktywności (np. dystansu, prędkości, ilości spalonych kalorii), wgrane programy treningowe czy łączność bezprzewodowa. Pozwala ona na sparowanie orbitreku z urządzeniami mobilnymi, na których zostanie zainstalowana dedykowana aplikacja.

Orbitrek – najważniejsze wady i zalety

ZALETY

 • aktywacja 90% partii mięśniowych
 • szybkie efekty
 • zróżnicowane ćwiczenia
 • szeroka oferta produktowa – zakupić można orbitrek magnetyczny,
 • elektromagnetyczny, mechaniczny lub powietrzny
 • wiele sprzętów obsługuje funkcje pomiarowe i dodatkowe
 • idealny do wyszczuplania sylwetki

WADY

 • trening będzie bardziej wyczerpujący niż jazda na rowerze
 • orbitreki są z reguły droższe od rowerków stacjonarnych

Co będzie lepsze - rower stacjonarny? A może orbitrek?

Ze względu na różnice dzielące oba sprzęty, należy podkreślić, że przypadną do gustu nieco innym grupom użytkowników. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w domowej siłowni znalazły się dwa urządzenia.

 • Rower stacjonarny warto wybrać, jeśli chcecie wydać mniej, a przy okazji zyskać sprawny sprzęt, którego obsługę włączycie do codziennego rozkładu zajęć. Z rowerka korzystać mogą niemal wszyscy, nawet osoby ze schorzeniami kręgosłupa (rower pionowy). Najtańsze modele kosztują 200 złotych, dlatego zakup sprzętu wcale nie musi zrujnować domowego budżetu.
 • Orbitrek warto kupić, jeśli zależy Wam na wszechstronnym treningu wszystkich partii ciała. Gwarantuje on jeszcze lepsze efekty, choć trzeba pamiętać, że ćwiczenia mogą być bardziej męczące. Sam sprzęt jest również droższy. Z drugiej jednak strony zyskujecie kilka urządzeń zamkniętych w jednym orbitreku.

Połączenie regularnej aktywności fizycznej przy użyciu wymienionych przyrządów ze zbilansowaną, zdrową dietą zagwarantuje mnóstwo korzyści. Z niższą wagą i lepszą wydolnością organizmu na czele. Warto więc przemyśleć ich zakup. Oczywiście po wcześniejszej analizie dostępnych rozwiązań.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.