Udostępnij
Skomentuj

Trampolina dla dzieci - z siatką wewnętrzną czy zewnętrzną?

Trampolina gwarantuje wspaniałą zabawę - nie tylko dla dzieci. Którą zatem wybrać dla dziecka - domową czy ogrodową?

Trampolina dla dzieci to nie tylko gwarancja doskonałej zabawy, ale i sposób na zachęcenie maluchów do aktywności fizycznej. Decydując się na kupno trampoliny należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów, które decydują o jej trwałości, żywotności i bezpieczeństwie. Producenci oferują dziś ogromny wybór sprzętu rekreacyjnego. A zatem którą trampolinę wybrać?

Polecane trampoliny

Trampolina domowa czy ogrodowa?

O tym jaki rozmiar trampoliny będzie najlepszym wyborem, decydują najczęściej warunki przestrzenne. Trampolina domowa dla dzieci jest znacznie mniejsza niż jej ogrodowy odpowiednik. Wynika to z prostej kalkulacji: mieszkania nie posiadają pokoi, w których można bezpiecznie użytkować trampolinę o średnicy 5 metrów. Domowe trampoliny to dmuchane kojce bądź modele sportowe, wyposażone w rączkę. Można również zaopatrzyć się w egzemplarz bez rączki, czyli w sam batut, jednak jest to dość ryzykowne rozwiązanie dla dzieci. Dla nich dedykowane są trampoliny domowe z siatkami zabezpieczającymi. Ich średnica zazwyczaj mieści się w przedziale 1-1,5 m. Są one znacznie bezpieczniejsze niż modele sportowe, jednak z uwagi na niewielki rozmiar ograniczają ruchy dziecka praktycznie do samych podskoków.

Trampoliny ogrodowe to z kolei idealne rozwiązanie dla posiadaczy przestrzeni na wolnym powietrzu. Są one solidniejsze, obszerniejsze i pozwalają na zabawę większej ilości dzieci lub dorosłych jednocześnie. Ich średnica może sięgać nawet do 5 metrów.

Jaka trampolina dla 3-latka?

Przed zakupem należy się przede wszystkim zastanowić od kiedy trampolina dla dziecka będzie dobrym pomysłem. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dzieci w każdym wieku uwielbiają podskoki, choć nie wszystkie są do tego rodzaju zabawy predysponowane. Domowe trampoliny z siatkami przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już kontrolować równowagę i są świadome anatomii własnego ciała. Nadmuchiwana trampolina dla dzieci to propozycja dla osób, które nie są pewne, czy maluch poradzi sobie z koordynacją podczas skoków. Ich forma przybiera najczęściej kształt dmuchanego zamku lub kojca. Wykonana z grubego PCV całkowicie likwiduje ryzyko urazu poprzez kontakt ze sprężynami czy stelażem. Odpowiedź na pytanie jaka trampolina jest bezpieczna zależy więc od indywidualnych predyspozycji dziecka. Dla chwiejnego malucha poleca się dmuchane kojce, natomiast dla ruchliwego, stabilnego 3-latka poleca się nabyć trampolinę z siatką wewnętrzną. Wadą kojców dmuchanych jest zalecenie użytkowania w warunkach domowych. Zaletą – cena oraz minimum ryzyka powstania urazu wynikającego z budowy sprzętu.

Jaka trampolina dla 2 dzieci?

W przypadku gdy trampolina jest użytkowana przez więcej niż jedno dziecko jednocześnie, poleca się zamówić taką, której średnica przekracza co najmniej 2 – 2,5 m. Im większa trampolina, tym wyższą siatkę zabezpieczającą powinna posiadać. Z tego powodu najlepsza trampolina dla dwójki dzieci to duża trampolina ogrodowa, z wysoką, najlepiej wewnętrzną siatką zabezpieczającą oraz drabinką, lecz warto mieć na uwadze iż takie postępowanie jest niezgodne z zaleceniami producentów oraz norm bezpieczeństwa, gdyż występuje większe prawdopodobieństwo odniesienia niebezpiecznych urazów w szale zabawy kilku dzieci.

Trampolina z siatką wewnętrzną czy zewnętrzną?

Różnica polega na umiejscowieniu siatki w odniesieniu do powierzchni skakania. Siatka zewnętrzna znajduje się na zewnętrznej krawędzi maty i obejmuje powierzchnię, pod którą umiejscowione są sprężyny. Tym samym daje większą przestrzeń, ale i dotyka stelaża oraz stwarza ryzyko, że stopa znajdzie się w kontakcie ze sprężynami. Siatka wewnętrzna łączy się z matą do skakania w miejscu poza obrębem sprężyn i w konsekwencji całkowicie eliminuje ryzyko urazu kończyn z tego powodu. Dla dzieci poleca się więc zamówić trampolinę powyżej 2 m, z wysoką siatką montowaną wewnętrznie.

Czy trampolina jest zdrowa dla dzieci?

Jeżeli zdrowe dziecko korzysta z wysokiej jakości trampoliny zgodnie z zasadami jej użytkowania, nie istnieją przeciwwskazania do zabawy. Aby jednak zachować odpowiednie środki ostrożności, należy pamiętać o poniższych zasadach.

  • Dzieci skaczące na trampolinie powinny zdjąć łańcuszki, pierścionki i kolczyki. Drobne elementy garderoby mogą łatwo zahaczyć o siatkę i uszkodzić ciało.
  • Zabawa na trampolinie jest najbezpieczniejsza wówczas, gdy jednocześnie przebywa na niej jedna osoba.
  • Dzieci cierpiące na dużą wadę wzroku, niedobory wapnia, poważne wady postawy bądź problemy z kręgosłupem nie powinny korzystać z trampoliny.
  • Całkowity zakaz zabawy na trampolinie obejmuje osoby z zaburzeniami równowagi.
  • Na trampolinie nie można spożywać jedzenia ani napojów.

Warto mieć świadomość, że najczęstsze urazy na trampolinie spowodowane są wzajemną interakcją dzieci. Zderzenia, odrapania i urazy to wynik zbyt intensywnej aktywności lub nieodpowiedniej liczby dzieci skaczących jednocześnie. Wadliwa konstrukcja trampoliny również niesie wysokie ryzyko powstania urazów, dlatego nie zaleca się kupowania modeli najtańszych. Zabawa na bezpiecznym sprzęcie, przy zachowaniu środków ostrożności, to nie tylko doskonała alternatywa na aktywne spędzenie czasu, ale również świetny sposób na zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej.

Jaki producent trampolin?

Przy kupnie trampoliny nie warto sugerować się konkretną marką czy producentem, a jakością wykonania, bezpieczeństwem użytych tworzyw oraz zachowaniem bezpiecznych parametrów. Duże trampoliny powinny znajdować się co najmniej 60 cm od ziemi, mieć stabilny stelaż, posiadać trwałą, sprężystą siatkę oraz zabezpieczone sprężyny z materiału o dużej wytrzymałości. Batut, czyli powierzchnia do skakania, powinien być wykonany z tworzywa o wysokiej tolerancji na eksploatację, najlepiej z materiału polipropylenowego PP mesh, najbardziej wytrzymałego i zapewniającego doskonały wyskok. To, jaka trampolina najlepsza będzie na własny użytek, należy rozważyć przez pryzmat budżetu, przestrzeni, ilości osób, które miałyby z niej korzystać oraz zakładanego okresu użytkowania.

Z dostępnych rozwiązań w sklepie Morele, mamy do dyspozycji trampoliny Zipro, trampoliny Neo-Sport, trampoliny Berg oraz trampoliny Sportiko.

Warto wiedzieć

  • Trampolinę ogrodową należy zawsze złożyć na zimę.
  • Najlepsze trampoliny działają w oparciu o pręty z włókna szklanego.
  • Trampoliny warto zamawiać w dobrych sklepach internetowych, oferujących części zamienne. Gwarantuje to ich długą żywotność.
  • Im wyższy współczynnik obciążenia, tym wyższe bezpieczeństwo użytkowania.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.