Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Tecra A50-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Recenzujemy jedno z wielu urządzeń biznesowych od firmy Toshiba. Czy laptop Tecra A50-E jest wart zakupu?

Pod tym rozbudowanym oznaczeniem kryje się wszechstronny sprzęt, który jest kierowany zarówno do firm, jak i freelancerów. Producent zdecydował się na wykorzystanie nowoczesnych podzespołów, które mają zapewnić komfortową obsługę programów biznesowych i projektowych.

Toshiba Tecra A50-E – dane techniczne oraz cena

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu laptopów, na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych Tecra A50-E. Oznacza to, że możemy wybrać prawie każdy podzespół, a także zdecydować na opcjonalne dodatki, które mogą, ale nie muszą ułatwić nam codzienną pracę.

Toshiba Tecra A50-E – dostępne konfiguracje

Wybór nie jest tak bogaty, jak ma to miejsce w przypadku najbardziej rozbudowanych serii urządzeń biznesowych, jednak i tak nie powinniśmy narzekać na brak alternatyw. Wystarczy zwrócić uwagę na różnicę cen między modelem najtańszym a najdroższym, by dojść do wniosku, że rzeczywiście jest w czym wybierać.

Oczywiście najprościej byłoby zakupić laptop najdroższy. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że kupujemy wszystko to, co najlepsze. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto poświecić chwilę na analizę i porównaniu wszystkich oferowanych konfiguracji. W ten sposób szybko dopasujemy swój wybór do konkretnych zadań, a także programów, które mają być obsługiwane.

Na początek warto zająć się procesorami. Do wyboru mamy 3 układy z serii Intel Kaby Lake Refresh, które bardzo są wykorzystywane przez producentów urządzeń biznesowych. Głównie ze względu na sporą ilość fizycznych rdzeni oraz wątków logicznych.

Zobacz Toshiba Tecra A50-E

Najmocniejszym z nich okazał się model Intel Core i7-8650U, który dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1900 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 4200 MHz. Doskonale pokazuje to, że układ dobrze radzi sobie z obsługą narzędzi korzystających z wielu wątków. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 8 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Są to bardzo przyzwoite parametry techniczne, które doskonale wpisują się w zadania, jakie stawiane są przed urządzeniami biznesowymi. Dzięki temu, laptop bardzo dobrze sprawdza się podczas obsługi nie tylko programów biznesowych, ale również wielu narzędzi graficznych i multimedialnych. Spory potencjał procesora jest potwierdzany za sprawą wyników testów diagnostycznych, które przeprowadzone zostały w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 169 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła 605 punktów.

Bardzo podobnymi możliwościami wyróżnia się konfiguracja Toshiba Tecra A50-E i7-8550U. Wykorzystywany procesor także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, wyróżnia się jednak nieco niższym taktowanie, które w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4000 MHz. Pamięć podręczna i współczynnik TDP pozostają bez zmian. Jest to więc układ słabszy, ale niewiele, czego potwierdzeniem są wspomniane testy Cinebench R15. Procesor i7-8550U uzyskał w nich kolejno 167 i 564 punkty.

Jak można się domyślić, konfiguracje Toshiba Tecra A50-A i7 są najdroższe. Jeśli więc chcecie wydać mniej, powinniście celować w modele wyposażone w jeden z dwóch poniższych układów.

 • Intel Core i5-8250Ucztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 2200-3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 144 punkty w trybie jednowątkowym i 555 punktów w trybie wielowątkowym. Jest montowany między innymi w konfiguracjach Toshiba Tecra A50-E-110;
 • Intel Core i3-8130Udwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz, 4 MB pamięci podręcznej, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 139 punktów w trybie jednowątkowym i 338 punktów w trybie wielowątkowym.

Pracę wymienionych wyżej procesorów wspiera pamięć RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi 2400 MHz. Co ważne, w każdym laptopie dostępne są dwa sloty (jeden jest zazwyczaj wolny), w których znaleźć mogą się kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 32 GB.

Kolejną dobrą informacją jest wykorzystanie dysków SSD M.2, choć trzeba podkreślić, że są to modele działające na interfejsie SATA III, nie zapewniają więc tak szybkiego działania, jak ma to miejsce w przypadku dysków wykorzystujących interfejs PCIe. Mimo tego, nadal liczyć możemy na przyspieszenie ładowania systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu procesów. Co ważne, omawiany laptopy występuje na rynku z dyskami o pojemności 256 GB lub 512 GB.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że każda konfiguracja oferowana w sklepach korzysta wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej. Mowa tu o jednostce Intel UHD Graphics 620, która dobrze sprawdza się w ramach podstawowego zastosowania biznesowego.

Toshiba Tecra A50-E – wygląd

Obudowa laptopa została wykonana częściowo z tworzyw sztucznych i aluminium. Takie połączenie zagwarantowało zadowalająca sztywność i wytrzymałość mechaniczną, choć trzeba przyznać, że klapę ekranu można wygiąć nieco zbyt łatwo. Nie jest to jednak problem, który w sposób znaczący wpływałby na końcową ocenę urządzenia. Uwagę warto zwrócić na wysoką solidność wykonania całej konstrukcji. Wszystkie elementy zostało spasowane w sposób prawidłowy, dzięki czemu laptop prezentuje się naprawdę dobrze. Na pochwałę zasługuje także zastosowany design – ciemna, elegancka kolorystyka sprawia, że sprzęt powinien zadowolić większość klientów biznesowych.

Z racji swoich wymiarów, laptop przeznaczony jest przede wszystkim do pracy stacjonarnej. Wynika to także z jego wagi. 2 kilogramy to nie jest może jakiś spory ciężar, jednak z pewnością długotrwałe trzymanie urządzenia na kolanach może okazać się męczące. Wspomnieć warto jeszcze o zestawie portów. Znajdują się w nim wszystkie najpotrzebniejsze elementy, łącznie z portem USB typu C. Producent zdecydował się również na zaimplementowanie złącza SmarCard, co także warto odnotować.

Toshiba Tecra A50-E – matryca

Podczas zakupu konkretnej konfiguracji sprzętowej, uwagę należy zwrócić nie tylko na zamontowane podzespoły i jakość wykonania obudowy, ale także na to, z jakiej matrycy korzysta laptop. Wszystkie modele są 15-calowe, obsługują również rozdzielczość Full HD. Różnica związana jest jednak z technologią, w jakiej wykonany został zamontowany panel. Tańsze urządzenia wykorzystują matryce typu TN, natomiast w droższych znajdziemy panele IPS.

Wyższą jakość obrazu zapewnią nam oczywiście te drugie modele. Dzięki nim, możliwa stanie się nie tylko standardowa praca biurowa, ale również obsługa narzędzi do obróbki grafiki. Gwarantują one także lepsze doznania podczas oglądania filmów czy też grania. Jeśli więc zależy Wam na jak najlepszym obrazie, powinniście celować w konfiguracje Toshiba Tecra A50-E 15.6 z matrycą IPS. Co równie ważne, wszystkie panele zostały wyposażone w matowe powłoki, dzięki którym widoczność wyświetlanych treści zostaje zachowana nawet w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Problemy pojawią się dopiero wówczas, gdy wyjdziemy na pełne słońce.

Toshiba Tecra A50-E – klawiatura i touchpad

Do dyspozycji otrzymaliśmy pełnowymiarową klawiaturę z podświetleniem, która gwarantuje bardzo wygodną pracę, niezależnie od rodzaju wykorzystywanych programów. Wynika to przede wszystkim z użytych materiałów i przełączników. Klawisze wyróżniają się bardzo wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, dzięki czemu użytkownicy nie męczą się nadmiernie podczas tworzenia dłuższych tekstów. Konstrukcja klawiatury przełożyła się również na jej ciche działanie, co także dla wielu osób możemy mieć spore znaczenie.

Touchpad także spełnia swoje funkcje. Płytka jest duża i wygodna, a jej właściwości ślizgowe sprawiają, że operowanie kursorem jest bardzo precyzyjne. Na plus należy zaliczyć także obsługę gestów wielopunktowych i pracę zamontowanych przycisków. Co równie istotne, producent zdecydował się na zaimplementowanie kilku przydatnych dodatków. Poza podświetleniem klawiatury, specyfikacja Toshiba Tecra A50-E może zawierać także czytnik linii papilarnych, trackpoint oraz moduł szyfrujący TPM.

Toshiba Tecra A50-E – wydajność

Jak pokazują testy Cinebench R15, najwyższą wydajnością wyróżnia się konfiguracja Toshiba Tecra A50-E i7-8650U. Procesor ten gwarantuje doskonałą obsługę programów biznesowych, a także możliwość pracy z użyciem bardziej rozbudowanych narzędzi projektowych. Podobnymi możliwościami wyróżnia się także układ i7-8550U.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów jej możliwości są ograniczone. Nie zagwarantuje więc dodatkowej mocy obliczeniowej w szczególnie wymagających programach. Jej zastosowanie jest mocno podstawowe, co zresztą potwierdzają testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 43057 punktach. Recenzja Toshiba Tecra A50-E skupiła się również na sprawdzeniu, jak przedstawiona konfiguracja sprawdza się podczas obsługi gier. Poniżej prezentuje przykłady produkcji, które bez problemów mogą zostać uruchomione.

Toshiba Tecra A50-E – wady i zalety

Opisane wcześniej konfiguracje sprzętowe laptopa Tecra A50-E bardzo dobrze pasują do zastosowania biznesowego. W zależności od możliwości finansowych, możemy postawić na więcej niż przyzwoitą wydajność, która pozwoli nam na komfortową pracę projektową, lub zdecydować się na nieco tańsze sprzęty, pozwalające na obsługę programów podstawowych. Jest to bez wątpienia jeden z atutów modelu Toshiba Tecra A50-E.

Po stronie zalet sprzętu zapisać możemy także bardzo przyzwoitą jakość wykonania obudowy. Producent skorzystał z dobrej klasy materiałów, dzięki czemu całość jest nie tylko solidna, ale również wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Plus możemy postawić także przy rozbudowanym zestawie portów, dobrze wykonanym osprzęcie, a także przyzwoitej matrycy IPS.

Jeśli chodzi natomiast o wady sprzętu, wielu użytkowników narzeka na zbyt krótką pracę na baterii, która na dodatek wiąże się ze znaczącym spadkiem wydajności laptopa. Po stronie wad zapisać można także brak dostępności konfiguracji wyposażonych w dyski twarde SSD M.2 PCIe.

ZALETY

 • Wiele konfiguracji do wyboru
 • Przyzwoite procesory Intel Kaby Lake Refresh
 • Szybka pamięci RAM typu DDR4
 • Solidne wykonanie obudowy
 • Przyzwoity zestaw portów
 • Przyzwoita matryca IPS
 • Rozbudowany zestaw portów
 • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

 • Zbyt krótka praca baterii
 • Brak konfiguracji z dyskami SSD M.2 PCIe

Toshiba Tecra A50-E – podsumowanie, czy warto?

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie sprzętowe dostępnych na rynku konfiguracji, powinny one zadowolić naprawdę szerokie grono potencjalnych nabywców. Laptopem zainteresować powinny się zarówno małe i średnie firmy, jak i freelancerzy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.