Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Tecra A40-D – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Laptop z serii Tecra A40 został przygotowany dla małych i średnich firm. Czy nadal jest wart zakupu?

Występuje on na rynku w konfiguracjach korzystających z procesorów Intela siódmej generacji, a więc nie najnowszej. Został wyposażony w 14-calowy ekran, dlatego też bardzo dobrze sprawdza się nie tylko podczas pracy przy biurku, ale również w podróży.

Toshiba Tecra A40-D – dane techniczne oraz cena

Na rynku znaleźć można kilka zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, którym z pewnością warto się przyjrzeć. Poza najważniejszymi podzespołami, uwagę należy zwrócić także na ogólną jakość wykonania sprzętu, a także dostępność ewentualnych dodatków, które ułatwiają codzienną pracę w biurze.

Toshiba Tecra A40-D – dostępne konfiguracje

Warto na wstępie podkreślić, że od premiery omawianego laptopa minęło już trochę czasu, dlatego nie powinniśmy spodziewać się dostępności najnowszych podzespołów. Również dostępne na rynku konfiguracje sprzętowe nie są tak zróżnicowane, jak ma to miejsce w przypadku nowszych urządzeń.

Widoczne jest to przede wszystkim w przypadku procesorów. Każdy model Toshiba Tecra A40-D korzysta bowiem z tego samego układu CPU. Jest nim dwurdzeniowy i czterowątkowy Intel Core i5-7200U, który na rynku pojawił się ponad 3 lata temu. Warto więc sprawdzić, czy nadal jest w stanie spełnić wymagania nowych programów biznesowych.

Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 2500 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do maksymalnego poziomu 3100 MHz dla jednego rdzenia. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna w ilości 3 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Toshiba Tecra A40-D

Powyższe parametry wskazują, że mamy do czynienia z procesorem, który wciąż powinien okazać się wystarczający do obsługi standardowych programów wykorzystywanych w biurach. Nie powinniśmy mieć więc problemów z obsługą pakietu biurowego czy też prostych narzędzi graficznych oraz projektowych. Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. Omawiany układ CPU uzyskał w nich średnią na poziomie 128 punktów w trybie jednowątkowym oraz 327 punktów w trybie wielowątkowym.

Praca procesora jest wspierana przez pamięć RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 2133 MHz. Są to przyzwoite wartości, zwłaszcza że zakupić możemy konfigurację wyposażoną w aż 32 GB pamięci, co oczywiście ma znaczenie podczas obsługi szczególnie rozbudowanych programów i narzędzi. Uwagę warto zwrócić także na to, że specyfikacja Toshiba Tecra A40-D wskazuje na wykorzystanie dysków twardych typu SSD, które pracują na interfejsie SATA III. Nie są to oczywiście najszybsze dyski półprzewodnikowe, jednak i tak możemy liczyć na znaczne przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu ze standardowymi urządzeniami talerzowymi (HDD).

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że omawiany laptop korzysta wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej, którą jest Intel HD Graphics 620. Z oczywistych względów, jej możliwości są mocno ograniczone, dlatego sprawdzi się wyłącznie podczas obsługi podstawowych programów i narzędzi.

Toshiba Tecra A40-D – wygląd

W dniu premiery, a także teraz, laptop był doceniany przede wszystkim za wysoką jakość wykonania obudowy. Producent zdecydował się na wykorzystanie stopu magnezu, co przełożyło się na wysoką sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Konstrukcja jest bardzo solidna – zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie odkształcają się pod naporem, nie musimy również martwić się nadmiernym wyginaniem konstrukcji. Do tego wszystkiego dochodzi doskonałe spasowanie wszystkich najważniejszych elementów. Brak tu niepotrzebnych krzywizn czy też innych niedoróbek.

Na pochwałę zasługuje także ogólny design sprzętu. Obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim modele czarno-srebrne. Ich surowa prezencja bardzo dobrze wpasowuje się w nowoczesny charakter dzisiejszych laptopów biznesowych. Wszystko to sprawia, że Tecra A40-D bardzo dobrze prezentuje się na każdym biurku.

Pomimo tego, że mamy do czynienia z laptopem 14-calowym, nie można powiedzieć, by był lekki. Wręcz przeciwnie – waga wynosząca 1,95 kg to w przypadku laptopów tej wielkości naprawdę sporo. Dlatego też, podczas pracy mobilnej, urządzenie może nieco ciążyć, zwłaszcza gdy będzie trzymane na kolanach. Jeśli chodzi zestaw portów, znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Z drugiej jednak strony, niektórzy mogą narzekać na brak portu USB typu C, który w nowszych laptopach jest już standardem.

Toshiba Tecra A40-D – matryca

Jak już zostało wspomniane, laptop został wyposażony w matrycę 14-calową. Co ważne, w zależności od wybranego modelu, skorzystać możemy z dwóch różnych paneli. W konfiguracjach tańszych wykorzystywana jest matryca Full HD, wykonana w technologii TN. Zapewnia ona raczej przeciętną jakość generowanego obrazu, dlatego urządzenia z niej korzystające okażą się przydatne wyłącznie do obsługi podstawowych programów.

Znacznie lepiej wypada matryca Full HD IPS, z której warto skorzystać wówczas, gdy planujemy realizować się w obróbce grafiki. Oczywiście nadal nie jest to panel, którego parametry techniczne zachwycają, jednak z pewnością możemy liczyć na wyższą jakość generowanego obrazu. Warto zaznaczyć, że obie matryce korzystają z matowych powłok, dzięki którym utrzymywana jest zadowalająca widoczność wyświetlanych treści w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

Toshiba Tecra A40-D – klawiatura i touchpad

Omawiany laptop został wyposażony w sześciorzędową klawiaturę z podświetleniem. Zarówno wielkość klawiszy, jak i jakość ich wykonania należy ocenić wysoko. Producent skorzystał z wysokiej klasy materiałów i przełączników, dzięki czemu klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i dobrą, sprężystą reakcją. Wszystko to przekłada się na wysoki komfort pracy biurowej, ale nie tylko. Co równie ważne, klawiatura jest stosunkowo cicha, co także ma wpływ na ogólną wygodę pracy.

Bardzo dobrze sprawdza się także touchpad, który również został przystosowany do sprawnej pracy biznesowej. Płytka wyróżnia się zadowalającymi właściwościami ślizgowymi, a także prawidłową obsługą gestów wielopunktowych. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do przycisków touchpada. Poza wspomnianym już podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na wykorzystanie kilku innych dodatków, które z pewnością okażą się przydatne podczas codziennej pracy. Mowa tu między innymi o czytniku linii papilarnych i module szyfrującym TPM, który zwiększa poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych, a także o trackpoincie. Użytkownicy zwracają uwagę również na dobrej jakości kamerę internetową 1080p.

Toshiba Tecra A40-D – wydajność

Jak już zostało wspomniane, laptop Tecra A40-D został wyposażony w ponad 3-letni procesor niskonapięciowy Intel Core i5-7200U. Jest on oczywiście znacznie słabszy do najnowszych układów z tej kategorii, jednak nadal jest w stanie zagwarantować przyzwoitą obsługę najważniejszych programów biznesowych. Wszystko to sprawia, że okaże się on dobrym wyborem dla małych i średnich firm, a także dla freelancerów.

Gorzej wypada natomiast karta graficzna Intel HD Graphics 620. Jej moc obliczeniowa okaże się wystarczająca wyłącznie w ramach zastosowania podstawowego. Nie mamy co liczyć na super wydajność w programach graficznych czy też narzędziach projektowych. Potwierdzeniem tego są wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance jednostka uzyskała średnią na poziomie 1508 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 38918 punktów.

Recenzja Toshiba Tecra A40-D musiała objąć także obsługę gier. Jak pod tym względem sprawdza się omawiana konfiguracja? Laptop jest w stanie obsłużyć wyłącznie klasyki, a także gry wyróżniające się szczególnie niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Toshiba Tecra A40-D – wady i zalety

Bez wątpienia największym atutem omawianego laptopa jest wysoka jakość wykonania jego obudowy. Producent zdecydował się na wykorzystanie materiałów z najwyższej półki, dzięki czemu konstrukcja nie tylko dobrze wygląda, ale również wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Do tego wszystkiego należy dodać również dostęp do wielu przydatnych dodatków biznesowych, spośród których wymienić możemy między innymi podświetlenie klawiatury, czytnik linii papilarnych, trackpoint czy też moduł szyfrujący TPM.

Po stronie zalet z pewnością znajdzie się również przyzwoita matryca IPS, a także przyzwoity zestaw portów – z tym jednak zastrzeżeniem, że zabrakło w nim miejsca na port USB typu C. Nie należy zapominać także o bardzo dobrze wykonanym osprzęcie.

Do czego można się przyczepić? Przede wszystkim do braku na rynku konfiguracji z nowszymi, lepszymi procesorami, a także pamięcią RAM typu DDR4. Dla wielu osób także cena Toshiba Tecra A40-D może okazać się zbyt wysoka.

ZALETY

  • Wysoka jakość wykonania
  • Atrakcyjny design
  • Wytrzymałość mechaniczna
  • Wiele przydatnych dodatków
  • Przyzwoity zestaw portów
  • Dobrej jakości matryca IPS
  • Solidny osprzęt

WADY

  • Wysokie ceny
  • Brak modeli z nowszymi procesorami
  • Brak portu USB typu C

Toshiba Tecra A40-D – podsumowanie, czy warto?

Pomimo tego, że od premiery laptopa minęło już trochę czasu, nadal jest on wart zakupu. Zainteresować nim powinny się zarówno małe i średnie firmy, jak i freelancerzy. W sieci często znaleźć można porównania Toshiba Tecra A40-D vs Lenovo ThinkPad L480. Warto podkreślić, że drugi z wymienionych laptopów występuje na rynku w wersjach z nowszymi podzespołami. Wyróżnia się jednak nieco niższą jakością wykonania.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.