Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Satellite Pro A50-EC – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości uniwersalnego laptopa biurowego od firmy Toshiba. Czym wyróżnia się model Pro A50-EC?

Do czynienia mamy z laptopem stworzonym do codziennej pracy w biurze, choć producent zachęca do jego zakupu także freelancerów, a także wszystkie osoby poszukujące solidnego urządzenia biznesowego. Sprzęt ma zainteresować klientów między innymi wykorzystaniem nowoczesnych podzespołów, a także dostępnością przydatnych dodatków.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – dane techniczne oraz cena

Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu laptopów, na rynku znajdziemy wiele konfiguracji sprzętowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć specyfikację, która nie tylko spełni wymagania programów, które mają być obsługiwane, ale również okażę się atrakcyjna pod względem cenowym.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – dostępne konfiguracje

Pod względem sprzętowym, omawiany laptop nie wyróżnia się specjalnie na tle innych urządzeń z tej kategorii. Do dyspozycji mamy standardowe konfiguracje, które sprawdzą się w biurach, ale również w domach. Warto przed zakupem sprawdzić, z jakich dokładnie podzespołów korzystają, tak aby dokonać właściwego wyboru.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o niskonapięciowych procesorach z serii Intel Kaby Lake Refresh, które bardzo często są montowane w laptopach biznesowych ze średniej półki cenowej. Ich wydajność wystarczy, aby móc liczyć na komfortową pracę w biurze, ale nie tylko. Bez większych problemów radzą sobie również z narzędziami multimedialnymi i projektowymi.

W przypadku najdroższych konfiguracji, skorzystać możemy z możliwości układu Intel Core i7-8550U (jest montowany między innymi w konfiguracjach Toshiba Satellite Pro A50-EC-115), który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jest to jeden z lepszych procesorów z tej kategorii, dlatego warto zwrócić na niego uwagę. Bazowa częstotliwość taktowania w jego przypadku wynosi 1800 MHz, może ona jednak zostać podbita do poziomu 4000 MHz w trybie turbo. Do tego wszystkiego dochodzi także 8 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP układu wynosi 15 W.

Przedstawiona specyfikacja wskazuje na to, że mamy do czynienia z procesorem dobrze sprawdzającym się w pracy wielowątkowej. Nie powinien mieć więc problemów z obsługą bardziej rozbudowanych narzędzi. Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średni wynik ze wszystkich testów wyniósł 167 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym aż 564 punkty. Biorąc pod uwagę pracę biurową, można stwierdzić, że procesor ten okaże się wystarczający przez najbliższe kilka lat.

Zobacz Toshiba Satellite Pro A50-EC

Podobnie ma się sprawa z drugim układem montowanym w laptopie Toshiba Satellite Pro A50-EC. Mowa tu o modelu Intel Core i5-8250U(znaleźć można go na przykład w modelach Toshiba Satellite Pro A50-EC-113), także czterordzeniowym i ośmiowątkowym. Wyróżnia się one jednak nieco gorszymi parametrami. Chodzi przede wszystkim o częstotliwość taktowania, która mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3400 MHz, a także o mniejszą ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu – zamiast 8 MB, do dyspozycji mamy 6 MB. Nie są to jednak różnice znaczące, które wpływałyby na spore obniżenie wydajności układu. We wspomnianych testach Cinebench uzyskał on kolejno 144 i 555 punktów, dlatego jego możliwości są bardzo podobne.

To jednak nie koniec, ponieważ na rynku znajdziemy konfiguracje jeszcze tańsze, które pracują z wykorzystaniem układu Intel Core i3-8130U. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor jest jednak dużo słabszy. Dysponuje on taktowaniem na poziomie 2200-3400 MHz, a także 4 MB pamięci podręcznej. W testach Cinebench R15 uzyskał kolejno 139 i 338 punktów. Okaże się przydatny tylko w ramach podstawowego zastosowania.

Pracę procesorów w każdym modelu laptopa wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4. Jej taktowanie wynosi 2400 MHz, dlatego możemy liczyć na sprawne działanie w każdych warunkach. Pod obudową znalazły się dwa sloty, w których mogą zostać umieszczone kości o łącznej pojemności 32 GB, co jest kolejną dobrą informacją.

To samo tyczy się dysków twardych. Producent zdecydował się na wykorzystanie modeli SSD SATA III, których pojemność może wynieść od 256 GB do 1 TB. Mimo wszystko, szkoda, że Toshiba nie postanowiła przygotować konfiguracji z dyskami działającymi na interfejsie PCIe. Zapewniają one bowiem znaczące przyspieszenie działania systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji wielu operacji.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że wszystkie oferowane na rynku modele laptopa korzystają wyłącznie ze zintegrowanej jednostki graficznej. Jest nią Intel UHD Graphics 620. Do omówienia jej wydajności wrócimy w dalszej części tekstu.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – wygląd

Pod względem wymiarów i wagi, do czynienia mamy ze standardowym sprzętem biurowym, który najlepiej sprawdza się podczas pracy stacjonarnej, przy biurku. Nie można powiedzieć, iż jest to laptop specjalnie mobilny, choć waga wynosząca 2 kilogramy nie powinna stanowić znaczącej przeszkody. Uwagę warto zwrócić także na dość prosty, elegancki design. Producent przygotował prostą bryłę, utrzymaną w stonowanym stylu. Powinna zadowolić większość potencjalnych klientów, zwłaszcza że wszystkie elementy budowy laptopa zostały spasowane bardzo dobrze.

Konstrukcja wypada przyzwoicie także pod względem sztywności i wytrzymałości mechaniczne. Klapę ekranu można wygiąć, jednak potrzebne jest do tego dużo siły. Nie musimy martwić się także odkształceniami przedniego panelu podczas intensywnego użytkowania klawiatury. Pod tym względem, laptop sprawdza się przyzwoicie.

To samo można stwierdzić o zawartości zestawu portów. Znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Cieszy przede wszystkim dostępność portu USB typu C, a także złącza SmartCard, które pozwala zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – matryca

Jak już zostało wspomniane, do czynienia mamy z laptopem 15-calowym, który bardzo dobrze sprawdza się w ramach pracy stacjonarnej, przy biurku. Zapewnia bowiem całkiem wygodną przestrzeń roboczą, zwłaszcza że matryce montowane w poszczególnych modelach laptopa Toshiba Satellite Pro A50-EC obsługują rozdzielczość Full HD. Stwarzają więc bardzo komfortowe warunki do pracy biurowej i nie tylko.

Niestety, nie można powiedzieć, by nadawały się również do nawet półprofesjonalnej obróbki graficznej. Wynika to oczywiście z ich parametrów technicznych. Do czynienia mamy z panelami wykonanymi w technologii TN, które zapewniają dość przeciętną jakość generowanego obrazu. Znawcy tematu przyczepią się przede wszystkim do niskiej luminancji i niewystarczającego pokrycia kolorów. Wszystko to dyskwalifikuje laptopa w przypadku użytku profesjonalnego.

Nie do tego jednak został on stworzony. Do obsługi programów wspomnianych wcześniej, proponowana jakość obrazu okaże się wystarczająca. Zwłaszcza że matryce dysponują matową powłoką, która dobrze radzi sobie z przemianami słonecznymi i silnym światłem padającym bezpośrednio na ekran. Dzięki temu nie musimy martwić się drastycznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – klawiatura i touchpad

W przypadku laptopów z omawianej kategorii, jakość wykonania osprzętu ma ogromne znaczenie. Kto bowiem chciałby pracować przez 8-10 godzin na laptopie z kiepską klawiaturą lub nieodpowiednim touchpadem.

Jak wskazuje recenzja, Toshiba Satellite Pro A50-EC spełnia najważniejsze kryteria pod tym względem. Użytkownicy otrzymują pełnowymiarową, podświetlaną klawiaturę z panelem numerycznym. Jakość ich wykonania jest dobra. Wyróżniają się odpowiednim skokiem i sprężystą reakcją, dzięki czemu podczas pisania nie mamy wrażenia stukania w pustą przestrzeń. Przekłada się to na wysoki komfort tworzenia dłuższych tekstów, zwłaszcza że klawiatura nie jest głośna. Jedyne, do czego trzeba się przyzwyczaić, to nieco zmniejszone klawisze dolnej i górnej strzałki.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada. Zarówno wielkość płytki, jak i jej właściwości ślizgowe stoją na odpowiednim poziomie, dzięki czemu sterowanie kursorem jest po prostu wygodne. Wspomnieć warto również o zaimplementowanych dodatkach, które okażą się bardzo przydatne w ramach pracy biurowej. Mowa tu między innymi o czytniku linii papilarnych, module szyfrującym TPM, a także trackpoincie.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – wydajność

Procesory z serii Intel Kaby Lake Refresh bardzo dobrze sprawdzają się w ramach omawianych wcześniej zastosowań. Ich moc obliczeniowa pozwala na komfortową obsługę nie tylko programów podstawowych. Dzięki temu, śmiało można stwierdzić, że omawiany laptop okaże się inwestycją na dłużej niż 2 lata.

Specyfikacja Toshiba Satellite Pro A50-EC wskazuje na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej. Jednostka Intel UHD Graphics 620, z oczywistych względów, jest mocno ograniczona, jednak kolejny raz należy stwierdzić, że jej parametry okażą się po prostu wystarczające. Potwierdzeniem tego są także wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1717, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 43057 punktów. Warto nadmienić także, że jednostka ta pozwoli na obsługę niektórych gier. Mowa tu przede wszystkim o klasykach, a także produkcjach wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Toshiba Satellite Pro A50-EC – wady i zalety

Wszechstronność omawianego laptopa jest jego poważnym atutem. Okaże się on dobrym wyborem zarówno dla małych i średnich firm, jak i freelancerów. Zamontowane podzespoły wyróżniają się nie tylko przyzwoitą wydajnością, ale również niskim poborem energii, co także nie jest bez znaczenia.

Po stronie zalet sprzętu umieścić możemy także bardzo przyzwoitą obudowę, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną, rozbudowany zestaw portów, a także dostępność przydatnych dodatków, a zwłaszcza podświetlenia klawiatury, czytnika linii papilarnych czy też modułu TPM. Nie należy zapominać także o solidnym osprzęcie.

Użytkownicy narzekają natomiast na dość przeciętną matrycę TN, która sprawdzi się wyłącznie w pracy biurowej. Na minus możemy zapisać również brak konfiguracji z dyskami twardymi typu SSD M.2 PCIe. Także cena Toshiba Satellite Pro A50-EC może być dla wielu problemem. Tyczy się to przede wszystkim najlepszych konfiguracji.

ZALETY

  • Przyzwoite, niskonapięciowe procesory
  • Szybka pamięć RAM
  • Kilka konfiguracji do wyboru
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Solidna, wytrzymała obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Wiele przydatnych dodatków

WADY

  • Wysokie ceny najlepszych modeli
  • Brak dysków twardych SSD M.2 PCIe
  • Przeciętna matryca TN

Toshiba Satellite Pro A50-EC – podsumowanie, czy warto?

Nowy laptop od firmy Toshiba nie wyróżnia się na tle innych niespotykanymi rozwiązaniami czy też szczególnie wysoką wydajnością. Jest to po prostu solidny laptop biurowy, który sprawi, że codzienna praca stanie się bardzo wygodna.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.