Udostępnij
Skomentuj

Test kart graficznych - jaka karta graficzna najlepsza?

Kupując jednostkę GPU, warto porównać ze sobą dostępne rozwiązania – postanowiliśmy wykonać to za Was.

Chcąc wymienić starą kartę graficzną na nową lub składając nowy komputer, warto określić dopuszczalny limit cenowy, tak aby od razu zawęzić wybór do modeli, na które rzeczywiście jesteśmy w stanie się zdecydować.

Kolejnym krokiem będzie wskazanie najważniejszych parametrów technicznych, na jakie chcemy zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Jest to oczywiście zależne od tego, jak karta graficzna ma być wykorzystywania. Nieco innych jednostek będą bowiem poszukiwali gracze niż osoby pracujące na programach specjalistycznych czy też niekładące zbyt dużego nacisku na moc obliczeniową karty.

Gdy wszystkie te punkty będziemy mieć już za sobą, możemy przejść do porównywania modeli spełniających nasze wymogi. Może okazać się to dość czasochłonne, dlatego postanowiliśmy pomóc Wam skrócić ten proces poprzez analizę i przyrównanie najpopularniejszych obecnie kart graficznych w wybranych przedziałach cenowych. W każdej kategorii pod lupę wzięte zostały po dwie jednostki.

Test kart graficznych do 1000 zł

Na początek najniższa kategoria cenowa, w której jednak znaleźć można wiele przyzwoitych jednostek. Niezwykle popularne są zwłaszcza karty GeForce GTX 1050 oraz GTX 1050 Ti, które bardzo chętnie są modyfikowane przez producentów sprzętu. Poniżej prezentujemy obie jednostki, przygotowane przez MSI i Gigabyte.

Tab. 1. Test MSI i Gigabyte

Powyższe zestawienie doskonale pokazuje, że w przypadku kart graficznych 200 złotych robi sporą różnicę. Obie jednostki są do siebie bardzo podobne, jednak wersja Ti charakteryzuje się tym, iż dysponuje większą ilością pamięci RAM. Nawet minimalnie mniejsza częstotliwość taktowania rdzenia nie przeszkodzi w uznaniu jej za kartę o wyższej wydajności.

Powinna być więc wybierana przede wszystkim przez graczy. Pozwoli bowiem na uruchomienie wszystkich nowych gier PC, wiele z nich także na wysokich detalach graficznych. Model GTX 1050 zapewni o kilka-kilkanaście klatek na sekundę mniej, jednak warto podkreślić, że również poradzi sobie z większością nowych produkcji.

W przypadku obu kart na uwagę zasługuje obsługa technologii VR, a także programów pozwalających na sprawniejsze dostosowanie ich pracy podczas obsługi gier. Sprawdzą się również w ramach innych zastosowań, na przykład podczas obróbki wideo.

Polecane karty graficzne do 1000 zł

Test kart graficznych z przedziału cenowego 1000 – 1500 zł

Przechodzimy do wyższej kategorii, a tam także królują przede wszystkim jednostki od Nvidii. Tym razem mowa o karcie GeForce GTX 1060, którą skutecznie modyfikują takie firmy jak MSI oraz Palit. Która z kart okażę się lepszym wyborem?

Tab. 2. Test MSI i Palit

W tym przypadku różnica cenowa nie przełożyła się na znaczną różnicę wydajność, choć należy podkreślić, że model od MSI kolejny raz okazał się zwycięzcą, głównie ze względny na nieco wyższe taktowanie – zarówno rdzenia, jak i pamięci. Uwagę warto zwrócić także na zastosowanie bardzo zaawansowanego i wydajnego systemu chłodzenia karty, co również nie jest bez znaczenia.

Oba modele to jednostki typowo gamingowe, które bez żadnych problemów poradzą sobie z obsługą nowych gier. Uruchomienie takich produkcji jak Far Cry 5, Kingdom Come: Deliverance czy Assassin’s Creed Origins na ustawieniach ultra nie powinno sprawić kłopotów. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na równie wydajny procesor i odpowiednią ilość pamięci RAM.

Polecane karty graficzne w przedziale cenowym 1000 - 1500 zł

Test kart graficznych z przedziału cenowego 1500 – 2000 zł

W tej kategorii znaleźć można wiele bardzo wydajnych jednostek gamingowych, które powinny wystarczyć na kilka lat grania na wysokim poziomie. Tym razem porównujemy karty graficzne przegotowane przez Palit oraz Zotac.

Tab. 3. Test Palit i Zodiac

Dwie najpopularniejsze karty graficzne w tym przedziale cenowym są pod względem specyfikacji technicznej niemal identyczne. Różnią się nieznacznie taktowaniem rdzenia oraz długością. W pozostałych przypadkach gracze mogą liczyć na to samo.

Warto zwrócić uwagę na to, iż przedstawione jednostki GPU mogą być łączone z innymi, za co odpowiada technologia SLI. Jak już wspomnieliśmy, wydajność obu kart stoi na bardzo wysokim poziomie. Okaże się wystarczająca do obsługi wszystkich gier.

Polecane karty graficzne w przedziale cenowym 1500 - 2000 zł

Test kart graficznych z przedziału cenowego 2000 – 2500 zł

W ten sposób doszliśmy do jednostek z najwyższej półki jakościowej. Bez problemu znajdziemy tu karty w pełni gamingowe, a także takie, które doskonale radzą sobie podczas obsługi oprogramowania projektowego i graficznego. Kolejny raz najpopularniejszymi modelami okazały się urządzenia od MSI i Gigabyte.

Tab. 4. TestMSI i Gigabyte

Po raz kolejny mamy do czynienia z jednostkami Nvidia GeForce. Warto podkreślić, że za podobną cenę Gigabyte przygotował coś, co zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. 8 GB pamięci GDDR5X o taktowaniu aż 10010 MHz zapewni doskonałą wydajność w każdych warunkach. Zastanawiać mogą jedynie wysokie temperatury generowane przez kartę, jednak także z tym producent sobie poradził, opierając system chłodzenia na trzech wentylatorach.

Polecane karty graficzne w przedziale cenowym 2000 - 2500 zł

Test kart graficznych z przedziału cenowego 2500 – 3000 zł

Na koniec przedstawienie dwóch kart graficznych z topu cenowego. Kosztują tyle, co cały komputer, jednak ich możliwości są wręcz niebotyczne. W sklepie Morele.net najpopularniejsze okazały się modele Gigabyte i Asus.

Tab. 5. Test Gigabyte i Asus

Obie karty graficzne prezentują podobny, bardzo wysoki poziom. Model Gigabyte wygrywa nieznacznie pod względem częstotliwości taktowania rdzenia. Warto podkreślić, że przedstawione jednostki pozwalają na dość łatwe i szybkie podkręcenie swojej mocy obliczeniowej. Do tego dochodzą również technologie umożliwiające łączenie dwóch kart, a także dostosowywanie pracy urządzeń do preferencji użytkownika.

Polecane karty graficzne w przedziale cenowym 2500 - 3000 zł

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Płyty główne - Zasilacze - Dyski SSD - RTX 4090 - RTX 4080

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.