Udostępnij
Skomentuj

Stepper czy bieżnia? Co lepsze?

Wśród urządzeń treningowych wzmacniających dolne partie ciała, popularnością cieszą się bieżnie i steppery.

Pod względem budowy i sposobu działania oba urządzenia znacznie się różnią. Warto więc zastanowić się, które z nich lepiej sprawdzi się podczas odchudzania i budowy kondycji. Pomoże nam w tym ich dokładna charakterystyka, jak również porównanie najważniejszych funkcji i parametrów technicznych.

Polecane bieżnie

Co lepsze na odchudzanie – bieżnia czy stepper?

W przypadku tak zwanych domowych urządzeń treningowych, najważniejszą kwestią wydaje się skuteczność, z jaką są one w stanie pomóc nam podczas spalania zbędnych kalorii. Choć zarówno steppery, jak i bieżnie okażą się dobrym wyborem do wzmacniania mięśni i poprawy wydolności organizmu, to odchudzanie jest najczęściej wskazywanym celem treningowym.

Żeby zrzucić zbędne kilogramy, niezbędne będzie oczywiście zachowanie regularności ćwiczeń. Trudno liczyć na szczuplejszą sylwetkę, jeśli ćwiczenia odbywają się 2-3 razy w miesiącu. Nie bez znaczenia jest także zbilansowana dieta oraz rodzaj sprzętu. Pod względem ilości spalanych kalorii podczas ćwiczeń, obie maszyny nieco się różnią. Poniżej przedstawiamy dokładniejsze wyliczenia, w których wzięliśmy pod uwagę pojedyncze sesje treningowe trwające około 60 minut. Wyniki podzieliliśmy w zależności do wagi osoby ćwiczącej

Waga

Ćwiczenia na stepperze - ilość spalonych kalorii

Ćwiczenia na bieżni - ilość spalonych kalorii

60 kg

420 kcal

560 kcal

65 kg

455 kcal

610 kcal

70 kg

490 kcal

660 kcal

75 kg

525 kcal

700 kcal

80 kg

560 kcal

750 kcal

85 kg

595 kcal

800 kcal

90 kg

630 kcal

850 kcal

95 kg

665 kcal

900 kcal

100 kg

700 kcal

950 kcal

Jak widać, odpowiedzią na pytanie, co lepiej odchudza, jest bieżnia. Oczywiście nie oznacza to, że właśnie ten sprzęt będzie lepszym wyborem w każdej sytuacji. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej. Do tego dochodzą również kwestie związane z obciążeniem podczas treningu oraz cech typowych dla obu sprzętów.

Bieżnia do biegania – dla kogo? Czy warto?

Zaczynamy od maszyny dla biegaczy, którzy chcą trenować przez okrągły rok (bez konieczności zmagania się z pogodą). I choć bieżnie domowe różnią się nieco od modeli komercyjnych, z których korzystać możemy w siłowniach i klubach fitness, pozwalają na niezwykle komfortowy i skuteczny trening.

Celować warto zwłaszcza w bieżnie elektryczne. Wyposażane są one w specjalne silniki, które napędzają pas biegowy. W bieżniach magnetycznych do jego rozpędzenia trzeba użyć siły mięśni, dlatego są one polecane doświadczonym biegaczom. Maszyny z silnikami okażą się po prostu uniwersalne. Także ze względu na korzyści, jakie zapewniają. Podczas biegu aktywowane są wyłącznie dolne partie ciała, jednak taki trening to doskonały sposób na to, aby nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję i wydolność oraz uodpornić organizm na różne choroby.

Co równie istotne, bieganie na bieżni dla wielu osób okaże się lepszym wyborem niż trening na świeżym powietrzu. Wpływ na to mają następujące kwestie.

 • Pas biegowy zapewnia doskonałą amortyzację – jest to ważne głównie dla kondycji stóp. Bieżnie elektryczne są wolne od problemów związanych z nierównym podłożem, z którym zmagamy się w parkach czy na ścieżkach. Znacznie trudniej jest więc o kontuzję, ścięgna i kości są mniej obciążane, co także ma spore znaczenie.
 • Bieżnia pozwala na trening o dowolnej porze, niezależnie od pogody – prawdą jest, że na zewnątrz również można biegać zawsze. Problem w tym, że trening na świeżym powietrzu nie zawsze będzie tak komfortowy, jak ćwiczenia w domu. Deszcz, śnieg, niskie bądź wysokie temperatury, silny wiatr – wszystko to skutecznie zniechęca nas do biegania. Warto wspomnieć jeszcze o zagrożeniach związanych z bieganiem nocą po słabo oświetlonych parkach i chodnikach.
 • Urządzenia treningowe są wyposażane w systemy regulacji obciążenia – przy użyciu pokrętła lub komputera z łatwością możemy dostosować intensywność treningu. Co więcej, niektóre bieżnie korzystają z mechanizmu regulacji kąta nachylenia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby symulować bieg pod górę.

Bieżnie elektryczne do biegania to dobry wybór dla osób, które chcą trenować we własnych czterech kątach, bez konieczności zmagania się z zatłoczonymi ścieżkami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Dzięki funkcjom dodatkowym, pozwolą one na realizację bardzo zróżnicowanych planów treningowych.

Bieżnia elektryczna – najważniejsze wady i zalety

 • dostęp do bardzo zróżnicowanych modeli urządzeń
 • pas biegowy zapewnia wysoką amortyzację
 • ćwiczenia można wykonywać o każdej porze, niezależnie od warunków pogodowych
 • wygodne systemy regulacji obciążenia
 • wiele bieżni obsługuje przydatne funkcje dodatkowe
 • wysokie ceny niektórych sprzętów
 • trening może wydać się monotonny
 • bieżnia zajmuje dużo miejsca (dostępne są także bieżnie składane)

Najważniejsze parametry bieżni. Na co zwrócić uwagę?

Powyższe zalety mają znaczenie wówczas, gdy bieżnia jest dobrze dopasowana do potrzeb użytkownika. Nie dla wszystkich jest to jasne, dlatego warto wskazać kwestie, na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu dla siebie

W przypadku parametrów technicznych, kluczowe znaczenie ma moc silnika, która decyduje o tym, jak szybko poruszać się może pas bieżny. Modele dla początkujących zazwyczaj korzystają z silników o mocy 1-1,5 KM, natomiast osoby bardziej wymagające powinny rozglądać się za bieżniami z silnikami 3-4 KM. Najbardziej rozbudowane sprzęty pracują natomiast na silnika o mocy powyżej 5 KM.

Jak już wspomnieliśmy, parametr ten ma wpływ na maksymalną prędkość poruszania się pasa. W pierwszej kategorii będzie to około 5-10, km/h, w drugiej 12-13 km/h, natomiast w trzeciej ponad 15 km/h.

Spore znaczenie mają także wymiary pasa biegowego (trzeba dobrać go do wzrostu), maksymalna waga użytkownika oraz obsługiwane funkcje. Będą to między innymi pomiary danych treningowych (czas, prędkość, dystans, ilość kalorii, puls), łączność bezprzewodowa (Bieżnie Bluetooth i Wi-Fi) czy chociażby nawiew.

Stepper do ćwiczeń – co to jest? Dla kogo?

Jest to sprzęt znacznie mniejszy od bieżni, dlatego warto z niego korzystać w mieszkaniach i pomieszczeniach o małym metrażu. Głównymi elementami budowy steppera są platformy, na których stawiamy stopy. Do tego dojść mogą połączone z nimi linki. Dzięki nim, podczas ćwiczeń pracują zarówno mięśnie nóg, jak i rąk.

Stepper pozwala na łączenie treningu kardio i siłowego. Choć sprzęt jest niepozorny, zapewnia sporo korzyści. Ćwicząc regularnie, możemy:

 • wzmocnić mięśnie nóg, brzucha i rąk,
 • ujędrnić pośladki,
 • pozbyć się cellulitu,
 • poprawić krążenie,
 • zwiększyć kondycję i wydolność,
 • spalić tkankę tłuszczową.

Jak widać, trening na stepperze jest uniwersalny. Dzięki niemu, pobudzamy sporo partii mięśniowych, dzięki czemu możemy nie tylko schudnąć, ale też zadbać o lepsze zdrowie. Nie należy przy tym zapominać o pozostałych zaletach urządzenia. Obok niewielkich wymiarów, warto dodać także prostotę ćwiczeń, łatwy transport i niską cenę (dobry stepper zakupimy już za około 150-200 złotych).

Do tego dochodzi oczywiście możliwość trenowania w domu, niezależnie od pogody, jak również skorzystania z wbudowanego komputera (nie we wszystkich modelach).

Stepepr – najważniejsze wady i zalety

 • niewielkie wymiar i mała waga
 • steppery aktywują mięśnie nóg, rąk i brzucha
 • łatwa obsługa
 • gwarancja treningu ogólnorozwojowego
 • łatwy transport
 • na rynku znaleźć można modele z wbudowanymi komputerami
 • niskie ceny poszczególnych modeli
 • tkanka tłuszczowa spala się nieco wolnej niż na bieżni
 • mniejsze możliwości regulacji obciążenia

Stepper do ćwiczeń skrętny, prosty czy z linkami?

Zanim kupicie stepper do domu, powinniście porównać ze sobą poszczególne modele dostępne na rynku. Główny podział tych przyrządów wskazuje na trzy modele.

 • Stepper prostyćwiczenia przypominają wchodzenie po schodach. Wykonujemy więc wyłącznie ruchy góra-dół.
 • Stepper skrętnyjak sama nazwa wskazuje, platformy skręcają nieco na boki. Z tego względu, obsługa takiego sprzętu przypomina nieco jazdę na łyżwach. Dzięki temu angażujemy więcej mięśni.
 • Stepper z linkamiruszają się nie tylko nogi, ale i ręce. Pozwala to na aktywację wielu partii mięśniowych (również brzucha i grzbietu).

Niektóre steppery są wyposażane w specjalną kolumnę, która ułatwia utrzymanie równowagi podczas ćwiczeń. Kupując stepper, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego budowę, ale też system regulacji obciążenia, a także funkcjonalność wbudowanego komputera. W większości przypadków dokonuje on ciągłych pomiarów aktywności. Zapewnia więc dostęp do takich danych jak czas treningu, liczba kroków czy ilość spalonych kalorii.

Co wybrać – bieżnię czy stepper?

Dokładne analizy obu urządzeń pozwoliły nam na wskazania ich grup docelowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby mieć w domu oba te urządzenia. Jeśli jednak musicie wybrać, powinniście zastanowić się, na czym zależy Wam najbardziej.

Bieżnia do biegania zajmuje więcej miejsca, zapewnia jednak szybsze spalanie tkanki tłuszczowej niż stepper. Umożliwi również realizację bardziej rozbudowanych planów treningowych, z płynniejszą zmianą obciążenia. Z drugiej jednak strony, godzinny bieg okaże się bardziej wyczerpującym zajęciem. Stepper do ćwiczeń to z kolei lekki, kompaktowy przyrząd, z którego korzystać możecie praktycznie wszędzie. Nie tylko w domu. Modele z linkami gwarantują trening ogólnorozwojowy, w trakcie którego aktywowane zostaną nie tylko mięśnie nóg, ale też ramion, brzucha i pleców.

Niezależnie od ostatecznego wyboru, przed wydaniem pieniędzy zwróćcie uwagę na najważniejsze parametru urządzeń. Ich analiza pozwoli Wam zakupić model najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb i wymagań.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.