Udostępnij
Skomentuj

Orbitrek a bieganie – co daje lepsze efekty?

Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na odchudzanie. Co będzie lepsze - trening na orbitreku czy bieganie?

Jeżeli chcecie schudnąć, musicie zacząć się regularnie ruszać. Oczywiście odpowiednio skomponowana dieta również jest bardzo istotna, jednak to właśnie wysiłek pozwala na stosunkowo szybkie spalanie nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Problemem dla niektórych staje się jednak wybór optymalnej formy aktywności. W sieci często porównywane są zwłaszcza dwie metody. Trening na orbitreku oraz bieganie – zarówno na świeżym powietrzu, jak i z użyciem bieżni.

Polecane orbitreki

Co lepiej odchudza – orbitrek czy bieganie?

Na wstępie warto podkreślić, że obie metody są dobre. Niezależnie od tego, czy zaczniecie biegać czy ćwiczyć na orbitreku – jeśli nie zapomnicie o regularności, przyłożycie się do treningów i połączycie je z odpowiednią dietą, waga prędzej czy później spadnie. Pierwsze efekty zauważycie już po kilku tygodniach od rozpoczęcia ćwiczeń.

Jeśli zależy Wam na dokładnych wartościach, musicie wykonać niezbędne obliczenia. W sieci znajduje się wiele specjalnych kalkulatorów spalania kalorii, które pozwalają szybko wyliczyć efektywność konkretnych aktywności właśnie pod kątem odchudzania. Jeśli zastanawiacie się, co daje bieganie lub ile kalorii można schudnąć podczas ćwiczeń na orbitreku, taki kalkulator okaże się bardzo pomocny.

Warto jednak podkreślić, że ostateczny wynik jest zależny od kilku zmiennych. Kalkulatory spalania kalorii biorą pod uwagę następujące parametry:

Waga

Ćwiczenia na orbitreku - ilość spalonych kalorii

Bieganie na świeżym powietrzu – ilość spalonych kalorii

Bieganie na bieżni – ilość spalonych kalorii

60 kg

300 kcal

630 kcal

560 kcal

65 kg

325 kcal

680 kcal

610 kcal

70 kg

350 kcal

730 kcal

660 kcal

75 kg

375 kcal

780 kcal

700 kcal

80 kg

400 kcal

830 kcal

750 kcal

85 kg

425 kcal

880 kcal

800 kcal

90 kg

450 kcal

930 kcal

850 kcal

95 kg

475 kcal

980 kcal

900 kcal

100 kg

500 kcal

1030 kcal

950 kcal

Oczywiście są to wartości uśrednione. Wiele zależy bowiem od intensywności ćwiczeń (w każdym przypadku wzięliśmy pod uwagę średnie tempo). Jak jednak widać, najwięcej kalorii spalić można podczas biegania na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że taka aktywność będzie najlepsza dla wszystkich.

Bieganie – jak zacząć? O czym warto pamiętać?

Powyższe wyliczenia pokazują, że pod względem efektywności w kontekście odchudzania bieganie zdecydowanie wygrywa z ćwiczeniem na orbitreku. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że bieg okaże się bardziej męczący. Jest to przestroga zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały styczności z regularną aktywnością fizyczną.

Wiele początkujących podchodzi do biegania jak do smutnej konieczności, niemalże tortur, które muszą przeżyć, by osiągnąć efekt w postaci mniejszej wagi. Wcale nie musi to tak wyglądać. Żeby bieganie okazało się zarówno skuteczne, jak i przyjemne, należy wziąć sobie do serca kilka przydatnych porad.

 • Jak biegać, żeby schudnąć? Na pewno nie warto zaczynać od sporych dystansów i dużych prędkości. Kalkulator biegowy co prawda pokazuje, że utrzymywanie tempa na poziomie 10 km/h pozwoli spalić wiele kalorii, jednak nie każdy jest w stanie to zrobić. Zwłaszcza na początku i zwłaszcza przez 45-60 minut. Lepiej biegać dłużej i wolniej niż krócej, ale szybko. W dłuższej perspektywie efekty okażą się znacznie lepsze, w ten sposób unikniecie również wielu kontuzji.
 • Czy można biegać codziennie? Jest to możliwe, ale niezbyt polecane. Łatwo bowiem „zajechać” organizm i narazić się na więcej szkód, niż pożytku. Na początku warto biegać 2-3 razy w tygodniu. W razie postępów, możecie wydłużyć trening lub zwiększać jego częstotliwość.
 • Czy rozgrzewka ma znaczenie? Tak, ponieważ pozwala przyzwyczaić organizm do wysiłku. Dzięki temu unikamy kontuzji i zakwasów. Na sam koniec biegu dobrze jest przeprowadzić tak zwaną fazę wygaszania, polegająca na kilkuminutowym biegu w wolnym tempie.
 • Jakie buty do biegania wybrać? Wiele zależy od podłoża, jednak na początku zawsze warto stawiać na obuwie z dobrą amortyzacją. Obniży ona obciążenie stóp, dzięki czemu będą lepiej chronione przed ewentualnymi urazami.

Bieganie na świeżym powietrzu czy na bieżni?

Choć kalkulator spalana kalorii pokazał bardzo zbliżone wyniki obu aktywności, warto wskazać na wszelkie dzielące je różnice. A tych, wbrew pozorom, jest co najmniej kilka.

Bieżnia do biegania wygrywa pod względem obciążeń stawów oraz kości. Pasy biegowe w większości urządzeń gwarantują doskonałą amortyzację, brak tu także ewentualnych nierówności, korzeni, szkła i innych elementów, o które możemy się potknąć lub skaleczyć. W przypadku bieżni znacznie trudniej jest więc o kontuzję.

Do tego należy dodać również możliwość trenowania zawsze – o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Nie trzeba się więc martwić deszczem, śniegiem, niskimi temperaturami czy też zagrożeniami związanymi z bieganiem nocą po opuszczonym parku.

Nie można zapominać też o tym, że bieżnia domowa umożliwia proste dostosowanie najważniejszych parametrów treningowych. Z łatwością zmienimy prędkość pasa, a w niektórych bieżniach nawet kąt jego nachylenia. Dobre bieżnie do biegania są też wyposażane w komputery z funkcją pomiaru takich danych jak:

 • czas treningu,
 • pokonany dystans,
 • puls,
 • prędkość,
 • ilość spalonych kalorii.

A co z bieganiem na świeżym powietrzu? Zwolennicy tej formy aktywności zwracają uwagę przede wszystkim na zalety obecności na zewnątrz. Już sama możliwość obserwowania widoków sprawia, że taki trening może okazać się lepszy od monotonnego biegania w domu. Jeśli zaś chodzi o wady i zagrożenia, o których mowa była wyżej, istnieją sposoby na ich zniwelowanie. Zimą można się cieplej ubrać, nocą postawić na latarkę, a w razie chęci dokonywania pomiarów – zakupić smartwatch lub smartband. Jego cena na pewno będzie niższa niż samej bieżni.

Co więc warto wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niezależnie jednak od tego, czy postawicie na bieganie na bieżni czy świeżym powietrzu, pamiętajcie o kwestiach związanych z dostosowywaniem obciążenia takich treningów.

Czy warto kupić orbitrek? Na co wpływa?

W porównaniu z bieganiem, ćwiczenia na orbitreku wydają się mało efektywne pod względem spalania kalorii. Nie oznacza to jednak, że sprzęt ten nie powinien znaleźć się w orbicie naszych zainteresowań. Wręcz przeciwnie. Wskazać należy bowiem na wiele innych korzyści związanych z jego obsługą.

Orbitrek to przede wszystkim doskonały przyrząd do tak zwanego treningu ogólnorozwojowego. Podczas ćwiczeń aktywowanych zostaje blisko 90% mięśni, czego o bieganiu z pewnością nie można powiedzieć. Dzięki temu trening na orbitreku pozwala nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także wzmocnić mięśnie rąk, nóg, brzucha czy też pleców. Będzie to dobrze urządzenie, by ujędrnić pośladki i pozbyć się cellulitu.

Kolejną zaletą orbitreków jest fakt, iż w mniejszym stopniu obciążają kości oraz stawy. Zainteresować powinny się nimi więc osoby starsze i wracające po kontuzji.

Co wybrać – bieganie czy orbitrek?

Po analizie wszystkich najważniejszych kwestii, możemy zastanowić się, która aktywność okaże się lepszym wyborem i dla kogo. Jak to bowiem zwykle bywa, wiele zależy od indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej.

 • Bieganie to dobry pomysł, jeśli zależy Wam na szybszym spaleniu tkanki tłuszczowej. Zarówno trening na świeżym powietrzu, jak i z użyciem bieżni pozwala pozbyć się sporej ilości kalorii w trakcie każdej sesji treningowej.
 • Ćwiczenia na orbitreku to pomysł, jeśli bardziej myślicie o treningu ogólnorozwojowym, który będzie miał mniejszy wpływ na kondycję stawów oraz kości. Orbitrek to uniwersalny sprzęt – co prawda dzięki niemu schudniecie wolniej, ale możecie liczyć także na szereg innych korzyści.

Na koniec warto jednak podkreślić, że najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu form aktywności. Większa różnorodność treningu pozytywnie wpłynie nie tylko na organizm, ale również na motywację. Ćwiczenia okażą się ciekawsze, jeśli nie będą zawsze wiązały się z tymi samymi czynnościami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.