Udostępnij
Skomentuj

Orbitrek czy bieżnia? Co wybrać?

Wskazujemy najważniejsze różnice między orbitrekami a bieżniami elektrycznymi. Sprawdź, który sprzęt wybrać.

Nie każdy może pozwolić sobie na stworzenie w pełni wyposażonej domowej siłowni. Większość osób musi ograniczyć się do jednego, maksymalnie dwóch sprzętów. Przekłada się to na konieczność dokonania wyboru. Bardzo często tego typu dylematy konsumencie dotyczą bieżni i orbitreków. Które urządzenie okaże się lepszym zakupem?

Polecane orbitreki

Bieżnia elektryczna i orbitrek – najważniejsze różnice

Warto na wstępie podkreślić, że zarówno bieżnia, jak i orbitrek to sprzęty zalecane niemal każdemu. Nie trzeba być sportowcem, a nawet osobą specjalnie aktywną fizycznie, by rozpocząć treningi z ich użyciem. Większość modeli dostępnych na rynku zostało wyposażonych w mechanizmy regulacji (ręcznej lub elektronicznej), za pomocą których w łatwy sposób można dostosować generowane obciążenie. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozpocząć od lekkich, powolnych ćwiczeń i z biegiem czasu stopniowo zwiększać obciążenie lub wydłużać czas treningu.

Oczywiście w omawianych przyrządach trening będzie wyglądał zupełnie inaczej. Wynika to, rzecz jasna, z odmiennej konstrukcji urządzeń.

Z czego składa się bieżnia? Najważniejszymi elementami będą: pas biegowy oraz panel sterowania – najczęściej jest to po prostu wbudowany komputer z wyświetlaczem. Całość osadzona jest na stelażu. Bieżnie elektryczne zazwyczaj wyposażane są też w rączki, które ułatwiają zarówno wchodzenia na pas, jak i poruszanie się po nim.

Co zrozumiałe, po bieżni się biega (można również spacerować), dlatego w głównej mierze aktywowane są dolne partie ciała. Co ważne, korzystanie z bieżni nieco różni się od standardowego biegania w parku. Do tego jednak dojdziemy w dalszej części tekstu.

Orbitrek to sprzęt, który zapewnia zdecydowanie bardziej wszechstronny trening. Podczas standardowych ćwiczeń aktywowanych jest blisko 90% mięśni. Liczyć możecie więc na kompleksową aktywność, która zdecydowanie ułatwi zrzucenie zbędnych kilogramów. Klasyczny orbitrek składa się z ruchomych drążków połączonych z platformami, na których kładziemy stopy. Do dyspozycji otrzymujemy więc 2 ruchome elementy, które pobudzają zarówno górne, jak i dolne partie ciała.

Koło zamachowe znajduje się zazwyczaj między nogami, chyba że mamy do czynienia z tak zwaną maszyną eliptyczną. W jej przypadku mechanizm znajduje się z przodu lub z tyłu. Dzięki temu, rozstaw obu platform jest znacznie mniejszy (przeważnie są od siebie oddalone o 5-8 cm). Korzystanie z takiego sprzętu przypomina jazdę na nartach. Orbitrek eliptyczny w mniejszym stopniu obciąża stawy, jednocześnie pozwala na realizację intensywniejszych programów ćwiczeń.

Kiedy kupić bieżnię? Czy warto mieć ją w domu?

Przedstawiony wyżej opis elektrycznej bieżni każe przypuszczać, że mamy do czynienia ze sprzętem, który powinien spodobać się miłośnikom jednostajnego treningu, wolnego od różnego rodzaju urozmaiceń. Otóż niekoniecznie. Na rynku znajdziemy bowiem bieżnie elektryczne, które oddadzą w nasze ręce wiele funkcji pozwalających na dostosowanie treningu do własnych potrzeb.

Można tu nie tylko o mechanizmach regulacji obciążenia, ale również wgranych programach treningowych czy też opcji zmiany kąta nachylenia pasa biegowego. Chcecie biegać „pod górę”? Nie ma problemu. A może zależy Wam na treningu przygotowującym do zawodów? Wystarczy wybrać w komputerze stosowną opcję.

Biorąc to pod uwagę, bieżnia elektryczna przyrząd wielu możliwości. Kto więc powinien się nim zainteresować?

  • Osoby prowadzące siedzący tryb życia – czasem trudno zmotywować się do wizyty na siłowni. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, w której to trzeba odwiedzać ją kilka razy w tygodniu. Kupno bieżni do domu dla takich osób może być więc atrakcyjną alternatywą. Nie muszą nigdzie wychodzić, by zadbać o siebie. Wystarczy wstać z kanapy, wejść na pas biegowy i ruszyć.
  • Powracający po kontuzji – pamięć mięśniowa sprawia, że powrót do regularnej aktywności po dłuższej przerwie wcale nie musi być długi. Mięsnie szybko „przypominają” sobie o swoim potencjale i odzyskują pełną sprawność. Żeby jednak do tego doszło, warto stopniowo zwiększać obciążenie. Bieżnia domowa sprawdzi się w tym przypadku doskonale.
  • Osoby starsze – jak już wspomnieliśmy, ćwiczenia na bieżni wcale nie muszą wiązać się ze sporym wysiłkiem. Wszystko za sprawą regulacji obciążenia. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby spacerować po pasie, nie narażając się tym samym na przeciążenia i kontuzje.
  • Sportowcy – w sklepie nie brakuje sprzętów przystosowanych do potrzeb specjalistów. Bieżnie HMS czy Spokey często występują w wersjach umożliwiających realizację pełnego treningu biegowe.

Niezależnie od użytkownika, bieżnia elektryczne to doskonały przyrząd do budowy kondycji, wydolności organizmu, a także spalania tkanki tłuszczowej. Trzeba podkreślić, że pas biegowy w tego typu sprzętach zapewnia doskonałą amortyzację, dzięki czemu poruszanie się po nim będzie znacznie bezpieczniejsze niż bieg po nierównym terenie w parku. Ryzyko kontuzji jest niewielkie. Nawet bez specjalistycznego obuwia biegowego.

Jak w przypadku każdego urządzenia treningowego, przed zakupem warto dokładnie prześledzić specyfikację, tak aby dobrać oferowane modele do własnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę? Między innymi na wymiary sprzętu, moc silnika, maksymalną prędkość, wyposażenie, a także dostępne funkcje.

Szczególnie zalecane są bieżnie do biegania, które stale dokonują pomiarów aktywności (m.in. czasu treningu, prędkości i ilości spalonych kalorii), a także umożliwiają łączność z urządzeniami mobilnymi.

Kiedy warto kupić orbitrek? Jaki model wybrać?

Pomimo wielu funkcji, z których skorzystać możemy w bardziej zaawansowanych bieżniach treningowych, takie ćwiczenia niektórym mogą wydać się jednowymiarowe. Problemem jest tu oczywiście to, że aktywują one wyłącznie część partii mięśniowych. Orbitrek jest pod tym względem bardziej wszechstronny. Wszystko dlatego, że podczas treningu rusza się niemal całe ciało.

Łatwo można więc wskazać, że orbitrekiem powinny zainteresować się osoby chcące zadbać zarówno o dolne, jak i górne partie ciała. Należy jednak cały czas pamiętać, że trening na orbitreku nie spowoduje nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. Nie został on stworzony bowiem do treningu siłowego. Mięśnie zostaną wzmocnione, ale nie powiększą się tak, jak ma to miejsce w przypadku obsługi standardowych maszyn dostępnych na siłowni.

Orbitreki doskonale sprawdzają się w trakcie treningu wytrzymałościowego i na odchudzanie. Ćwiczenia mogą okazać się bardziej męczące niż na bieżni, jednak tu też możemy skorzystać z wygodnych mechanizmów regulacji.

Czy zatem orbitrek nie jest przeznaczony dla osób starszych? Jest. To samo tyczy się osób powracających po kontuzji, a także poszukujących urządzeń rehabilitacyjnych. W tym przypadku warto zainteresować się jednak możliwościami, jakie zapewnia orbitrek eliptyczny. Mniejszy rozstaw platform sprawia, że wykonywane ruchy są bardziej naturalne. Do tego dochodzi również mniejsze obciążenie kolan. Dzięki temu ćwiczenia okażą się bardzo bezpieczne.

Orbitrek domowy będzie kosztował mniej więcej tyle samo, co standardowe bieżnie. Za tani orbitrek zapłacimy przeważnie 700-800 złotych. Oczywiście przed zakupem należy sprawdzić, z jakim typem urządzenia mamy do czynienia. Na niskiej półce cenowej znaleźć można zazwyczaj orbitreki mechaniczne, jeśli jednak zależy Wam na precyzyjniejszej regulacji, celujcie w orbitreki magnetyczne.

Jeszcze bardziej rozbudowane pod tym względem okaże się orbitrek elektromagnetyczny. W jego przypadku spore znaczenie ma rozbudowana elektronika. Podobnie jak w przypadku bieżni, decydujące o zakupie często okazują funkcje dodatkowe, skupiające się między innymi na pomiarach aktywności i współpracy z urządzeniami mobilnymi.

Wybieramy najlepszy sprzęt do domu – bieżnia czy orbitrek?

Analiza budowy, sposobu działania i możliwości obu urządzeń pozwala stwierdzić, że powinny znaleźć zwolenników w nieco innych grupach użytkowników. Na co więc postawić?

  • Bieżnia elektryczna – sprawdzi się w domach biegaczy, którzy nie chcą narażać się na przeziębienie podczas biegania na świeżym powietrzu i pragną poćwiczyć w domu. Dzięki regulacji obciążenia, z bieżni korzystać może jednak praktycznie każdy. Nieważne czy są to osoby młode, starsze, aktywne fizycznie czy prowadzące siedzący tryb życia. Na rynku sporą popularnością cieszą się między innymi bieżnie Zipro, URBOGYM oraz HMS.
  • Orbitrek – łączy funkcjonalność kilku urządzeń, dlatego warto celować w niego wówczas, gdy zależy Wam na aktywacji większości partii mięśniowych. Wszechstronny trening gwarantuje szybkie spalenie nadmiernej tkanki tłuszczowej i poprawę wydolności organizmu. Dostępne na rynku orbitreki eliptyczne mogą być obsługiwane też przez osoby zmagające się z różnymi dysfunkcjami, a także przez powracających po dłuższej kontuzji. Spośród dostępnych urządzeń polecić można między innymi orbitreki Zipro, vidaXL oraz BH Fitness.

Orbitreki i bieżnie to trafione wybory do domowych siłowni. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną dobrane z uwzględnieniem najważniejszych parametrów technicznych, jak również potrzeb osoby ćwiczącej.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.