Udostępnij
Skomentuj

Stacje dokujące HP – którą wybrać? Czy warto?

Do urządzeń marki HP można dokupić funkcjonalne stacje dokujące. Czy warto? Jak wybrać?

Stacje dokujące oraz replikatory portów są coraz popularniejsze i chętnie stosowane zarówno w domowych warunkach, jak również w biurach. Akcesoria tego typu nie tylko poszerzają liczbę dostępnych portów w urządzeniu, ale też mogą zasilać laptopa oraz ułatwiać jego stacjonarne użytkowanie.

Czym jest stacja dokująca HP?

Zanim zagłębimy się w przeglądanie oferty stacji dokujących HP, warto rozwiać wszelkie wątpliwości, co do tego, czym jest stacja dokująca, jak działa i co może zaoferować. Oto kluczowe funkcje tego urządzenia:

 • Stacja dokująca rozszerza liczbę portów, w jakie wyposażono urządzenie. To wygodne szczególnie w użytku stacjonarnym, gdy do laptopa chcemy podłączyć kilka sprzętów zewnętrznych.
 • Stacja dokująca zasila laptopa. Może być stosowana w zastępstwie dla standardowego zasilacza.
 • Wybrane modele stacji dokujących mogą posiadać dodatkowe rozwiązania, jak slot na linkę zabezpieczającą.

Polecane stacje dokujące

Jakie stacje dokujące znajdziemy w ofercie marki HP?

Nie każda stacja dokująca będzie odpowiednia do każdego laptopa – spora część tych urządzeń jest kompatybilna wyłącznie z wybranymi seriami laptopów. W ofercie marki HP znajdują się, między innymi:

 • Stacje dokujące HP Elite Book – na przykład Stacja dokująca HP 2012 90 W A7E32AA, która jest kompatybilna z wieloma modelami HP Elite Book oraz z wybranymi urządzeniami z serii ProBook. Jest to przystawka dysponująca złączami wideo (DVI, D-Sub, DisplayPort), audio, a także szerokim zakresem portów USB, złączem RJ-45, a nawet slotem na linkę zabezpieczającą.
 • Stacje dokujące HP ZBook – na przykład stacja HP ZBook Thunderbolt 3 Dock G2 120W. Jest to urządzenie kompatybilne nie tylko HP ZBook, ale też ze sporą gamą urządzeń HP Elite Book i ProBook. Ten model stacji dysponuje wieloma portami USB, a także złączami AV (VGA, audio, Thunderbolt, wyjściem słuchawkowym, DisplayPort) i złączem RJ-45.
 • Uniwersalne replikatory portów – jak choćby Stacja/replikator HP 3001pr USB 3.0 (F3S42AA#ABB). To urządzenie, które może pełnić funkcję replikatora/stacji dokującej do HP Envy, Elite Book, a także do innych serii.
 • Uniwersalne stacje dokujące HP USB C – wśród stacji dokujących HP znaleźć można również urządzenia wyposażone w porty USB-C Thunderbolt, które oferują nie tylko dostęp do szeregu portów, ale też opcję zasilania z portu USB-C. Przykładem takiego sprzętu jest HP USB-C Universal Dock. Jest to stacja pozwalająca na zasilanie laptopa z portu USB-C, ale też oferująca dodatkowe porty USB, DisplayPort oraz RJ-45. Urządzenia tego typu bywają oferowane jako uniwersalne albo wraz ze wskazaniem modeli laptopów, jakie mogą obsłużyć (na przykład stacja dokująca do HP Pavilion, ZBook, Elite Book i innych).

Już na pierwszy rzut oka widać, z jakimi stacjami mamy do czynienia, jeśli chodzi o ofertę HP. Dysponując laptopem przystosowanym do klasycznej stacji dokującej (ze złączem dokowania i wyprofilowanym kształtem, jak choćby stacja dokująca HP Ultraslim), warto rozważyć właśnie to rozwiązanie dedykowane, a w pozostałych przypadkach sięgnąć można po stację uniwersalną lub po replikator portów bez opcji zasilania urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stacji dokującej HP?

Wybierając stację dokującą HP, warto kierować się kilkoma kluczowymi czynnikami:

 • Kompatybilność z użytkowanym laptopem – urządzenie musi być zgodne z posiadanym przez kupującego laptopem albo uniwersalne na tyle, by mogło być zastosowane do użytkowanego laptopa. Najlepiej sprawdzić w specyfikacji wybranej stacji dokującej listę kompatybilnych urządzeń.
 • Liczba i rodzaje oferowanych portów i funkcji – do niektórych modeli notebooków można dokupić więcej niż jeden rodzaj stacji dokującej, a wówczas dobrze jest porównać funkcjonalność poszczególnych stacji. Niektóre modele oferują bowiem więcej portów lub ich nowsze standardy, a także różne rozwiązania dodatkowe.
 • Estetyka urządzenia – jeśli tylko mamy większy wybór, bo użytkowany laptop jest popularnym modelem i jest kompatybilny z różnymi stacjami dokującymi, to warto zwrócić uwagę również na kwestie estetyczne. Ze stacji dokujących klasycznych doskonale prezentuje się stacja dokująca HP Ultraslim, a stacje uniwersalne (z USB-C z opcją ładowania) bywają bardziej kompaktowe, a przez to bardziej designerskie.
 • Cena – oryginalne stacje dokujące HP nie należą do tanich urządzeń, dlatego warto rozejrzeć się za najlepszą ofertą cenową, zerknąć na ewentualne promocje, a przy mocno ograniczonym budżecie można również wziąć pod uwagę zakup stacji innej marki, ale kompatybilnej z laptopem HP.

Czy warto kupić stację dokującą HP?

Stacje dokujące to popularne akcesoria do notebooków, mobilnych roboczych i ultrabooków. Ich rolą jest zasilanie urządzenia oraz poszerzanie liczby dostępnych portów, ale nie tylko to. Stacja dokująca umożliwia bardzo komfortowe użytkowanie laptopa, gdyż to do niej podłączamy wszelkie akcesoria i urządzenia peryferyjne. Jeśli więc zechcemy szybko złożyć laptopa i zabrać go ze sobą na miasto, nie będziemy musieli odpinać wielu wtyczek, a wyłącznie odłączyć urządzenie od stacji – cała reszta pozostaje na swoim miejscu, a przez to łatwiej o codzienny ład na biurku. Z tych względów warto sięgnąć po stację dokującą, a szczególnie w sytuacji, gdy laptop jest przez nas naprawdę intensywnie użytkowany.

Jak podłączyć stację dokującą HP?

Wielu użytkowników, którzy jeszcze nie mieli okazji korzystać ze stacji dokujących, może mieć wątpliwości, co do tego, jaki zasilacz do stacji dokującej HP jest stosowany i jak w ogóle rozpocząć korzystanie z niej. Nie jest to trudne.

W przypadku stacji dokującej klasycznej, dedykowanej do laptopów ze złączem dokowania

znajduje się profilowana podstawa, na której stawiamy laptopa (dokładnie tak, by umieścić wypustki stacji w złączu dokowania w urządzeniu). W wielu przypadkach stacja zostanie wyszukana przez system automatycznie. Może zajść konieczność pobrania sterowników, choć często odbywa się to automatycznie.

W przypadku stacji dokujących uniwersalnych, z zasilaniem z portu USB-C

wystarczy podłączyć stację do odpowiedniego portu w laptopie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.