Udostępnij
Skomentuj

Stacja dokująca Lenovo – jak wybrać? Czy warto?

Stacje dokujące do laptopów Lenovo cieszą się rosnącą popularnością. Czy warto z nich korzystać?

Notebooki nie zawsze bywają użytkowane wyłącznie mobilnie. Wiele osób korzysta z nich na co dzień – przy biurku w domu lub firmie. Często pojawia się również potrzeba podłączenia do laptopa drukarki, zewnętrznego monitora lub innych sprzętów, co zdecydowanie utrudnia szybkie odłączenie go i zabranie ze sobą na miasto lub choćby do innego pomieszczenia w domu. Rozwiązaniem, które zwiększy komfort użytkowania notebooka i podniesie jego funkcjonalność, może być właśnie stacja dokująca. Jak działa? Czy warto ją kupić?

Co oferuje stacja dokująca do laptopa Lenovo?

Funkcjonalność oraz specyfikacja stacji dokującej zależy od konkretnego modelu tego urządzenia, ale ogólne funkcje to:

  • Zasilanie laptopa oraz ładowanie akumulatora.
  • Rozszerzenie liczby portów o dodatkowe – najczęściej USB, wyjście audio, złącza wideo.

Stacja dokująca do laptopa Lenovo umożliwi więc wygodne użytkowanie urządzenia przy biurku – wystarczy umieścić laptopa na stacji dokującej – nie trzeba podłączać przewodów do laptopa, a następnie odpinać ich po zakończonej pracy. Wszystkie urządzenia peryferyjne, a w szczególności drukarkę, można podłączyć bezpośrednio do stacji. Gdy zechcemy zabrać notebook ze sobą, wystarczy odpiąć go od stacji – wszystkie pozostałe sprzęty oraz kable pozostaną na swoim miejscu.

Polecane stacje dokujące i replikatory portów Lenovo

Czym różni się stacja dokująca od replikatora portów? Co wybrać do laptopa Lenovo?

Wybierając akcesoria do laptopa Lenovo, a szczególnie stację dokującą, warto zwrócić uwagę na to, by nie pomylić stacji dokującej z replikatorem portów, gdyż urządzenia te nie są identyczne. Czym się różnią i co wybrać?

  • Replikator portów nie kosztuje wiele (najczęściej jest sporo tańszy od stacji dokującej), a jego zasadniczym zadaniem jest rozszerzenie liczby portów, jakie udostępnia laptop. Zwykły replikator nie posiada jednak opcji ładowania urządzenia lub akumulatora, ale za to jest kompatybilny z większością sprzętów.
  • Stacja dokująca Lenovo to urządzenie zdecydowanie bardziej funkcjonalne, gdyż nie tylko oferuje dodatkowe porty i złącza (jak replikator), ale też posiada opcję ładowania urządzenia i jest idealnie przystosowana do konkretnych modeli laptopów Lenovo.

Jeśli więc zależy nam wyłącznie na poszerzeniu liczby portów, to możemy wybrać tańszy replikator, ale jeśli chcemy kupić przystawkę umożliwiającą także zasilanie laptopa, to sprawdzi się wyłącznie stacja dokująca i to kompatybilna z użytkowanym urządzeniem.

Jakie stacje dokujące znajdziemy w ofercie marki Lenovo?

Asortyment stacji dokujących Lenovo jest dość szeroki, gdyż oferta notebooków tego producenta także jest imponująca. Przy zakupie stacji dokującej, należy koniecznie zwrócić uwagę, czy jest ona w pełni kompatybilna z użytkowanym urządzeniem. Nie wszystkie laptopy Lenovo mogą być wyposażone w stację dokującą – starsze modele notebooków nie są przystosowane do tego rozszerzenia. Bez problemu kupimy za to:

  • Stację dokującą do laptopów Lenovo ThinkPad – laptopy ThinkPad cieszą się dużą popularnością, a do sporej części z nich bez problemu dokupimy również stacje dokujące. Wybierając konkretny model stacji, należy upewnić się, czy pasuje do użytkowanego laptopa – na przykład stacja dokująca Lenovo T480 może nie być kompatybilna z ThinkPadem T440 lub X240 i odwrotnie, dlatego kluczową kwestią jest weryfikacja kompatybilności.
  • Stację dokującą Lenovo Ideapad – dość trudno o klasyczną stację dokującą do laptopów Lenovo IdeaPad. W sprzedaży znajdziemy replikatory portów, ale też rozwiązanie do profesjonalnych zastosowań, jak Lenovo ThinkPad Stack Professional kit (4XH0H34192) – jest to czteroczęściowy zestaw, który dysponuje powerbankiem, głośnikiem Bluetooth, routerem bezprzewodowym oraz dyskiem zewnętrznym. Zestaw ten pasuje do wybranych modeli IdeaPad i do całego szeregu innych urządzeń Lenovo.

Jeśli dopuszczamy stosowanie akcesoriów innych marek, to w sprzedaży znajdziemy także stacje dokujące i replikatory innych firm, które będą kompatybilne z laptopami Lenovo. Przykładem takiego rozwiązania może być stacja/replikator Green Cell, która posługuje się rozwiązaniem Power Delivery dzięki USB typu C. W praktyce oznacza to, że laptopy wyposażone w ten port będą mogły być zasilane właśnie z portu USB typu C za pośrednictwem replikatora. Dzięki temu urządzenia, które nie są kompatybilne ze standardowymi stacjami dokującymi, będą mogły być łączone z replikatorami. Jeśli więc naszym celem zakupowym jest stacja dokująca Lenovo Legion albo stacja dokująca Lenovo Ideapad 320 lub stacja dokująca Lenovo T470 lub jakakolwiek inna, to upewnijmy się, że laptop posiada USB typu C i mogą być ładowane za jego pośrednictwem. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć je w tego rodzaju zasilacz/replikator.

Czy warto kupić stację dokującą do laptopa Lenovo?

Oryginalne stacje dokujące Lenovo są dość kosztowne, ale za to nie ma wątpliwości, co do ich kompatybilności z konkretnymi urządzeniami. Są przystosowane do użytkowania ze wskazanymi modelami laptopów i zdecydowanie rozszerzają ich funkcjonalność. Z tego względu warto się nimi zainteresować.

Jeśli jednak użytkujemy laptopa, do którego nie zaproponowano stacji dokującej, a jest to urządzenie z portem USB typu C, to można rozważyć wspomniany już replikator z opcją zasilania przez USB-C. Jest to rozwiązanie uniwersalne i tańsze.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.