Udostępnij
Skomentuj

Stacja dokująca bezprzewodowa – jak działa? Czy warto kupić?

Wśród stacji dokujących znajdziemy kilka modeli bezprzewodowych. Jak działają? Czy warto kupić?

Stacje dokujące, które działają bezprzewodowo, to ciekawa alternatywa dla rozwiązań przewodowych. Urządzenia tego typu można znaleźć w asortymencie kilku marek, a szczególnie Dell, Lenovo czy też Logitech.

Jak działa bezprzewodowa stacja dokująca?

W sprzedaży znajdziemy różne modele stacji dokujących bezprzewodowych, a poszczególne ich warianty mogą nieco różnić się pomiędzy sobą. Oto wybrane ze stosowanych rozwiązań:

  • Stacja dokująca Lenovo bezprzewodowa działa w oparciu o technologię WiGig, w którą wyposażone są wybrane sprzęty tej marki – wystarczy, że laptop znajdzie się w pobliżu stacji, by korzystać ze wszystkich urządzeń, które są do niej podłączone (laptopa nie trzeba łączyć przewodem ze stacją).
  • Stacja dokująca Dell bezprzewodowa działa w oparciu o technologię Intel Tri-Wireless-AC 17265, w którą wyposażone są wybrane urządzenia tego producenta. Tak samo, jak w przypadku stacji dokującej Lenovo, bezprzewodowa stacja dokująca firmy Dell uwalnia laptopa od nadmiaru kabli. Urządzenia peryferyjne podłącza się bezpośrednio do stacji, a laptop korzysta z nich wszystkich bezprzewodowo, gdy znajduje się w pobliżu.
  • Stacja do ładowania bezprzewodowego Logitech to nic innego, jak bezprzewodowa stacja dokująca iPhone. To urządzenie o kształcie podpórki, w którym można umieścić iPhone`a, by bezprzewodowo naładować baterię (nie trzeba podpinać do urządzenia żadnej wtyczki). Stacja ta jest zgodna z wieloma modelami urządzeń: iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus.

Szczególnie ciekawą opcją wydajną się jednak stacje dokujące bezprzewodowe do laptopów i ultrabooków, gdyż faktycznie pozwalają zredukować liczbę przewodów na biurku i czynią laptopa w pełni niezależnym (można w każdej chwili zdjąć go z biurka i spakować do torby, bez odpinania jakichkolwiek wtyczek). Odrębną grupę rozwiązań stanowią stacje dokujące do urządzeń peryferyjnych, jak choćby mysz bezprzewodowa ze stacją dokującą Logitech albo mysz bezprzewodowa ze stacją dokującą Verbatim. Są to jednak akcesoria przydatne tylko do myszy komputerowej, a nie pełniące dodatkowych funkcji.

Polecane stacje dokujące

Jak wybrać stację dokującą bezprzewodową?

Oferta stacji dokujących bezprzewodowych poszerza się, choć na razie nie jest aż tak obszerna, jak urządzeń klasycznych. Mimo to podczas zakupu trzeba być uważnym i zerknąć na kluczowe parametry tych rozwiązań, a w szczególności na:

  • Kompatybilność stacji z użytkowanymi urządzeniami – to kwestia absolutnie kluczowa, od której należy zacząć poszukiwania odpowiedniej stacji dokującej. W przypadku modeli przewodowych można liczyć na większą uniwersalność (często to tylko kwestia odpowiedniego złącza w urządzeniu), ale w przypadku stacji bezprzewodowych trzeba upewnić się, że urządzenie posługuje się tą samą technologią, co stacja. Najlepiej zweryfikować to w specyfikacji technicznej urządzenia oraz stacji.
  • Funkcjonalność – poszczególne modele stacji bezprzewodowych mogą zaoferować różne rozwiązania, co dotyczy w szczególności różnych rodzajów zastosowanych złączy. Warto upewnić się, że w stacji znalazła się wystarczająca liczba portów i że są to złącza właściwego rodzaju.
  • Cena – niestety stacje dokujące bezprzewodowe nie są tak tanie, jak przewodowe, ale i tak warto poszukać dobrych okazji cenowych, gdyż może udać się znaleźć wybrany model w jakiejś promocji lub w obniżonej cenie.

Czy warto kupić bezprzewodową stację dokującą?

Stacje dokujące bezprzewodowe są dość kosztowne i nie tak powszechnie stosowane, jak przewodowe, a szczególnie w odniesieniu do notebooków. Pomimo to mamy do wyboru różne urządzenia tego rodzaju. Jeśli tylko nasze sprzęty są kompatybilne z tym rodzajem stacji dokujących, to warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę z kilku względów:

  • To sposób na ograniczenie liczby przewodów na biurku.
  • To wygodne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne zabranie laptopa i opuszczenie biurka bez konieczności odłączania jakichkolwiek wtyczek, co przydać może się w domu, ale też w biurze.
  • Stacje dokujące bezprzewodowe są subtelne i nowoczesne, a przez to dobrze prezentują się na biurku.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.