Udostępnij
Skomentuj

Recenzja Lenovo IdeaPad 330 - dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy, z jakich laptopów składa się seria Lenovo IdeaPad 330. Czy warto się nią zainteresować?

Do czynienia mamy z linią bardzo szeroką, w skład której wchodzą zarówno 15-calowe, jak i 17-calowe laptopy multimedialne o uniwersalnym charakterze. Ze względu na dostęp do wielu konfiguracji sprzętowych, sprawdzą się one podczas obsługi programów biznesowych, narzędzi do obróbki grafiki i wideo, nowych gier, a także w ramach standardowego użytku domowego.

Polecane laptopy Lenovo IdeaPad

Dane techniczne oraz cena Lenovo IdeaPad 330

Poznaj dostępne konfiguracje Lenovo IdeaPad 330

Konfiguracji sprzętowych laptopa IdeaPad 330 jest bardzo dużo. Powinny znaleźć zastosowanie w firmach, w domach, u freelancerów, a także osób, które po prostu szukają sprawnego urządzenia multimedialnego. Oczywiście możliwe zastosowania są zależne od tego, na jaki model się zdecydujemy. Dlatego też, przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy zwrócić dokładną uwagę na specyfikację interesującego nas urządzenia.

Zróżnicowanie dotyczy przede wszystkim procesorów. Lenovo IdeaPad 330 występuje bowiem w wersjach korzystających z możliwości procesorów Intela oraz AMD – są to zarówno modele niskonapięciowe, jak i wyróżniające się podwyższonym taktowaniem.

Zacznijmy może od modeli Intela. Najwięcej możemy spodziewać się po układzie Intel Core i7-8750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor wyróżnia się częstotliwością taktowania wynoszącą od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dodać możemy jeszcze 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 45 W.

Do czynienia mamy z bardzo wydajnym układem, który zapewni nam stabilną obsługę nie tylko programów podstawowych, ale również wielu zaawansowanych narzędzi do obróbki grafiki i wideo, a także tworzenia modeli 3D. Wszystko to potwierdzają zresztą testy wydajnościowe, przeprowadzone w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 173 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 1116 punktów.

Kolejnym procesorem Intela montowanym w omawianych laptopach jest model i5-8300H (znajdziemy go między innymi w modelach Lenovo IdeaPad 330 15ikb). Jest to układ czterordzeniowy i ośmiowątkowy, którego częstotliwość taktowania wynosi 2300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Specyfikacja prezentuje się więc nieco słabiej niż w przypadku modelu i7, jednak nadal mamy do czynienia z procesorem bardzo wydajnym, który bez problemu poradzi sobie z obsługą szczególnie wymagających narzędzi oraz nowych gier. Jeżeli chodzi o wyniki testów wydajnościowych, w programie Cinebench R15, układ uzyskał kolejno 170 i 805 punktów.

W laptopach Lenovo IdeaPad 330 montowane są również procesory Intel Core i3-8145U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2100-3900 MHz, 4 MB pamięci podręcznej L3) oraz i3-8130U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz, 4 MB pamięci podręcznej L3). W ich przypadku wydajność jest o kilkadziesiąt procent niższa niż modeli i7 oraz i5.

Jak już wspominaliśmy, Lenovo IdeaPad 330 15 jest sprzedawany również w wersjach z procesorami AMD. Mowa tu o modelach z serii Ryzen – największą mocą obliczeniową w tym przypadku wyróżnia się ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor AMD Ryzen 7 2700, którego częstotliwośc taktowania wynosi od 3200 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dodać możemy jeszcze aż 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Do czynienia mamy więc z układem, który zagwarantuje bardzo wysoką wydajność. W programie Cinebench R15 uzyskał o średnią na poziomie 161 punktów w trybie jednowątkowym oraz 1551 punktów w trybie wielowątkowym.

Jakie jeszcze procesory AMD znajdziemy w Lenovo IdeaPad 330?

  • AMD Ryzen 3 2200U – dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2500-3400 MHz, 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Cinebench R15 – 117 punktów w trybie jednowątkowym i 312 punktów w trybie wielowątkowym.
  • AMD Ryzen 5 2500U – cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 2000-3600 MHz, 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Cinebench R15 – 136 punktów w trybie jednowątkowym i 589 punktów w trybie wielowątkowym.

Do jednego z wymienionych procesorów warto dobrać pamięć RAM typu DDR4 (maksymalnie 16 GB) oraz dysk twardy – zdecydować możemy się na pojedyncze modele HDD lub SSD, a także na dwa dyski twarde – HDD+SSD.

Pozostaje nam jeszcze karta graficzna. Podobnie jak w przypadku układów CPU, do wyboru jest kilka modeli. Co jednak istotne, w przypadku laptopów z procesorami od AMD musimy ograniczyć się wyłącznie do jednostek zintegrowanych. W pozostałych przypadkach zdecydować możemy się na dwa modele. Pierwszym z nich jest uniwersalna karta Nvidia GeForce MX150 z 2 GB pamięci własnej, a drugim jednostka gamingowa Nvidia GeForce GTX 1050 z 4 GB pamięci GDDR5.

Wygląd Lenovo IdeaPad 330

Jak widać, seria jest niezwykle zróżnicowana, co z jednej strony może rodzić problemy z wyborem, jednak z drugiej pozwala nam znaleźć sprzęt, który okaże się odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i wymagań.

Oczywiście wiele zależy również od innych kwestii, na przykład od jakości wykonania. Obudowy wszystkich modeli zostały przygotowane z tworzyw sztucznych, toteż nie mamy tu do czynienia z konstrukcjami specjalnie wzmacnianymi. Wyróżniają się przyzwoitą wytrzymałością i sztywnością, choć należy podkreślić, że klapa ekranu dość łatwo ulega wygięciu. Bardzo pozytywnie należy ocenić pracę zawiasów, które funkcjonują bardzo płynnie, gwarantując utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji. Co ważne, może on zostać obrócony nawet o 180 stopni.

Czarno-szara obudowa prezentuje się przyzwoicie, brak tu jakichś fajerwerków, jednak ogólny projekt zasługuje na pochwałę. Wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo, dlatego nie musimy martwić się żadnymi niepotrzebnymi szczelinami. Zarówno modele 15-calowe, jak i 17-calowe ważą ponad 2 kilogramy, dlatego okażą się przydatne przede wszystkim w ramach pracy stacjonarnej. Użytkownicy powinni być zadowoleni z zestawu portów i złączy, w którym znajduje się wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy.

Opis matrycy Lenovo IdeaPad 330

Jak już wspomnieliśmy, laptopy z omawianej serii są dostępne w wersjach z ekranami o przekątnej 15,6 cali oraz 17,3 cali. Wybór jest zależny od tego, czy bardziej zależy nam na sporej przestrzeni roboczej czy może pewnych właściwościach mobilnych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że matryce 15-calowe zostały wykonane w technologii TN, natomiast 17-calowe w IPS. W pierwszym przypadku mamy więc do czynienia z wąskimi kątami widzenia, niższym kontrastem i przeciętnym pokryciem kolorów. Matryca IPS pod tymi względami spisuje się znacznie lepiej, toteż warto zdecydować się na nią wówczas, gdy planujemy pracę w zaawansowanych programach graficznych. Wszystkie matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze radzą sobie z refleksami świetlnymi.

Klawiatura i touchpad w Lenovo IdeaPad 330

W obu modelach znajdziemy pełnowymiarowe klawiatury wraz z blokiem numerycznym. Klawisze są na tyle duże, że gwarantują bardzo komfortową pracę, przyczepić można się wyłącznie do zmniejszonych klawiszy strzałek.

Tworzenie dłuższych tekstów na omawianych laptopach okażę się bardzo wygodne – klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Przyczepić nie można się również do touchpada. Gładka płytka zapewnia odpowiednie właściwości ślizgowe, dlatego dobrze spełnia swoje funkcje.

Wydajność Lenovo IdeaPad 330

Jak już udowadnialiśmy, możliwości wyboru konfiguracji sprzętowej są naprawdę spore. Na rynku znajdziemy zarówno laptopy z układami z podwyższoną wydajnością, jak i modele niskonapięciowe, które okażą się przydatne do standardowego zastosowania.

Jeśli zdecydujecie się na konfigurację wyposażoną w procesor Intel Core, musicie podjąć decyzję także odnośnie dedykowanej karty graficznej. Nvidia GeForce MX150 zalecana będzie osobom szukającym urządzenia uniwersalnego, który nie posłuży do obsługi nowych gier. Jednostka ta bez większych problemów poradzi sobie z obsługą programów biurowych, multimedialnych, a także narzędzi graficznych oraz projektowych. Potwierdzają to wyniki testów – w programie 3DMark 11 Performance GPU otrzymała ona średnią na poziomie 4497 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 46586 punktów.

Fani nowych gier powinni natomiast celować w jednostkę Nvidia GeForce GTX 1050 z 4 GB pamięci GDDR5. Powinna poradzić sobie z najnowszymi grami, choć w wielu przypadkach konieczne okaże się uruchomienie średnich bądź niskich detali graficznych. Jeżeli chodzi o testy, karta uzyskała średnią na poziomie 7664 punktów w 3DMark 11 Performance GPU oraz 84368 punktów w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics.

Wady i zalety Lenovo IdeaPad 330

Na liście atutów omawianej serii musi znaleźć się dostępność sporej liczby zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Wybrać możemy każdy element – producent zdecydował się na wykorzystanie wielu procesorów i kart graficznych. Do tego dodać możemy ekrany oraz liczne dodatki. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Na plus trzeba zaliczyć także wydajność większości modeli. Bez problemu zakupimy laptopa do typowych zadań domowych, obsługi programów biurowych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi graficznych czy też gier. Po stronie zalet znajdzie się również solidny osprzęt, przyzwoity zestaw portów i złączy oraz matryce modeli 17-calowych. Niestety, nieco gorzej prezentują się matryce 15-calowe. Również sztywność obudowy mogła być większa.

ZALETY

  • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
  • Bardzo przyzwoita wydajność
  • Możliwość zakupu laptopa z gamingową kartą graficzną
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy
  • Solidny osprzęt
  • Dobrej jakości matryce 17-calowe

WADY

  • Przeciętne matryce 15-calowe
  • Obudowy z tworzyw sztucznych

Podsumowanie Lenovo IdeaPad 330, czy warto?

Laptopy z omówionej serii kierowane są do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Ze względu na dostępności wielu konfiguracji sprzętowych, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Wszystko to sprawia, że seria Lenovo IdeaPad 300 jest warta polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.