Udostępnij
Skomentuj

Razer Blade 15 Advanced - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Razer przygotowała nowe laptopy gamingowe. Przedstawiamy ich zaawansowane wersje.

Blade 15 Advanced, bo o nim mowa, ma okazać się wydajniejszym odpowiednikiem edycji podstawowej (Base). Producent zdecydował się na wykorzystanie niezwykle wydajnych podzespołów, a także klawiatury optycznej, która w urządzeniu do gier pojawia się pierwszy raz w historii.

Razer Blade 15 Advanced – dane techniczne oraz cena

Użytkownicy mogą liczyć także na wysokiej jakości ekran OLED. Warto to wszystko sprawdzić, by przekonać się, czy model Advanced rzeczywiście wart jest zainwestowania w niego tak dużych pieniędzy.

Razer Blade 15 Advanced – dostępne konfiguracje

Omawiany laptop ma być nie tylko urządzeniem gamingowym. Jak podkreśla producent, wyróżnia się on sporą wszechstronnością działania. Przy jego wykorzystaniu, a także sprzętów dodatkowych (np. eGPU), stworzyć można rozbudowane stanowisko, które posłuży nam do gier, a także pracy profesjonalnej i kreatywnej. Wszystko po to, aby każdy użytkownik mógł z niego korzystać. Problemem okażę się tu oczywiście cena, do której jednak przejdziemy w dalszej części tekstu.

Na początek weźmiemy się za analizę wszystkich podzespołów montowanych w poszczególnych konfiguracjach laptopa. Jeśli chodzi o procesory, do wyboru mamy dwa modele Intela – jeden dziewiątej i jeden ósmej generacji.

Większą wydajnością wyróżnia się układ Intel Core i7-9750H, który dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo dobija do poziomu 4500 MHz dla jednego rdzenia. Uzupełnieniem jego specyfikacji okaże się 12 MB pamięci podręcznej oraz współczynnik TDP, który został ustalony na poziomie 45 W.

Zobacz Razer Blade 15 Advanced

Wykorzystanie takiej ilości rdzeni i wątków zwiastuje bardzo wysoką wydajność w grach i nie tylko. Możemy liczyć na utrzymanie wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej nowej produkcji z segmentu AAA. Procesor powinien poradzić sobie także z profesjonalną obróbką graficzną czy też modelowaniem 3D. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy diagnostyczne. Na platformie Cinebench R15, procesor uzyskał średnią na poziomie 182 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1192 punkty w trybie wielowątkowym. Wyróżnia się on więc ogromnym potencjałem, z którego warto skorzystać.

W nieco tańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast procesor Intel Core i7-8750H, który także dysponuje sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami logicznymi. Wyróżnia się one jednak nieco niższym taktowanie. Wynosi ono od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Mniej jest również pamięci podręcznej (9 MB zamiast 12 MB). Współczynnik TDP pozostaje bez zmian.

Skoro taktowanie jest niższe, słabe będą także osiągi. Co jednak istotne, różnice między oboma procesorami nie są znaczące. Mamy do czynienia z dwoma naprawdę wydajnymi sprzętami, które zagwarantują doskonałą, gamingową moc obliczeniową. Jeśli chodzi o wyniki testów Cinebench R15, omawiany układ uzyskał w nich kolejno 173 i 1116 punktów.

Specyfikacja Razer Blade 15 Advanced wskazuje także na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (jej taktowanie wynosi 2667 MHz), co oczywiście także jest bardzo dobrą informacją. Wspomnieć należy o tym, że laptop może obsłużyć aż 64 GB pamięci. Pozwala nam to stworzyć niezwykle wydajną maszynę na lata.

Kolejną dobrą informacją jest fakt wykorzystania dysków twardych SSD M.2 PCIe, które w sposób znaczący przyspieszają działanie systemu operacyjnego, a także skracają instalację oraz uruchamianie gier. Szkoda tylko, że oferowane laptopy korzystają z dysków o pojemności do 512 GB.

Najważniejszymi podzespołami w przypadku modelu Razer Blade 15 Advanced są jednak karty graficzne. To w ich przypadku możemy bowiem zauważyć największe różnice między wersją podstawową a zaawansowaną. Do wyboru mamy aż trzy jednostki z serii Nvidia GeForce RTX. Obsługują one technologię Ray Tracingu, która upiększa gry poprzez zwiększenie realizmu efektów świetlnych. Na którą kartę warto się zdecydować?

 • Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Qwykorzystuje ona 8 GB pamięci typu GDDR6. Zagwarantuje obsługę absolutnie wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych.
 • Nvidia GeForce RTX 2070 Max-Qtakże dysponuje 8 GB pamięci, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem w porównaniu z modelem RTX 2080 Max-Q.
 • Nvidia GeForce RTX 2060montowana jest w najtańszych konfiguracjach laptopa. Wyróżnia się 6 GB pamięci własnej.

Razer Blade 15 Advanced – wygląd

Jak wskazuje producent, do czynienia mamy z kompaktowym laptopem gamingowym, który, choć nie pozorny, wykorzystuje niezwykle wydajne podzespoły. Na początek warto podkreślić, że Blade 15 Advanced prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Do czynienia mamy z ciemną, elegancką konstrukcją, która została urozmaicona za sprawą kolorowego podświetlenia klawiatury. Wrażenie robią także stosunkowo cienkie ramki ekranu. Co ważne, laptop jest stosunkowo lekki. Waży bowiem 2,15 kg, dlatego trzymanie go na kolanach nie powinno być męczące.

Laptop zachwyca także pod względem jakości wykonania. Obudowa została przygotowana z aluminium, dzięki czemu wyróżnia się odpowiednią sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Nie ma tu mowy o nadmiernym wykrzywianiu się konstrukcji czy też charakterystycznym skrzypieniu. Bardzo dobrze i płynnie działają również zawiasy, które zawsze utrzymują ekran w stabilnej pozycji. Pod tym względem, model Razera należy uznać za jeden z najlepszych laptopów gamingowych dostępnych na rynku.

Do tego wszystkiego dochodzi ciekawy zestaw portów i złączy. Do dyspozycji otrzymaliśmy bowiem złącze Mini DisplayPort, USB typu C z obsługą interfejsu Thunderbolt 3, a także 3 portu USB 3.2. Brakuje tu wyłącznie czytnika kart pamięci.

Razer Blade 15 Advanced – matryca

Kolejnym atutem omawianego laptopa są montowane matryce. Wrażenie robi przede wszystkim model Raze Blade 15 Advanced OLED, którego ekran obsługuje rozdzielczość 4K UHD, a także częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz. W nieco tańszych modelach znajdziemy panele Full HD, z odświeżaniem 144 Hz.

Pod względem parametrów obrazu jest bardzo dobrze, zwłaszcza w przypadku matrycy OLED, które gwarantuje idealną czerń i niezwykle płynne ruchy. Co więcej, jest to ekran dotykowy. Na pochwałę zasługuje także bardzo dobre pokrycie barw, a także wysoki współczynnik kontrastu i luminancji. Co istotne, średni błąd DeltaE2000 wynosi zaledwie 2,5 pkt. Po przeprowadzeniu kalibracji, spada do 1,7 pkt. Do tego wszystkiego możemy dodać także całkiem skuteczną ochronę przed refleksami świetlnymi. Korzystanie z laptopa na zewnątrz nie będzie więc wiązało się z drastycznym spadkiem widoczności.

Razer Blade 15 Advanced – klawiatura i touchpad

Jeszcze pół roku temu, omawiany laptop był sprzedawany wraz z mechaniczną klawiaturą SteelSeries. Najnowsza odsłona została jednak wyposażona w klawiaturę optyczną, która wykorzystuje wiązkę podczerwoną, aby lepiej reagować na komendy gracza. W rezultacie, otrzymujemy niezwykle wygodny sprzęt gamingowy, który bardzo dobrze sprawdza się w podczas ogrywania najbardziej dynamicznych produkcji. Klawiatura obsługuje wielokolorowe podświetlenie RGB Razer Chroma, które możemy dowolnie modyfikować, a także technologię anty-ghosting i N-key rollover.

Wysoką jakością wykonania wyróżnia się także touchpad. Płytka jest duża, a jej właściwości ślizgowe zapewniają bardzo wygodne, płynne operowanie kursorem. Dobrze wypada także pod względem obsługi gestów wielopunktowych.

Razer Blade 15 Advanced – wydajność

Jak pokazują testy diagnostyczne, wykorzystane przez producenta procesory Intela gwarantują bardzo wysoką wydajność, z której skorzystamy nie tylko w grach, ale również podczas obsługi wielu programów profesjonalnych. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na ich pracę w trybie wielowątkowym.

Do tego wszystkiego dochodzą  karty graficzne GeForce RTX. Choć mamy tu do czynienia z modelami Max-Q, a więc nieco słabszymi od wersji standardowych, i tak są one gwarancją utrzymania wysokiego poziomu klatek na sekundę w każdej nowej grze. Największą wydajnością wyróżnia się oczywiście model Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q.

Karta dobrze wypada w testach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 27762 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 166342 punkty. Test Razer Blade 15 Advanced musiał objąć także obsługę gier. Jak się okazało, karta doskonale radzi sobie z nowymi produkcjami z segmentu AAA.

Razer Blade 15 Advanced – wady i zalety

Do czynienia mamy z prawdziwym laptopem premium, który został przystosowany nie tylko do obsługi najnowszych gier, ale również wielu programów profesjonalnych. Jego sporym atutem jest doskonała jakość wykonania – zarówno obudowa, jak i osprzęt prezentują najwyższy poziom. Do tego wszystkiego należy dodać także sporą swobodę wyboru oferowanych konfiguracji.

Po stronie zalety zapiszemy również wysokiej jakości matryce – mowa tu szczególnie o modelach OLED. Nie należy zapomnieć także o rozbudowanym zestawie portów, a także stosunkowo niewielkiej wadze. Największym problemem okaże się oczywiście cena Razer Blade 15 Advanced. Nawet najtańsze konfiguracje kosztują ponad 10 tysięcy złotych. Użytkownicy zwracają uwagę również na brak czytnika kart pamięci oraz rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa (np. czytnik linii papilarnych).

ZALETY

 • Bardzo wysoka wydajność
 • Wszechstronne zastosowanie
 • Możliwość ogrywania wszystkich nowych produkcji
 • Doskonała jakość wykonania obudowy
 • Matryce OLED
 • Szybka pamięć RAM
 • Karty graficzne GeForce RTX
 • Rozbudowany zestaw portów i złączy
 • Solidny osprzęt
 • Niewielka waga

WADY

 • Bardzo wysokie ceny
 • Brak czytnika kart pamięci
 • Brak funkcji zwiększających bezpieczeństwo danych

Razer Blade 15 Advanced - podsumowanie, czy warto?

Zaawansowana edycja laptopa od firmy Razer gwarantuje ogromne możliwości, które możemy wykorzystać podczas obsługi gier lub pracy profesjonalnej. Należy jednak pamiętać, że laptop jest bardzo drogi, toteż w niektórych przypadkach bardziej opłacalny może okazać się zakup komputera stacjonarnego i dobrej jakości monitora o wysokiej rozdzielczości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.