Udostępnij
Skomentuj

Przezroczysty telefon. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Przezroczyste telefony to niezwykle nowatorskie urządzenia, które otwierają drzwi do nowego poziomu technologii.

Technologia nie przestaje zadziwiać. To, o czym niegdyś mogłeś wyłącznie przeczytać lub obejrzeć w produkcji science fiction, dzisiaj staje się rzeczywistością. Na Twoich oczach świat zmienia swoje oblicze nie do poznania, czego świadectwem jest chociażby najnowszej generacji przezroczysty telefon. Już w 2013 roku firma Polytron Technologies z Tajwanu przedstawiła swój prototyp, ale podczas premiery na targach technologicznych twórcy nie wzbudzili zbyt dużego entuzjazmu oglądających. Sytuacja na rynku elektroniki zmienia się jednak w zastraszającym tempie i dzisiaj temat przezroczystego smartfona powraca jak bumerang. W 2018 producent smartfonów Samsung uzyskał patent na telefon z przezroczystym ekranem, co świadczy o dalszym zainteresowaniu produktem.

Pierwszy przezroczysty smartfon nie posiada specjalnego oprogramowania, jakość wyświetlanego w nim obrazu również pozostawia wiele do życzenia. Problematyczne jest umieszczenie pod wyświetlaczem elektroniki oraz baterii w taki sposób, by była niewidoczna. Można także dojrzeć w nim układ drukowany, slot kart pamięci i kamerkę. Ale twórcom, którzy na co dzień pracują ze szkłem wizyjnym, zależy na samym pokazaniu nowych możliwości. Pomysł podchwytują największe marki, takie jak wspomniany Samsung czy Sony. Dużo słyszy się też o przezroczystym telefonie Apple. Sprawdź, czy tego typu rozwiązanie ma w przyszłości szansę na stałe wejść do kanonu najczęściej używanych gadżetów.

Jak działa przezroczysty telefon? 

Zainteresowanie tego rodzaju urządzeniami nadal utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Przyszli potencjalni użytkownicy są rzecz jasna zaintrygowani kolejną nowinką technologiczną, ale z drugiej strony wielu z nich ma słuszne obawy, że wyświetlane w telefonie treści i funkcje będą widoczne dla wszystkich dookoła. A na czym polega działanie przezroczystych telefonów?

Przezroczyste smartfony są w całości wykonane ze szkła wizyjnego, którego powierzchnia po elektryfikacji staje się przezroczysta. Kiedy nie dochodzi do przepływu elektryczności przez szybkę, cząsteczki LCD układane są w sposób losowy, co wywołuje rozproszenie światła i szkło odzyskuje swój biały kolor. Jeśli przez szkło przepływa prąd, cząsteczki LCD zmieniają swoje ułożenie, ułatwiając proces przepuszczania światła. Szkło wizyjne znajduje szerokie zastosowania w wielu dziedzinach. Często spotkać możesz wykonane z niego zasłony łazienkowe czy migawki optyczne. 

Niezwykłość przezroczystego telefonu

Fenomen przezroczystych telefonów tkwi w stosowanych w nich technologiach, które pozwalają uzyskiwać efekt przezroczystości. Są to: nowatorska technologia, dopiero rozwijająca skrzydła, oraz jej starsza siostra, czyli LCD. Obydwie wykorzystuje się z powodzeniem we wszelkiego rodzaju wyświetlaczach i monitorach. Jak działają?

Technologia LCD

LCD nie może samodzielnie emitować światła, jednak jest wykorzystywana do podświetlenia. Kiedy wyłączysz zasilanie, zawarte w niej cząsteczki ciekłokrystaliczne mają przypadkowy rozkład, dzięki czemu rozpraszają padające na nie światło. Gdy na powrót włączysz zasilanie, cząsteczki zaczynają się układać w linię i przepuszczają światło.

Technologia OLED

OLED to nic innego jak organiczna dioda elektroluminescencyjna, która posiada emisyjną warstwę elektroluminescencyjną. Jest ona wykonana ze związku organicznego, przesyłającego światło w reakcji zwrotnej na dostarczanie prądu. Ma warstwę emisyjną i przewodzącą. Impuls elektryczny przemieszcza się z warstwy przewodzącej do warstwy emisyjnej.

Polecane smartfony

Plusy i minusy posiadania przeroczystego telefonu

Nie istnieje urządzenie, mające wyłącznie szereg zalet i nie posiada żadnych wad. Podobnie wygląda sprawa z przezroczystymi telefonami, które dla wielu osób w codziennym użytkowaniu mogą się okazać z pewnością dość problematycznym gadżetem. Z jednej strony widać, że trend ten jest synonimem najbliższej przyszłości, z drugiej zaś wymaga od użytkowników wielu poświęceń. Jakie zatem plusy i minusy mają przezroczyste telefony?

Zalety przezroczystego smartfona

Wśród korzyści, jakie dają przezroczyste telefony, nie może zabraknąć permanentności, która stanowi przecież największą gratką dla fanów nowinek technologicznych. Idąc z przezroczystym smartfonem nie musisz martwić się o potknięcie czy to, że na kogoś wpadniesz. Niemal niewidzialna tafla urządzenia pozwala widzieć wszystko, co w jej tle, zapobiega więc kolizjom, aż za dobrze znanym użytkownikom smartfonów.

Do plusów zaliczyć należy także opcję wykorzystania go jako HUD. A to oznacza, że może pełnić funkcję przeziernego wyświetlacza, który wyświetla informacje na specjalnie zaprojektowanej szybie, bez zasłaniania widoku. W połączeniu ze współczesnymi aplikacjami nawigacyjnymi rozwiązanie może przynosić zdumiewające rezultaty. Poza tym przezroczysty smartfon to po prostu świetny gadżet, który wyznacza najnowsze trendy, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by chwalić się nim do woli.

Wady przezroczystych telefonów

Już sama specyfika przezroczystego smartfona może stanowić dla niektórych użytkowników blokadę przed zakupem. Z pewnością nie jest dobrą opcją ani dla tradycjonalistów, ceniących sobie stare, sprawdzone rozwiązania, ani też dla tych, którzy nie lubią dzielić się przeglądanymi treściami ze wszystkimi wokół. Niestety telefon z przezroczystym wyświetlaczem całkowicie eliminuje możliwość ukrycia wykonywanych działań. Jeśli sprawdzasz pogodę, albo galerię zdjęć, uzasadniona jest obawa, że wszyscy inni oglądają je razem z Tobą. Zapomnij więc o prywatności albo poszukaj ustronnego miejsca, w którym bez przeszkód zapoznasz się z dowolnymi treściami w swoim nowym telefonie. 

Nie mniejszym kłopotem dla producentów jest kwestia ukrycia elektroniki. Modele, które do tej pory ujrzały światło dzienne, jak np. produkt Polytron Technologies, pokazują, że projektanci nadal nie uporali się z aspektami technicznymi. Bez baterii i podsystemów przezroczysty telefon jest wyłącznie rzeczą do podziwiania. A to oznacza dłuższy czas oczekiwania na wprowadzenie urządzeń na rynek oraz wysokie ceny gadżetów.

Co w zamian za przeźroczysty telefon?

Zakup przezroczystego telefonu jest obecnie niemożliwy. Ale możesz tchnąć w swojego obecnego smartfona nieco innowacyjności. Wystarczy wybrać przezroczyste etui wykonane z termoplastycznego poliuretanu i poliwęglanu. Pokrowiec nie tylko chroni, ale daje Ci komfort z korzystania. Spełnia więc zarówno standardowe funkcje tego rodzaju gadżetów, jak również przynosi dodatkowe wrażenia wizualne. Taką opcję oferuje chociażby Apple czy Samsung w modelu Galaxy S10 Clear Cover. To flagowiec wydany w 2019 roku.

Gdzie kupić przezroczysty telefon?

Prace nad przezroczystymi telefonami trwają w najlepsze. Większość wielkich firm odpowiedzialnych za telefony, takie jak Apple, LG, smartfony Huawei, Samsung czy Sony, od dawna prześciga się w ogłaszaniu wieści na ten temat. Nie zmienia to jednak faktu, że żadnego modelu póki co nie znajdziesz na sklepowych półkach. Zaawansowana technologia wymaga nie tylko odpowiedniej obróbki, ale też wielokrotnego przetestowania przed wypuszczeniem na rynek. I choć producenci od dawna zapowiadają premiery swoich modeli, wszystko wskazuje na to, że na pierwsze w pełni przezroczyste telefony przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać.

Pocieszający jest fakt, że od 2019 roku na rynku dostępne są przezroczyste telewizory, które możesz bezproblemowo zakupić do swojego domu czy mieszkania. Działają na tej samej zasadzie, co przezroczyste wersje telefonów i bezustannie znajdują nowych zwolenników. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że przezroczysty smartfon jako element standardowego asortymentu sklepu to tylko kwestia czasu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.