Udostępnij
Skomentuj

Przezroczysty telewizor - jak wybrać? Jak działa? Czy warto?

Przezroczyste telewizory to nowość na rynku. Dowiedz się, jak działają i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Producenci każdego roku prezentują innowacje, które mają zmienić sposób korzystania z tych urządzeń. Niegdyś niezwykle intensywnie promowana była technologia 3D, następnie głośno zrobiło się o systemie Smart TV i rozdzielczości 4K UHD. Obecnie w mediach możemy usłyszeć o telewizorach przezroczystych, które mają lepiej dopasowywać się do wystroju wnętrza, by nie przytłaczać swoją obecnością.

Polecane telewizory

Jak działają przezroczyste telewizory?

Tego typu sprzęt znajdziesz w ofercie znanych marek jak: Panasonic, Samsung czy LG. Przezroczysty telewizor wykorzystuje coraz lepszą technologię wyświetlania obrazu. Powszechnie dostępnym na rynku jest klasyczny telewizor z ramką. Różnica jest taka, że wyłączony sprzęt nadal wyświetla obraz, emitując przy tym niewielką ilość światła. Jeśli chodzi o przeźroczyste telewizory, wykonujesz zdjęcie tła znajdującego się z tyłu urządzenia, wgrywasz je i tyle wystarczy, by telewizor „zniknął”, kiedy jest wyłączony. Przeźroczysty telewizor dostosowuje się do Twojej przestrzeni u Twoich preferencji estetycznych.

Zmian ustawień w telewizorze dokonasz za pomocą trybu Ambient Mode, dostępnego wyłącznie na urządzeniach marki Samsung. Wystarczy, że na urządzenie mobilne pobierzesz odpowiednią aplikację. Smartfonem lub tabletem wykonujesz zdjęcie, które ma być wyświetlane na ekranie przez cały czas. Obraz zostaje przeskalowany pod kątem jasności, rozmiaru i jakości, dzięki czemu tło staje się spójne z tym, co umieszczone za ekranem. Realizm obrazu jest zaskakujący.

Jaki przezroczysty telewizor wybrać?

Kupując przezroczysty telewizor Xiaomi, musisz zwrócić uwagę na te same parametry, co w przypadku innego sprzętu. Chiński producent pokazał sprzęt niezwykle futurystyczny, w którym znaleźć można jedynie przezroczysty ekran ustawiony na pojedynczej nóżce. To ona stanowi centrum dowodzenia, w jej wnętrzu znajduje się pamięć, wszelkie wejścia i każdy inny element budowy urządzenia. Aby zapewnić stabilność ekranu, będącego właściwie szklaną szybą, otoczono go cienką metalową ramką. Taki telewizor daje prawdziwy efekt przezroczystości i stanowi ciekawostkę, która być może przyjmie się w powszechnej sprzedaży.

Przeźroczysty telewizor - czym się różni od klasycznego?

Wybierz model dopasowany pod względem przekątnej do całego wnętrza. Wersje przezroczyste to najczęściej telewizory z dużymi ekranami, mają około 50 cali, bo to właśnie w takim rozmiarze telewizor będzie miał wpływ na otaczającą go przestrzeń.

Cena takiego urządzenia zwykle jest wyższa od modeli klasycznych, ale za to otrzymujesz doskonałej jakości obraz. Najczęściej sprzęt korzysta z systemu OLED bądź diod organicznych. Co to oznacza? Z architektury telewizora znika dodatkowy moduł podświetlenia, bo diody same generują światło. W konsekwencji obraz staje się żywszy i bardziej nasycony, zwiększa się rozpiętość tonalna, a sam ekran może być nieco chudszy.

Przezroczysty telewizor Samsung wykorzystuje inną technologią, tzw. QLED. W tym przypadku podświetlenie jest podobne jak w LCD, a ulepszeniem są kwantowe kropki. Dzięki nim światło jest skuteczniej rozszczepiane, co nadaje barwom głębi i większego zróżnicowania. W przypadku telewizorów przezroczystych to zaleta, ponieważ generowany obraz jest niezwykle zgodny z tym, co znajduje się za wyświetlaczem.

Dość ważny jest także wieszak, który wybierasz dla swojego telewizora, by zawiesić go na ścianie. Istnieją specjalne modele typu No Gap, które pozwalają zminimalizować odległości pomiędzy ekranem a ścianą. To tworzy jeszcze skuteczniejszy kamuflaż, sprzęt staje się prawie niezauważalny. Inna opcja to stojak. W tym wypadku również masz wielki wybór, zarówno tych cienkich, jak i smukłych, które mniej rzucają się w oczy. Przezroczysty telewizor z odpowiednim stelażem to gwarancja ciekawego wkomponowania go w przestrzeń pokoju.

Plusy i minusy przezroczystych telewizorów

Modele telewizorów w pełni przezroczystych są na razie dość eksperymentalną wersją, dlatego lepiej skupić się na wersjach, które po prostu wyświetlają obraz po wyłączeniu urządzenia. W końcu rynek weryfikuje i nierzadko nowatorskie pomysły stają się chwilową modą, by szybko przeminąć ze względu na swoją niezbyt wysoką użyteczność.

Estetyka to podstawowy powód, dla którego warto kupić przezroczysty telewizor Panasonic. Pozwala on nie tylko ukryć ekran i wtopić go w ścianę. Wykorzystanie tej funkcji może być znacznie bardziej kreatywne. Przykładowo telewizor można powiesić na ścianie pełnej obrazów o spójnej tematyce, kolorystyce lub w inny sposób tworzących harmonijną całość. Na wyświetlaczu instalujesz kolejny taki obraz, a całość staje się ciekawym wykończeniem wnętrza. Dla lepszego efektu obrazy i telewizor mogą zostać oprawione jednolitymi ramami.

Ciekawą propozycją jest wykorzystanie wyłączonego ekranu jako tablicy informacyjnej. Taką funkcję oferuje, chociażby Samsung. Przezroczysty telewizor w czasie, kiedy jest wyłączony, staje się czymś na kształt pulpitu wyświetlającego dane o pogodzie, jakości powietrza, dacie i godzinie, właściwie możliwości jest naprawdę mnóstwo. Możesz wyświetlić animację zegara, co również jest świetną opcją. Wyświetlacz pozostaje do Twojej dyspozycji, a Ty ustawiasz go wedle swoich preferencji.

Pamiętaj, że światło jest bezustannie emitowane przez przezroczysty telewizor. Cena, jaką przyjdzie użytkownikowi zapłacić za prąd, nie będzie zbyt wysoka, bo nie zużywa on dużo więcej energii niż podczas standardowego oglądania. Większą wadą w tym przypadku może okazać się samo światło. Dla wielu osób spanie w takich warunkach będzie niezwykle trudne, co odczujesz, zwłaszcza gdy sprzęt wisi w kawalerce lub w sypialni. Pamiętaj jednak, że wystarczy odpiąć urządzenie od prądu i zniknie problem świecenia ekranu.

Czy warto kupić przezroczysty telewizor?

Wart uwagi jest z pewnością przezroczysty telewizor LG. Zwłaszcza w momencie, gdy kreujesz wystrój wnętrza, w którym zwykły sprzęt nie sprawdzi się aż tak dobrze. W domach o stylistyce rustykalnej czy nawiązującej do art deco takie rozwiązanie to świetna alternatywa. To świetny wybór także w tych miejscach, gdzie przestrzeni jest niewiele i optyczne powiększenie pokoju stanowi pożądaną cechę. Duży ciemny kształt pochłania nieco światła i wizualnie zajmuje spory obszar. Telewizor wtapiający się w wystrój wnętrza pozwala uniknąć takiego efektu.

Kupując przezroczysty telewizor Panasonic, zyskujesz także komfort związany z posiadaniem smart TV. Taki model zawsze należy do sprzętów z najwyższej półki, więc ma wiele rozszerzeń w pakiecie. Dodatkowe aplikacje są niezbędne, by skutecznie wykorzystać cały potencjał przezroczystości. Dzięki SmartThings możesz wybierać spośród propozycji już przygotowanych dla różnych wnętrz. Za jej pośrednictwem wgrasz także własny obraz.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.