Udostępnij
Skomentuj

Piasek kinetyczny – co to jest? Jak działa? Jaki wybrać dla dziecka?

Jak zrobić piasek kinetyczny? Co to dokładnie jest? Czy piasek kinetyczny wysycha? Zobacz odpowiedzi.

Piasek kinetyczny to idealna forma rozrywka dla dzieci w różnym wieku. Często jest używany nie tylko do zabawy, ale nawet do celów edukacyjnych i relaksujących. Warto wspomnieć, że dla rodziców piasek kinetyczny ma ogromną zaletę w postaci tego, że nie brudzi rąk ani powierzchni. Co więcej, jest całkowicie wolny od alergenów, czyli nie uczula. Kolorowy piasek kinetyczny pozwala na stworzenie piaskownicy w domu niewielkim kosztem. Z naszego artykułu dowiesz się konkretnych informacji na temat piasku kinetycznego dla dzieci.

Piasek kinetyczny – z czego jest zrobiony? Jak działa?

Piasek kinetyczny praktycznie w całości składa się z ziaren zwykłego piasku. Oprócz tego w jego składzie znajduje się specjalny polimer nadający piaskowi jego wyjątkową konsystencję, którą można umiejscowić pomiędzy konsystencją plasteliny a piasku. Co to oznacza? Piasek kinetyczny nie jest sypki, ale nie jest też twardy. Dziecko dotykając piasku ma wrażenie, że ten przesypuje się przez jego ręce, a mimo tego piasek cały czas można formować jak plastelinę. Porównanie piasku kinetycznego do mokrego piachu na plaży może rodzicom rozjaśnić strukturę tej niezwykle ciekawej i lubianej przez dzieci masy.

Wobec tego piasek kinetyczny to przede wszystkim zwykły piasek, który jest powlekany silikonem. Jest to jednak uproszczony opis procesu i składników. Rzeczywiste proporcje i dodatkowe składniki mogą się różnić w zależności od konkretnego producenta piasku kinetycznego. Piasek kinetyczny, mimo dodatku polimeru, jest w 100% bezpieczny dla dzieci, nawet tych, które cierpią na alergie.

Jaki piasek kinetyczny wybrać? Ile kosztuje piasek kinetyczny?

Oprócz klasycznego piasku kinetycznego na rynku dostępne są jego uatrakcyjnione wersje. Jaki piasek kinetyczny można znaleźć w sklepie? Może to być na przykład mieniący się różnymi barwami piasek kinetyczny brokatowy, z którego dziecko może zbudować kolorowe budowle. Brokat w piasku świeci się i mieni, dzięki czemu powstałe konstrukcje są jeszcze ładniejsze. Innym wariantem będzie piasek kinetyczny neonowy, czyli występujący w żywych i intensywnych barwach.

Jaki piasek kinetyczny wybrać? Tutaj wiele zależy już od tego, jaki zestaw najbardziej spodoba się dziecku. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby zapoznać się z informacjami umieszczonymi od producenta – wiele zestawów piasku kinetycznego przeznaczonych jest dla określonej grupy wiekowej. Warto też uwzględnić dodatkowe akcesoria, które mogą być dołączone do piasku kinetycznego. Będą to różnego rodzaju foremki, łopatki i inne narzędzia do zabawy. Im większy zestaw, tym możemy spodziewać się wyższej ceny.

Wspominając o cenie, to wiele osób zadaje pytanie, ile kosztuje piasek kinetyczny? Nie jest to duży wydatek, biorąc też pod uwagę jego właściwości i wytrzymałość, która nie słabnie wraz z użytkowaniem. Oczywiście trudno jednoznacznie wskazać cenę, bo zależy to m.in. od wspomnianych dodatkowych akcesoriów, rodzaju piasku kinetycznego, a nawet koloru. Za blisko 100 zł możemy kupić zarówno aż 5 kg beżowej masy, jak i mały zestaw tematyczny wraz z narzędziami i piaskiem w kilku różnych kolorach.

Piasek kinetyczny a inne plastyczne masy

W sklepach i na forach można spotkać wiele nazw mas plastycznych. Dla niewtajemniczonych rodziców nazwy te niewiele mówią. Niektóre z nich odnoszą się do tego samego produktu. Poniżej kilka z tych produktów:

  • Piasek kinetyczny a piaskolina. Tak naprawdę obie nazwy odnoszą się do tej samej masy. Piasek kinetyczny i piaskolina to masa, która łączy w sobie właściwości plasteliny i piasku, jest sypka, a zarazem elastyczna.
  • Piasek kinetyczny czy ciastolina? Obie masy mają różną strukturę i zabawa nimi przebiega w nieco inny sposób, dlatego nie można jednoznacznie wskazać, która masa jest lepsza. Ciastoliny można używać w wyciskarce i tworzyć w ten sposób różne kształty. Ciastolina przypomina swoją strukturą plastelinę, jednak jest nieco bardziej miękka. Zabawa piaskiem kinetycznym jest imitacją zabawy ze zwykłym piaskiem, z tą różnicą, że piasek kinetyczny jest plastyczny i nie brudzi rąk. Piasku kinetycznego nie można przeciskać przez wyciskarkę.
  • Piasek kinetyczny a Super Sand. Super Sand to rodzaj piasku kinetycznego. Jest to nazwa nadana masie przez jednego z producentów.

Piasek kinetyczny dla dzieci – od jakiego wieku?

Czy piasek kinetyczny dla rocznego dziecka jest bezpieczny? Jak już zostało wspomniane na początku, piasek kinetyczny jest w pełni bezpieczny dla dzieci, zaleca się jednak rozpoczęcie zabawy z nim od osiemnastego miesiąca życia. Oczywiście niektórzy producenci mogą mieć inne zalecenia, co także warto uwzględnić. Należy też pamiętać, że niezależnie od tego, czym nasz maluch będzie się bawił, to na opiekunie spoczywa odpowiedzialność. W związku z tym najmłodsze dzieci powinny bawić się piaskiem pod nadzorem rodziców.

Piasek kinetyczny będzie ciekawą formą zabawy dla dzieci w różnym wieku. Najmłodsi mogą w ten sposób rozwijać umiejętności sensoryczne, dla starszych zaś rozwojowo będzie działało tworzenie różnych budowli i innych form z piasku.

Czy piasek kinetyczny wysycha?

Ogromną zaletą piasku kinetycznego jest to, że nie wysycha. Można się nim bawić przez długi czas, a on wciąż będzie miał swoją elastyczną, lekko wilgotną strukturę. Swoją trwałość piasek kinetyczny zawdzięcza polimerom, które właśnie zapobiegają jego wysychaniu – nawet po wielu miesiącach intensywnego użytkowania.

Uwaga!

Możliwe jest jednak, że po wielu zabawach piasek kinetyczny będzie się zbrylać, czyli jego faktura lekko się zmieni. W takiej sytuacji masę można lekko spryskać wodą. Innym sposobem jest olej, ale jest to mniej praktyczne rozwiązanie, ponieważ istnieje ryzyko, że piasek będzie pozostawiał tłuste plamy.

Zabawy z piaskiem kinetycznym i przydatne akcesoria

Piasek kinetyczny pozwala na uwolnienie kreatywności dziecka. W zasadzie w zabawie piaskiem kinetycznym ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Co więcej, jak wspomnieliśmy wcześniej, może być to wszechstronne narzędzie nie tylko do zabawy, ale i nauki. Oto kilka pomysłów na zabawy z piaskiem kinetycznym:

  • Budowanie struktur: użyj foremek i narzędzi do formowania piasku w kształt zamków, wież, zwierząt itp. To świetna okazja do nauki o stabilności struktur i kształtach.
  • Nauka liter i liczb: możesz użyć piasku kinetycznego do nauki pisania liter i liczb. Użyj palca lub patyczka, aby napisać literę lub cyfrę w piasku.
  • Sensoryczna zabawa: piasek kinetyczny jest doskonałym narzędziem do eksploracji sensorycznej. Dzieci mogą uczyć się poprzez dotyk i manipulowanie piaskiem, co jest szczególnie pomocne dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi.
  • Eksperymenty naukowe: wykorzystaj piasek kinetyczny do przeprowadzania prostych eksperymentów naukowych. Można na przykład badać, jak piasek zachowuje się pod wpływem różnych sił, lub jak zmienia się jego kształt w zależności od tego, jak jest manipulowany.

Pamiętaj, że najważniejszym elementem zabawy z piaskiem kinetycznym jest twórcze myślenie i eksploracja. Zachęcaj dzieci do eksperymentowania i odkrywania nowych sposobów na zabawę z piaskiem. W tym pomocne będą też różnego rodzaju akcesoria. Do piasku kinetycznego najlepiej sprawdzą się przede wszystkim łopatki i foremki. Dobrze też kupić specjalną kuwetę do piasku kinetycznego, która będzie pełniła funkcję domowej piaskownicy. Mimo tego, że piasek nie brudzi i nie przykleja się do powierzchni, to zabawa w kuwecie pozwoli na utrzymanie w domu porządku, a dziecku da namiastkę zabawy w prawdziwej piaskownicy.

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu? Sprawdzone przepisy

Istnieje kilka przepisów na domowy piasek kinetyczny. Według jednego z prostszych przepisów należy wymieszać 5 kubków oczyszczonego piasku z 2 i pół kubkami skrobi kukurydzianej oraz z jednym kubkiem wody. Do masy można dodać barwniki spożywcze.

Inny przepis to piasek kinetyczny z mąki ziemniaczanej. Do przygotowania potrzebne będą następujące składniki: 4 szklanki piasku, 2 szklanki mąki ziemniaczanej i 1 szklanka oleju roślinnego. Wystarczy wymieszać piasek z mąką ziemniaczaną w dużej misce, a następnie powoli dodawać olej cały czas mieszając, aż uzyskana zostanie pożądana konsystencja. Piasek powinien być wilgotny i łatwo formować się pod naciskiem, ale jednocześnie powinien się łatwo sypać, kiedy nacisk ustaje.

Pamiętaj, że piasek kinetyczny zrobiony w domu nie będzie miał dokładnie takich samych właściwości jak piasek kinetyczny kupny, ale nadal może dostarczyć wiele godzin zabawy. Ponadto jest to świetna okazja do przeprowadzenia domowego eksperymentu naukowego z dziećmi.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.