Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Piasek kinetyczny – co to jest? Jak działa? Jaki wybrać dla dziecka?

Dzieci uwielbiają bawić się w piaskownicy, jednak nie zawsze mają taką możliwość.

Kolorowy piasek kinetyczny pozwala na stworzenie piaskownicy w domu. Ogromną zaletą piasku kinetycznego jest to, że nie brudzi rąk oraz jest całkowicie wolny od alergenów, czyli nie uczula.

Jak jest zrobiony piasek kinetyczny? Jak działa?

Piasek kinetyczny praktycznie w całości składa się z ziaren zwykłego piasku. Oprócz tego w jego składzie znajduje się specjalny polimer, który nadaje piaskowi jego wyjątkową konsystencję, którą można umiejscowić między konsystencją plasteliny i piasku. Co to oznacza? Piasek kinetyczny nie jest sypki, ale nie jest też twardy. Dziecko dotykając piasku ma wrażenie, że ten przesypuje się przez jego ręce, a mimo tego piasek cały czas można formować jak plastelinę. Porównanie piasku kinetycznego do mokrego piachu na plaży, może rodzicom rozjaśnić strukturę tej niezwykle ciekawej i lubianej przez dzieci masy.

Popularne piaskownice

Piasek kinetyczny, mimo dodatku polimeru,  jest w 100 % bezpieczny dla dzieci, nawet tych, które cierpią na alergie.

Który piasek kinetyczny wybrać? Wybieramy najlepsze piaski

Oprócz klasycznego piasku kinetycznego na rynku dostępne są jego uatrakcyjnione wersje. Jaki piasek kinetyczny można znaleźć w sklepie? Mieniący się różnymi barwami piasek kinetyczny brokatowy, za pomocą którego można zbudować kolorowe budowle. Brokat w piasku świeci się i mieni, dzięki czemu powstałe konstrukcje są jeszcze ładniejsze. Piasek dostępny jest w wielu kolorach. Piasek kinetyczny neonowy to piasek w żywych i intensywnych barwach - dostępny jest piasek kinetyczny czerwony, fioletowy,  zielony.

Piasek kinetyczny a inne plastyczne masy

W sklepach i na forach można spotkać wiele nazw mas plastycznych. Dla niewtajemniczonych rodziców nazwy te niewiele mówią. Niektóre z nich odnoszą się do tego samego produktu. Poniżej kilka z tych produktów:

  • Piasek kinetyczny a piaskolina. Tak naprawdę obie nazwy odnoszą się do tej samej masy. Piasek kinetyczny i piaskolina to masa, która łączy w sobie właściwości plasteliny i piasku, jest sypka, a zarazem elastyczna. 
  • Piasek kinetyczny czy ciastolina? Obie masy mają różną strukturę i zabawa nimi przebiega w nieco inny sposób, dlatego nie można jednoznacznie wskazać, która masa jest lepsza. Ciastoliny można używać w wyciskarce i tworzyć w ten sposób różne kształty. Ciastolina przypomina swoją strukturą plastelinę, jednak jest nieco bardziej miękka. Zabawa piaskiem kinetycznym jest imitacją zabawy ze zwykłym piaskiem, z tą różnicą, że piasek kinetyczny jest plastyczny i nie brudzi rąk. Piasku kinetycznego nie można przeciskać przez wyciskarkę.
  • Piasek kinetyczny a super sand. Super Sand to rodzaj piasku kinetycznego. Jest to nazwa nadana masie przez jednego z producentów.

Piaski kinetyczne - co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

  • Od którego roku życia dziecko może bawić się piaskiem?

Rodzice bez obaw mogą kupić piasek kinetyczny dla dwulatka.

Czy piasek kinetyczny dla rocznego dziecka jest bezpieczny? Piasek kinetyczny jest w pełni bezpieczny dla dzieci, jednak zaleca się rozpoczęcie zabawy z nim od osiemnastego miesiąca życia. Najmłodsze dzieci mogą bawić się piaskiem pod nadzorem rodziców.

  • Piasek kinetyczny a akcesoria

Z piasku kinetycznego można tworzyć przeróżne budowle. Dzieci do zabawy używają wałków do ciasta czy klocków lego, którymi wyciskają na piasku różne kształty. Producenci oferują jednak możliwość zakupu zestawu, w którym znajduje się piasek kinetyczny z foremkami. Za pomocą foremek można w piasku odciskać różne wzorki, budować wieże i inne elementy konstrukcyjne budowli.

  • Gdzie można bawić się piaskiem kinetycznym?

Piasek kinetyczny przeznaczony jest do zabawy w domu. Najlepiej kupić do zabawy specjalną kuwetę. Kuweta do piasku kinetycznego to coś w rodzaju domowej piaskownicy. Mimo tego, że piasek nie brudzi i nie przykleja się do powierzchni, to zabawa w kuwecie pozwoli na utrzymanie w domu porządku, a dziecku da namiastkę zabawy w prawdziwej piaskownicy.

  • Czy piasek kinetyczny jest bezpieczny?

Rodzice zastanawiają się, czy piasek kinetyczny jest szkodliwy. Niepotrzebnie, ponieważ jest on złożony praktycznie w 100% z naturalnego surowca - piasku. Ziarenka piasku są połączone ze sobą za pomocą bezpiecznego polimeru.

  • Czy piasek kinetyczny wysycha?

Ogromną zaletą piasku kinetycznego jest to, że nie wysycha. Można się nim bawić przez długi czas, a on wciąż będzie miał swoją elastyczną, lekko wilgotną strukturę. 

  • Piasek kinetyczny ile kupić? Ile kosztuje? Gdzie kupić dobry?

Za około 60 złotych można kupić neonowy piasek kinetyczny 600g. Piasek neonowy i brokatowy jest nieco droższy od zwykłego piasku kinetycznego. Za 70zł można dostać prawie 1kg brązowego piasku kinetycznego. Kolorowy piasek kinetyczny 5kg - takie duże opakowanie wystarczy na stworzenie dzieciom mini piaskownicy w domu. W naszym sklepie można dostać różne rodzaje piasku kinetycznego. Oprócz Kinetic Sand znany jest także piasek kinetyczny Pepco i piasek kinetyczny bambino.

  • Jak zrobić piasek kinetyczny?

Istnieje kilka przepisów na domowy piasek kinetyczny. Według jednego z prostszych przepisów należy wymieszać 5 kubków oczyszczonego piasku z 2 i pół kubkami skrobi kukurydzianej oraz z jednym kubkiem wody. Do masy można dodać barwniki spożywcze. Piasek kinetyczny własnej roboty ma podobne właściwości do tego kupionego w sklepie, jednak profesjonalna masa jest bardziej plastyczna oraz łatwiej zachować czystość przy zabawie z nią.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.