Udostępnij
Skomentuj

Nosidełka dla dzieci - jak używać? Od kiedy dla niemowląt? Które wybrać?

Nosidełko przydatne jest podczas spacerów, a także w domu, gdy dziecko ciągle dopomina się o wzięcie na ręce.

Rodzice mogą wybierać spośród kilku rodzajów nosideł. Jakie wady i zalety mają poszczególne modele, na co zwrócić uwagę kupując nosidełko i jaki model będzie w pełni bezpieczny dla wciąż rozwijającego się dziecięcego kręgosłupa?

Jak używać nosidełko dla dzieci?

Nosidełko ma pasy, którymi przyczepia się je do ciała rodzica. Zadaniem pasów jest równomierne rozłożenie ciężaru dziecka, tak aby nie obciążać kręgosłupa osoby noszącej malucha. Dziecko umieszcza się w nosidełku przodem do rodzica (na brzuchu i klatce piersiowej albo na plecach w przypadku starszych dzieci). Jest kilka rodzajów nosidełek. Główna różnica pomiędzy nimi polega na ułożeniu ciała dziecka.

Najczęściej wybierane nosidełka dla niemowląt

Rodzice szukając informacji o nosidłach, zastanawiają się, od kiedy nosidełka dla niemowląt są wskazane? Niektóre modele przeznaczone są do noszenia dzieci zaraz po urodzeniu. Nosidełka 0+ mają zazwyczaj specjalną wkładkę dla niemowląt. Dzięki niej maluch noszony jest w bezpiecznej pozycji, a jego kręgosłup i stawy nie są narażone na niebezpieczne obciążenia.

Rodzaje nosidełek dla niemowląt

Nosidełka dla niemowląt w zależności od rodzaju pozwalają na noszenie dziecka w określonej pozycji. Różnią się one między sobą przede wszystkim konstrukcją. Inaczej jest w nich rozłożony ciężar dziecka, biorąc pod uwagę komfort rodzica, ale przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Jakie nosidełko można kupić dziecku?

 • Nosidełka sztywne. Dziecko siedzi w nich w nienaturalnej pozycji. Sztywny materiał nie pozwala na naturalne wygięcie kręgosłupa. Naturalna pozycja niemowlaków to kręgosłup wygięty w literę C. W sztywnych nosidełkach jest to niemożliwe, dlatego nie poleca się ich niemowlakom. Jest to dobre rozwiązanie dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Do sztywnych nosideł można zaliczyć:
  • Wisiadła. Są to nosidełka, w których nóżki dziecka swobodnie zwisają. Ciężar malucha utrzymywany jest na pasie znajdującym się w kroczu dziecka. Z tego powodu nosidełka tego typu są raczej odradzane ze względu na to, że zwisające nóżki i usztywniony kręgosłup to pozycja, która jest daleka od naturalnej.
  • Nosidełka turystyczne. Jest to nieco odrębna kategoria nosidełek. Używa się ich zazwyczaj w górach. Te nosidła przeznaczone są dla dzieci, które potrafią samodzielnie siadać. Są to nosidła ze stelażem, który zapewnia dziecku bezpieczną pozycję i pomaga w równomiernym rozłożeniu jego ciężaru.

Nosidła tego typu mają daszek, który chroni przed deszczem i słońcem. Jeśli chodzi o maksymalny udźwig, to te turystyczne mają największy – są to nosidełka do 18 kg.

 • Nosidełka miękkie. Najpopularniejsze i chyba najczęściej polecane. Pozwalają na noszenie dziecka w naturalnej pozycji. Kręgosłup niemowlaka układa się w literę C, nóżki w literę M – są z pozycji żabki. Są to polecane nosidełka od pierwszego miesiąca życia. Można je nosić z przodu i z tyłu (dzieci od czwartego miesiąca życia). W tej kategorii do wyboru są:
  • Nosidło Mei Tai. Mocuje się je za pomocą wiązanych pasów. Mają one panel na plecki dziecka i usztywniany zagłówek, który zabezpiecza głowę malucha.
  • Nosidełko ergonomiczne. Jest to unowocześniona wersja nosidła typu mei tai. To nosidło jest polecane nie tylko przez doświadczonych rodziców, ale także przez lekarzy ortopedów. Dziecko może w nim przyjąć naturalną pozycję: plecki wygięte w literę C, a nóżki w żabkę, co oznacza, że nosidło zapewnia dobre ułożenie kręgosłupa i stawów biodrowych. Co najważniejsze, w nosidłach tego typu ciężar dziecka nie obciąża jego krocza, jest rozłożony dzięki pasom. Także rodzicowi jest łatwiej, ponieważ nosidełko ergonomiczne ma pas biodrowy oraz szelkitakie jak w plecaku, dzięki czemu noszenie malucha nie obciąża kręgosłupa. Nosidełka ergonomiczne polecane są dla dzieci, które samodzielnie siadają. Można oczywiście spotkać nosidełka 0-13 kg, czy nosidełko 0-18 - mają one dodatkową wkładkę dla niemowlaków. Polecane są między innymi nosidełka ergonomiczne BABYBJÖRN projektowane we współpracy z pediatrami
 • Nosidełka foteliki dla niemowląt. Jest to inny rodzaj nosidełek niż te omawiane wyżej. Nosidełko tego typu służy głównie do przewożenia dziecka w samochodzie. Można używać tego nosidełka także w domu, jednak jeśli chce się mieć stały kontakt z dzieckiem, to lepiej zdecydować się na nosidełka, w których dziecko przytulone jest do rodzica. W tym miejscu warto wspomnieć, kiedy trzeba przenieść dziecko z nosidełka do fotelika, aby jazda samochodem była bezpieczniejsza? Foteliki do samochodu montowane tyłem do kierunku jazdy to nosidełka 0-13 kg, jeśli dziecko przekroczy wagę, to można przejść na zwykły fotelik samochodowy. Można wybrać model z bazą, która znacznie ułatwia każdorazowe montowanie fotelika

Jakie nosidełko wybrać dla niemowląt?

Zależy to przede wszystkim od oczekiwań rodziców i od tego, w jakich sytuacjach będzie używane nosidełko. Kupując nosidło należy wybrać to z atestem. Dzięki temu wiadomo będzie, że nosidełko jest wykonane z bezpiecznych materiałów. Wybierając nosidełko należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przed zakupem warto zastanowić się:

 • Czy nosidełko ma regulowany pas biodrowy? Jeśli tak to łatwiej będzie je dopasować do osób różnej postury, dzięki czemu ciężar dziecka będzie się lepiej rozkładał.
 • Czy nosidełko ma regulowane szelki? Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo będzie dopasować je do wzrostu i postury osoby noszącej malucha.
 • Czy w nosidełku można regulować rozstaw wcięcia na nóżki? Taka opcja pozwala dostosować szerokość otworów do wieku dziecka, a tym samym zapewnić możliwość trzymania nóżek w naturalnej pozycji zarówno przez niemowlaka, jak i starsze dziecko. Jest to bardzo istotne, ponieważ kupując np. nosidełko 15 kg, można go będzie używać do około 3 roku życia. Regulowany rozstaw otworów na nóżki zapewni komfort i bezpieczeństwo dziecku od narodzin przez cały okres korzystania z nosidełka.

Inne ważne cechy nosidełka, które ułatwią korzystanie z niego to:

 • Szerokie i miękkie szelki oraz pas biodrowy. Znacznie zwiększą komfort rodziców. Im szersze szelki i pas, tym ciężar dziecka jest lepiej rozłożony i nie obciąża kręgosłupa rodziców.
 • Możliwość prania w pralce, aby zadbać o higienę nosidełka dla niemowląt – a tym samym ograniczyć kontakt dziecka z bakteriami.
 • Daszek do osłony przed wiatrem i słońcem – szczególnie jeśli chodzi o nosidełko górskie dla dziecka. W klasycznych nosidełkach czasami jest kapturek oraz zdejmowany usztywniany element do podtrzymywania głowy niemowlaka.
 • Stojak do ustawienia nosidełka turystycznego na ziemi.
 • Oddychająca siateczka, która pozwala na wentylację.

Zastanawiając się jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać, należy brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka oraz komfort rodziców. Jeśli nosidełko będzie niewygodne, to po prostu nie spełni swojego podstawowego zadania.

Czy nosidełka są zdrowe dla dzieci?

Wokół nosidełek toczą się dyskusje na temat ich szkodliwości i złego wpływu na rozwój dziecka. Przeprowadzono wiele badań, na podstawie których można stwierdzić, że niektóre typy nosidełek są niebezpieczne dla dzieci, ponieważ negatywnie wpływają na ich fizyczny rozwój. Chodzi głównie o nosidła typu wisiadło, w których nóżki dziecko swobodnie zwisają, co nie jest naturalną pozycją, a cały ciężar opiera się na pasie przechodzącym pod jego kroczem, co również nie jest bezpieczne. W usztywnianych wisiadłach także kręgosłup narażony jest na uszkodzenie, ponieważ dziecko nie ma możliwości zgięcia plecków do naturalnej pozycji, czyli do litery C. Jeśli chodzi o inne nosidła, miękkie, miękkie z usztywnieniem, mei tai, ergonomiczne czy turystyczne, to można bez obaw je kupić, ponieważ pozwalają na trzymanie nóżek i pleców w naturalnej pozycji.

Mówiąc o bezpieczeństwie od razu pojawia się pytanie: nosidełka czy chusty dla niemowląt? Jedne i drugie mają zwolenników i przeciwników. Obecnie w nosidełkach można nosić dzieci od urodzenia, dzięki specjalnym wkładkom dla niemowlaków, dlatego jeśli ktoś jest przeciwnikiem chusty, to może wybrać takie nosidełko.

Warto też wspomnieć, że nosidełka mogą być nie tylko zdrowe dla niemowląt, ale przede wszystkim pozwalają na jeszcze silniejsze wzmocnienie relacji rodzic-dziecko. Noszenie w nosidełku pozwala być w stałym kontakcie – dziecko czuje zapach mamy lub taty, a także odczuwa ciepło drugiej osoby. Jest to niewątpliwie uspokajające doświadczenie dla maluszka.

Nosidełko dla niemowlaka – od kiedy stosować i dlaczego warto?

Jak zostało wspomniane na samym początku, na rynku istnieją nosidełka, które są wskazane nawet dla dzieci zaraz po urodzeniu. Wszystko zależy od tego, jakie nosidełko dla niemowlaka wybierzemy. Pamiętaj o tym, żeby zwracać uwagę zarówno na pozycję maluszka, jak i na zalecenia wiekowe od producenta. Niektóre tego typu akcesoria mogą być przeznaczone dopiero od 7-8 miesiąca życia. W związku z tym, jeśli chcemy zacząć wcześniej korzystać z nosidełek dla niemowlaków, to koniecznie sprawdźmy, czy dany model jest do tego przystosowany.

Niektórzy zastanawiają się, od kiedy niemowlak może być noszony w nosidełku przodem do świata. Należy tu dokładnie zaznaczyć, że nigdy nie wolno w ten sposób sadzać dziecka. Do czwartego-piątego miesiąca życia noworodek powinien być noszony z przodu, ale brzuszkiem do brzucha osoby noszącej. Gdy ma już ok. pół roku, można zacząć nosić je na plecach – oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Nosidełko dla dzieci to bardzo wygodne rozwiązanie – zarówno w domu przy wykonywaniu codziennych czynności, jak i na spacerach na świeżym powietrzu. Pozwala aktywnym rodzicom nie rezygnować ze swoich ulubionych zajęć – do tego nie muszą martwić się nieporęcznym wózkiem (zwłaszcza w budynkach bez windy, czy przy zatłoczonych i nierównych ulicach). Co więcej, teraz wiesz już jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać, aby było w zupełności bezpieczne i idealnie dopasowane pod względem komfortu dla obu stron. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, dlaczego nie warto korzystać z nosidełka dla dzieci.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.