Udostępnij
Skomentuj

Jakie mleko początkowe wybrać dla noworodka? Jak dobrać? Które najlepsze?

Karmienie piersią to czynność, która sprawia, że między matką a dzieckiem pogłębia się bardzo intymna więź.

Przychodzi jednak taki moment, kiedy trzeba odstawić dziecko od piersi z różnych powodów. To moment, kiedy trzeba też podjąć decyzję odnośnie mleka, którym będzie się karmiło dziecko. To odpowiedzialna decyzja, która wymaga od rodziców odpowiedniej wiedzy, a od firm produkujących mleko dla niemowlaków doskonałej, godnej zaufania receptury, która zapewni dziecku zdrowy rozwój. W sklepie z artykułami dziecięcymi można znaleźć bardzo wiele mieszanek mleka dla dzieci. Różnią się przede wszystkim marką, w obrębie której znajdują się produkty o różnym składzie, zarówno dla dzieci zdrowych jak i tych podatnych na alergie. Wybór odpowiedniego mleka może więc stanowić problem, dlatego należy dowiedzieć się, w jaki sposób wybrać mleko, by zapewnić dziecku zestaw niezbędnych witamin i minerałów.

Polecane podgrzewacze i sterylizatory

Jak dobrać mleko dla noworodka?

Najważniejszym kryterium wyboru mleka modyfikowanego jest wiek dziecka. W zależności od tego, ile lat ma maluszek, mieszanki różnią się składem i zawartością składników odżywczych tak, by najlepiej dopasować się do potrzeb dzieci. Mleko następne zawiera więcej żelaza niż mleko pierwsze, ponieważ zapotrzebowanie na ten składnik rośnie – podobnie jest z innymi witaminami i minerałami.

Informacje na temat przeznaczenia wiekowego mleka znajduje się zawsze na jego opakowaniu w widocznym miejscu. Oznaczenia to cyfry od 1 do 4 oraz dodatkowe opisy, od którego miesiąca życia można karmić dziecko daną mieszanką. Tabelka poniżej przedstawia oznaczenia wraz z opisami.

Kolejnym niezwykle ważnym kryterium jest skład mleka. Podczas wyboru mieszanki dobrze jest zwrócić uwagę na te marki, które w składzie swoich produktów zawierają więcej składników niż tylko te, których obecność regulowana jest prawnie.

Do podstawowego składu mleka zaliczają się: odmineralizowana serwatka w proszku (źródło białka), oleje roślinne (zawierają witaminę E i D), laktoza (nie ma jej w przypadku mieszanek dla dzieci z uczuleniem na ten składnik), odtłuszczone mleko w proszku, złożone węglowodany pełniące funkcję probiotyków (galakooligosacharydy, fruktooligosacharydy), koncentrat białka serwatkowego, węglan i fosforan wapnia (źródło wapnia), chlorek i cytrynian potasu (źródła potasu), kwas L-askorbinowy i L-askorbinian sodu (źródła witaminy C), chlorek magnezu (źródło magnezu), chlorek choliny (źródło choliny – niezbędny składnik budulca komórkowego), lecytyna sojowa (emulgator – rozpuszcza mleko w wodzie), tauryna i L-karnityna (aminokwasy), cytrynian sodu (źródło sodu), siarczan żelazowy (źródło żelaza), siarczan cynku (źródło cynku), witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B11, B12, C, D, E oraz K.

Dodatkowe składniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru mleka:

 • kwasy tłuszczowe LCPUFA, omega-3 – maja dobre działanie na mózg. Poprawiają ostrość widzenia, budują struktury mózgowe i pomagają rozwijać zdolności poznawcze mózgu
 • prebiotyki – są pokarmem dla probiotyków. Dzięki swoim właściwościom sprawiają, że kupka dziecka jest bardziej miękka, dzięki czemu zapobiegają zaparciom
 • probiotyki – bakterie żyjące w jelitach, których zadaniem jest wspomaganie odporności organizmu. Pomagają walczyć z drobnoustrojami w jelitach i towarzyszą we wchłanianiu składników odżywczych. Łagodzą również objawy nietolerancji laktozy.

Jeszcze jednym niesamowicie ważnym kryterium wyboru jest dostosowanie mleka do dziecka i jego problemów. Wiele mieszanek tworzonych jest z myślą o dzieciach cierpiących na różnego rodzaju alergie i problemy żywieniowe. Mleka takie oznaczone są symbolami odpowiednimi do problemu, z myślą o którym zostały stworzone.

Poniżej wymieniono cztery rodzaje specjalnych mlek wraz z ich przeznaczeniem i oznaczeniem na opakowaniu: mleko dla alergików – to preparaty dla dzieci uczulonych na białko mleka krowiego. Są to specjalne mieszanki, które dziecko może przyjmować tylko wtedy, gdy dostanie na nie receptę od lekarza mleko dla dzieci zagrożonych alergią pokarmową – oznaczone są symbolem HA. Ich specjalna receptura zmniejsza szansę wystąpienia reakcji alergicznej na białko mleka krowiego u dzieci, które z różnych powodów mogą być na nie narażone. Zmniejszanie ryzyka odbywa się dzięki rozdrobnieniu białka, które w takiej formie rzadziej wywołuje uczulenia i jest łatwiej przyswajalne mleko antyrefluksowe – oznaczone są symbolem AR. To specjalne mleka dla dzieci, które ulewają jedzenie. Zawierają specjalne substancje, które zagęszczają pokarm, dzięki czemu zapobiegają cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do ust mleko dla dzieci z problemami z apetytem – oznaczone symbolem GR lub R. W mieszance zawiera kleik, który sprawia, że stają się bardziej sycące. Dzięki temu niejadki dostaną większa liczbę kalorii, a dzieci, które mają zbyt duży apetyt, szybciej poczują się pełne.

Jakie mleko dla noworodka najlepsze? Które wybrać?

Wśród produktów mlecznych dla noworodków istnieje wiele firm i producentów, którzy cieszą się na rynku popularnością. W zależności od rodzaju potrzebnego mleka, poszczególne marki oferują bogaty wybór swoich produktów. Do firm, których asortyment i skład mleka cieszy się zadowoleniem i zaufaniem klientów, należą:

 • Nestle NAN Optipro – to mieszanki firmy Nestle, wśród których znajdują się produkty dla dzieci od urodzenia do 36 miesiąca życia. Dzięki doskonałej formule bogatej w wartości odżywcze i doskonałemu białku mleko zyskało wielką popularność wśród rodziców dzieci zarówno na diecie normalnej, jak również i tych, które potrzebują specjalnych mieszanek. W ofercie posiadają mleka dla dzieci z zaparciami, antykolkowe, dla dzieci z tendencją do ulewań, dla niejadków, mleko dla noworodka bez laktozy, hipoalergiczne, wzbogacone o L.reuteri i błonnik FOS/GOS
 • Humana – kolejna ciesząca się popularnością marka szczególnie polecana w przypadku dzieci z alergiami. Oferuje mieszanki dla dzieci od urodzenia. Wśród produktów firma oferuje mleka modyfikowane oraz mleka specjalne najwyższej jakości. Posiadają specjalne mieszanki dla dzieci z ryzykiem alergii, z biegunką, kolką, tendencją do ulewania oraz specjalne mleko dla wcześniaków
 • Bebilon – firma oferuje produkty przeznaczone dla dzieci od 7 miesiąca życia do mlek dla dzieci w wieku przedszkolnym. W swojej ofercie mają specjalne mleka antyalergiczne (Bebilon Hipp), dla dzieci z problemami żołądkowymi, dla wcześniaków oraz bezlaktozowe
 • Bebiko – firma oferuje mleka dla dzieci od urodzenia. Posiada niezbędne produkty dla maluszków o wrażliwym brzuszku, alergików, dzieci z problemami trawiennymi, hipoalergiczne, przeciw ulewaniom oraz dla niejadków.
Warto wiedzieć!

Wielu producentów mlek dla noworodków oprócz standardowego podziału mieszanek ze względu na problemy żołądkowe dzieci posiada również mieszanki wzbogacane o dodatkowe składniki, które podnoszą jego wartość i zapewniają dzieciom zdrowy rozwój. Przed wyborem mleka warto zapoznać się z jego szczegółowym składem, by wiedzieć, jakie dokładnie składniki zawiera dana mieszanka.

Jakie mleko dla noworodka alergika?

Dla noworodka dotkniętego alergiami pokarmowymi trzeba wybrać odpowiednią mieszankę. W zależności od potrzeb może być to specjalny produkt przepisany na receptę przez lekarza lub jeden z produktów oznaczonych symbolem HA dostępnych w sklepach. Tego typu mleka nie nadają się dla dzieci uczulonych na białko, ponieważ zawierają je w rozdrobnionej postaci.

Produktami, które doskonale nadadzą się dla alergika, są: Bebilon HA, NAN HA i Humana HA. Wszystkie występują w różnych wersjach odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka.

Jakie mleko do szpitala?

Istnieją sytuacje, w których matki nie są w stanie nakarmić noworodka zaraz po urodzeniu piersią. Może to wynikać z braku produkcji mleka, które może się pojawić dopiero po kilkudziesięciu godzinach od porodu. Niezależnie od przyczyny, warto mieć ze sobą wybraną mieszankę mleka modyfikowanego, by zapewnić dziecku odpowiedni pokarm.

Do firm, które posiadają mieszanki dla dzieci od urodzenia, zaliczają się: Neste NAN, Humana oraz Bebiko.

Jak przygotować mleko dla noworodka?

Na opakowaniu każdej mieszanki znajdują się szczegółowe informacje odnośnie tego, jak zrobić mleko dla noworodka. Przed przygotowaniem posiłku należy zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z jej zaleceniami, by zapewnić dziecku dobrze zbilansowany posiłek. Przed przygotowaniem posiłku dla dziecka należy upewnić się, że naczynia, których używa się do przygotowania, oraz butelka, z której będzie piło dziecko, są odpowiednio wysterylizowane. Do przygotowania mieszanki powinno się stosować wodę mineralną niskozmineralizowaną, która w 1 l zawiera mniej niż 500 mg rozpuszczonych składników. Powinna być też niskosodowa (poniżej 20 mg jonów sodu na 1 l). Proszek należy wsypać do przegotowanej wody o temperaturze 40 – 50 stopni, a następnie odpowiednio wymieszać, by nie pozostawić w mieszance grudek. Mleko należy przygotować bezpośrednio przed podaniem go dziecku, a ilość wody i mieszanki podawać zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Jaka ilość mleka dla noworodka?

W początkowych okresach życia dziecka powinno się je karmić 7 – 8 razy na dobę, ponieważ porcje, jakie za jednym razem jest w stanie zjeść dziecko, są niewielkie. Dzieciom w wieku 11 – 12 miesięcy powinno się podawać pięć posiłków z czego trzy mleczne. Najlepiej podawać posiłki co 3 – 4 godziny. Dziecko w wieku około 6. miesięcy powinno spożywać dziennie około 180 ml mleka modyfikowanego. Wraz z włączaniem do diety pokarmów stałych, ilość dziennego spożycia mleka się zmniejsza. Dzieci w wieku 2 – 3 lata przyjmują dziennie około 1000 mg wapnia (około 400 ml mleka). Należy więc trzymać się zaleceń na opakowaniu pudełka mleka modyfikowanego i pamiętać o regularnych odstępach w karmieniu.

Jaka temperatura mleka dla noworodka?

Przed podanie dziecku mleka trzeba odpowiednio przegotować wodę, którą wykorzystuje się do jego przyrządzenia. Po jej zagotowaniu należy odczekać, aż temperatura wody spadnie do około 40 – 50 stopni. Dopiero wtedy powinno się dodać proszek i porządnie wymieszać pokarm. By upewnić się, że posiłek dziecka nie będzie zbyt gorący, należy wylać odrobinę na wewnętrzną część nadgarstka. Woda powinna być ciepła, nie gorąca ani letnia – to znak, że nadaje się do podania maluchowi.

Jak przechowywać mleko dla noworodka?

Przy przechowywaniu mleka modyfikowane należy trzymać się czterech prostych zasad, które pomogą zapewnić jego świeżość przez możliwie najdłuższy czas.

 • Mleko modyfikowane dla niemowląt należy trzymać w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze poniżej 25 stopni.
 • Po otwarciu pojemnika z mlekiem należy zużyć je w ciągu czterech tygodni. Po tym czasie składniki odżywcze wietrzeją, a mleko może szkodliwie działać na zdrowie dziecka.
 • Mleka modyfikowanego nie powinno przekładać się do innych pojemników. Jeśli jednak podejmuje się taką decyzję, trzeba zadbać o to, by były szczelne, a opakowanie oryginalne powinno się zachować ze względu na zamieszczone na nim informacje dotyczące czasu zdatności do spożycia, wartości odżywczych oraz instrukcji przygotowania.
 • Pudełko z mlekiem modyfikowanym należy odpowiednio zabezpieczyć. Musi być szczelne, by pokarm nie zwietrzał i nic niepożądanego nie mogło się do niego dostać.

Zachowując te cztery zasady bezpiecznego przechowywania mleka dla noworodka, można mieć pewność, że mieszanka zachowa świeżość i wartości odżywcze zgodnie z zapewnieniami producenta.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.