Udostępnij
Skomentuj

Które mięśnie pracują podczas ćwiczeń na orbitreku?

Trudno znaleźć bardziej wszechstronny sprzęt do ćwiczeń niż orbitrek. Sprawdź, jakie korzyści zapewnia.

Trening z domu nie musi wcale odbywać się przy użyciu kilku bądź kilkunastu sprzętów, typowych dla dużych siłowni bądź klubów fitness. Czasem wystarczy jedno urządzenie, by nie tylko zwiększyć efektywność odchudzania, ale również zadbać o lepszą kondycję organizmu. Kryteria te spełnia orbitrek.

Orbitrek – jakie mięśnie pracują? Na co pomaga?

Orbitrek, czy też trenażer eliptyczny, przez większość osób zgodnie jest nazywany sprzętem niezwykle uniwersalnym, doskonale nadającym się do pobudzania całego ciała. Tak się bowiem składa, że podczas ćwiczeń na maszynie pracują niemal wszystkie mięśnie. Dzięki temu, efekty treningu widoczne są dość szybko. Już po paru tygodniach możecie zauważyć, że Wasza sylwetka zmienia się, a mięśnie zyskują niezbędną moc. Mowa tu głównie o mięśniach:

 • czworogłowych ud,
 • obręczy kończyn dolnych,
 • pośladkowe,
 • łydek,
 • ramion,
 • brzucha.

Wpływ regularnych ćwiczeń na organizm jest ogromny. Należy przy tym podkreślić, że ćwiczenia na orbitreku nie muszą być wykonywane na sprzęcie profesjonalnym. W sklepie znajdziecie mnóstwo tak zwanych orbitreków domowych, czyli urządzeń przystosowanych dla amatorów, ludzi, którzy do tej pory nie mieli styczności z regularną aktywnością fizyczną.

Orbitrek to jeden z tych sprzętów, które zaleca się osobom prowadzącym siedzący tryb życia, jak również wszystkim powracającym do aktywności po kontuzji. Pozwala w łatwy sposób dostosować intensywność ćwiczeń do własnych potrzeb i możliwości.

Polecane orbitreki

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć?

Największą korzyścią aktywacji 90% partii mięśniowych jest możliwość dość szybkiego spalenia nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Skuteczność orbitreku pod tym względem może zaskakiwać, jednak prawdą jest, że godzina ćwiczeń z jego użyciem pozwala na spalenie od 500 do 800 kalorii!

Efekty treningu na orbitreku często porównywane są z bieganiem. Z tą różnicą, że wykorzystanie maszyny okaże się bezpieczniejsze dla kości i stawów. Obciążenie jest w tym przypadku mniejsze. Regularne ćwiczenia na orbitreku gwarantują znaczne przyspieszenie metabolizmu, co przekłada się na zmniejszenie obwodu w brzuchu, biodrach, udach i ramionach. Co ważne, wszystko to dzieje się bez nadmiernej rozbudowy masy mięśniowej. Sylwetka nie powiększa się więc w trakcie ćwiczeń. Wręcz przeciwnie.

Podobnie jak w przypadku każdego planu treningowego, przepisem na sukces będzie regularność. Bez niej trudniej myśleć o efektach w postaci zrzucenia kilku bądź kilkunastu kilogramów. Każdy przerwa w ćwiczeniach może zmniejszyć ich skuteczność. Przyjmuje się, że osoby początkujące, które do tej pory nie miały styczności z regularną aktywnością fizyczną, powinny trenować przynajmniej 2, a najlepiej 3 razy w tygodniu. Najlepiej, aby przerwa między kolejnymi sesjami ćwiczeń wynosiła co najmniej 48 godzin. Dzięki temu trening okaże się nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny dla zdrowia.

Ile musi trwać jeden trening? Około godziny. Żeby zwiększyć jego efektywność, warto zakupić orbitrek z wgranymi programami ćwiczeń. Nie tylko dostosuje obciążenie, ale również pozwoli kontrolować tętno. Powinno wynosić około 60-70% tętna maksymalnego dla osób początkujących i 70-80% dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Utrzymywanie się w tych przedziałach zapewni optymalne spalanie tłuszczu.

Jeśli zależy Wam na tego typu pomiarach, musicie zwrócić uwagę na specyfikację kupowanego sprzętu. To tam znajdują się bowiem informacje o wszelkich obsługiwanych funkcjach. Orbitrek magnetyczny bądź orbitrek elektromagnetyczny powinien okazać się w tym względem wystarczający.

Ćwiczenia na orbitreku a poprawa wydolności

Efektywne spalanie tkanki tłuszczowej nie jest jedyną korzyścią, na jaką mogą liczyć osoby, które postawiły na orbitrek. Efekty okażą się znacznie bardziej zróżnicowane. Związane będą na przykład z poprawą wydolności organizmu, dzięki której będzie on w stanie poradzić sobie z intensywnym wysiłkiem przez dłuższy czas.

Poprawa w tym zakresie widoczna jest bardzo szybko. Kilka tygodni ćwiczeń na orbitreku wystarczy, aby zdecydowanie zwiększyć swoje możliwości. Co ważne, lepsza wydolność przekłada się na sprawniejszą pracę układu krążenia i mocniejsze serce. To zaś może zapobiec rozwojowi wielu chorób, na przykład takich jak:

 • miażdżyca,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie,
 • choroba wieńcowa.

Oczywiście wiele zależy również od tego, czy regularny trening połączycie ze zdrową dietą. Orbitrek do ćwiczeń okaże się jednak maszyną niezwykle przydatną w tym względzie. Zwłaszcza że może być ona używana w domu.

Orbitrek – ile ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie?

Treningi odchudzające i wydolnościowe to niejedyne sposoby na wykorzystanie możliwości orbitreku. Przy jego pomocy zrealizować możecie również trening siłowy, który będzie miał na celu znacznie wzmocnienie mięśni – przede wszystkim dolnych partii ciała, ale także brzucha i ramion.

Żeby jednak okazał się on rzeczywiście skuteczny, niezbędne będzie duże obciążenie. Do takich ćwiczeń zalecany jest orbitrek z ciężkim kołem zamachowym (o wadze powyżej 10 kilogramów) i wygodnym mechanizmem regulacji, najlepiej elektronicznym. Orbitrek BH Fitness często występuje w odmianach pozwalających na wdrożenie intensywniejszego programu treningowego. Dzięki niemu, mięśnie zostaną zmuszone do mocniejszej pracy, co wpłynie na ich wzmocnienie.

Orbitreki elektromagnetyczne i magnetyczne bardzo często korzystają z wbudowanych programów, które w łatwy sposób można dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Najczęściej odbywa się to przy użyciu wygodnego komputera z wyświetlaczem.

Ćwiczenia na orbitreku – prawidłowa technika

Zrzucenie wagi, wymodelowanie sylwetki, wzmocnienie mięśni, poprawa wydolności i samopoczucia – wszystko to można osiągnąć decydując się na regularne ćwiczenia z użyciem orbitreku. Należy jednak podkreślić, że efekty te uzyskacie tylko wówczas, gdy ze sprzętu będziecie korzystać w sposób prawidłowy.

 1. Choć może to zabrzmieć nieco dziwnie, jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z orbitrekiem, przed jego pierwszym użyciem przeanalizujcie dokładnie instrukcję dołączoną przez producenta. Znajdziecie tam bowiem szereg ważnych informacji, dzięki którym obsługa urządzenia okaże się nie tylko przyjemna, ale również (a może przede wszystkim) bezpieczna. Od razu zapoznacie się z dostępnymi funkcjami urządzenia. W przypadku orbitreków magnetycznych, elektromagnetycznych i powietrznych, może być ich całkiem sporo.
 2. Wracając jeszcze do funkcji, jeśli orbitrek dysponuje wgranymi programami treningowymi, warto zapoznać się z ich opisem. Wiele z nich przygotowywanych jest specjalnie dla użytkowników początkujących, dlatego pozwolą od razu wykorzystać potencjał maszyny. To samo tyczy się pomiarów aktywności – dzięki stałej kontroli ilości spalonych kalorii dowiecie się, czy zaimplementowane ćwiczenia były dobrym wyborem czy nie.
 3. Niezależnie od wybranego programu, konieczna okaże się rozgrzewka. Dzięki niej przyzwyczaimy mięśnie do treningu, dzięki czemu zwiększy się jego efektywność. Spadnie natomiast ryzyko wystąpienia kontuzji. Rozgrzewka może polegać na rozciągnięciu mięśniu bądź wykonaniu ćwiczeń na orbitreku, koniecznie na niewielkim obciążeniu. Kilka minut wystarczy, by rozgrzać mięśnie.
 4. Zarówno podczas rozgrzewki, jak i docelowych ćwiczeń na orbitreku, ogromne znaczenie ma właściwa postawa ciała. Postawcie nogi na platformach, chwyćcie rękoma drążki, wciągnijcie brzuch, wyprostujcie plecy i patrzcie przed siebie. Podczas ćwiczeń nie należy się pochylać ani garbić, gdyż w ten sposób niepotrzebnie napinacie mięśnie.
 5. Ogromne znaczenie ma nie tylko rozgrzewka, ale też ostatnia faza treningu, którą trzeba przeznaczyć na „wygaszenie” organizmu. Najlepiej za sprawą kilku minut lekkich ćwiczeń.

Ćwiczenia na orbitreku to doskonały sposób na to, aby zmniejszyć tkankę tłuszczową i wzmocnić mięśnie. Regularny trening wpływa również na poprawę kondycji i wydolności organizmu, a także sprawniejszą pracę serca. Żeby jednak cieszyć się z tego typu korzyści, warto pamiętać o regularności oraz właściwej technice ćwiczeń.

Nie bez znaczenia będzie także typ zakupionego sprzętu. Najprostsze i najtańsze orbitreki mechaniczne będą wystarczające na początek, jednak zwiększenie intensywności ćwiczeń okaże się możliwe tylko przy użyciu bardziej zaawansowanego sprzętu. Mowa tu głównie o orbitrekach magnetycznych i elektromagnetycznych.

Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego nikt z Was nie powinien mieć problemów ze znalezieniem sprzętu dla siebie. Orbitreki Zipro, vidaXL, BH Fitness czy orbitreki Spokey są przygotowywane w wielu niezwykle zróżnicowanych odmianach. Wystarczy więc przejrzeć ich specyfikację, a także sprawdzić opinie zostawione przez innych użytkowników sklepu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.