Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nowe etykiety energetyczne dostępne od 2021 roku

Jakich zmian należy się spodziewać i co będą one oznaczać? Sprawdź już dziś i nie daj się zaskoczyć.

Unia Europejska wprowadza nowe etykiety energetyczne i modyfikuje system oznaczania urządzeń. Sprawdź jak będą wyglądać nowe etykiety energetyczne obejmujące od 2021 roku.

Etykiety energetyczne – dlaczego zostają zmieniane?

Z oznaczeniami dotyczącymi zużycia prądu spotkałeś się na pewno podczas zakupów sprzętu, czy nawet słuchając reklam nowych urządzeń. Często można usłyszeć, że klasa energetyczna lodówki to A++, albo że najnowsza zmywarka została zaklasyfikowana jako A+++. Co jednak oznacza przynależność do danej grupy? Jak je odróżnić i w jaki sposób interpretować? Zadanie to stało się coraz trudniejsze nie tylko dla konsumentów, ale także dla producentów oraz urzędów regulacji. Z tego powodu klasy oszczędności energii czeka zmiana, która nastąpi w marcu 2021.

Zdecydowana większość klientów w Unii Europejskiej podczas zakupów zwraca uwagę na pobór prądu nabywanego urządzenia. Wraz z szybkim rozwojem technologii okazało się jednak, że problem jest znacznie bardziej skomplikowany niż zdefiniowanie dla konsumenta klasy lodówek. Obecnie niemal nie widać sprzętów, które oznaczane są niżej niż A, jako że producenci zyskali motywację, do tworzenia jak najwydajniejszych rozwiązań. Postanowiono więc temu zapobiec, wprowadzając nowe etykiety energetyczne uregulowane przez zmiany w prawie Unii Europejskiej.

Obecna sytuacja doprowadzała do tego, że etykieta energetyczna pralki sprzed dwóch lat oraz tej najnowszej mogły umieszczać je w tej samej grupie, co dla klienta było niewystarczającą informacją, aby wyciągnąć wnioski. Zmiana zatem podyktowana jest tym, że regulacje prawne nie były do tej pory w stanie nadążyć za wzrostem wydajności oferowanych na rynku urządzeń elektrycznych. Wpływem nowych przepisów nie będą jednak wyłącznie zaktualizowane etykiety energetyczne. Rozporządzenie ma także regulować kilka innych aspektów dystrybucji sprzętu.

Nowe etykiety energetyczne bez plusów

Najbardziej widoczną na pierwszy rzut oka zmianą będzie wizualnie zmieniona etykieta energetyczna. Wzór nie będzie bardzo różnił się od starych wersji, jednak różnica jest zauważalna. Przede wszystkim obecne sprzęty z klasy A+++ trafią do klasy C, według 7-punktowej skali proponowanej przez ustawodawcę. Modele posiadające tylko jeden plus trafią natomiast do najniższych klas. Dwie najwyższe w tym momencie zarezerwowane są na urządzenia, które pojawią się w kolejnych latach i zaoferują jeszcze wyższą wydajność swojej pracy.

Według nowych przepisów od 1 marca 2021 wszystkie pralki, pralko-suszarki, zmywarki, lodówki, telewizory oraz monitory otrzymają nowe etykiety energetyczne. Oświetlenie, jak na przykład lampy, zmiana czeka parę miesięcy później, bo 1 września 2021. Dzięki tym poprawkom klienci na nowo będą mogli odczytać miarodajne informacje jedynie na podstawie samej wiedzy o klasie urządzenia. Sami producenci również prawdopodobnie zyskają na tej zmianie, ponieważ różnica w zużyciu prądu będzie teraz znacznie lepiej widoczna już na etapie przygotowania specyfikacji.

nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety energetyczne produktów przekażą także dodatkową porcję informacji, jak na przykład wymiary oraz pojemność. Ponadto, co dla wielu konsumentów jest szczególnie istotne, trafi tam również informacja o tym, jaki hałas emituje urządzenie – tutaj też pojawi się siedmiostopniowa skala opisująca osiągi produktu. Poza wartością rocznego zużycia prądu zyskasz także wiedzę w postaci choćby – w przypadku analizowania specyfikacji pralki – ilości wody potrzebnej na jedno pranie.

Powstanie bazy produktów EPREL

Z dniem wejścia w życie nowych przepisów pojawiło się też zobowiązanie producentów do rejestracji wytwarzanych urządzeń w specjalnie przygotowanej bazie danych. Tam będą przechowywane dane dla każdego modelu. Po dokonaniu wpisu każda etykieta energetyczna zostanie udostępniona w Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych – European Product Registry for Energy Labelling, w skrócie właśnie EPREL. Stamtąd dostępna będzie pełna dokumentacja techniczna. Prawo wymagające tego wpisu zaczęło działać już z początkiem stycznia 2019.

Jako całokształt baza produktów EPREL złożona jest z dwóch elementów. Po pierwsze to treści dostępne dla klientów – publiczne informacje odnośnie produktów, ich podstawowe dane techniczne, etykieta energetyczna czy karta produktowa. Drugi element stanowić ma niedostępna część bazy danych, która będzie pomocna w nadzorowaniu rynku. To głównie informacje odnoszące się do dokumentacji zależne od grupy produktów i związane z analizą odpowiednich rozporządzeń dotyczących szerokich grup opisujących urządzenia.

Celem powstania bazy danych ma być skuteczniejsza i efektywniejsza kontrola zgodności. Szacuje się, że spory odsetek produktów oferowanych na rynku nie jest w pełni zgodny z przepisami dotyczącymi etykietowania elektroniki. Źle przypisana klasa energetyczna urządzenia może prowadzić do strat wynikających z większego niż planowane zużycia energii. Wydaje się, że z perspektywy przeciętnego obywatela jeden źle oznakowany sprzęt niewiele zmienia, jednak w skali całej Unii Europejskiej to ogromne koszty ponoszone bezzasadnie.

Mobilny dostęp do specyfikacji technicznej urządzeń

Do kolejnych obowiązków producentów zaliczać będzie się ułatwienie dostępu do informacji. Celem jest doprowadzenie do stanu, gdzie mając jedynie dostęp do etykiety oraz Internetu, zdołasz dowiedzieć się o sprzęcie więcej niż tylko zdobycie wiedzy o tym, jaka jest klasa energetyczna lodówki czy pralki. Całość ma być prostsza przez umieszczenie w widocznym miejscu kodu QR, który można będzie zeskanować dowolnym smartfonem lub komputerową aplikacją posiadającą odpowiednią funkcję. Dzięki temu klient uzyska dostęp do informacji zawartych w bazie EPREL.

Jak widać, całość zmian łączy się ze sobą, jako że bez sprawnego działania systemu przechowującego dane o urządzeniach nie będzie łatwego dostępu do szczegółowych informacji. Również specyfikację techniczną elektroniki czeka czujniejsza niż dotychczas analiza, jako że system wymaga rejestracji każdego nowego sprzętu wprowadzanego na rynek. Nowe etykiety energetyczne trafią także na część produktów wytworzonych wcześniej – obowiązek zaistniał już w 2019 roku – więc i one znajdą się we wspomnianej bazie.

Dostęp do bazy danych ma być zapewniony od lipca 2020 roku. Wtedy można będzie przekonać się na własną rękę, jak łatwo uzyskać dostęp do informacji dotyczących oglądanego produktu. Wystarczy zabrać na zakupy swojego smartfona i bez trudu przeanalizować specyfikację danego modelu, którego zakup jest w planach. Bez trudu sprawdzisz nie tylko klasy oszczędności energii, ale też każdy interesujący Cię aspekt. Nie musisz już więcej obawiać się zakupów w ciemno. Nowe przepisy sprawią, że wymiana RTV i AGD na nowe urządzenia będzie jeszcze prostsza.

Udostępnij
4,2
5 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

W końcu klasa z którego końca jest lepsza, A czy G ?
Badziewie do badziewia, aby tylko spełniło chore normy.
Specjalista Morele | 20:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.