Udostępnij
Skomentuj

Jakie zmiany niosą ze sobą etykiety energetyczne?

Nowe etykiety energetyczne zaczną obowiązywać w marcu 2021 roku. O czym warto pamiętać, kupując sprzęt AGD?

Nowe etykiety niosą za sobą nowe zmiany. Zmieni się nie tylko oznaczenie produktów ale także zostanową wprowadzone nowe oznaczenia. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę przed zakupem nowe sprzętu.

Co zmienia się w nowych etykietach energetycznych?

Przy zakupie sprzętu AGD warto przeanalizować parametry konkretnego produktu. Wpływają one na jakość użytkowania oraz wysokość rachunków. Wszystkie najważniejsze dane zawarte są na etykietach energetycznych. Te małe naklejki na pralkach, lodówkach lub kuchenkach zostały stworzone przez Unię Europejską w celu oznakowania urządzeń przyjaznych dla środowiska naturalnego. Mają także za zadanie informować konsumentów o klasach energetycznych poszczególnych modeli.

Pierwsze etykiety energetyczne produktów powstały latach 90. XX wieku, a konkretnie w 1995 roku. Zgodnie z badaniami Eurobarometru aż 85% europejskich konsumentów bierze pod uwagę dane zamieszczone na naklejkach. Dzięki nim łatwiej jest porównać parametry sprzętów z tej samej grupy i w podobnej cenie. Obecnie każdy producent urządzeń takich jak: lodówki, pralki, chłodziarki, zamrażarki ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu banderolę zawierającą najważniejsze symbole.

nowe etykiety energetyczne

Klasy oszczędności energii obejmują litery alfabetu od A do G, przy czym często przy poszczególnych grupach znajduje się jeden bądź kilka plusów. Unia Europejska uznała, że nie jest to czytelny sposób informowania konsumentów o parametrach. W związku z tym wprowadzono zmiany, które wejdą w życie w marcu 2021 roku. Co się zmieni i jak to wpłynie na codzienne zakupy?

Skala energetyczna od A do G

Zmodernizowane zasady mają wyeliminować plusy. Obecnie najbardziej energooszczędne urządzenia oznacza się symbolami A+++. Klasa G zawierała produkty zużywające najwięcej energii, a tym samym wpływające na podwyższenie rachunków za prąd. W związku ze znacznym rozwojem technologicznym powoli pojawiają się nowoczesne artykuły, które można zaliczyć nawet do wyższych grup. Unia Europejska uznała, że takie oznaczenia nie będą czytelne dla konsumentów. W klasie mogą znajdować się modele, które w bardzo różnym stopniu zużywają energię. Aby temu zapobiec, zdecydowano o wprowadzeniu nowych regulacji.

Wpłynie to między innymi na etykiety energetyczne – rozporządzenie usuwa wszystkie plusy. Tym samym wraca początkowa skala z lat 90. od A do G. Takie rozwiązanie ma pomóc w zdobyciu rzetelnej informacji na temat parametrów konkretnego modelu. Obecnie większość sprzętów znajduje się w klasie A. Może to być A+ lub A++. Trudno zatem ocenić, jaką ilość energii tak naprawdę zużywa, np. lodówka. Brak plusów powinien zaprowadzić porządek w oznakowaniu. Nie wpłynie to w żaden sposób na wydajność urządzeń. Na początku nowe etykiety pojawią się na pralkach, pralko-suszarkach, chłodziarkach i zamrażarkach, a później na innych artykułach gospodarstwa domowego.

Kody QR na etykietach

Nie są to jedyne zmiany, jakie wprowadza Unia Europejska. Nowe etykiety energetyczne mają zawierać kody QR. Każdy użytkownik może je zeskanować za pomocą smartfona lub telefonu komórkowego, co automatycznie przekieruje do dedykowanej strony internetowej, zawierającej najważniejsze informacje z punktu widzenia konsumenta. Witryny pozwolą także na wygenerowanie elektronicznej naklejki oraz karty produktu. Czy takie opcje będą dostępne także w przypadku starszych sprzętów AGD?

nowe etykiety energetyczne

Od 2019 roku producenci artykułów gospodarstwa domowego rejestrują swoje maszyny w specjalnej bazie urządzeń z etykietami, która nazywa się EPREL. Dotyczy to zarówno modeli objętych nowymi przepisami, jak i również starszych. Każda pralka, lodówka czy chłodziarka ma swoją stronę w sieci. Producenci oraz importerzy AGD są zobowiązani generować linki i uzupełniać je wszystkimi informacjami. Nawet jeśli wybrany przez Ciebie sprzęt został wyprodukowany przed wdrożeniem nowych etykiet i nie posiada kodu QR, możesz wyszukać przedmiot za pomocą samej bazy.

Piktogramy

Kolejną nowością, która sprawia, że etykieta energetyczna stanie się bardziej czytelna, jest wprowadzenie piktogramów. Konkretne znaki graficzne mają przybliżać cechy danego urządzenia. Każdej grupie produktów przypisano dane oznaczenia, chociaż część będzie się powtarzać dla wszystkich przedmiotów. Dzięki temu konsumenci z łatwością rozpoznają klasę energetyczną oraz inne cechy, jakie wpływają na podjęcie decyzji o zakupie danego sprzętu.

Zużycie energii urządzeń

Czy powyższe zmiany oznaczają, że artykuły gospodarstwa domowego zaczną zużywać więcej energii, co wpłynie na zwiększenie rachunków za prąd? Pomimo tego, że klasy lodówek, pralek czy innych produktów nie zawierają już plusów, stopień zużycia energii pozostaje na tym samym poziomie. Modele, które obecnie zaliczono do klasy A+, znajdą się w innej grupie. W ten sposób klasa energetyczna lodówki ma być rzetelniej zaprezentowana. I właśnie te informacje odzwierciedlają naklejki.

Czy faktycznie nowa etykieta energetyczna pralki lub zamrażarki wprowadzi porządek i pomoże konsumentom podczas robienia zakupów? Obecnie do klasy A przypisywano urządzenia o różnym zużyciu energii. Dodawano plusy, co miało poinformować użytkownika, że przedmiot A+++ jest bardziej energooszczędny niż A+. W ten sposób do najwyższej grupy trafiały modele pobierające nawet o 30-40% mniej prądu od innych produktów tej samej klasy. Według nowych symboli sprzęt kwalifikowany jako A będzie przypisany np. do klasy E. Nie oznacza to jednak, że dana maszyna nagle zużywa więcej energii. Po prostu zmieniono skalę, aby rzetelnie odzwierciedlała prawdziwe dane.

Skala hałasu urządzeń od A do D

Nie tylko klasa energetyczna lodówki oraz innych artykułów gospodarstwa domowego ulegnie zmianie. Na etykietach znajdą się także informacje o poziomie hałasu. Badania wykazują, że ten parametr ma duże znaczenie dla konsumentów, ponieważ wpływa na komfort użytkowania. Głośne sprzęty nie tylko przeszkadzają, lecz także mają negatywny wpływ na słuch człowieka. Podawanie decybeli nie jest żadną nowością, jednak do tej pory nie obowiązywała żadna skala głośności.

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzony zostanie czterostopniowy podział oznaczony literami od A do D. Sprzęty generujące najmniej decybeli zaliczono do klasy A. Najgłośniejsze przedmioty trafiły do klasy D. Wszystkie dane muszą być umieszczone na naklejce w widocznym miejscu tak, by kupujący od razu je zauważył. Producenci muszą także pamiętać, aby zawrzeć stosowną adnotację we wspomnianej już bazie EPREL.

Co pozostaje bez zmian?

Tak samo, jak na poprzednich etykietach, także w nowych wersjach obowiązuje skala kolorów. Najbardziej energooszczędne modele trafią do grupy oznaczonej zieloną barwą. Pozostałe, zgodnie ze swoimi parametrami, znajdą się w części z odcieniami czerwonymi lub pomarańczowymi. Przed kolejnymi zakupami warto zapoznać się z wyglądem zmodernizowanych naklejek. W tym celu wpisz w wyszukiwarkę „etykieta energetyczna wzór”. Wszyscy producenci są zobowiązani do zastosowania modyfikacji, jakie niesie ze sobą rozporządzenie Unii Europejskiej. Stopniowo pojawią się one na innych artykułach, np. etykiety energetyczne oświetlenie wejdą w życie z początkiem września 2021 roku.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.