Ile prądu zużywa piekarnik? Jak obliczyć średnie zużycie?
Spis treści:
Kryzys ekonomiczny oraz nadal wysoka inflacja dają się we znaki dosłownie wszystkim. To właśnie dlatego szukając jakiejkolwiek opcji na zmniejszenie swoich rachunków, zaczynamy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób pracują nasze urządzenia, których używamy w naszych domach na co dzień. Panuje przeświadczenie, że jednym z najmocniej „prądożernych” urządzeń jest chociażby piekarnik. Czy taka teza ma jednak jakieś pokrycie z rzeczywistością? To właśnie będziemy chcieli sprawdzić w dzisiejszym artykule.
Naszym celem jest przeanalizowanie tego, ile prądu zużywa piekarnik, jak obliczyć jego zużycie prądu, od czego ostateczny pobór prądu tak naprawdę zależy, a także co możemy zrobić, by móc zaoszczędzić na korzystaniu z piekarnika. Dzięki temu być może będziecie w stanie znaleźć receptę na zaoszczędzenie kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych na przestrzeni miesiąca!
Od czego zależy zużycie prądu przez piekarnik?
By odpowiedzieć sobie na pytanie, ile piekarnik zużywa prądu, musimy w pierwszej kolejności zrozumieć zmienne, które na to wpływają. Co więc sprawia, że jeden piekarnik elektryczny jest o wiele oszczędniejszy od drugiego? Oczywiście najważniejsze bez wątpienia są tutaj momenty, gdy nagrzewamy wnętrze piekarnika – to właśnie wtedy potrzebujemy największej mocy, a co za tym idzie – pobór prądu znacznie wzrasta. Utrzymanie temperatury nie wymaga już aż tak dużej mocy, chyba że otworzymy na dłuższy czas drzwiczki. Wtedy to bowiem ze środka ucieknie trochę ciepła, które piekarnik będzie musiał ponownie nadrobić.
Oczywiście im większą temperaturę we wnętrzu ustawimy, tym większe będzie ostateczne zużycie prądu. To samo wiąże się z trybami – uważa się, że najbardziej ekonomicznym trybem pracy piekarnika jest termoobieg, bowiem w takim przypadku możemy ustawić niższą temperaturę, by uzyskać taki sam efekt. Grzałka potrzebuje więc siłą rzeczy mniej mocy, bowiem zamiast do 200 stopni Celsjusza musi rozgrzać piekarnik na przykład do pułapu 180 stopni Celsjusza.
Ile prądu zużywa piekarnik?
Trudno jest tak naprawdę dokładnie ustalić, ile prądu zużywa przeciętny piekarnik. Jego moc, czas pracy, a także jego klasa energetyczna i liczba funkcji – to wszystko ma mniejszy lub większy wpływ na to, ile ostatecznie dany piekarnik będzie pochłaniał mocy. By jednak przeprowadzić chociaż szacunkowe obliczenia, konieczne jest poznanie mocy piekarnika. Dzięki temu będziemy w stanie zrozumieć, ile prądu zużywa piekarnik przez godzinę, a to znacznie ułatwia dalsze obliczenia. Przyjmuje się, że piekarniki mają średnią moc na poziomie 2500 W.
Jak obliczyć ceny prądu za piekarnik?
By samodzielnie obliczyć cenę korzystania z piekarnika, musimy tak naprawdę znać dwie rzeczy – jego moc oraz koszt 1 kWh w naszej taryfie. Na dzień pisania tego tekstu koszt 1 kWh w Polsce wynosi około 1 zł. Oznacza to, że godzina pracy piekarnika o mocy 2000 W w maksymalnej temperaturze będzie wynosić nas 2 złote. By wykonać bardziej szczegółowe obliczenia, musimy pomnożyć moc piekarnika przez czas korzystania z niego. Jeżeli działał on przez pół godziny, musimy wykonać działanie 2000 × 0,5. Otrzymujemy wtedy 1000 W, czyli 1 kWh, co po poznaniu naszej taryfy pozwala nam na szybkie sprawdzenie, ile kosztowało nas skorzystanie z piekarnika.
Jak oszczędzać w przypadku korzystania z piekarnika?
Wiemy już, ile może zużywać przeciętny piekarnik, a także jak obliczyć zużycie przez niego prądu. Jak jednak możemy zaoszczędzić na używaniu tego urządzenia? Warto sprawdzić jego szczelność, a także nie otwierać drzwiczek piekarnika bez potrzeby – dzięki temu więcej ciepła zostanie w środku, a piekarnik szybciej nagrzeje się do optymalnej temperatury. Używaj oszczędniejszych trybów pracy, na przykład termoobiegu, a także minimalizuj czas, jaki produkty muszą spędzić w piekarniku, na przykład krojąc je w miarę możliwości na mniejsze porcje. Stosując się do tych porad, z pewnością zobaczysz szybką i wymierną różnicę!
Znajdziesz w Morele
Kuchenki mikrofalowe - Piekarniki gazowe - Piekarniki Bosch - Piekarniki Amica - Mini piekarniki
Komentarze (0)