Udostępnij
Skomentuj

Ile prądu zużywa telewizor? Jak obliczyć zużycie prądu przez TV?

Pobór prądu przez telewizor może znacznie podnieść rachunek za prąd. Jak obliczyć, ile kosztuje oglądanie TV?

Przy wyborze telewizora pobór prądu nie jest zwykle kluczowym parametrem, zwłaszcza że nie różni się znacząco między modelami w tym samym rozmiarze i technologii wyświetlania. Jednak codzienne, kilkugodzinne korzystanie z zalet nowoczesnego, ogromnego ekranu potrafi zauważalnie wpłynąć na wysokość Twoich rachunków za prąd. Czy jednak zawsze oznacza to ich podniesienie? W jaki sposób wyliczyć ile prądu zużywa telewizor? Ten poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na takie pytania.

Polecane telewizory

Ile prądu pobiera telewizor na godzinę?

Zastanawiasz się ile prądu zużywa telewizor? Producenci zazwyczaj podają jeden z dwóch parametrów dotyczących zużycia energii. Jest to pobór mocy szczytowy lub, nieco bardziej obrazowy, podczas typowej pracy. Informacja ta bywa uzupełniona o deklarowany pobór podczas czuwania. Musisz wiedzieć, że w ramach danej technologii wyświetlania obrazu, więcej energii pobierają telewizory o dużych przekątnych. Relacja między różnymi rodzajami matryc nie jest już jednak aż tak oczywista.

Jeżeli preferujesz klasyczną, analogową technologię, może Cię zaskoczyć, ile prądu pobiera telewizor kineskopowy 29 cali. Relatywnie niewielka jak na współczesne czasy przekątna jego ekranu oznacza niski komfort oglądania, ale przestarzały zestaw złącz nie pozwala na podłączenie nowszych źródeł sygnału. Jego pobór podczas typowej pracy to około 170 W. Jeżeli oglądasz telewizję przez kilka godzin dziennie, rozważ przejście na nowszy model.

Dla porównania odpowiedź na pytanie, ile prądu pobiera telewizor LCD 40 cali, nie jest już tak zaskakująca. W starszych modelach wynosi około 100 W, w nowszych oscylując zwykle około 60 W. Oznacza to niemal trzykrotny spadek zużycia energii przy dłuższej przekątnej ekranu i o wiele lepszej jakości obrazu. Tyle, ile prądu pobiera telewizor kineskopowy w ciągu roku, większy model ciekłokrystaliczny, przy tych samych warunkach pracy, będzie wykorzystywał przez prawie trzy lata.

Odpowiedz na pytanie, ile prądu pobiera telewizor plazmowy 50 cali, podczas pracy potrafi zwalić z nóg. Jego zużycie energii to nawet aż 300 W. Mimo że telewizory tego typu oferowały bardzo dobrą jakość obrazu, nie dziwi, że zniknęły już z rynku, wyparte przez doskonalsze i znacznie bardziej energooszczędne technologie, takie jak LED, QLED czy OLED. Tak wielkie pobory osiągają one dopiero przy przekątnych przekraczających 75 cali, co oznacza ponad dwukrotnie większą powierzchnię ekranu. Jeżeli kupujesz większy ekran, zwróć uwagę ile prądu zużyje podczas korzystania.

Ile prądu zużywa telewizor w trybie czuwania?

Nowoczesny telewizor LED albo OLED w trybie czuwania zużywa, według deklaracji producenta, do 0,5 W na godzinę. Co ciekawe, pobór energii w trybie czuwania nie zależy prawie w ogóle od przekątnej ekranu. Średnia cena 1 kWh wynosi obecnie około 75 groszy. Przy założeniu, że taki telewizor pozostałby przez cały rok w gotowości, zużyłby 4380 W energii, reasumując, 1 kWh kosztuje Cię 3,28 zł. Oznacza to, że nie ma potrzeby twardego odłączania telewizora od sieci, gdyż jego tryb oczekiwania nie g obciążenia Twojego domowego budżetu. Podsumowując w wielkim skrócie: ile prądu zużywa telewizor na czuwaniu? Niewiele!

O ile telewizor plazmowy w trybie czuwania nie różni się znacząco zużyciem energii od swoich nowszych odpowiedników, osiągając maksymalnie 1 W na godzinę, to już modele kineskopowe odstają od tego dość znacząco. Ich pobór spoczynkowy może przekraczać nawet 5 W, co przekłada się na roczny koszt energii wynoszący około 35 zł. Nie jest to oczywiście jedyny powód zmiany telewizora, kwota ta często pozostanie nawet niezauważona, jednak sporo mówi o rozwoju technologicznym co do poboru energii na przestrzeni ostatnich parunastu lat.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że o ile w starszych urządzeniach stałe odłączenie od prądu mogło mieć jeszcze uzasadnienie poza kosztami energii, to nowszym telewizorom często ono nie służy. Odbiornik odłączony od sieci nie daje żadnego zysku na kosztach użytkowania, za to jego włączenie wymaga dłuższej procedury uruchomienia, ponownego podłączenia do Wi-Fi i synchronizacji niektórych danych przez Internet.

Jak klasa energetyczna wpływa na pobór mocy przez telewizor?

Klasa energetyczna to unijny standard ewaluacji i oznaczeń energooszczędności różnych rodzajów urządzeń. W przypadku telewizorów jest ona przyznawana na podstawie relacji jego poboru energii do wartości referencyjnej. Tak wyliczony indeks wydajności EEI porównuje się z tabelą przyporządkowującą oznaczenia konkretnym przedziałom. Referencyjne zużycie dla konkretnego rozmiaru ekranu wylicza się według wzoru: EEI = B [W] * 4,3224 [W/dm2] * A.

B oznacza w tym przypadku podstawę zużycia zależną od wyposażenia telewizora (zazwyczaj 20 W), zaś A powierzchnię ekranu w decymetrach kwadratowych. Uzyskanie klasy A+ wymaga EEI poniżej 23 %, A++ poniżej 16 %, zaś A+++ to już EEI niższe niż 10 %. Ponieważ jednym z czynników równania jest powierzchnia ekranu, po samej klasie energetycznej nie da się porównać „prądożerności” dwóch urządzeń o różnych rozmiarach. Na szczęście etykieta zazwyczaj zawiera informację o wartości bezwzględnej poboru prądu.

Klasa energetyczna nie wpływa na zużycie energii. Wręcz przeciwnie, określa ona, jak wydajny w stosunku do swoich odpowiedników o tej samej przekątnej ekranu jest dany telewizor. Ponieważ wyliczenie EEI zależy od rozmiaru urządzenia, klasa A+++ przy dużej matrycy wcale nie oznacza mniejszego poboru prądu, niż miałby kompaktowy model o oznaczeniu B czy nawet C. Klasa energetyczna informuje o tym, jaka nowoczesna technologia została zastosowana, warto więc wziąć ją pod uwagę podczas wyboru telewizora.

Urządzenie wykonane w najwyższej klasie A+++ daje pewność, że nawet jeżeli wybrałeś największy model, jaki był dostępny, oferuje on możliwie dużą wydajność. Wygoda oglądania nie oznacza nadmiernych rachunków za prąd i nie stanowi niepotrzebnego obciążenia sieci energetycznej czy środowiska. Taki zakup jest szczególnie opłacalny, jeżeli planujesz intensywne korzystanie ze swojego telewizora przez kilka lat. W takich warunkach możesz zaoszczędzić, a nawet spłacić ewentualny dodatkowy koszt.

Jak obliczyć zużycie prądu przez telewizor?

To, ile prądu pobiera telewizor 55 cali, zależy więc przede wszystkim od technologii, w jakiej została wykonana jego matryca. Nieekonomiczne modele plazmowe i kineskopowe zniknęły już jakiś czas temu z rynku, ustępując miejsca nowocześniejszym modelom ciekłokrystalicznym oraz pojawiającym się coraz częściej OLED. Wciąż jednak kwota, jaką płacisz za jego roczne użytkowanie, zależy w dużej mierze od sposobu jego użytkowania. Przekłada się to głównie na to, ile godzin przepracowuje on w ciągu roku.

W przypadku pytania, ile prądu zużywa telewizor 50 cali, deklaracja ta może się nieco różnić w zależności od producenta i dodatkowego wyposażenia. W dalszych obliczeniach jest przyjęte przeciętne 70 W. Przy pracy przez godzinę dziennie, w ciągu roku zużyje on około 25,5 kWh, co przekłada się na 19 zł kosztów. Plazma o tych samych rozmiarach to już 300 W mocy, a więc odpowiednio 109,5 kWh i 82 zł na rachunku.

Średnia polska dobowa długość oglądania telewizji to obecnie nieco ponad 4 godziny. Oznacza to roczny koszt energii elektrycznej dla urządzenia LED na poziomie około 76 złotych, a w przypadku plazmy aż 328 zł. Różnica wynosząca mniej więcej 250 zł rocznie oznacza, że wymiana modelu plazmowego na bardziej energooszczędny i nowoczesny ciekłokrystaliczny jest w stanie, tylko na samym prądzie, spłacić się w ciągu kilku lat. Dodatkowy zysk to w tym przypadku znacznie lepsza jakość obrazu.

Niezależnie od posiadanego rodzaju telewizora i jego nominalnego poboru mocy istnieją sposoby obniżenia kosztów energii. Pierwszym, choć może trochę mijającym się z celem takiego zakupu, jest zmniejszenie czasu oglądania na rzecz innych urządzeń czy aktywności fizycznej. Drugim, wymagającym mniej wyrzeczeń, obniżenie jasności ekranu i poziomu głośności. Może to wymagać zaciemnienia pomieszczenia, ale potrafi zmniejszyć zużycie energii nawet o parędziesiąt procent. Tak czy inaczej, jeśli chodziło za Tobą pytanie, ile prądu zużywa telewizor stworzony we współczesnej technologii, to znalazłeś już odpowiedź.

Udostępnij
3,6
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.