Udostępnij
Skomentuj

MSI GS73 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Gamingowe laptopy od MSI gwarantują wysoką wydajność w grach. Czy z modelem GS73 jest podobnie?

Urządzenia tego producenta cieszą się uznaniem przede wszystkim ze względu na wykorzystanie nowoczesnych podzespołów, które doskonale sprawdzają się w gamingu. Dzięki temu, gracze mogą liczyć na wysoką ilość klatek na sekundę we wszystkich najnowszych grach z segmentu AAA. Za taką moc obliczeniową trzeba jednak zapłacić, często naprawdę sporo. Warto więc zastanowić się, czy taka inwestycja jest rzeczywiście opłacalna.

MSI GS73 – dane techniczne oraz cena

Omawiana seria składa się z wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętów, dlatego jesteśmy w stanie dobrać ją pod względem podzespołów i ceny. Laptopy różnią się między sobą przede wszystkim wykorzystywanymi jednostkami GPU.

MSI GS73 – dostępne konfiguracje

Inwestycja takiej kwoty wymaga dokładnego przeanalizowania możliwości, jakie zapewniają poszczególne konfiguracje sprzętowe. Warto sprawdzić przede wszystkim to, czy MS GS73 będzie w stanie przez najbliższe lata spełniać wymagania sprzętowe nowych gier, które, jak wiadomo, cały czas rosną.

Wybór warto zacząć od karty graficznej. Obecnie na rynku znajdziemy modele z trzema różnymi jednostkami GPU. Największą wydajnością wyróżnia się karta Nvidia GeForce GTX 1070. Jednostka wyróżnia się 8 GB pamięci typu GDDR5, a także bardzo wysokim taktowaniem rdzenia. Dzięki temu, GTX 1070 pozwala na bezproblemową obsługę wszystkich nowych gier. Co ważne, każda produkcja może zostać uruchomiona na ustawieniach graficznych ultra. Zapewnia to więc odkrycie pełnej oprawy graficznej, przygotowanej przez twórców. Wszystko wskazuje na to, że karta ta pozwoli cieszyć się płynnym działaniem gier przez najbliższe kilka lat.

W laptopach MSI G73 Stealth montowana jest również karta Nvidia GeForce GTX 1070 Max-Q (montowana jest między innymi w modelu MSI GD73 Stealth 8RF-043PL). Jest to jednostka nowsza od podstawowej GTX 1070, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem, co w niektórych grach może przełożyć się na spadek kilkunastu klatek na sekundę. Nadal mamy jednak do czynienia z 8 GB pamięci własnej, co pozwala na uzyskanie doskonałej wydajności w nowych grach.

Zobacz MSI GS73

W laptopach najtańszych znajdziemy natomiast kartę Nvidia GeForce GTX 1060 (znaleźć można ją na przykład w MSI GS73 Stealth 8RE-034PL). Tym razem mamy do czynienia z jednostką dysponująca 6 GB pamięci typu GDDR5. Wydajność jest więc niższa. Różnica między tą kartą a modelem GTX 1070 wynosi przeważnie od 10 do 20 klatek na sekundę.

Laptop MSI GS73 oferowany jest z procesorem Intel Core i7-8750H. Jest to jeden z nowszych układów, którego bardzo często wykorzystuje się w nowych laptopach gamingowych. Dysponuje on sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami, co zapewnia doskonałą pracę wielowątkową. Do tego dochodzi również częstotliwość taktowania na poziomie 2200 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Procesor wyróżnia się ponadto 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnikiem TDP na poziomie 45 W.

Specyfika pokazuje, że MSI GS73 z i7-8750H zagwarantuje stabilną, wydajną obsługę zarówno nowych gier, jak i specjalistycznych programów graficznych i projektowych. Z pewnością nie musimy martwić się spadkami mocy, co doskonale pokazują testy wydajnościowe. Na platformie Cinebench R15 omawiany procesor uzyskał średni wynik wynoszący 174 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1107 punktów w trybie wielowątkowym.

Do procesora i karty graficznej należy dodać również pamięć RAM typu DDR4. Warto nadmienić, że omawiany laptopy występuje w wersjach z kośćmi o taktowaniu wynoszącym 2666 MHz lub 2400 MHz. Na koniec pozostaje nam już tylko dobrać dysk twardy. MSI GS73 Stealth oferowany jest wraz z dyskiem talerzowym, SSD lub z dwoma dyskami – tym drugim zawsze będzie model SSD M.2 z interfejsem PCIe.

MSI GS73 – wygląd

Jak na gamingowego laptopa z prawdziwego zdarzenia przystało, model GS73 został wyposażony w aluminiową obudowę, która zapewnia bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. Sztywność konstrukcji stoi na zadowalającym poziomie – jednostka zasadnicza nie wygina się pod naporem, dzięki czemu nie musimy martwić się ewentualnymi artefaktami graficznymi. Całość prezentuje się naprawdę solidnie, dzięki czemu możemy być spokojni o działanie sprzętu przez najbliższe kilka lat. Jedynym mankamentem tej obudowy jest spora podatność na zabrudzenia – mocno widoczne są przede wszystkim odciski palców.

Należy podkreślić, że mamy do czynienia z laptopem 17-calowym. Pomimo sporych rozmiarów, sprzęt jest stosunkowo lekki. Waga na poziomie 2,43 kg sprawia, że przenoszenie laptopa nie powinno być ani trudne ani męczące. Jeśli chodzi o design, mamy tu do czynienia z typowym sprzętem od MSI. GS73 wyróżnia się więc czarną obudową z czerwonymi wstawkami i podświetleniem klawiatury. Wszystkie elementy zostały spasowane w sposób odpowiedni, dlatego całość cieszy oko.

Najważniejsze kryteria zostały spełnione także w przypadku zamontowanego zestawu portów. Znajdziemy tam absolutnie wszystko, co jest potrzebne podczas codziennej pracy i gry.

MSI GS73 – matryca

Producent postawił nie tylko na wydajne podzespoły, ale również wysokiej jakości matryce. Do wyboru mamy dwie opcje. Droższe modele laptopa MSI GS73 sprzedawane są z 17-calowymi matrycami UHD. Obsługa tak wysokiej rozdzielczości zapewnia nowe wrażenia z gier i oglądania filmów. Nieco tańsze są modele z matrycami Full HD – w ich przypadku należy jednak podkreślić, że częstotliwość odświeżania obrazu wynosi aż 120 Hz.

Każda matryca została wykonana w technologii IPS, dlatego możemy liczyć na odpowiednie odwzorowanie kolorów, a także dobry kontrast i luminancję. Wszystko to sprawia, że matryce dodatkowo podnosi wrażenia płynące z gry. Oczywiście dysponują one matowymi powłokami, dzięki którym promienie słoneczne nie powodują całkowitej utraty widoczności generowanych treści.

MSI GS73 – klawiatura i touchpad

W laptopach gamingowych osprzęt jest szalenie ważny, ponieważ decyduje o komforcie grania. Na szczęście, klawiatury w laptopach od MSI są przeważnie wysokiej jakości. Tak też jest w tym przypadku. Klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i odpowiednią reakcją, dlatego gwarantują odpowiednie działanie w grach. Producent zdecydował się na zastosowanie podświetlenia RGB, które możemy dostosowywać do własnych upodobać.

Do działania touchpada również nie możemy się przyczepić. Zamontowana została dużych rozmiarów płytka, której właściwości ślizgowe zapewniają szybką i precyzyjną pracę.

MSI GS73 – wydajność

Wybrany procesor gwarantuje bardzo wysoką wydajność, która pozwoli na płynną obsługę wszystkich nowych gier na wysokich detalach graficznych, a także na komfortową pracę w programach specjalistycznych. Wszystko to potwierdzają wyniki testów.

Jak natomiast wygląda w przypadku karty graficznej? Jak już wspominaliśmy, jednostka GTX 1070 jest w stanie uporać się z każdą grą, dlatego nie powinniśmy narzekać na jej wydajność przez najbliższe kilka lat. W testach diagnostycznych również sprawdza się bardzo dobrze. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średni wynik na poziomie 22575 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniósł on 338057 punktów. Wszystko to przekłada się na doskonałą wydajność w grach.

MSI GS73 – wady i zalety

Omawiana seria składa się z niezwykle wydajnych laptopów. Każda konfiguracja jest w stanie poradzić sobie z obsługą nowych gier. Te najlepsze okażą się zakupem na lata. Oczywiście kosztują sporo, co należy zapisać po stronie minusów, jednak w zamian za spore kwoty otrzymujemy nie tylko wydajne podzespoły, ale również doskonałej jakości matryce, solidne, wytrzymałe obudowy stworzone z aluminium, a także gamingowy osprzęt.

Do tego wszystkiego należy dodać również możliwość wyboru jednej z kilku konfiguracji sprzętowej. Poza wysokimi cenami, przyczepić można się również do sporej podatności na zabrudzenia.

ZALETY

  • Oferowane konfiguracje wyróżniają się sporą wydajnością
  • Możliwość zakupu wersji z matrycą UHD
  • Aluminiowa obudowa
  • Wysokiej jakości osprzęt
  • Możliwość wyboru wielu konfiguracji

WADY

  • Bardzo wysokie ceny konfiguracji
  • Podatność na zabrudzenia

MSI GS73 – podsumowanie, czy warto?

Przedstawione wyżej laptopy spełniają wszystkie wymagania stawiane nowym sprzętom gamingowym. Ich wydajność zapewnia obsługę nowych gier, a jakość wykonania doskonały komfort grania. Należy jednak pamiętać, że laptopy GS73 kosztują sporo.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.