Udostępnij
Skomentuj

MSI GL63 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na początku roku MSI przedstawiło nową odsłonę laptopa GL63. Został on wyposażony w kartę graficzną RTX 2060.

Tajwański producent postanowił odświeżyć dwa laptopy przeznaczone do gier – mowa tu zarówno o 15-calowym modelu GL63, jak i 17-calowym GL73. Największą zmianą okazało się zamontowanie super wydajnej karty graficznej Nvidia GeForce RTX 2060 z obsługą technologii Ray Tracingu.

MSI GL63 – dane techniczne oraz cena

Co ciekawe, GL63 jest obecnie jednym z tańszych urządzeń wyposażonych w tę jednostkę graficzną. Do tego wszystkiego dochodzi cała masa innych konfiguracji sprzętowych, co pozwala nam dobrać urządzenie nie tylko pod względem mocy obliczeniowej, ale także naszych możliwości finansowych.

MSI GL63 – dostępne konfiguracje

Jak przystało na sprzęt gamingowy, nowa odsłona laptopa MSI GL63 ma zapewnić jeszcze większą wydajność podczas obsługi najnowszych i najbardziej wymagających pod względem sprzętowym gier. Wszystko to gwarantują oczywiście nowe podzespoły.

Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2060, ponieważ to ona pozwoliła dostosować możliwości sprzętu do wymagań najnowszych produkcji. Korzysta z 6 GB pamięci typu GDDR6 i obsługuje technologię Ray Tracingu, która zwiększa realizm efektów świetlnych. Dzięki temu, gry wyglądają jeszcze lepiej, co bardzo dobrze widać chociażby w Metro Exodus. Wydajność gwarantowana przez jednostkę powinna zapewnić obsługę nowych gier przez kilka najbliższych lat.

Na rynku znajdziemy również tańsze konfiguracje laptopa, korzystające z nieco słabszych kart od Nvidii. Mowa tu między innymi o modelu Nvidia GeForce GTX 1660 Ti, GTX 1650, a także GTX 1050. Bardzo dobrze prezentuje się zwłaszcza pierwszy z wymienionych modeli. Karta ta korzysta bowiem z 6 GB pamięci GDDR6, dlatego, podobnie jak model RTX 2060, nie powinna mieć żadnych problemów z obsługą pełnej oprawy graficznej w nowych grach.

Zobacz MSI GL63

Karty graficzne to oczywiście nie wszystko. Uwagę należy zwrócić także na wykorzystywany procesor – w tym przypadku także mamy kilka opcji do wyboru. Modelem najwydajniejszym jest Intel Core i7-9750H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU jest bardzo często wykorzystywany w nowych laptopach gamingowych. Przez użytkowników jest ceniony przede wszystkim za doskonałą pracę w trybie wielowątkowym, dzięki której bez większych problemów radzi sobie z obsługą gier najbardziej wymagających pod względem sprzętowym.

Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4500 MHz dla jednego rdzenia. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej. Współczynnik TDP układu wynosi 45 W, dlatego też wymaga on użycia efektywnego układu chłodzenia, który nie dopuści do wahań wydajności procesora. Jego ogromne możliwości potwierdzają testy diagnostyczne. W programie Cinebench R15, uzyskał on średnią na poziomie 182 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1177 punktów w trybie wielowątkowym. Wszystko to pokazuje, że układ sprawdzi się podczas obsługi nie tylko gier, ale również programów specjalistycznych, wykorzystywanych chociażby do obróbki grafiki.

Drugim procesorem montowanym w laptopie MSI GL63 jest Intel Core i7-8750H, także sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. W porównaniu z układem najmocniejszym, wyróżnia się nieco niższym taktowaniem (2200-4100 MHz) i mniejszą ilością pamięci podręcznej (9 MB). Przekłada się to oczywiście na słabszą moc obliczeniową, jednak nie można powiedzieć, by różnice były znaczące. We wspomnianych testach Cinebench R15, procesor uzyskał kolejno 173 i 1116 punktów. Jego możliwości są więc bardzo zbliżone do modelu i7-9750H.

To jednak nie wszystko. Na rynku znajdziemy bowiem jeszcze jeden układ wykorzystywany w omawianym sprzętem. Specyfikacja MSI Gl63 wskazać może na procesor Intel Core i5-9300H, który wykorzystuje cztery fizyczne rdzenie i osiem wątków logicznych. Jego taktowanie wynosi od 2400 MHz w trybie bazowym od 4100 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 8 MB pamięci podręcznej. Choć jego możliwości w trybie wielowątkowym są znacznie mniejsze niż ma to miejsce w przypadku układów i7, nadal jest to sprzęt, który powinien spełnić wymagania wielu gier. W Cinebench R15 uzyskał on kolejno 171 i 757 punktów.

Pracę procesorów wspiera szybka pamięć RAM typu DDR4 (taktowanie 2666 MHz). W udostępnionych slotach mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności 32 GB, co także jest bardzo dobrą informacją. Jak przystało na gamingowy sprzęt od MSI, możemy liczyć na wybór także w przypadku dysków twardych. Na rynku oferowane są konfiguracje oparte na pojedynczych dyskach HDD lub SSD, a także korzystające z dwóch dysków (najczęściej jest to połączenie modeli HDD z SSD M.2 PCIe).

MSI GL63 – wygląd

Producent skupił się na tym, aby ceny poszczególnych konfiguracji nie były zbyt wysokie, dzięki czemu otrzymaliśmy do dyspozycji jeden z tańszych modeli korzystających z karty graficznej RTX 2060. Oczywiście udało się to osiągnąć dzięki pewnym oszczędnościom, poczynionym na przykład podczas przygotowywania obudowy. Cała konstrukcja została wykonana wyłącznie z plastiku, co przełożyło się na jej przeciętną sztywność w niektórych miejscach. Mowa tu przede wszystkim o klapie ekranu, którą dość łatwo można wygiąć.

Co jednak istotne, obudowa została wykonana bardzo solidnie – wszystkie elementy spasowano prawidłowo, dlatego całość prezentuje się dobrze. Nie musimy martwić się także odkształceniami obudowy podczas intensywnego korzystania z klawiatury czy też obecnością niepotrzebnych krzywizn i szczelin. Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania zawiasów, które pracują w sposób płynny, zapewniając przy tym utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji, bez niepotrzebnego chybotania.

Design urządzenia nie zmienił się w porównaniu z poprzednimi odsłonami, co przez wiele osób może być uznawane za wadę. Nadal mamy do czynienia z dość prostą bryłą i czarną kolorystyką, przełamaną czerwonymi akcentami. Laptop nie jest brzydki, jednak nie wyróżnia się na tle wielu innych sprzętów tego producenta. Warto podkreślić, że jest on dość ciężki (waży ponad 2 kilogramy), toteż najlepiej sprawdzi się w przy biurku. Na pochwałę zasługuje przygotowany zestaw portów i złączy, w którym znajdziemy wszystko, co niezbędne podczas gry.

MSI GL63 – matryca

Każdy model oferowany na rynku został wyposażony w 15-calową matrycę Full HD. Wykonano ją w technologii TN, dlatego wiele osób narzekać będzie na dość wąskie kąty widzenia. Pozostałe parametry także stoją na przeciętnym poziomie, choć warto zaznaczyć, że w droższych modelach odświeżanie matrycy wynosi 120 Hz, co sprawdzi się w szczególnie dynamicznych grach.

Plusik możemy postawić także przy skuteczności działania matowej powłoki ekranu, która dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi padającymi bezpośrednio na wyświetlacz. Utrzymuje ona zadowalającą widoczność wyświetlanych treści, dlatego gra przy odsłoniętym oknie nie powinna być problematyczna.

MSI GL63 – klawiatura i touchpad

Laptopy od MSI przyzwyczaiły nas do tego, że dysponują one solidnym osprzętem, który zwiększa komfort grania. Tak też jest w tym przypadku. Model GL63 ponownie został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę, wraz z panelem numerycznym. Do tego dochodzi również podświetlenie w kolorze czerwonym.

Skok klawiszy jest nieco płaski, jednak ich wyraźna reakcja sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się w dynamicznych grach. Co równie ważne, działają stosunkowo cicho, dlatego nasze stukanie nie powinno przeszkadzać osobom znajdującym się w pobliżu. Touchpad również spełnia swoje funkcje, choć oczywistym jest, że w laptopie gamingowym nie będzie on wykorzystywany zbyt często. Zarówno wielkość płytki, jak i jej właściwości ślizgowe należy ocenić pozytywnie.

MSI GL63 – wydajność

Podzespoły wykorzystywane w nowej odsłonie omawianego laptopa przenoszą go na wyższy poziom. Procesory z serii Intel Coffee Lake gwarantują doskonałą wydajność w trybie wielowątkowym, dzięki czemu żadna gra nie będzie dla nas wyzwaniem pod względem sprzętowym.

Jest to zasługa także (a może przede wszystkim) karty graficznej Nvidia GeForce RTX 2060, która jest jedną z najlepszych jednostek w swojej kategorii. Dzięki jej parametrom, nie musimy obawiać się spadków płynności animacji czy też wyświetlania szczególnie dynamicznych scen. W każdej sytuacji ilość klatek na sekundę będzie utrzymywana na wysokim poziomie, także w przypadku uruchomienia wysokich detali graficznych.

To jednak nie wszystko, ponieważ karta bardzo dobrze sprawdza się również podczas obsługi programów profesjonalnych. Nie powinna mieć trudności z obsługą narzędzi do obróbki grafiki, montażu wideo czy też tworzenia rozbudowanych projektów lub modeli 3D. W testach diagnostycznych uzyskała ona 20593 punkty w programie 3DMark 11 Performance GPU, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics jej średni wynik wyniósł 207303 punkty. Poniżej prezentujemy, jak radzi sobie z obsługą niektórych nowych gier.

MSI GL63 – wady i zalety

Odświeżenie laptopa GL63 pozwala na wykorzystanie nowszej, lepszej karty graficznej, dzięki której możemy liczyć na płynną obsługę najnowszych produkcji z segmentu AAA. Najważniejsze kryterium zostało więc spełnione – do czynienia mamy ze sprzętem prawdziwie gamingowy, który pozwala cieszyć się rozgrywką, bez oglądania się na wymagania sprzętowe.

Jak wskazuje test MSI GL63, sprawdza się on także podczas obsługi wielu programów profesjonalnych, co także warto odnotować. Po stronie zalet znajdzie się także bardzo solidny osprzęt oraz rozbudowany zestaw portów. Również cena MSI GL63 na wiele osób może podziałać zachęcająco. Jak już wspomnieliśmy, jest to jeden z tańszych laptopów z kartą graficzną RTX 2060.

Jeśli chodzi o wady, wspomnieć warto między innymi o dość przeciętnych matrycach. Mowa tu zwłaszcza o panelach z odświeżaniem 60 Hz. Do tego wszystkiego dodać możemy także przeciętną sztywność i wytrzymałość obudowy oraz niewielką pojemność baterii.

ZALETY

  • Sprawna obsługa nowych gier
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Obsługa programów profesjonalnych
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Podświetlenie klawiatury
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Atrakcyjne ceny oferowanych konfiguracji

WADY

  • Przeciętne matryce TN
  • Plastikowa obudowa
  • Krótki czas pracy na baterii

MSI GL63 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie sprzętu, który zapewni obsługę najnowszych gier na wysokich detalach graficznych, model GL63 okażę się dobrym wyborem. Zwłaszcza że występuje on w wielu zróżnicowanych konfiguracjach, na zakup których nie trzeba poświęcać kilkunastu tysięcy złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.