Udostępnij
Skomentuj

Microsoft Surface Pro X - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie 2w1 od Microsoftu. Przynosi ze sobą wiele nowoczesnych rozwiązań.

Najciekawsze wydaje się wykorzystanie przez producenta własnego procesora – Microsoft SQ1. Klientów do zakupu ma przekonać także modem LTE i możliwość szybkiego przełączania się między trybem tabletu a laptopa.

Microsoft Surface Pro X – dane techniczne oraz cena

Do tego wszystkiego należy dodać również wysoką jakość wykonania. Do czynienia mamy ze sprzętem bardzo smukłym i lekkim, który doskonale sprawdza się w podróży. Oczywiście ostateczne możliwości urządzenia zależne są od wybranej konfiguracji.

Microsoft Surface Pro X – dostępne konfiguracje

Laptop Microsoft jest obecnie dostępny w przedsprzedaży. Pierwsze zamówienia będziemy mogli odebrać 21 listopada. Już teraz warto jednak upewnić się, na co możemy liczyć. Warto przy okazji nadmienić, że podane wyżej ceny dotyczą samego urządzenia. Do tego dokupić można również akcesoria w postaci klawiatury (1300 złotych) i pióra (650 złotych). Producent udostępnia również specjalną myszkę Surface Arc Mouse (349 złotych), a także adapter Surface USC-C do 3,5 mm (54,99 zł).

Microsoft jest kolejnym producentem, który postanowił wyposażyć swój sprzęt we własny procesor. Jest nim Microsoft SQ1, którego premiera miała miejsce w lutym bieżącego roku. Wyróżnia się on ośmioma fizycznymi rdzeniami i taką samą ilością wątków. Jego częstotliwość taktowania wynosi 3000 MHz, a ilość pamięci podręcznej 2 MB. Warto nadmienić, że układ został wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Współczynnik TDP procesora wynosi 7 W, jednak w przypadku większego obciążenia może zostać on zwiększony do poziomu 15 W.

Zobacz Microsoft Surface Pro X

Układ został oparty na architekturze Snapdragon 8cx, korzysta on między innym z silnika AI. Pod względem wydajności, sprawdza się bardzo dobrze, także w trybie wielowątkowym. Powinien zapewnić bardzo sprawną obsługę nie tylko podstawowych programów biznesowych, ale również narzędzi do pracy kreatywnej.

Warto nadmienić, że procesor wykorzystuje zintegrowany silnik graficzny Qualcomm Adreno 685, który także został wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym. Stanowi on dobre uzupełnienie procesora, dlatego zapewni odpowiednie wsparcie podczas realizacji wspomnianych zadań.

Jak wskazuje specyfikacja, Microsoft Surface Pro X wykorzystuje pamięć RAM typu LPDDR4x, której taktowanie aż 3733 MHz. Zwiastuje to naprawdę sprawną obsługę systemu operacyjnego, a także wszystkich najważniejszych programów i narzędzi. Jak wskazuje strona internetowa producenta, laptop będzie dostępny w wersjach z 8 GB lub 16 GB pamięci RAM.

Do tego wszystkiego dochodzą dyski twarde typu SSD M.2 PCIe, które także zapewniają znaczne przyspieszenie realizacji wszystkich operacji. W przypadku tego typu urządzenia jest to najlepszy i w zasadzie jedyny możliwy wybór. Poszczególne modele laptopa zostaną wyposażone w dyski o pojemności 128 GB, 256 GB lub 512 GB.

Microsoft Surface Pro X – wygląd

Jak to zostało już wspominane, do czynienia mamy z urządzeniem 2w1. Co jednak istotne, w wersji podstawowej jest to tablet – jeśli chcemy zrobić z niego laptopa, musimy dokupić klawiaturę. Sam ekran jest bardzo lekki, wazy bowiem jedynie 774 g, dzięki czemu możemy liczyć na ogromną wygodę pracy w podróży. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się dokupić pióro Surface Slim Pen, który znacznie ułatwia wykorzystanie ekranu dotykowego, a także pozwala na pisanie czy też sprawne wykorzystanie programów graficznych.

Ekran możemy łatwo postawić na biurku, wykorzystując w tym celu wysuwaną podstawkę. Jakość wykonania obudowy jest bardzo dobra. Do czynienia mamy z prawdziwym urządzeniem premium, które robi naprawdę dobre wrażenie. Producent wykorzystał wysokiej jakości materiały, dzięki którym całość zachowuje odpowiednią sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, dlatego brak tu niepotrzebnych krzywizn czy też szczelin, które psują obraz całości.

Zestaw złączy, z oczywistych względów, jest mocno ograniczony. Skorzystać możemy wyłącznie z dwóch portów USB typu C, wejścia na kartę nano SIM, a także portu Surface Connect. Chcąc podłączyć do tabletu na przykład słuchawki, należy zakupić specjalny adapter.

Microsoft Surface Pro X – matryca

Urządzenie dysponuje 13-calowym ekranem dotykowym PixelSense, o bardzo cienkich ramkach. Obsługuje on rozdzielczość 2880x1920. Ja wskazuje specyfikacja, pracuje w proporcjach 3:2, a jego jasność wynosi 450 nitów.

Wygląda na to, że możemy spodziewać się wyświetlacza na podobnym poziomie, co przy innych laptopach Microsoft Surface. Jest to dobra informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę żywe barwy i wysoki współczynnik kontrastu. Parametry obrazu powinny okazać się w zupełności wystarczające dla użytkowników kreatywnych, a także dla osób skupiających się na obsłudze narzędzi multimedialnych. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że panel obsługuje 10 punktów dotykowych.

Microsoft Surface Pro X – klawiatura i touchpad

Jak już zostało wspomniane, edycja standardowa składa się wyłącznie z ekranu. Chcąc z tabletu zrobić tablet, musimy wydać 13000 złotych na klawiaturę Surface Pro X. Warto nadmienić, że obecnie do zestawu dołączane jest także pióro Surface Slim Pen.

Do czynienia mamy ze standardową klawiaturą wyspową, która została wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jeśli będzie przypominała akcesoria wykorzystywane w innych urządzeniach, możemy spodziewać się wyraźnego skoku klawiszy i dobrej reakcji, co oczywiście przełoży się na wygodę codziennego pisania. Warto nadmienić, że praca klawiatury nie powinna być nadmiernie głośna, a jej podłączanie i odłączanie ma przebiegać w sposób niezwykle sprawny oraz szybki. Tuż nad klawiszami znajduje się specjalnie wyżłobione miejsce na wspomniane pióro.

Microsoft Surface Pro X – wydajność

Wykorzystanie własnego procesora to dobra decyzja. Pozwala bowiem producentowi na lepsze dostosowanie nowych wersji programów i aplikacji, które będą obsługiwane w sposób optymalny. Jak wskazują parametry techniczne, możemy liczyć na bardzo przyzwoity sprzęt, który bez większych problemów poradzi sobie z obsługą programów biznesowych, multimedialnych i kreatywnych.

Podobnie ma się sprawa z jednostką graficzną Adreno 685, która ma stanowić uzupełnieniem możliwości wspomnianego procesora. Jak karta będzie radzić sobie z obsługą gier? Na odpowiedź na tak postawione pytanie przyjdzie nam zaczekać do premiery urządzenia. Nie mamy jednak co liczyć na możliwość uruchomienia rozbudowanych produkcji.

Microsoft Surface Pro X – wady i zalety

Producent zdecydował się na wprowadzenie wielu nowości. Największą z nich jest oczywiście własny procesor Microsoft SQ1, który powinien zapewnić bardzo sprawną pracę biznesową i kreatywną. Po stronie zalet urządzenia należy zapisać także wysoką jakość wykonania oraz sprawne przechodzenie od trybu tabletu do laptopa. Do tego wszystkiego dodać możemy dobrą jakość matrycy, a także solidny osprzęt. Nie należy zapominać również o modemie LTE i pojemnej baterii, która powinna pozwolić na nieprzerwaną pracę przez kilkanaście godzin.

Największym problemem będzie oczywiście cena Microsoft Surface Pro X. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach – zmiana 8 GB RAM i dysku 128 GB na wartości dwa razy większe wymaga dołożenia 2300 złotych! Do tego wszystkiego dochodzą ceny, wydawało się niezbędnych, akcesoriów, a więc klawiatury i pióra.

ZALETY

 • Wygodna praca mobilna
 • Kompaktowe wymiary, niewielka waga
 • Procesor Microsoft SQ1
 • Szybka pamięci RAM
 • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
 • Wysoka jakość wykonania
 • Dobra obsługa dotyku
 • Sprawne przechodzenie między trybami
 • Przyzwoita matryca
 • Pojemna bateria
 • Modem LTE

WADY

 • Wysokie ceny
 • Absurdalne różnice cenowe między poszczególnymi konfiguracjami
 • Konieczność dokupienia klawiatury i pióra

Microsoft Surface Pro X – podsumowanie, czy warto?

Na rynku pojawił się kolejny sprzęt klasy premium, który powinien zainteresować przede wszystkim klientów biznesowych, a także miłośników doskonale wykonanych urządzeń hybrydowych, z których łatwo możemy skorzystać wszędzie, także w podróży. Należy pamiętać jednak o tym, że Microsoft Surface Pro X nie jest sprzętem tanim. Nie chodzi tu wyłącznie o ceny konkretnych konfiguracji, ale również o konieczność dokładania kolejny tysięcy za akcesoria w postaci klawiatury i pióra, a także dołożenie większej ilości pamięci RAM czy też zamontowanie pojemniejszego dysku twardego.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.