Udostępnij
Skomentuj

Microsoft Surface Pro - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Microsoft oferuje urządzenia 2w1 przeznaczone dla profesjonalistów – czy są warte zainteresowania.

Ze względu na profil sprzętu, mamy do czynienia z modelami wyróżniającymi się wysoką jakością wykonania. Uwidacznia się ona za sprawą wykorzystania najlepszych materiałów oraz wyposażenia dodatkowego.

Microsoft Surface Pro – dane techniczne oraz cena

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji omawianych laptopów. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem cenowym, ale również wykorzystywanych podzespołów.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • ProcesorIntel Core i7-7660U
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR3L-1866, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
  • Matryca – IPS PixelSense, 12,3 cali WQXGA (2736x1824) , ekran dotykowy
  • Nośnik danych – do 1 TB SSD
  • Porty - 1xUSB 3.0, 1xMini DisplayPort, gniazdo audio combo, czytnik kart pamięci, złącze stacji dokującej
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 8,50 cm, szerokość: 29,21 cm, głębokość: 20,14 cm, waga: 0,76-0,78 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowane 2 mikrofony, kamera 1080p, aparat tylny
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop 2w1, biznesowy, multimedialny, premium, ultramobilny
  • Cena – od 3899 złotych do 13 599 złotych

Microsoft Surface Pro – dostępne konfiguracje

Poza wymienionymi wyżej podzespołami, wspomnieć warto również o wyposażeniu dodatkowym, które możemy dokupić do laptopów. Mowa tu przede wszystkim o piórze Surface, które ułatwia pracę w trybie tabletu, klawiaturze Surface Keyboard oraz myszce Surface Mouse.

Jeśli chodzi o elementy podstawowe, możemy mówić tu o dość sporym zróżnicowaniu. Zacząć warto od procesorów – do wyboru mamy 3 modele. Najwyższą wydajnością wyróżnia się dwurdzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i7-7660U. Jego taktowanie bazowe wynosi 2500 MHz, które jednak w trybie turbo może zostać podbite do poziomu aż 4000 MHz. Gwarantuje to więc wydajną pracę wielowątkową, z czego zadowoleni będą przede wszystkim osoby obsługujące programy, które korzystają z mocą obu rdzeni. Uzupełnieniem specyfikacji jest 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

W nieco słabszych wersjach znaleźć można procesor Intel Core i5-7300U. Również dysponuje dwoma rdzeniami i czterema wątkami, jednak wyróżnia się nieco niższym taktowaniem (2600-3500 MHz) i mniejszą ilością pamięci podręcznej (3 MB). W efekcie otrzymujemy trochę słabszy układ, który jednak nadal gwarantuje przyzwoite osiągi.

Laptopy Microsoft Surface Pro występują także z procesorami mobilnymi. Mowa tu o dwurdzeniowym i czterowątkowym modelu Intel Core m3-7Y30, a więc również należącym do siódmej generacji. Dysponuje on 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i taktowaniem z przedziału 1000-2600 MHz. Jest on zdecydowanie słabszy od dwóch wcześniej wspomnianych układów.

Dobór procesora determinuje także jakość zintegrowanej karty graficznej. W przypadku najlepszego układu, liczyć możemy na najwydajniejszą jednostkę GPU (Intel Iris Plus Graphics 640). W modelu i5 znajdziemy kartę Intel HD Graphics 620, a wersjach mobilnych Intek HD Graphics 615.

Skoro zdecydowaliśmy się już na konkretny procesor, przyszła pora na dobór pamięci RAM. Producent zdecydował się na wykorzystanie kości typu DDR3L, których pojemność może wynieść maksymalnie 16 GB. Jeśli chodzi o dyski twarde, wszystkie konfiguracje zostały wyposażone w modele SSD M.2 z interfejsem PCIe i technologią NVMe. Gwarantują one najszybsze możliwe działanie, co jest odczuwalne zarówno podczas obsługi systemu operacyjnego, jak i zaawansowanych programów. Pojemność dysków twardych wynieść może od 128 GB do 1 TB.

Microsoft Surface Pro – wygląd

Jak na urządzenia od Microsoftu przystało, laptopy Surface Pro prezentują się bardzo ładnie. Srebrna kolorystyka robi wrażenie – zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. Urządzenie posiada również specjalną podstawkę, na której możemy oprzeć ekran.

W przypadków omawianych urządzeń najważniejsza wydaje się być jednak jakość wykonania obudowy. Magnezowa konstrukcja charakteryzuje się wysoką sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Dzięki temu doskonale sprawdza się w podróży. Pochwalić należy również bardzo dobrze spasowanie wszystkich elementów. Microsoft Surface Pro to prawdziwy sprzęt klasy premium.

Microsoft Surface Pro – wydajność

Najwydajniejsze konfiguracje korzystają z procesora Intel Core i7-7660U, co potwierdzają rozmaite testy przeprowadzane w programach diagnostycznych. Wskazany układ na platformie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 158 punktów w trybie jednowątkowym oraz 403 punktów w trybie wielowątkowym. Dla porównania, w tych samych testach procesor i5-7300U otrzymał kolejno 142 i 338 punktów, natomiast Intel Core m3-7Y30 105 oraz 250 punktów.

Najmocniejsze konfiguracje dysponują również bardzo przyzwoitą kartą graficzną. Intel Iris Plus Graphics 640, pomimo faktu, iż jest to jednostka zintegrowana, wyróżnia się całkiem niezłą wydajnością. W programie 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics, karta uzyskała średni wynik na poziomie 145481 punktów. Jeżeli chodzi o obsługę gier, musimy ograniczyć się do produkcji o niskich wymaganiach sprzętowych. Spośród nich wymienić można między innymi Rocket League, Diablo III oraz serię Pillars of Eternity.

Microsoft Surface Pro – matryca

Laptopy z omawianej serii dysponują ekranami o przekątnej 12,3 cali, dlatego bardzo dobrze nadają się do użytku w podróży. Co ważne, zostały wyposażone w matryce IPS PixelSense o wysokiej rozdzielczości WQXGA. Gwarantują one bardzo wysoką jakość generowanego obrazu. Luminancja, kąty widzenia, odwzorowanie kolorów, kontrast – wszystko to naprawdę robi wrażenie.

Urządzenia okażą się więc dobrym wyborem podczas pracy przy użyciu programów graficznych, ale również do filmów i innych aktywności.

Microsoft Surface Pro – klawiatura i touchpad

Wysokiej jakości laptop klasy premium musi charakteryzować się odpowiednim osprzętem. W tym przypadku należy ocenić go wysoko. Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenia, klawiatura gwarantuje bardzo komfortową pracę – przyczepić można się wyłącznie do pomniejszonych klawiszy strzałek góra/dół. Klawiatura wyróżnia się odpowiednim skokiem i cichą pracą. Przyczepić nie można się również do gładzika, który spełnia wszystkie kryteria typowe dla urządzeń tej klasy.

Microsoft Surface Pro – wady i zalety

Omawiane laptopy już na pierwszy rzut oka robią dobre wrażenie. Nowoczesny design i wysokiej jakości obudowa to dwie bardzo mocne strony serii. Do tego należy dodać również fantastyczną matrycę oraz solidnie wykonany osprzęt.

Oczywiście nie można zapomnieć o wykorzystanych podzespołach. Ich wydajność pozwala na spełnienie wszystkich kryteriów, o jakich można pomyśleć przy tego typu sprzęcie. Dodatkowo użytkownicy otrzymują bardzo pojemną baterię, która pozwala na kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy. Za jakość trzeba jednak zapłacić, w przypadku wielu konfiguracji bardzo dużo (nawet ponad 10 tysięcy złotych).

Microsoft Surface Pro – podsumowanie, czy warto kupić?

Ultramobilne laptopy z serii Microsoft Surface Pro to bardzo dobry wybór dla wszystkich osób szukających nowoczesnego, wytrzymałego i wydajnego sprzętu do pracy. Bardzo dobrze sprawdzają się również w ramach innych, przyjemniejszych aktywności.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.