Udostępnij
Skomentuj

Microsoft Surface Book 2 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Na rynku dostępne są wydajne laptopy Microsoft Surface Book 2, które mogą działać również jako tablety.

Jest to jedna z najwydajniejszych serii urządzeń Microsoftu. Mają one zagwarantować wydajną pracę biurową, a także obsługę narzędzi graficznych, projektowych oraz wielu nowych gier. Co ciekawe, na rynku dostępne są modele 15-calowe i 13-calowe.

Microsoft Surface Book 2 – dane techniczne oraz cena

Do tego należy dodać spore zróżnicowanie pod względem montowanych podzespołów. Dzięki temu, bardzo łatwo możemy dobrać sprzęt do konkretnych zastosować – czy to domowych, biurowych czy też profesjonalnych.

Microsoft Surface Book 2 – dostępne konfiguracje

Specyfikacje oferowanych na rynku urządzeń wskazują, że mamy do czynienia z bardzo uniwersalną serią premium. Laptopy, w zależności od modelu, zapewniają bowiem doskonałą pracę mobilną, długie działanie baterii przy realizacji podstawowych zadań, ale także wysoką wydajność, która powinna przypaść do gustu profesjonalistom i osobom obsługującym programy specjalistyczne. Co równie ważne, każdy laptop został wyposażony w odczepianą klawiaturę, dlatego w każdej chwili można przełączyć go w tryb tabletu.

Jak można się domyślić, poszczególne laptopy nie różnią się wyłącznie przekątną ekranu. Przed zakupem należy zwrócić dokładną uwagę na użyte podzespoły. Na spory wybór możemy liczyć zwłaszcza w przypadku procesorów. Microsoft Surface Book 2 15, a także najmocniejsze modele 13-calowe korzystają z układu Intel Core i7-8650U.

Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1900 MHz. Co jednak ważne, w trybie turbo może zostać podbita aż do 4200 MHz. Do tego należy dodać jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. W rezultacie otrzymujemy jeden z najwydajniejszych niskonapięciowych układów ósmej generacji Intela. Poradzi on sobie z obsługą nie tylko typowych programów biznesowych i multimedialnych, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi graficznych oraz projektowych. Uwagę warto zwrócić na uzyskiwane przez niego wyniki w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym średni rezultat ze wszystkich testów w jego przypadku wyniósł 169 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym zatrzymał się na 605 punktach.

To jednak nie koniec, ponieważ Microsoft Surface Book 2 13 występuje na rynku również z dwoma innymi układami. Pierwszym z nich jest Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się jednak nieco niższymi parametrami. Jego częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3400 MHz, natomiast pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Jest to więc układ gorszy, ale niewiele. Różnice wynoszą kilkanaście procent. We wspomnianych testach Cinebench R15 uzyskał on kolejno 144 i 556 punktów.

Zobacz Microsoft Surface Book 2

W najtańszych modelach Microsoft Surface Book 2 13.5 znajdziemy natomiast procesor siódmej generacji, a mówiąc dokładniej model Intel Core i5-7300U. Jest to układ dwurdzeniowy i czterowątkowy, o taktowaniu 2600-3500 MHz i 3 MB pamięci podręcznej L3. Wszystko to sprawia, że jest on znacznie słabszy od dwóch wymienionych wyżej (wyniki w Cinebench R15 wynoszą 142 i 340 punktów), dlatego posłuży przede wszystkim do standardowej pracy biznesowej i multimedialnej.

Uwagę należy zwrócić również na wykorzystywane karty graficzne. W wielu modelach Microsoft Surface Book 2 specyfikacja wskazuje wyłącznie jednostki zintegrowane, jednak na rynku znajdziemy również modele wyposażone w dedykowane karty graficzne. W przypadku laptopów 15-calowych będzie to gamingowy model Nvidia GeForce GTX 1060, dysponujący 6 GB pamięci typu GDDR5. Karta zapewni doskonałą obsługę programów graficznych i projektowych. Pozwoli również na uruchomienie wszystkich nowych gier.

W urządzeniach 13-calowych znajdziemy natomiast kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, również z 4 GB pamięci typu GDDR5. Parametry jednostki są nieco niższe, jednak nadal wystarczające, by myśleć o obsłudze zaawansowanych narzędzi graficznych i projektowych.

Każdy laptop z omawianej serii korzysta z pamięci RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 1866 MHz. Szkoda, że producent nie zdecydował się na wykorzystanie pamięci DDR4, o wyższym taktowaniu i większej efektywności energetycznej. Oferowane laptopy występują w wersjach wyposażonych w 4 GB, 8 GB lub 16 GB pamięci. Na koniec pozostaje nam już  tylko dysk twardy. Wybór padł na modele SSD typu M.2, z interfejsem PCIe. Gwarantują one bardzo szybkie działanie i skrócenie wielu procesów. Jeśli chodzi o pojemność, w zależności od modelu może osiągnąć poziom nawet 1 TB.

Microsoft Surface Book 2 – wygląd

Jak już wspominaliśmy, omawiane laptopy występują w wersjach 13- i 15-calowych, co ma oczywiście wpływ na ich wymiary i wagę. W każdym przypadku mamy jednak do czynienia ze sprzętem ultramobilnym, który bardzo dobrze sprawdza się w podróży, także ze względu na odłączaną klawiaturę. Dzięki temu, możemy błyskawicznie przejść z trybu laptopa do trybu tabletu i obsługi ekranu dotykowego.

Każdy model został wyposażony w wysokiej jakości magnezową obudowę, która nie tylko prezentuje się bardzo ładnie, ale również wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcja jest bardzo sztywna, dlatego jednostka zasadnicza i klapa ekranu nie wyginają się pod naporem. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa podczas przenoszenia sprzętu i jego obsługi w różnych środkach transportu.

Laptopy wyglądają bardzo solidnie – wszystkie elementy zostały dobrze spasowane, dlatego całość cieszy oko. Warto pamiętać, że ekran nie musi być przypinany w tradycyjny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby obrócić go o 180 stopni. Zapewnia to sporą swobodę działania. Minus należy postawić natomiast przy zestawie portów, który jest bardzo ubogi. Zaledwie 3 porty USB i gniazdo audio to naprawdę niewiele.

Microsoft Surface Book 2 – matryca

Laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w 13- lub 15-calowe matryce PixelSense, które gwarantują bardzo przyzwoitą jakość obrazu. W modelach mniejszych, obsługiwana rozdzielczość to 3000x2000, natomiast w większych 3240x2160. Oczywiście każdy ekran jest dotykowy.

Biorąc pod uwagę parametry obrazu, laptopy Microsoft Surface Book 2 okażą się dobrym wyborem nie tylko podczas standardowej pracy biurowej czy też oglądania filmów, ale również do obsługi zaawansowanych programów graficznych. Wspomniane ekrany sprawdzą się także w grach, zapewniając przyjemne doznania podczas rozgrywki. Problemem może okazać się wyłącznie błyszcząca powłoka matrycy (typowa dla modeli dotykowych), która średnio radzi sobie z refleksami świetlnymi, które powstają przy zwiększonym nasłonecznieniu lub zewnętrznym oświetleniu, padającym bezpośrednio na ekran. Prowadzi to do obniżenia widoczności wyświetlanych treści.

Microsoft Surface Book 2 – klawiatura i touchpad

Urządzenia zostały wyposażone w sześciorzędowe klawiatury z dodatkowym podświetleniem, które zapewnia komfortową pracę także po zmroku. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo przyjemnym skokiem, to samo można powiedzieć o generowanym przez nich oporze podczas pisania. Dzięki temu wielogodzinne korzystanie ze sprzętu nie będzie bardziej męczące niż zwykle.

Podkreślić należy również, że zamontowane klawiatury są stosunkowo ciche. Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Nawet w modelach 13-calowych zmniejszona płytka sprawdza się bardzo dobrze, głównie ze względu na swoje właściwości ślizgowe i precyzję działania.

Microsoft Surface Book 2 – wydajność

Bez wątpienia największą moc obliczeniową zapewnią nam laptopy wyposażone w procesor Intel Core i7-8650U. Jest to jeden z najwydajniejszych niskonapięciowych układów Intela ósmej generacji, dlatego możemy liczyć na bezproblemową obsługę programów wszystkich kategorii – zarówno tych biznesowych, jak i administracyjnych, projektowych, graficznych czy programistycznych.

Jeżeli zależy Wam na dodatkowej wydajności, powinniście celować w laptopy wyposażone w dedykowane karty graficzne. Pod tym względem lepsze będą oczywiście urządzenia 15-calowe, gdyż korzystają one z karty Nvidia GeForce GTX 1060. Choć jej premiera miała miejsce prawie 3 lata temu, nadal gwarantuje wysoką wydajność, która zagwarantuje doskonałe działanie wielu programów specjalistycznych, a także nowych gier.

Uwagę warto zwrócić na wyniki uzyskiwane przez nią w testach diagnostycznych. W 3DMark 11 Performance GPU średni rezultat wszystkich testów wyniósł 14693 punkty, natomiast w 3DMark Ice Storm Standard Graphics zatrzymał się na 191586 punktach. Co ważne, karta pozwoli na uruchomienie wszystkich nowych gier z segmentu AAA.

Microsoft Surface Book 2 – wady i zalety

Jedna z najmocniejszych serii w ofercie Microsoftu gwarantuje nam dostęp do sporej liczby zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Możemy wybrać między modelami 13-calowymi a 15-calowymi, a także dobrać najważniejsze podzespoły. Dzięki temu każdy jest w stanie dobrać laptopa do konkretnych zastosowań. Zwłaszcza że wykorzystane podzespoły wyróżniają się więcej niż przyzwoitą wydajnością.

Nie należy zapominać o tym, że ekrany laptopów mogą zostać odpięte od klawiatur, co pozwala na wykorzystanie ich w trybie tabletu. Między innymi właśnie dlatego jest to sprzęt o charakterze ultramobilnym. Po stronie zalet serii z pewnością należy zapisać także bardzo przyzwoite matryce PixelSence, które gwarantują odpowiednią jakość generowanego obrazu. Do tego możemy dodać jeszcze solidny osprzęt oraz bardzo dobrze wykonaną, wytrzymałą obudowę, która sprawdzi się w każdych warunkach.

Jeśli chodzi natomiast o wady, wspomnieć musimy przede wszystkim o bardzo wysokich cenach poszczególnych konfiguracji. Nawet za modele najtańsze trzeba wydać ponad 7 tysięcy złotych, a więc bardzo dużo. Na minus możemy zaliczyć także ubogi zestaw portów oraz wykorzystanie pamięci RAM typu DDR3L.

ZALETY

  • Mnóstwo konfiguracji do wyboru
  • Wydajne podzespoły
  • Wygodna praca stacjonarna i mobilna
  • Dostęp do modeli 13-calowych i 15-calowych
  • Dobre matryce PixelSense
  • Solidny osprzęt
  • Bardzo wytrzymała, atrakcyjna obudowa

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Ubogi zestaw portów
  • Pamięć RAM typu DDR3L

Microsoft Surface Book 2 – podsumowanie, czy warto?

Nie da się ukryć, że mamy do czynienia z urządzeniami bardzo drogimi, na które nie każdy może sobie pozwolić. Są to jednak również sprzęty premium z prawdziwego zdarzenia, wyróżniające się wysoką jakości wykonania i wydajnymi podzespołami. Jeśli właśnie tego szukacie, modele Microsoft Surface Book 2 są warte rozważenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.