Udostępnij
Skomentuj

Microsoft Office dla studentów - jak wybrać? Porównanie

Edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji to dla studentów absolutne must have.

Najbardziej popularny pakiet aplikacji - Microsoft Office

Microsoft Office to pakiet aplikacji przydatnych do zastosowań domowych, szkolnych i biurowych. Zestaw dostępnych programów zależy od konkretnej wersji pakietu – najmniej aplikacji zawierają wersje domowe i dla uczniów, natomiast najwięcej – komercyjne, przeznaczone dla firm i zarazem najdroższe. Najbardziej popularne aplikacje dostępne nawet w najbardziej podstawowych wersjach pakietu to:

 • Word – edytor tekstów umożliwiający tworzenie dokumentów o różnych stopniach zaawansowania,
 • Excel – arkusz kalkulacyjny do obsługi głównie danych matematycznych, księgowych i statystycznych oraz analizy i wizualizacji danych,
 • PowerPoint – program służący do tworzenia prezentacji.

Bardziej zaawansowane pakiety zawierają również inne aplikacje, najczęściej:

 • OneNote – aplikacja umożliwiająca tworzenie notatek,
 • Outlook – program poczty e-mail,
 • Publisher – aplikacja do tworzenia, drukowania, publikacji i seryjnego wysyłania materiałów marketingowych,
 • Access – program do obsługi relacyjnych baz danych.

Czy Microsoft Office dla studentów jest za darmo?

Od czasu do czasu pojawiają się w Internecie sensacyjne wiadomości w rodzaju: „Microsoft Office 2010 dla studentów za darmo”, „Microsoft Office dla uczniów nieodpłatnie” itp. Niestety, po bardziej wnikliwym sprawdzeniu tych newsów, okazuje się, że za darmo jest tylko okres próbny trwający 30 dni. Jak dotąd polityka Microsoftu w tym względzie jest niezmienna – pakiet Office nie jest udostępniany bezpłatnie w żadnym przypadku. Pierwotnie Microsoft oferował Office w dość znacznej cenie jako pakiet instalowany na twardym dysku bezterminowo. Obecnie od pewnego czasu Office dostępny jest również pod nazwą handlową Office 365 w formie licencji opłacanej przez użytkownika (najczęściej jest to licencja roczna, ale bywają też krótsze – np. 6 i 3 miesięczne). Poza dostępem do programów wymienionych powyżej (oczywiście w konfiguracji zależnej od ceny pakietu), Office 365 zapewnia również dostęp do usług takich jak:

 • OneDrive – wirtualny dysk,
 • SharePoint – platforma aplikacji webowych,
 • Skype – komunikator video.

Polecane pakiety Microsoft Office

Zniżka dla studentów na pakiet Microsoft Office

Trzeba jednak przyznać, że Microsoft umożliwia studentom i użytkownikom domowym zakup licencji bezterminowej w formie pakietu instalowanego na dysku twardym komputera w cenie promocyjnej stanowiącej blisko połowę ceny regularnej dla zastosowań komercyjnych. Niestety, wersje dla studentów i użytkowników domowych są dość ubogie i na ogół zawierają jedynie aplikację Word, Excel i PowerPoint. Z drugiej jednak strony to te właśnie programy są najbardziej pożądane i cenione przez użytkowników.

Pakiet Microsoft Office dla użytkowników domowych i uczniów

Poza aplikacjami Word, Excel i PowerPoint w wersji klasycznej, Microsoft Office Home&Student oferuje również program do tworzenia notatek OneNote – jest to program darmowy, który można ściągnąć z oficjalnej witryny Microsoft.

Jeśli korzystaliśmy dotąd z OneNote na Windows 10, możemy również zainstalować OneNote 2016 i korzystać z obydwu aplikacji równocześnie – każda z nich przechowuje odrębny notes; notesy mogą synchronizować się ze sobą, jeśli dostępne jest połączenie internetowe.

Porównanie konkurencyjncych produtków do Microsoft Office

Decydując się na zakup pakietu Office w wersji bezterminowej dla zastosowań domowych oraz szkolnych, możemy wybrać spośród kilku wersji dostępnych obecnie na rynku. Poniżej zostały zestawione trzy przykładowe pakiety Office Home&Student z zaznaczeniem najbardziej istotnych różnic pomiędzy nimi.

Co lepsze? Microsoft Office Home&Student vs Office 365 Personal

Wiele osób zastanawia się, czy wobec wydatku jednorazowego, jakim jest zakup bezterminowej umowy licencyjnej na Office instalowany na jednym stanowisku komputerowym, lepszym pomysłem nie będzie zakup licencji rocznej na większą ilość urządzeń za jedną trzecią ceny dającą dodatkowo dostęp do usług. Poniżej przedstawione zostały najbardziej charakterystyczne ceny pakietu Office 365 Personal oraz Office Home&Student.

 • Office 365 Personal przeznaczony jest dla jednego użytkownika do zainstalowania na maksymalnie 5 dowolnych urządzeniach. Można go instalować na komputerach PC/Mac, zawiera aplikacje: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Publisher, Access oraz dostęp do usługi Skype i OneDrive; licencja roczna,
 • Office Home&Student przeznaczony do użytku domowego i dla studentów dla jednego użytkownika do zainstalowania na jednym komputerze PC/Mac. Zawiera aplikacje: Word, Excel i PowerPoint, instalowany na dysku twardym komputera; licencja bezterminowa.

Powyższe dane porównawcze pochodzą z oficjalnej strony Microsoft, jednak warto zaznaczyć, że ze względu na zmiany oferty producenta, przed dokonaniem zakupu należy dokładnie sprawdzić, co zawiera konkretny pakiet.

Udostępnij
3,5
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.