Udostępnij
Skomentuj

Mata w formie puzzli do domowej siłowni i ćwiczeń. Jaką wybrać?

Jedną z najpopularniejszych podłóg sportowych jest mata w formie puzzli. Czy warto po nią sięgnąć? Jak wybrać najlepszą?

Urządzenie domowej siłowni lub pomieszczenia do jakichkolwiek ćwiczeń może wymagać zastosowania specjalnej nawierzchni, która będzie zarówno antypoślizgowa, jak i wygłuszająca i odporna na ciężar, użytkowane urządzenia i wykonywane ćwiczenia.

Mata puzzle do domowej siłowni – co to takiego? Czy warto?

Bez względu na to, czy zamierzamy trenować gimnastykę, aerobik czy przysiady z obciążeniem, powinniśmy zadbać o to, by podłoże zapewniało wygodę i stabilność. Maty i materace gimnastyczne mają za zadanie nie tylko dać oparcie dla stóp podczas robienia wykroków czy umożliwić komfortowe wykonywanie brzuszków, ale też zabezpieczyć podłogę w pomieszczeniu przed zniszczeniem, wytarciem i uszkodzeniami.

Jedną z najpopularniejszych mat treningowych jest mata w formie puzzli, która:

 • Jest modułowa, a to oznacza, że można łączyć kilka elementów ze sobą, by pokrywały całą podłogę lub tylko jej część.
 • Może posiadać dodatkowe elementy wykańczające, dzięki którym krawędzie są proste, a nie ząbkowane, jak na łączeniach.
 • Jest miękka, sprężysta, wytrzymała i antypoślizgowa.
 • Amortyzuje podłoże, ale chroni także sprzęt.
 • Nadaje się do zastosowania w siłowniach, w domowych warunkach.
 • Jest dobrym wyborem zarówno do ćwiczeń siłowych, jak i aerobowych.

Polecane maty do ćwiczeń

Jak wybrać matę treningową na podłogę?

Maty treningowe kojarzą się głównie z niewielkimi matami, które można zwinąć w rulon i zabrać ze sobą do klubu fitness, ale to także materace trenignowe, które umożliwiają pokrycie podłogi na dłuższy czas (takiej maty nie demontuje się za każdym razem po skończonym treningu). By wybrać odpowiednią matę dla siebie, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Format maty – to kwestia kluczowa, by dobrać matę do indywidualnych parametrów wnętrza. Warto przeliczyć metraż, który chcemy przykryć i rozejrzeć się za matą, która oferuje najbardziej zbliżony format.
 • Opcje łączenia kilku elementów – jeśli zależy nam na stworzeniu w miarę stałego podłoża, a nie tylko na rozwijaniu maty z rolki przy każdym treningu, to warto skłonić się ku matom, które składa się w jedną całość. Maty tego typu mają ząbkowane krawędzie, co umożliwia ich połączenie. Dobrym wyborem będą maty, które wyposażono także w zakończenia do krawędzi.
 • Jakość wykonania – warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanego materiału, ale też na grubość i sprężystość maty. Dobrym wyznacznikiem jakości są także pochlebne opinie wśród innych miłośników treningów.
 • Marka – warto skłonić się ku matom od cenionych producentów, których wyroby są dostępne na rynku od lat i którzy cieszą się dobrymi opiniami właśnie ze względu na produkowane maty treningowe.
 • Cena – warto porównywać ceny, szukać tańszych alternatyw, ale nie zapominając o tym, by nie oszczędzać kosztem jakości wykonania maty.
 • Kolorystyka – kolor maty nie jest może tak istotną kwestią, jak wysoka jakość wykonania czy odpowiedni format, ale i tak jest to dość ważne, bo przecież mata w domowej siłowni tworzy podłoże więc powinna być tak dobrana, by podobała się użytkownikom i wręcz zachęcała do ćwiczeń. Zdecydowanie bardziej funkcjonalne i praktyczne będą maty w ciemniejszych barwach, bo nie wybrudzą się tak szybko i nie pozostaną na nich trudne do usunięcia ślady od podeszw butów czy przesuwanego sprzętu.

Mata treningowa na podłogę czy mata rozwijana?

Niektórzy zastanawiają się, czy tworzenie podłoża treningowego na dłuższy czas ma sens i czy nie lepiej sięgnąć po mniejszą matę do ćwiczeń, którą można po użyciu zwinąć i schować.

 • Maty zwijane – można polecić tym, którzy nie posiadają wydzielonego, oddzielnego miejsca na domową salę treningową, mają niewiele sprzętu (raczej głównie drobny sprzęt i akcesoria) lub skupiają się na ćwiczeniach aerobowych, jodze i tym podobnych działaniach. Wówczas zwijana mata będzie nie tylko najwygodniejszym, ale też najtańszym rozwiązaniem.
 • Mata tworząca podłoże – to zdecydowanie opcja dla tych, którzy ćwiczą siłowo, mają w domu wydzielone pomieszczenie lub część pomieszczenia na siłownię i salę treningową oraz korzystają z większych sprzętów, urządzeń i akcesoriów. W takiej sytuacji zdecydowanie najlepiej będzie stworzyć podłoże pod sprzętami oraz w miejscu, gdzie będą wykonywane ćwiczenia.

Bez względu na to, czy ćwiczymy od czasu do czasu z hantlami, czy dysponujemy w pełni urządzoną, domową siłownią, warto zadbać o odpowiednie podłoże do ćwiczeń – to kwestia higieny i bezpieczeństwa. Jednym z najlepszych rozwiązań są maty w formie puzzli, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.