Udostępnij
Skomentuj

Mata do ćwiczeń - jaką wybrać? Która będzie najlepsza?

Osoby pragnące zadbać o formę - nie wychodząc z domu. Powinny rozważyć zakup maty do ćwiczeń.

Jest to jeden z podstawowych asortymentów sklepów sportowych oraz najważniejszy element wyposażenia domowej siłowni lub kącika fitness. Nic więc dziwnego, że na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, różniących się pod wieloma aspektami.

Polecane maty do ćwiczeń

Wiele osób myśli, że każda mata treningowa jest taka sama i ma identyczne właściwości. To ogromny błąd, gdyż nieświadomy wybór może pogorszyć komfort ćwiczeń, a przecież kupując matę mamy na celu coś odwrotnego. Zacznijmy zatem od podstaw i poznajmy najważniejsze cechy, rodzaje oraz ich właściwości.

Rodzaje mat

Bardzo często, udając się do sklepu, wybieramy pierwszą lepszą matę, kierując się wyłącznie ceną, kolorem oraz ewentualnie grubością. Szeroka oferta może troszkę namieszać w głowie, ale ogromny wybór sprawia, że każdy dobierze coś do własnych preferencji oraz, co najważniejsze, do przyszłego przeznaczenia.

Wybór zależy bowiem od ćwiczeń, jakie zamierzamy wykonywać oraz warunków, w jakich przyjdzie nam ćwiczyć. W zależności od tego, czy mamy zamiar ćwiczyć jogę, czy też spotry siłowe, wybierzemy odpowiednio inne maty i materace gimnastyczne.

Mata do jogi

Jest najczęściej mylona z modelami do ćwiczeń tradycyjnych. Są to maty lekkie, niewielkie oraz stosunkowo cienkie – grubość waha się w przedziale od 2,5 do 3,5 mm.

Ich zadaniem jest nie tyle poprawa komfortu, ale również przyczepności podczas wykonywania ćwiczeń, dlatego najczęściej wybierana jest mata antypoślizgowa. Ma to jednak wpływ na inne czynności – taki produkt zazwyczaj nie zapewnia bowiem odpowiedniego komfortu podczas wykonywania treningu siłowe, na przykład na mięśnie brzucha itp.

W przypadku maty do ćwiczeń jogi, celem jest także izolacja od gruntu. Wiele osób preferuje plener, a co za tym idzie, bardzo często ćwiczą na zimnym podłożu.

Maty ochronne

Często mylone są z matami do ćwiczeń, choć tak naprawdę nie są do tego celu przeznaczone. Ich głównym zadaniem jest ochrona podłoża przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi używaniem przyrządów do ćwiczeń, takich jak rowerków stacjonarnych, orbitreków, steperów, atlasów itp.

Z jednej strony podłoga chroniona jest przed uszkodzeniami, zarysowaniami bądź otarciem, z drugiej strony zaś sprzęty uzyskują ochronę antypoślizgową. Mata pod sprzęt pełni również rolę stabilizacyjną w przypadku lekko nierównych nawierzchni, a także wyróżnia się cechami izolacji akustycznej i minimalizuje odgłosy generowane przez sprzęt sportowy.

Materace gimnastyczne

Legitymują się o wiele większą grubością oraz wielkością. Ich przeznaczeniem jest trening gimnastyczny, a więc podstawowym celem będzie tu ochrona przed uderzeniami oraz kontuzjami. Na takiej powierzchni nieco trudniej utrzymać równowagę, dlatego też wykorzystuje się je do treningów w pozycji leżącej, jak również do celów rehabilitacyjnych oraz ćwiczeń korekcyjnych.

Maty treningowe

To najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj mat do ćwiczeń. Wykorzystuje się je do różnego rodzaju treningów, w tym ćwiczeń fitness (mata fitness), aerobowych bądź pilatesu. Ich celem jest ochrona zarówno przed poślizgiem, jak i przed otarciami, stłuczeniami oraz kontuzjami.

Oprócz tego, mata treningowa izoluje ciało osoby ćwiczącej od podłogi, zapewniając tym samym komfort oraz izolację cieplną. Z jednej strony pozwala zachować równowagę, a więc nie jest przesadnie gruba, z drugiej zaś odpowiednio dobrane materiały izolują od zimnego podłoża, zapewniają stabilne podparcie oraz wysoki komfort podczas ćwiczeń.

Profesjonalna karimata do ćwiczeń wyróżnia się także odpowiednią wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana przez dłuższy czas.

Uwaga!

Najtańsze maty za kilkanaście złotych nie zapewnią ani dobrej izolacji, ani komfortu podczas ćwiczeń. Bardzo szybko się odkształcają i „zapamiętują” kształt ćwiczącego.

Wybieramy matę do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę?

Najtańsze egzemplarze kupimy nawet za kilkanaście złotych, ale nie oczekujmy, że będzie to dobrej jakości rozwiązanie. Nawet początkujący użytkownicy mogą się szybko zniechęcić zrażeni słabą brakiem komfortu oraz mizerną izolacją od podłoża. Warto unikać tego typu produktów, gdyż z dobrej jakości sprzętem mają niewiele wspólnego. Rzecz jasna nie musimy wydawać kilkuset złotych, ale jeśli już decydujemy się na zakup, dobierzmy model odpowiedni do naszych możliwości oraz predyspozycji.

Wymiary

Najlepiej, jeśli odpowiadają one wymiarom użytkownika. Chodzi przede wszystkim o wzrost. Najpopularniejsze maty mają długość około 180 lub 190 centymetrów. Wyżsi powinni znaleźć dłuższe sztuki. Zakupić można również egzemplarze o długości 170 centymetrów i krótsze, choć są one przeznaczone przede wszystkim dla drobnych kobiet lub dzieci.

Jeśli chodzi o szerokość, możemy wybrać modele od 50 do 100 centymetrów szerokości. Pamiętajmy, że lepiej mieć pewien zapas, niż co chwilę poprawiać się podczas ćwiczeń, aby nie zsuwać się na podłoże.

Grubość

Tu wybór wydaje się prosty – im grubsza mata do ćwiczeń, tym lepiej, bo wygodniej i bardziej miękko. Nie jest to jednak aż tak oczywiste. Owszem, grubsza mata zapewni większy komfort podczas ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej – na brzuchu, plecach bądź na bokach – ewentualnie w pozycji klęczącej, jednak jeśli chcemy wykonywać ćwiczenia w pozycji stojącej, lub takie, które wymagają równowagi, sprzęt o znacznej grubości nie zapewni odpowiedniej stabilności.

Alternatywą mogą być cienkie modele dostępne w niższej cenie. Będą one idealne do mało obciążających ćwiczeń rekreacyjnych oraz jogi.

Elastyczność

Wbrew pozorom, to dość istotna kwestia, jeśli planujemy często zmieniać lokalizację, lub jeździć z matą na ćwiczenia w plenerze. Jeśli mata nie będzie odpowiednio elastyczna, nie będzie się również swobodnie zwijała tylko łamała na kilka części, przez co po krótkim czasie ulegnie uszkodzeniu i nie będzie się nadawać do dalszych ćwiczeń.

Im większa grubość, tym elastyczność spada. Warto więc dobrać model o odpowiednich proporcjach pomiędzy grubością i elastycznością.

Warto wiedzieć!

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynku znaleźć można nie tylko modele zwijane. Dostępna jest również mata składana, która jest tworzona ze sztywnych paneli, a także mata puzzle, która może być łączona z innymi – w ten sposób możemy uzyskać interesujące nas wymiary.

Materiał

W większości przypadków karimata do ćwiczeń jest wykonywana z tworzyw sztucznych na bazie polipropylenu, gumy oraz innych domieszek. Ważna jest także struktura materiału, która ułatwi czyszczenie.

Pamiętajmy, że dobra mata do ćwiczeń musi być higieniczna. Na materiale nie mogą rozwijać się bakterie, grzyby bądź pleśń. Maty leżą na podłoże, czasami na brudnej ziemi, przez co łatwo się brudzą. Ponadto mają kontakt z potem człowieka, dlatego muszą łatwo się czyścić. Nie mogą być bardzo chropowate oraz przesadnie gąbczaste, aby nie wsiąkały brudu. Zazwyczaj wystarczy odrobina detergentu oraz spłukanie wodą, aby przywrócić czystość. Dobrym wyborem okaże się również specjalna, antyalergiczna pianka.

Odporność na wodę

Sprzęt ten powinien być odporny na wodę, nie może jej chłonąć. Wręcz przeciwnie – powinna być ona odprowadzana na zewnątrz, dzięki czemu pot nie będzie wsiąkał do wewnątrz. Niektórzy ćwiczą również w plenerze, przez co narażeni są na przykład na mokrą trawę itp.

Dodatki

Niektóre maty wyposażone są w specjalne paski ułatwiające jej przechowywanie oraz przenoszenie. Do lepszych modeli dołączany jest nawet pokrowiec w zestawie, dzięki czemu przenoszenie i transport jest jeszcze bardziej wygodny.

Firma

O jakości i przydatności maty do ćwiczeń często decyduje również renoma producenta, który odpowiada za jej przygotowanie. Warto wiec decydować się na modele firm znanych, na przykład takich jak maty Adidas, maty Spokey, inSPORTline oraz maty Zipro.

Wybór maty treningowej nie jest tak łatwy, jak może nam się na początku wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo zróżnicowanych produktów, które powinniśmy dokładnie przeanalizować.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.