Udostępnij
Skomentuj

Domowa siłownia. Jak zacząć? Co należy kupić?

Jak urządzić domową siłownie? Co jest niezbędne i na jakie wydatki musimy się przygotować?

O posiadaniu własnej, domowej siłowni marzy wiele osób. Ta idea może się ziścić i to niekoniecznie przy bardzo wysokich nakładach finansowych. Jeśli dobrze zaplanujemy domowe urządzanie siłowni, możemy dokupować poszczególne sprzęty stopniowo i dzięki temu rozłożyć wydatki w czasie.

Siłownia w domu – od czego zacząć?

Kluczowym aspektem przy urządzaniu domowej siłowni jest wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia oraz zaplanowanie jego aranżacji w oparciu o dostępny budżet (lub zaplanowanie wyposażenia, które będzie kupowane stopniowo).

Ile miejsca potrzeba, by móc myśleć o siłowni domowej? Nie każdy może pozwolić sobie na wygospodarowanie trzydziestometrowego pomieszczenia na sprzęty do ćwiczeń, jednak brak dużego metrażu nie powinien nas odstraszać – wszystko zależy od tego, co chcemy ćwiczyć i jaki sprzęt planujemy zakupić.

Wbrew pozorom większość domowych siłowni ma od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, a urządzane są w nadprogramowych pokojach, garażach, piwnicach lub na nieużytkowych poddaszach.

O czym należy pamiętać przystosowując pomieszczenie na domową siłownię?

 • Kluczową kwestią jest odpowiednie wykończenie lub wyremontowanie pomieszczenia tak, by było komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu.
 • Absolutną koniecznością jest zapewnienie siłowni odpowiedniej wentylacji. Podczas ćwiczeń znacznie intensywniej oddychamy, pocimy się i robi nam się ciepło – to ważne, by zapewnić dobry odpływ nieprzyjemnych zapachów oraz dopływ świeżego powietrza.
 • Nie bez znaczenia jest również wykończenie podłogi. Powinna być antypoślizgowa. Nie sprawdzą się w niej gładkie kafelki, po których będziemy się ślizgać. Warto sięgnąć po gumowane nawierzchnie, które stawiają sportowym butom odpowiedni opór, a przy tym są bardzo łatwe w czyszczeniu (w przeciwieństwie do wykładzin dywanowych).
 • Warto zwrócić uwagę także na wykończenie ścian w domowej siłowni. Szczególnie dobrze sprawdzi się zmywalna farba lateksowa (taką powierzchnię można będzie czyścić na mokro) albo okładzina z płytek ceramicznych.

Jakie są zalety i wady domowej siłowni?

Urządzenie domowej siłowni kosztuje – co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Jednak karnety na siłownię (szczególnie dla kilku domowników) to również spory wydatek.

Jeśli przemnożymy koszt wejściówek na siłownię przez większą liczbę miesięcy, czy nawet lat, może okazać się, że za te same pieniądze możemy stworzyć świetną siłownię w domowym zaciszu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Najlepszym sposobem na stworzenie domowej siłowni tak, by nie ponieść jednorazowo dużego wydatku, jest stopniowe działanie. Zacząć należy od przygotowania pomieszczenia i kupna podstawowych urządzeń, a wszelkie dodatki i akcesoria można kupować stopniowo, korzystając z promocji lub wyprzedaży w sklepach sportowych.

ZALETY

 • Możliwość ćwiczenia bez wychodzenia z domu
 • Możliwość ćwiczenia o dowolnej porze
 • Brak osób trzecich, brak kolejek do sprzętu :)

WADY

 • Duży, jednorazowy wydatek
 • Mała różnorodność sprzętu do ćwiczeń
 • Do ćwiczeń w domu może zabraknąć motywacji
 • Potrzeba zagospodarowania przestrzeni na sprzęt
 • Brak trenera personalnego

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni?

Wybór urządzeń do domowej siłowni to bardzo indywidualna – to, jakie urządzenia należy kupić w pierwszej kolejności, zależy od dostępnego budżetu oraz planu treningowego.

Są jednak sprzęty, które można polecić większości osób, które planują stworzyć domową siłownię, a są to:

Atlas do ćwiczeń

Atlas to jedno z podstawowych urządzeń na siłowniach ogólnodostępnych oraz domowych. Atlas oferuje wiele wariantów treningowych, które są dostosowane zarówno do potrzeb mężczyzn, jak również kobiet.

Jednak jego mankamenty sprawiają, że wiele osób nie decyduje się na zakup. Czy słusznie? Jakie są wady i zalety kupna tego urządzenia do domowej siłowni?

ZALETY

 • Pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń
 • Może zastąpić profesjonalne maszyny
 • Przy wykonywaniu ćwiczeń nie potrzebujemy asekuracji jak w przypadku wolnego ciężaru

WADY

 • Zajmuje dużo miejsca
 • Dobre atlasy dużo kosztują
 • Jest ciężki więc nie nadaje się do niektórych pomieszczeń
 • Posiada limit maksymalnego obciążenia

Ławeczka do ćwiczeń

Niezastąpiona w wielu ćwiczeniach. Warto wybrać model regulowany, który pozwala na przećwiczenie wielu grup mięśniowych pod różnym kątem.

Mata do ćwiczeń

Niedroga i funkcjonalna. Niezbędna do ćwiczeń aerobowych, rozciągania czy jogi. Gdy nie jest użytkowana, łatwo ją złożyć i schować.

Hantle i sztangi

Niezbędne zarówno dla mężczyzn, jak również dla kobiet. Ich ciężar i gabaryty należy dobrać indywidualnie, ale te elementy przydadzą się w każdej siłowni.

Drążek do podciągania się

Najtańszy będzie rozporowy, do montażu w ościeżnicy drzwi. Drążek pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń wzmacniających i kształtujących sylwetkę.

Rowerek stacjonarny

Must have dobrej domowej siłowni, cardio to podstawa :). Lubiane i popularne urządzenia treningowe. Często jest to pierwsze urządzenie treningowe w domu (stawiane nie tylko w siłowni domowej, ale nawet w pokojach dziennych).

To tylko część urządzeń i akcesoriów, po jakie można sięgnąć, ale od czegoś trzeba zacząć. Warto rozważyć zakup innych urządzeń, jeśli planujemy treningi jakiś konkretnych grup mięśni. Do domowej siłowni idealnie nadają się także:

 • Steppery – bardzo dobre urządzenia, które są chętnie stosowany przez kobiety. Nie zajmują wiele miejsca, nie kosztują wiele, a dają dobre efekty w postaci wzmacniania i rzeźbienia nóg oraz pośladków.
 • Twistery – małe krążki obrotowe, które pomagają wyrzeźbić talię. Kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych i są idealne do użytku w domowym zaciszu.
 • Ekspandery i gumy treningowe – niezastąpione do ćwiczeń z obciążeniem. Praktycznie nie zajmują miejsca. Mogą zastąpić ćwiczenia na przyrządach, są niedrogie i funkcjonalne.
 • Poręcze do pompek – wspomagają wykonywanie pompek na wiele sposobów, od klasycznych do szwedzkie.
 • Drobne akcesoria (skakanka, hula hop, ściskacze do dłoni) – kolejne detale, po które można sięgnąć podczas urządzania domowej siłowni.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.