Udostępnij
Skomentuj

Guma do ćwiczeń - jaką wybrać taśmę do treningu?

Trening z gumami do ćwiczeń staje się coraz bardziej popularny. Jak odpowiednio dobrać ją do swoich potrzeb?

Trening z wykorzystaniem specjalnej gumy do ćwiczeń albo ekspandera jest polecany nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale również osobom, które chcą zadbać o swoją kondycję, a także poprawić gibkość, wytrzymałość i elastyczność mięśni. Jej wykorzystanie jest banalnie proste, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele modeli, dostosowanych do wielu konkretnych zadań. Pozwolą na wykonanie zarówno ćwiczeń siłowych, jak i ćwiczeń fitness.

Polecane ekspandery i gumy do ćwiczeń

Co to są gumy treningowe?

Choć wyglądają niepozornie, to bardzo skuteczny i niedrogi przyrząd treningowy. Gumy do ćwiczeń to po prostu gumowe taśmy (zazwyczaj w formie opaski), które służą do naciągania. Z ich pomocą można trenować różne partie mięśni.

Taśma do ćwiczeń dostępna jest nie tylko na siłowniach i w klubach fitness, ale także w sklepach sportowych. Warto rozważyć zakup tego typu akcesoriów i wzbogacenie nimi domowej siłowni. Zalety trenowania z użyciem taśm gumowych:

  • To niedrogie akcesoria sportowe, które mają wiele zastosowań.
  • Umożliwiają ćwiczenie różnych partii ciała (mięśni rąk, nóg, brzucha, pleców).
  • Urozmaicają domowe treningi i zmuszają mięśnie do większego wysiłku.
  • Przydają się podczas rehabilitacji

Guma do ćwiczeń a ekspander – czym się różnią?

Ekspandery i gumy do ćwiczeń są do siebie podobne pod kilkoma względami, ale znacznie więcej jest pomiędzy nimi różnic. Warto je poznać, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rodzaju akcesoriów.

Rodzaje gum treningowych – czy kolor ma znaczenie?

Już pobieżny rzut oka pozwala zorientować się, że poszczególne gumy miewają bardzo odmienne kolory. Czy kolorystyka tych akcesoriów to tylko kwestia wizji producenta, czy kryje się za nią coś więcej?

Warto wiedzieć!

Producenci stosują zróżnicowaną kolorystykę, by użytkownik mógł łatwiej odróżnić od siebie poszczególne modele, z których korzysta. Jednak nie ma jednego kanonu produkcji gum do ćwiczeń i w przypadku oferty jednej firmy to czarny kolor może oznaczać tę o największym oporze, a w przypadku innej firmy, taśma o tych samych parametrach może mieć kolor pomarańczowy lub fioletowy. Do tego dochodzą również inne kolory, takie jak zielony, żółty i niebieski. W związku z tym, przed zakupem, należy zorientować się w parametrach liczbowych, a nie kierować kolorystyką.

Opór taśmy treningowej

Opór, jaki stawia guma gimnastyczna, to kluczowy parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Jest on w dużej mierze uzależniony od grubości i szerokości taśmy oraz jej długości.

  • Im taśma jest szersza i grubsza, tym trudniej ją naciągnąć.
  • Nie ma jednego, optymalnego oporu gumy dla konkretnego użytkownika. To, po jaką taśmę najlepiej sięgnąć, zależy od wykonywanego ćwiczenia, dlatego warto posiadać więcej niż jedną taśmę treningową o różnych parametrach oporowych.

Z czego powinny być wykonane gumy treningowe?

Porządne egzemplarze powinny być w całości wykonane z lateksu – to wyjątkowo solidny i rozciągliwy materiał, który nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu. Zależność ta dotyczy każdego rodzaju treningu. Niezależnie, czy taśma jest wykorzystywana do podciągania, rozciągania czy ćwiczeń siłowych.

Warto wiedzieć!

Tanie odpowiedniki mogą być wykonane z lateksu z domieszkami zwykłej gumy. To kiepski produkt, który szybko się niszczy więc tani produkt szybko trzeba będzie wymienić na ten z dobrego materiału.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.