Udostępnij
Skomentuj

Jaki ekspander wybrać? Jak ćwiczyć? Który najlepszy?

Ekspander to popularny przyrząd treningowy, który można wykorzystywać przy wielu ćwiczeniach.

Co to jest ekspander?

Ekspander bardzo prosty przyrząd, który służy do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Można stosować go na wszystkie partie ciała i stosować w zróżnicowanych treningach ogólnorozwojowych.

Typowy model składa się z uchwytów (na przykład na ręce albo na ręce i stopy) oraz z linek, które je łączą. Linki mogą być wykonane z gumy lub sprężyn. By wykonać ćwiczenie, należy rozciągnąć linki. To, z pozoru proste, działanie wpływa znakomicie na mięśnie. Trening z jego wykorzystaniem może być początkiem przygody z ćwiczeniami pod obciążeniem.

Rodzaje ekspanderów

W sprzedaży można znaleźć wiele typów urządzenia – nie tylko modele podstawowe, ale również takie o zupełnie innych kształtach. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

 • Klasyczny ekspander z uchwytami i gumowymi lub sprężynowymi elementami do rozciągania – ten typ jest wybierany najczęściej. W zależności od wybranego modelu, może posiadać regulację, wymienne elementy oraz może być stosowany do zróżnicowanych ćwiczeń.
 • Ekspander w formie koła (ring) – ma kształt okręgu lub elipsy i posiada dwa komfortowe uchwyty. Jest polecany do treningów pilates.
 • Ekspander w formie ósemki – składa się, podobnie jak model klasyczny, z uchwytów oraz linek, które są w środkowej części złączone, przez co tworzą kształt ósemki.

Polecane ekspandery

Jaki ekspander lepszy metalowy czy gumowy?

Przy wyborze urządzenia to właśnie ta kwestia budzi największe wątpliwości. Oba typy są obecne w sprzedaży, można znaleźć je na siłowniach oraz w klubach fitness. Który wybrać?

 • Ekspander metalowy – pomiędzy uchwytami rozciągnięte są metalowe sprężyny. Mocne rozciąganie uchwytów, rozciąga sprężyny. Model metalowy jest uznawany za mniej rozciągliwy i przez to także mniej funkcjonalny od gumowego.
 • Ekspander gumowy – nowoczesne modele są wykonywane głównie z użyciem gumowych elementów do rozciągania. Sprzęt tego typu można o wiele silniej rozciągać, a przez to są bardziej funkcjonalne. Poszczególne gumy mają inne parametry (mogą stawiać mniejszy lub większy opór, być mniej lub bardziej elastyczne). Niektóre modele gumowe mogą posiadać opcję wymiany samych elementów gumowych.

Ekspander – jak używać? Na jakie partie ciała?

To niewielki przyrząd treningowy, który ma wiele zalet. Do najważniejszych plusów, jakie wynikają z jego stosowania są:

 • Niska cena – to gadżet sportowy, który można kupić już za nieco ponad 20 złotych. Tak niska cena nie oznacza jednak kiepskiej jakości tego typu sprzętów. Trening z jego wykorzystaniem może przynieść równie wiele korzyści, jak treningi na bardziej zaawansowanych i drogich urządzeniach.
 • Wielofunkcyjność – można stosować do treningu mięśni klatki piersiowej, rąk, pleców, nóg i do wielu innych obszarów ciała. Wszystko zależy od tego, jakiej długości linki posiadamy i w jaki sposób je naciągamy.
 • Zajmuje niewiele miejsca – nie zajmuje więc miejsca w domu. Może być jednym z podstawowych sprzętów w domowej, niewielkiej siłowni.
 • Gwarantuje trening ogólnorozwojowy – wspiera konkretne partie mięśni, ale pływa również na całą sylwetkę, przyspiesza spalanie kalorii.

Użytkowanie ekspandera jest bardzo proste – po rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających można przystąpić do ćwiczeń z jego wykorzstaniem.

 • Jeśli mamy do dyspozycji model klasyczny z krótkimi gumami lub sprężynami, możemy użyć go do rozciągania na boki – trenujemy wówczas mięśnie ramion, przedramion i klatki piersiowej oraz brzucha.
 • Jeśli dysponujemy modelem z uchwytami na dłonie i stopy, możemy wykonywać ćwiczenia wzmacniające górne partie ciała, brzuch oraz nogi.

Jak wybrać ekspander? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup pierwszego lepszego modelu ekspandera i gumy do ćwiczeń nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto przyłożyć się do poszukania modelu, który spełni nasze oczekiwania. Kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę to:

 • Długość – jaka długość będzie optymalna? To zależy od tego, do jakich ćwiczeń będziemy go użytkowali. Warto dobrać długość do własnego wzrostu i rozpiętości ramion – zbyt długi w przypadku osób niskich nie będzie efektywny.
 • Marka – po jaką markę sięgnąć? Najlepiej po model oferowany przez renomowanego producenta. Lepiej unikać podejrzanie tanich akcesoriów sportowych od nieznanych producentów. Polecane modele ekspanderów to: ekspander Spokey, ekspander HMS, ekspander Mondo, ekspander Martes czy ekspander Mentor.
 • Obciążenie – może być różne. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji obciążenia i to jest bardzo dobry wybór.
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.