Udostępnij
Skomentuj

Roller do masażu - jaki wałek wybrać? Który będzie najlepszy?

Rollery są coraz bardziej popularne. Można znaleźć je w siłowniach i klubach fitness. Gwarantują super efekty.

Co to jest roller? Do czego służy? W czym może pomóc?

Roller piankowy (zwany również jako foam roller) to bardzo prosty przyrząd o kształcie wałka. Może mieć gładką powierzchnię lub liczne wypustki oraz zróżnicowany stopień twardości. Roller służy do masażu ciała i mięśni, wpływa na poprawę krążenia oraz zrelaksowanie wybranych partii ciała.

Kiedy warto stosować ten przyrząd?

 • Rollery są chętnie wykorzystywane podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych i relaksujących.
 • Wałek piankowy przydaje się także podczas ćwiczeń gimnastycznych na macie.
 • Wałek do masażu rozluźnia mięśnie, likwiduje napięcia i poprawia samopoczucie użytkownika.

Roller - jak używać?

Wiemy już, czym jest roller do ćwiczeń, a także w jaki sposób wpływa na stan naszych mięśni i zachowanie organizmu. Warto zastanowić się równie, jak z niego korzystać. Cała procedura wydaje się banalnie prosta.

Wszystko polega bowiem na tak zwanym automasażu. Wystarczy położyć foam roller na ziemi, a następnie masować wybrane części ciała poprzez przejeżdżanie nimi przez rolkę – w ten sposób odbywa się rolowanie stóp, ud, łydek, krzyża, grzbietu i wielu innych obszarów. Co ważne, należy masować od początku do końca mięśnia.

Wszystko to pozwala rozbijać zgrubienia, rozluźniać i wzmacniać mięśnie. Rolowanie polecane jest nie tylko jako dodatek do ćwiczeń regenerujących, ale również w ramach treningu typu crossfit i, o czym już wspominaliśmy, podczas rehabilitacji. Roller do ćwiczeń pozwala pozbyć się bólu i uczucia dyskomfortu, dlatego często joga wykorzystuje tego typu przyrządy.

Polecane rollery i piłki do masażu

Rodzaje wałków do masażu

Wybór rollerów piankowych jest imponujący. Te niepozorne wałki treningowe są dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, różnią się także pod wieloma innymi względami. Ta różnorodność sprawia, że osoby początkujące mogą mieć trudność przy wyborze właściwego modelu. Jaki wałek roller wybrać?

 • Wałki gładkie – mogą być miękkie lub twarde, ale ich gładka lub tylko lekko strukturalna powierzchnia sprawia, że masaż z ich użyciem jest delikatny. To wałek w sam raz do użytkowania dla relaksowania mięśni spiętych, wymagających delikatnego rozluźnienia.
 • Wałki z wypustkami – mocniej i bardziej zdecydowanie masują skórę. Są polecane do ćwiczeń na bardzo zbite i spięte partie ciała.
 • Wałki krótkie – idealne do masażu punktowego (na przykład rąk, łydek, ud).
 • Wałki długie – praktyczne i funkcjonalne podczas masażu całego ciała, łącznie z kręgosłupem.
 • Rollery w formie tuby – w ich wnętrzu znajduje się tuba z tworzywa. Ta przestrzeń może być otwarta lub zamykana klapką – wówczas można w niej ukryć butelkę z wodą lub ręcznik, co jest bardzo przydatną funkcjonalnością, gdy ćwiczymy z wałkiem na siłowni.

Roller do masażu – jak wybrać?

Wybór wałka do masażu jest uzależniony od naszej anatomii oraz od tego, jakie aktywności zamierzamy wykonywać. Jak już wspomnieliśmy, poszczególne produkty mogą różnić się między sobą pod wieloma względami, dlatego warto przed ostatecznym wyborem przeanalizować kilka istotnych kwestii.

Twardość

Zaczynamy od parametru, który wpływa na to, jaki trening z wałkiem możemy wykonać. Biorąc pod wagę ofertę rynkową, wymieniane są trzy typy rollerów ze względu na ich twardość. Pierwszy z nich tworzą wałki miękkie – są dobre na początek, dla osób, które dopiero poznają techniki automasażu i ćwiczeń z rollerem treningowym. Wałki o miękkiej powłoce są polecane osobom o drobnej budowie i tym, którzy potrzebują delikatnego rozmasowania napięć mięśniowych.

Następnie musimy wymienić wałki o średniej twardości (nieznacznie uginają się pod naciskiem palca. Są wskazane dla osób początkujących o przeciętnej budowie ciała.) oraz wałki twarde – nie są podatne na odkszłcenia pod naciskiem, wobec czego rollują znacznie intensywniej. Są polecane osobom zaawansowanym, mężczyznom, osobom o wyższej wadze lub atletycznej sylwetce. Zapewniają bardzo intensywne rolowanie.

Jaki rozmiar rollera do ćwiczeń jest odpowiedni?

Jest on uzależniony od rodzaju aktywności (joga, rozciąganie, crossfit etc.). Rollery o dużej średnicy świetnie sprawdzą się w masażu punktowym i przy ćwiczeniach kręgosłupa, natomiast modele o małej średnicy są dobre do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych oraz do masażu szyi.

Pozostałe aspekty przy wyborze rollera

 • Materiał i jakość wykonania - im wyższa jakość, tym dłużej posłuży nam wybrany roller do ćwiczeń. Warto zwrócić uwagę na wykończenie krawędzi i ewentualnych łączeń. Na rynku znaleźć można między innymi modele wykonane ze skóry syntetycznej, PVC, pianki czy też PE.
 • Maksymalne obciążenie - informuje, jaki ciężar jest w stanie wytrzymać wałek roller. W przypadku standardowych produktów maksymalne obciążenie wynosi około 100 kg, natomiast odmiany mocniejsze są w stanie wytrzymać ponad 2 razy więcej.
 • Cena - dobrze jest sięgnąć po model ze średniej półki cenowej. Najtańsze modele od nieznanych producentów mogą okazać się produktami słabszej jakości. Ile trzeba zapłacić za foam roller? Od kilku złotych (piłeczki) do nawet ponad 200 złotych.
 • Marka - to w pewnym sensie gwarancja jakości oraz odpowiedniego wykonania rollera. Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zakup rollera od firmy produkującej dobre akcesoria sportowe niż od nieznanego producenta. Warto polecić firmy jak: roller Tiguar oraz roller Zipro.

Dlaczego prawidłowe dobranie rollera jest ważne? Przede wszystkim względu na to, że niewłaściwie dobrany wałek do masażu nie przyniesie nam wielu korzyści, a nawet może zaszkodzić.

 • Twardy roller z wypustkami w przypadku osób o drobnej budowie, które dopiero zaczynają ćwiczenia tego typu będzie zupełnie nieodpowiedni. Będzie zbyt mocno dociskał i masował ciało i zamiast rozluźniać i relaksować mięśnie spowoduje ból i dyskomfort.
 • Miękki roller o małej średnicy nie sprawdzi się w przypadku osób o atletycznej sylwetce i wysokiej wadze – nawet nie poczują, że go użytkują.

Jak ćwiczyć z wałkiem piankowym?

Ćwiczeń z wałkiem piankowym jest bez liku. Można przy jego pomocy wykonywać masaż wszystkich partii ciała. To świetne urozmaicenie aktywności na macie oraz sposób na zrelaksowanie mięśni po innego typu czynnościach sportowych.

Na rollerze można wykonywać także standardowe ćwiczenia gimnastyczne – brzuszki, ćwiczenia nóg i bioder. Wystarczy podłożyć wałek piankowy w odpowiednie miejsce (na przykład pod plecy w przypadku wykonywania brzuszków) i wykonywać standardowe ćwiczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.