Udostępnij
Skomentuj

Lutownica transformatorowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Lutownica transformatorowa była dawniej najpopularniejszym typem tego rodzaju urządzeń.

Dziś bardziej rozpowszechnione są lutownice grzałkowe, ale to wcale nie oznacza końca lutownic transformatorowych. Wręcz przeciwnie – są one bardziej potrzebne niż kiedykolwiek.

Polecane lutownice transformatorowe

Co to jest lutownica transformatorowa?

Lutownica transformatorowa to taki typ lutownicy, w którym ciepło wytwarzane jest przez prąd o dużym natężeniu przepływający przez grot wykonany z odpowiedniego drutu. Aby uzyskać w grocie natężenie zdecydowanie wyższe niż w sieci energetycznej, konieczne jest użycie transformatora. Znajduje się on w zasadniczej części urządzenia i właśnie jego obecności lutownica zawdzięcza swoją nazwę.

Taka konstrukcja ma sporo zalet, jednak narzuca także pewne ograniczenia. Masa lutownicy transformatorowej jest stosunkowo duża w porównaniu z lutownicami grzałkowymi, możliwości regulacji temperatury są ograniczone, a nawet zmiana grotu nie pozwala na uzyskanie wysokiej precyzji lutowania. Swoją drogą, zmiany grotów trzeba dokonywać regularnie, ponieważ przepalają się one po pewnym czasie używania.

Lutownica transformatorowa czy oporowa?

Wybór między lutownicą transformatorową a lutownicą oporową nie jest wcale prosty. Teoretycznie ta druga może być nawet bardziej uniwersalna, jednak w praktyce wszędzie tam, gdzie do zlutowania (lub rozlutowania) są większe elementy i większe przekroje, lutownica transformatorowa będzie nieco lepiej się spisywała. Można też wykorzystać ją do lutowania elektroniki, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze – nie może to być ta sama lutownica, którą lutuje się połaciowo blachy, tylko specjalna zminiaturyzowana wersja. Po drugie – nawet wtedy najbardziej precyzyjna elektronika może nie wytrzymać w starciu z dość wysoką i niepodlegającą regulacji temperaturą grotu.

Stacja lutownicza czy lutownica transformatorowa?

Znów – wszystko zależy od zastosowań. Stacja lutownicza pozwala idealnie ustabilizować temperaturę grotów i stanowi świetne rozwiązanie dla majsterkowiczów-elektroników. Jednak w praktyce tam, gdzie używa się lutownic transformatorowych, taka kontrola jest zwyczajnie zbędna. To nie znaczy, że stacje lutownicze są kiepskie – po prostu służą do czegoś zupełnie innego, a już na pewno nie do lutowania przewodów żyłkowych i połaciowego lutowania blach.

Jakie kryteria zbadać przy wyborze lutownicy transformatorowej?

Jaką lutownicę transformatorową kupić? Taką, która ma odpowiednią moc, właściwe groty w zestawie, jest wygodna, trwała i najlepiej jeszcze tania.

Moc. Tutaj rozpiętość jest dość duża. Małe lutownice transformatorowe mają zaledwie 40-60 W mocy. Większa lutownica transformatorowa 100, 200 czy 250 W to już narzędzie wykorzystywane przy poważniejszych pracach, ale w sklepach czasem dostępna jest nawet lutownica transformatorowa 300 W. Ta rozgrzewa się już naprawdę mocno i sporo waży, ale świetnie sprawdza się przy łączeniu większych powierzchni. Wygodnym rozwiązaniem jest lutownica transformatorowa z regulacją mocy. Nie jest to szczególnie precyzyjna regulacja, jednak pozwala przynajmniej ogólnie dobrać temperaturę do rodzaju wykonywanych zadań.

Lutownica transformatorowa jaki grot? Dobór grotów jest zależny od wykorzystania. Lutownica transformatorowa ma bowiem szerszy katalog zastosowań niż jakikolwiek inny typ. Nawet do zwykłego lutowania można wybierać groty krótsze lub dłuższe, mniej lub bardziej ściśnięte na końcu. Poza tym do wielu lutownic można też założyć grot do cięcia styropianu albo do wypalania drewna. Są one wykonane z innego metalu i mogą mieć zmieniony kształt, natomiast warto pamiętać, że część grotów dobiera się specjalnie pod kątem mocy urządzenia.

Wyposażenie dodatkowe do lutownicy transformatorowej. Poza dodatkowymi grotami lutownice transformatorowe zwykle są wyposażone w żarówkę doświetlającą obszar roboczy, a niektóre dodatkowo również w stojaki i skrzynkę. Ta ostatnia oczywiście nie każdemu się przyda, ale dla majsterkowiczów sięgających po lutownicę sporadycznie, będzie dobrym rozwiązaniem, tym bardziej że zwykle zmieści się tam również zapas grotów i lutu.

Ile kosztuje lutownica transformatorowa?

Najtańsze modele nie przekraczają nawet 100 złotych. Są to jednak lutownice o mocy 40, 60, czasem do 150 W. To niewiele. Aby kupić mocniejszy sprzęt z regulacją, trzeba wydać 150-200 złotych i w większości przypadków taki wydatek naprawdę się opłaca, ponieważ lutownica pozwoli na wykonanie wszystkich prac, które byłyby wykonane mniejszymi modelami, ale również na wiele więcej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.