Udostępnij
Skomentuj

Pistolet natryskowy do malowania ścian - jaki wybrać? Jaki najlepszy?

Malowanie natryskowe jest coraz częściej stosowane jako alternatywa dla wałków i pędzli. Jaki pistolet kupić?

Ma ono faktycznie wiele zalet – jest szybsze, a warstwa farby pozostaje równiejsza i bardziej estetyczna. Wszystko to jednak pod jednym warunkiem – trzeba dobrać odpowiedni pistolet, a to wcale nie jest takie proste.

Jak działa pistolet natryskowy?

Najogólniej rzecz ujmując, pistolet natryskowy powoduje, że płynna farba opuszcza dyszę jako aerozol, czyli bardzo drobne krople farby w strumieniu powietrza. Warto jednak tu wyraźnie odróżnić typowy pistolet pneumatyczny od tzw. pistoletów elektrycznych. Jak działa elektryczny pistolet natryskowy? Dokładnie tak samo jak duża, klasyczna konstrukcja, różnica polega tu tylko na tym, że mianem „elektrycznego” określa się mniejsze, mobilne pistolety bez olbrzymich sprężarek. Gwoli ścisłości wypada jeszcze dodać, że te duże, profesjonalne pistolety też są zasilane elektrycznie, więc cały ten podział jest zupełnie arbitralny.

Pistolet natryskowy do malowania ścian – krótka charakterystyka

Jeśli jakiś producent opisuje swój wyrób jako pistolet do lakierowania ścian, to należy mieć świadomość, że jest to raczej opis ogólny. Nie znaczy to w żadnym razie, że nigdy nie da się go użyć do lakierowania płotu czy drewna. Po prostu ogólne cechy użytkowe narzędzia sprawiają, że właśnie przy pracach remontowych we wnętrzu sprawdzi się najlepiej. Jakie to cechy? Przede wszystkim moc i wielkość oraz typ dyszy, które będą dopasowane zwykle do pracy z farbami emulsyjnymi (akrylem, lateksem rzadziej emulsjami olejno-ftalowymi), bo to ich używa się do malowania ścian.

Taki pistolet natryskowy do malowania zwykle nie musi mieć dużego kompresora, a zatem będzie należał do grupy pistoletów „elektrycznych”. Ma to ten plus, że sama konstrukcja jest bardzo lekka i łatwo nią manewrować nawet w bardzo ograniczonej przestrzeni.

Polecane pistolety malarskie

Jaki pistolet natryskowy wybrać do ścian?

Aby odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie, trzeba najpierw rozważyć, o jakie prace dokładnie chodzi. Można bowiem albo wybrać pistolet, a później dopiero martwić się znalezieniem odpowiedniej do niego farby, albo można najpierw poznać charakterystykę farb, a w drugiej kolejności oceniać pod kątem przydatności różne modele pistoletów. Na co wtedy trzeba zwrócić uwagę?

  • Moc. Zasadniczo im większa, tym lepsza, ponieważ mocniejsze pistolety będą bardziej uniwersalne: przetłoczą nie tylko rozcieńczone farby akrylowe, ale także niektóre ciężkie akryle strukturalne, gęste nierozcieńczone farby lateksowe czy nawet niektóre tynki, jeśli będzie taka potrzeba. Nie ma jednak żadnych odgórnie ustalonych widełek, w których moc powinna się zawierać, by uznać ją za wystarczającą i trzeba w tym zakresie polegać na deklaracjach producenta.
  • Rodzaj dyszy i wielkość otworów. Otwory w dyszy mogą być ustawione tak, by farba wyprowadzana była strumieniem płaskim lub okrągłym. W pierwszym przypadku uzyskuje się zwykle większą precyzję, w drugim – grubszą warstwę farby, a zatem również lepsze krycie. Liczy się jednak również wielkość otworów. Standardowe są dość małe i na pewno nie dadzą sobie rady z większością farb strukturalnych, jednak większe otwory to również większe ryzyko powstania zacieków.
  • Umieszczenie zbiornika. Dolny zbiornik na farbę jest najczęściej nieco mniej poręczny, a poza tym podanie farby do dyszy wymaga zastosowania dodatkowej pompy. Przy zbiorniku górnym farba spływa grawitacyjnie, ale najczęściej są to pistolety z mocno ograniczoną pojemnością zbiornika, co jest o tyle kłopotliwe, że zaleca się, aby na jednym zbiorniku udało się wykończyć całą powierzchnię ściany.

Pistolet natryskowy: jaka firma najlepsza?

Marka ma w tym przypadku duże znacznie. Pistolety do malowania natryskowego są narzędziami, które muszą być produkowane z mocnych, odpornych na działanie farb materiałów. To niestety wpływa na wzrost ich cen, ale mimo wszystko zwykle nie opłaca się zakup najtańszego i niezbyt precyzyjnego urządzenia. Do producentów, których pistolety najczęściej są pozytywnie oceniane należą Wagner, Ryobi, Wenko i Bosch. Pod względem konstrukcyjnym nie różnią się one znacznie między sobą, aczkolwiek pewne rozwiązania są zastrzeżone i dlatego przyzwyczajenie do konkretnej marki może być ważnym czynnikiem wpływającym na kolejne decyzje zakupowe.

Jaki pistolet natryskowy kupić – najprostsza porada

Zakup pistoletu natryskowego do malowania ścian nie musi być trudny. Wybierając sprzęt ze średniej półki cenowej można dostać narzędzie, które poradzi sobie z tynkami, farbami strukturalnymi i standardowymi bez rozcieńczania, co jest najkorzystniejsze z punktu widzenia estetyki i ekonomii. Zwykle też nie będzie wtedy problemów z zakupem dodatkowej dyszy czy nawet całego zbiornika, a najtańsze modele rzadko można naprawić przez prostą wymianę części. Nie warto jednak kupować pistoletu za dwa tysiące złotych do pomalowania czterech ścian – warto jednak w budżecie znaleźć 300-500 złotych, żeby mieć większy wybór sprzętu dobrej jakości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.