Udostępnij
Skomentuj

Co potrzebne do warsztatu samochodowego? Wybieramy przydatne narzędzia.

Narzędzia do warsztatu samochodowego należy wybierać świadomie, aby móc korzystać z nich w pełni.

Rynek oferuje narzędzia, które dedykowane są do obsługi konkretnych marek samochodów oraz uniwersalne. Wyposażenie należy dopasować do charakteru prowadzonych prac. Inny zestaw narzędzi może być potrzebny w profesjonalnym warsztacie samochodowym, a inny do domowego garażu, gdzie naprawiany jest tylko własny pojazd mechaniczny. Narzędzia można podzielić na ręczne i elektryczne. Oto kilka wskazówek, jakie pomogą dobrać odpowiednie narzędzia do warsztatu samochodowego.

Podstawowe narzędzia do warsztatu samochodowego – co wybrać na początek?

Żaden profesjonalny warsztat samochodowy nie będzie miał szans na przetrwanie, jeżeli nie będzie miał odpowiedniego wyposażenia. To dzięki nim będzie można przeprowadzić niezbędne prace, których celem będzie usunięcie usterki w samochodzie. Do podstawowych narzędzi, jakie powinny znaleźć się w warsztacie samochodowym, zaliczyć można:

 • klucze imbusowe;
 • szczypce;
 • śrubokręty;
 • młotki;
 • przecinaki;
 • klucze nasadowe;
 • klucze płasko-oczkowe;
 • klucze do filtra oleju.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że ma się do czynienia z prawdziwą podstawą, która może także zostać swobodnie wykorzystana w amatorskim warsztacie. Dla zawodowców, którzy myślą o tym, aby móc bez problemu świadczyć usługi dla szerokiego grona klientów, dedykowane są także inne narzędzia, na przykład: akcesoria do zmiany opon, podnośniki samochodowe, przyrządy pomiarowe, szlifierki pneumatyczne, ściągacze do sprężyn.

Narzędzia specjalistyczne do warsztatu samochodowego dla profesjonalistów

Oto obszerna grupa narzędzi, która służy do codziennego wsparcia prac, jakie wykonywane są przez mechaników samochodowych. Oprócz wyżej wymienionych przedmiotów do pracy przydadzą im się również: narzędzia do serwisowania silnika czy wyważarki do kół. Mechanicy dbają o to, aby ich warsztat został wyposażony w przynajmniej jedno stanowisko diagnostyczne. Znaleźć tam można komputer, który pomaga zdiagnozować błędy występujące w poszczególnych pojazdach. W tym celu potrzebne są programy komputerowe do diagnostyki. Do dyspozycji są także mierniki/testy sprężenia, mierniki, które przeznaczone są do serwisowania elektryki samochodowej. Ściągacze łożysk i przegubów, narzędzia do obsługi zawieszenia i układu hamulcowego, szpachlówki samochodowe, lutownica, zestawy bezpieczników, żarówki, kompresor – na takim wyposażeniu jest w stanie skorzystać każdy warsztat samochodowy.

Jak uporządkować narzędzia w warsztacie samochodowym?

Skoro już wiadomo, jakie narzędzia są potrzebne do warsztatu samochodowego, czas na to, aby zaprowadzić w nich porządek. Jest to bardzo ważna kwestia, która jest w stanie wpłynąć także na komfort pracy. Tak, ktoś może powiedzieć, że narzędzia warsztatowe można trzymać tak naprawdę wszędzie. Z drugiej strony każdorazowe poszukiwania pożądanego przedmiotu może zajmować zbyt dużą ilość czasu. Lepiej uporządkować wyposażenie warsztatu.

Specjalne regały, półki oraz szafki to podstawa dla profesjonalnego warsztatu samochodowego. Nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile takich elementów będzie potrzeba, ponieważ wszystko uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie powierzchnią pomieszczenia ma się do czynienia. Należy uwzględnić nie tylko porządek w narzędziach, ale także pozostawienie wolnego miejsca na naprawianie pojazdy i na swobodną komunikację w środku.

W profesjonalnych warsztatach przydadzą się wózki narzędziowe, które pomogą nie tylko w utrzymaniu porządku, ale także trzymaniu niezbędnych elementów pod ręką. Wyposażone są one w kółka, które umożliwiają ich wygodne transportowanie po całej przestrzeni warsztatu. Ścianki warsztatowe doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Są one łatwe w montażu. Ich stabilność zapewniają solidne uchwyty. Można o nich pomyśleć w przypadku amatorskich warsztatów.

Amatorzy oraz profesjonaliści mogą również pomyśleć o specjalnych skrzynkach i narzędziach, które wyposażone są w przegrody. Pozwalają one na uporządkowanie podstawowych narzędzi. W skrzynce znajdzie się także miejsce na narzędzia oraz śrubki, które leżąc luzem, mogą zaginąć wśród innego wyposażenia warsztatowego.

Gdzie kupić narzędzia do warsztatu samochodowego?

Zestawy kluczy nasadowych, klucze udarowe, narzędzia elektryczne i inne elementy, które znajdą zastosowanie podczas naprawy samochodów, można kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Wybór miejsca uzależniony jest od klienta. Zanim jednak podejmie się finalną decyzję, należy zwrócić uwagę na opinię o danym sklepie oraz o marce wybranych narzędzi.

W przypadku sklepu ważne są na przykład szybka realizacja zamówienia, promocyjne ceny, dostępność produktowa oraz wysoka jakość obsługi. Narzędzia warsztatowe muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, aby można było z nich korzystać przez długi czas. Opinie klientów są w stanie wskazać, z jakich sklepów należy korzystać oraz jakim markom można zaufać.

Wybór kluczy nasadowych

Podstawa dla każdego warsztatu. Klucze nasadowe będzie także można wykorzystać do wielu innych prac, jakie niekoniecznie są związane z naprawą pojazdów mechanicznych. Dobrym wyborem będą klucze, które wykorzystane są ze stali chromowo-wanadowej (CrV). W ofercie sklepów można znaleźć klucze nasadowe podstawowe oraz takie, których technologia opiera się o system AS-Drive. To dzięki nim zwiększa się moment obrotowy o 25 lub 50%. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od modelu, który się wybierze.

Wymiar nasadek podawany jest w calach lub w milimetrach (dla warsztatów mechanicznych). Do nich potrzebna będzie dobrej jakości grzechotka, która pozwoli na swobodne manewrowanie. Grzechotki powinny mieć zapewniony minimalny skok obrotowy. Cały komplet powinien zawierać także adaptery.

Jaki wkrętak do warsztatu samochodowego?

Śrubokręty, które nazywane są również wkrętakami, to must have każdego warsztatu samochodowego. To właśnie tam na co dzień odkręca się i wkręca różnego typu wkręty. Wykorzystuje się je także do śrub, jakie wyposażone są w dedykowane otwory we łbie. Podważanie, wciskanie, luzowanie – w warsztacie samochodowym nie powinno zabraknąć takich przedmiotów, jakich zadaniem jest także ułatwienie wykonania szeregu prac. W warsztacie samochodowym przydadzą się następujące wkrętaki:

 • śrubokręt płaski – narzędzie, które przyda się do odkręcania/dokręcania elementów, jakie mają pojedyncze nacięcie na główce. Można też go wykorzystać do podważania różnych elementów;
 • śrubokręt krzyżowy PH – śruby i wkręty, które mają krzyż na główce. Często nazywa się je także uniwersalnymi;
 • śrubokręt TORX – główka ma kształt sześcioramiennej gwiazdy. To on umożliwia wykonanie prac, jakie wymagają wykonania dużego nacisku;
 • śrubokręt krzyżowy PZ – od krzyżowego odróżnia go to, że jest wyposażony w cztery dodatkowe wypustki na główce. Wykorzystuje się go do wykonania większego nacisku na poszczególne wkręty.

Czy warto kupić narzędzia pneumatyczne?

Funkcjonalne, praktyczne i łatwe w obsłudze narzędzia pneumatyczne sprawiły, że wykonanie pewnych prac jest zdecydowanie łatwiejsze. Wymagają one tylko dostępu do prądu, aby ich użycie było możliwe. Zamiast samodzielnie dokręcać śruby, wystarczy prosty układ pneumatyczny. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że nie stwarzają one zagrożenia pożarowego.

Wśród narzędzi pneumatycznych, które wykorzystamy w warsztacie, można wymienić:

 • nożyce pneumatyczne – świetnie radzą sobie z przecinaniem blach o różnych grubościach;
 • szlifierki – wykorzystać je można do wygładzania powierzchni lub ich wstępnego polerowania;
 • klucze pneumatyczne – dzięki nim odkręcenie kół lub wymiana klocków hamulcowych nie będą sprawiać problemów;
 • polerki – umożliwiają idealne wypolerowanie całej powierzchni;
 • ropownice – przy ich wykorzystaniu można dokładnie wyczyścić poszczególne elementy za pomocą ropy, innych substancji czyszczących oraz tych, których zadaniem będzie ochrona przed korozją.

W warsztacie samochodowym powinno znaleźć się także miejsce dla: przecinarek, wyrzynarek, wiertarek pneumatycznych i podnośników.

Jakie elektryczne sprzęty warsztatowe wybrać?

Lutowanie kabelków, przewodów czy elementów elektronicznych będzie możliwe dzięki dobrej lutownicy. Decydując się na to urządzenie, warto postawić na model, który ma regulację temperatury. W profesjonalnym warsztacie samochodowym przydać się może ta lutownica, której moc wynosi 60 W. Dobrym pomysłem będzie model, który ma krótki czas nagrzewania oraz posiada oświetlenie LED i automatyczne wygaszenie. Wyrzynarka może zostać wykorzystana nie tylko podczas naprawy pojazdów mechanicznych. To za jej pomocą będzie można pociąć różne materiały – w tym także blachy. Nie można zapomnieć także o tym, że pomaga ona wykonać otwory w poszczególnych elementach.

Wybierając wyrzynarkę, należy zwrócić uwagę na jej wagę, regulację prędkości oraz ergonomię. Szlifierka pozwala nie tylko ciąć, ale także wstępnie polerować. Pomoże ona usunąć warstwę farby, a także naostrzyć narzędzia. Jej wybór powinien zostać podyktowany analizą dobrego momentu obrotowego. Szlifierka powinna zostać wyposażona w zabezpieczenia (na przykład spowolniony ruch), dzięki czemu minimalizuje ona ryzyko wypadku.

Akumulatorowa wkrętarko-wiertarka pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub. Sprawdza się ona także przy innych pracach, które mogą być związane na przykład z płytami gipsowo-kartonowymi. Urządzenie o mocy 18 V będzie najlepszą propozycją do profesjonalnych warsztatów samochodowych.

Czy musisz kupić spawarkę do warsztatu samochodowego?

Półautomaty spawalnicze MIG-MAG i spawarki TIG przydają się w codziennej pracy mechanika samochodowego. Tego typu urządzenia wykorzystuje się nie tylko do spawania metalu, ale także do jego rozcinania. Tym bardziej że dobrej jakości spawarka jest w stanie poradzić sobie z grubymi warstwami metalu. Można je także wykorzystać do łączenia ze sobą tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę zakup spawarki do warsztatu, pod uwagę należy wziąć następujące parametry: prąd spawania, moc pobierana, czas cyklu pracy, dodatkowe wyposażenie.

Jakie narzędzia do diagnostyki samochodowej?

Diagnostyka samochodowa pozwala na test podstawowych systemów w każdym pojeździe. Tester akumulatorowy sprawdza wszelkiego rodzaju zmiany, do jakich mogło dojść w systemie elektrycznym. Miernik akumulatora pozwoli natomiast na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w przypadku pracy podzespołów samochodowych. Testery ciśnieniowe sprawdzają wartości, które odnoszą się do określonych parametrów ciśnienia paliwa oraz powietrza. Tester płynu hamulcowego, tester płynu chłodniczego, pompki podciśnieniowe to także narzędzia, które polecane są w przypadku prawidłowej diagnostyki samochodowej.

Narzędzia do lakiernictwa samochodowego

Warsztaty, które chcą świadczyć profesjonalne usługi z zakresu lakiernictwa samochodowego, powinny wyposażyć się w:

 • pistolet lakierniczy – wyposażony w specjalną dyszę, która umożliwia równomiernie nałożenie lakieru na całą powierzchnię. Do wyboru są różne pistolety, które można podzielić na: HP, HVLP, LVLP i LVMP. Wybór tego urządzenia uzależniony jest od charakterystyki wykonywanej pracy;
 • aerograf – za jego pomocą można wykonać dekoracyjne ozdoby na całej powierzchni. Są to urządzenia, które dzieli się ze względu na konstrukcję i miejsce, gdzie dochodzi do mieszania farby. Do dyspozycji są aerografy: grawitacyjne, podciśnieniowe, boczne, zewnętrzne i wewnętrzne;
 • kompresory – zapewniają wydajną i bezproblemową pracę. Wybór kompresora należy uzależnić od następujących czynników: maksymalne ciśnienie robocze, pojemność zbiornika, budowa, wydajność;
 • ścianka i kabina lakiernicza – specjalne urządzenia, które pomagają odciągać szkodliwe opary z pomieszczenia. Dokonując zakupu, należy wziąć pod uwagę specyfikę i intensywność pracy.

Wśród innych narzędzi, które dedykowane są do lakiernictwa samochodowego, wymienić należy odwadniacz, który montowany jest przy wejściu do kompresora, oraz maskę lakierniczą.

Jakie zastosowanie mają sprężarki w warsztacie samochodowym?

Sprężarki zaliczane są do podstawowych narzędzi w przypadku warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, stworzone są one do wytworzenia sprężonego powietrza, jakie przydaje się przy prowadzeniu wielu prac. Używa się tych narzędzi przede wszystkim do pompowania kół samochodowych. Służą one także do malowania elementów karoserii lub odmuchiwania. Sprężarki można podzielić na śrubowe i tłokowe oraz olejowe i bezolejowe.

Wyposażenie warsztatu samochodowego może się różnić. Niektóre miejsca dbają również o obecność specjalnych markerów, narzędzi izolacyjnych oraz odkurzaczy i środków konserwacyjnych. Na pewno należy zadbać o obecność kombinezonów roboczych, które pomogą w ochronie własnych ubrań przed zabrudzeniami, jakich w warsztacie samochodowym nikt się nie ustrzeże.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.