Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Co potrzebne do warsztatu samochodowego? Wybieramy przydatne narzędzia.

Wybór narzędzi do warsztatu samochodowego nie jest prostą decyzją.

Sprzęt, którym wyposażymy warsztat, powinien być uzależniony od typu prac, jakie zamierzamy wykonywać, od tego, jak często zamierzamy spędzać w nim czas oraz czy praca w warsztacie będzie miała charakter amatorski, półprofesjonalny, czy w pełni profesjonalny. W artykule podpowiemy, co będzie potrzebne do warsztatu samochodowego, w co się zaopatrzyć oraz na co zwracać uwagę urządzając swój warsztat.

Zestaw kluczy płaskich

Klucze płaskie w wielu rozmiarach to podstawowe wyposażenie każdego majsterkowicza i mechanika. Wybierając klucze płaskie warto zwrócić uwagę na ilość kluczy w zestawie, na jakość ich wykonania oraz na firmę.

W naszym sklepie znajdą państwo klucze samych renomowanych firm takich jak: YATO, Vorel, NEO, Haupa, Topex, Dedra, czy Stanley. Dobre klucze wykonane są ze stopu stali chromowo-wanadowej i to właśnie w takie powinniśmy celować, wybierając dobry sprzęt do warsztatu.

Najpopularniejszymi kluczami płaskimi są te w rozmiarach: 6x7, 8x9, 10x11, 12x13, 14x15, 16x17, 18x19, 20x22, 21x23, 24x27, 25x28 i 30x32mm. Jeżeli potrzebujemy klucza o nietypowym rozmiarze, którego nie możemy znaleźć w gotowych zestawach, możemy kupić go oddzielnie. Warto rozglądać się za zestawem w kwocie od około 60 złotych.

Zestaw kluczy nasadowych

Klucze nasadowe są kolejnymi niezwykle ważnymi kluczami, które obowiązkowo powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Producenci kluczy podają wymiary kluczy w calach, natomiast w warsztatach mechanicznych operuje się milimetrami. Zasada ta dotyczy niemal każdego rodzaju kluczy.

Dobierając klucze nasadowe, nie zapominajmy o dobrej grzechotce, która znacząco ułatwi korzystanie z nasadek, a także o niezbędnych adapterach. Warto wybierać grzechotki o możliwie małym skoku roboczym.

Większość kluczy nasadowych wykonana jest ze stali CrV (chromowo-wanadowej). Możemy zdecydować się na proste klucze nasadowe, a także na profesjonalne narzędzia, które posiadają najnowocześniejsze technologie- np. system AS-Drive, który zwiększa maksymalny moment o 25%. Istnieją również systemy, które zwiększają moment aż o 50%.

Wybór kluczy renomowanych firm gwarantuje, że będą one wykonane z najwyższą dbałością o detale, a także będą odpowiednio skalibrowane. Dobry zestaw kluczy nasadowych będzie nas kosztował od około 100 złotych wzwyż.

Zestaw śrubokrętów

Wybór śrubokrętów powinien być uzależniony od typu pracy, jaką zamierzamy nimi wykonać. Istnieją specjalne śrubokręty i wkrętaki do prac elektrycznych, budowlanych, do prac zegarmistrzowskich, ślusarskich, precyzyjnych oraz dla mechaników samochodowych.

Wybierając śrubokręty do pracy pod napięciem, należy wybierać sprzęty, które są odpowiednio zaizolowane. Zwróćmy również uwagę, do jakiego maksymalnego napięcia możemy używać śrubokrętów, zwykle jest to maksymalnie 1 kV.

Do prac precyzyjnych proponujemy zaopatrzyć się w małe wkrętaki z wymiennymi bitami. Najlepsze śrubokręty wykonywane są ze stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo-wanadowej.

Śrubokręty z magnetyzerem oraz wygodną, dużą rękojeścią powleczoną antypoślizgowym materiałem zdecydowanie poprawią komfort pracy. Dobrym pomysłem jest kupno zestawu śrubokrętów wraz z półką do powieszenia w garażu. Taki zestaw ma na przykład firma Proline. Proponujemy śrubokręty renomowanych firm: Neo, Stanley, czy Yato. Zestaw dobrych śrubokrętów to wydatek rzędu 50 złotych wzwyz.

Zestaw szczypiec

Szczypce możemy podzielić na szczypce do prac elektrycznych, hydraulicznych do prac samochodowych i precyzyjnych.

Do prac precyzyjnych sprawdzą się szczypce okrągłe (bociany), szczypce płaskie, szczypce tnące, szczypce długie, bociany wygięte, okrągłe tnące, tnące precyzyjne, czy szczypce uniwersalne. Każde ze szczypiec przeznaczone są do nieco innej pracy.

Szczypce długie stosujemy do rozginania lub zaginania drobnych elementów w trudno dostępnych miejscach, szczypiec tnących używamy do obcinania i przecinania detali lub małych przewodów, a bociany sprawdzą się do rozginania niewielkich elementów.

Szczypce elektrotechniczne to przede wszystkim szczypce do ściągania izolacji, szczypce do obcinania przewodów, szczypce do zasikania końcówek telefonicznych, czy szczypce elektrotechniczne boczne.

Szczypce do prac hydraulicznych to głównie szczypce nastawne do rur. Do warsztatów, w których zamierzamy naprawiać pojazdy mechaniczne, warto zaopatrzyć się w szczypce nastawne, szczypce uniwersalne, cęgi proste do cięcia, czy szczypce zaciskowe.

Przydatne będą również szczypce do opasek do zakładania i zdejmowania zacisków z węzy gumowych i opasek rozprężnych. Jeżeli będziemy przeprowadzać skomplikowane naprawy, warto pomyśleć również o szczypcach i zaciskaczach do pie

Zestaw kluczy imbusowych

Na rynku istnieją klucze imbusowe krótkie oraz długie, z kulką lub bez. Możemy zdecydować się na klucze wykończone chromem, matowe lub czarne. Jeżeli zamierzamy używać kluczy często i przy dużych momentach, warto zdecydować się na klucze z możliwie trwałego materiału, np. stali stopowej S2. Koszt dobrych kluczy imbusowych oscyluje w granicach 20 - 40 złotych.

Zestaw Torx

Elementy Torx- klucze, bity i końcówki są nieco droższe niż klucze imbusowe. Wybór obszernych zestawów Torx zagwarantuje, że już nie będziemy musieli szukać odpowiedniej końcówki do przykręcenia lub odkręcenia danego elementu.

Polecamy wieloelementowe zestawy bitów i nasadek Torx od firmy Neo, YATO, Stanley, Makita, czy Corona. Dobre mało elementowe zestawy Torx zaczynają się od kwoty około 60 złotych, natomiast za obszerne zestawy Torx klasy premium przyjdzie nam zapłacić nawet 400 złotych. Wykonanie ze stali chromowo-wanadowej lub molibdenowo-chromowo-wanadowej pozwoli cieszyć się Torxami przez wiele, wiele lat.

Klucze do filtra oleju

Dobrym pomysłem jest wybór klucza paskowego lub łańcuchowego. Dzięki nim łatwo odkręcimy nawet mocno zapieczony filtr. Wybierając rozmiar i typ klucza, zwróćmy uwagę, czy będzie pasował do naszego pojazdu. Znajdą u nas państwo również klucze szczękowe, trójramienne, zaciskowe i pazurkowe w najpopularniejszych rozmiarach. Polecamy klucze firm Beta, Topex, YATO, Vorel,Neo i Jonnnesway.

Klucze do filtra oleju to wydatek rzędu od 10 do nawet 150 złotych. Stawiając na profesjonalne zestawy najróżniejszych kluczy nasadowych do filtrów oleju, musimy być przygotowani na wydatek około 300- 400 złotych.

Ściągacz do sprężyn

Ściągacze do sprężyn doskonale nadadzą się do pracy ze sprężynami śrubowymi oraz podczas prac z kolumną McPhersona. Tanie ściągacze możemy kupić już za 40 złotych. Polecamy natomiast dobre ściągacze do sprężyn od firmy Neo, Yato lub Jonnesway.

Koszt dobrego ściągacza do sprężyn oscyluje w okolicach 100 złotych. Profesjonalne ściągacze, które powinny znaleźć się na wyposażeniu warsztatów samochodowych to wydatek rzędu 600- 900 złotych.

Ściągacz do tarcz

Ściągacze do tarcz przydają się w przypadkach, gdy mamy problem z ich zdjęciem i nie możemy poradzić sobie innymi narzędziami. Koszt ściągacza do tarcz hamulcowych to wydatek rzędu 100- 150 złotych.

Ściągacz do łożysk

Do zdejmowania łożysk kół doskonale sprawdzają się specjalistyczne narzędzia do tego zadania. Ściągacze do łożysk różnią się między sobą ilością ramion i ich rozstawem. Zwykle mamy do czynienia ze ściągaczami dwuramiennymi i trójramiennymi. Ściągacze do łożysk kupimy już od 20-30 złotych. Chcąc kupić solidny sprzęt tego typu, należy celować w okolice 100- 150 złotych.

Młotek

„Bez młota nie robota”. Młotek powinien być na wyposażeniu nie tylko każdego warsztatu, ale również każdego domostwa. Młotkiem można rozwiązać wiele problemów. Możemy wyróżnić młotki ciesielskie, stolarskie, ślusarskie, gumowe, murarskie, kowalskie, kamieniarskie, brukarskie, czy do prac precyzyjnych. Istnieje również cała masa specjalistycznych młotków do konkretnego typu wykonywanej pracy- np. młotki do klepania kos.

Warto zaopatrzyć się minimum w jeden solidny młot, który pomoże przy odkręcaniu zapieczonych dużych śrub, a także w jeden mały młotek do nieco bardziej precyzyjnego stosowania. W warsztacie może przydać się również młotek gumowy, gdy podczas uderzania nie chcemy uszkodzić powierzchni lub konstrukcji elementów. W zależności od typu młotka, ich ceny wahają się od 6 do nawet 150 złotych.

Kombinerki

Kombinerki używane są przy wielu pracach, które wymagają pewnego i mocnego chwytu lub do przytrzymywania elementów w trudno dostępnych miejscach. Doskonale sprawdzają się do prac elektrycznych, mechanicznych i precyzyjnych.

Możemy wyróżnić kombinerki uniwersalne, ze sprężyną rozpierającą, kombinerki izolowane, z automatycznym otwarciem, czy magnesowane. Chcąc postawić na dobre kombinerki, musimy wydać około 20-30 złotych.

Smar

Ilość smarów na rynku może przyprawić o ból głowy. Możemy wyróżnić smary sylikonowe, grafitowe, do wierteł i dłut, smary miedziane, suche smary, smary litowe, smary do wrzecion młotów udarowych, smary plastyczne molibdenowe, smary teflonowe, mineralne, smary do przegubów, do prowadnic itd.

Wybór odpowiednich smarów do warsztatu powinien być warunkowany pracami, jakie mamy zamiar w nim wykonywać. Poza specjalistycznymi smarami do konkretnych zastosowań, warto zaopatrzyć się w smary wielofunkcyjne, których możemy użyć do wielu różnych zastosowań. Dobrym pomysłem będą smar konserwująco-naprawczy, smar silikonowy, penetrujący, uniwersalny w aerozolu, smar o podwyższonej przyczepności, smar teflonowy sanitarny, czy legendarny WD-40.

Kompresor

Jednym kompresorem możemy zasilić większość garażowych narzędzi- wiertarkę, klucz udarowy, pistolet do malowana i piaskowania, szlifierkę i wiele innych narzędzi. Warto wybrać sprzęt z odpowiednio dużą do wymienionych zastosowań wydajnością, zwłaszcza jeżeli zamierzamy podłączać do kompresora szlifierkę.

Kompresory możemy podzielić na napięcie znamionowe, a także na rodzaj. Głównie używa się kompresorów zasilanych napięciem sieciowym (230 V) oraz kompresory zasilane z gniazdek 3-fazowych (400 V).

Jeżeli mamy możliwość, zawsze warto wybrać kompresor zasilany trójfazowo, powodów jest wiele- wyższa sprawność, moment rozruchowy, a przede wszystkim kompresory zasilane trójfazowo na napięciu 400 V są mniej zawodne niż te zasilane z gniazd 230 V. Minusem kompresorów zasilanych napięciem 400 V jest fakt, że nie podłączymy ich wszędzie, a jedynie tam, gdzie mamy gniazdko trójfazowe.

Z reguły kompresory bezolejowe są przeznaczone do prac amatorskich i do sporadycznego używania. Kompresory olejowe odznaczają się bardziej skomplikowaną budową, jednak dzięki pompie smarowanej olejem. Kompresory te posiadają o wiele lepsze parametry i są bardziej żywotne, pod warunkiem, że na bieżąco wymieniamy w nich olej.

Poza wydajnością ważny jest duży zbiornik, warto rozglądać się za kompresorami o pojemności około 100-200 litrów, ciśnieniu maksymalnym do około 10-12 barów i wydajności na poziomie około 300-400 l/min. Im częściej i mocniej kompresor będzie eksploatowany, tym solidniejszy sprzęt o lepszych parametrach warto kupić.

Latarka i lampa warsztatowa

Latarki są z reguły bardziej kompaktowe i mobilne od lamp warsztatowych, dzięki czemu łatwiej będzie nimi manewrować podczas prac w trudno dostępnych, ciemnych miejscach.

Niektóre latarki możemy podpiąć do ubrania, inne powiesić lub postawić. Istnieją także latarki czołowe, które doskonale sprawdzą się, gdy mamy zajęte obie ręce i jednocześnie musimy oświetlać przestrzeń roboczą. Możemy wyróżnić również latarki UV służące do wykrywania wycieków chłodziwa, czy jedne z popularniejszych- latarki LED z mocnymi diodami o najróżniejszych mocach.

Lampy warsztatowe to nieco większe źródła światła najczęściej chronione koszykiem lub specjalną obudową, która zabezpiecza je przed uszkodzeniem i zbiciem. Lampy warsztatowe mogą być wyposażone w źródło światła na bazie mocnych diod LED lub żarówkami. Lampy warsztatowe to oczywiście rozwiązania przewodowe. Większość z nich posiada wygodny hak do zawieszenia w kanale lub pod sufitem. Moc lamp warsztatowych jest nieporównywalnie większa od mocy latarek, dzięki czemu świecą mocniej i jaśniej.

Rękawice robocze

Chcąc chronić swoje dłonie przed odciskami, porysowaniami, lub innymi drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, a także niebezpieczną dla ciała chemią oraz brudem, warto pracować w rękawicach roboczych. Jeżeli zamierzamy wykonywać niebezpieczne prace, warto wybrać rękawice ochronne, które o wiele lepiej chronią dłonie i nadgarstki.

Dobre rękawice robocze możemy kupić za około 20-30 złotych. Wyróżniamy rękawice budowlane, uniwersalne, czy rękawice olejoodporne. Najczęściej rękawice wykonane są ze świńskiej skóry licowej, powlekane gumą, akrylowe, z PCV, lateksowe, nylonowe, z dzianiny bawełnianej, czy nitrylu.

Obuwie robocze

Obuwie robocze doskonale chroni stopy i kostki przed ciężkimi przedmiotami, które czasem wypadają z rąk. Robocze buty zdadzą egzamin również w przypadku ochrony stóp przed chemią warsztatową.

Dzięki swojej konstrukcji i materiałom łatwo się je czyści, a także zapewniają odpowiednią wygodę podczas pracy w warsztacie. Niektóre buty są również odpowiednio zaizolowane, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w pracach elektrycznych i elektrotechnicznych. Pamiętajmy, aby wybierać buty zgodnie z ich przeznaczeniem, środowiskiem, w jakim pracujemy oraz typem prac, które wykonujemy. Do prac w suchych pomieszczeniach, gdzie nie jesteśmy narażeni na szkodliwą chemię lub zmienne warunki atmosferyczne, warto wybrać buty o dużej oddychalności. Jeżeli pracujemy w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach, sprawdzą się buty z metalowymi noskami i grubą warstwą mocnego materiału. Polecamy obuwie robocze firm YATO, DEAR, Lahti Pro, czy Lemigo.

Spodnie robocze

Spodnie robocze głównie chronią nogi przed chemią i niesprzyjającymi warunkami w środowisku pracy, a także, jeżeli są wyposażone w odpowiednie ochraniacze na kolana, golenie lub krocze, chronią pracownika przed obrażeniami mechanicznymi- otarciami, uderzeniami, porysowaniami itd.

Poza tym spodnie robocze dzięki przemyślanej konstrukcji posiadają wiele potrzebnych i odpowiednio umiejscowionych kieszeni i przegródek, w których intuicyjnie możemy trzymać najpotrzebniejsze klucze, narzędzia, śrubki i inne drobiazgi.

Polecamy spodnie robocze firm Lahti Pro, BETA, Reis, NEO, czy SARA. Dobre spodnie robocze możemy kupić za około 60-100 złotych.

Miernik napięcia

Mierniki napięcia, czyli inaczej woltomierz sprawdzi się zarówno w warsztacie, gdzie będziemy chcieli sprawić stan naładowania akumulatorów, w naprawach elektryki pojazdów, a także do prac domowych. Wybierając miernik, możemy postawić na wygodny, mobilny i funkcjonalny multimetr, który zmierzy nam dowolne wielkości elektryczne, a także na spory, profesjonalny miernik parametrów instalacji elektrycznych, czy samochodowych.

Dobry multimetr to koszt około 100-300 złotych, podczas gdy profesjonalne mierniki kosztują grubo ponad 5-8 tysięcy złotych, w zależności od zastosowania.

Opaski plastikowe

Zaciskowe opaski plastikowe, inaczej zwane trytytkami lub trytkami, to samozaciskowe opaski, których używa się głównie do spinania wiązek przewodów elektrycznych. Wiele osób stosuje trytytki do mocowania kołpaków w samochodach. Opaski plastikowe sprzedawane są w różnych rozmiarach i kolorach- najczęściej białym i czarnym.

Podnośnik samochodowy

Podnośniki samochodowe doceni każdy domorosły mechanik oraz profesjonalista. Warto postawić na solidny, dobry jakościowo produkt. Awarie podnośników samochodowych zwykle kończą się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet życiu. Wyróżniamy kilka rodzajów podnośników- żaby, podnośniki hydrauliczne, słupkowe, podnośniki trapezowe mechaniczne. Wybór odpowiedniego podnośnika powinien być uzależniony od częstotliwości, miejsca korzystania i ciężaru samochodu.

Jeżeli rzadko podnosimy lekki samochód, proponujemy lewarek trapezowy, jeżeli często podnosimy ciężkie samochody osobowe, warto zainwestować w podnośnik typu żaba lub podnośnik słupkowy.

Polerka samochodowa

Polerki samochodowe to narzędzia, które znacząco ułatwiają polerowanie lakieru po malowaniu i obróbki powierzchni wykonanych z kamienia, drewna i metalu. Warto wybrać taką, z regulacją obrotów. Istnieją polerki bezprzewodowe, na akumulator oraz przewodowe zasilane z gniazdka sieciowego. Koszt dobrych polerek to około 150- 300 złotych. Polecamy firmy Einhell i YATO.

Kobyłki

Kobyłki to inaczej stojaki i podnośniki warsztatowe. Doskonale nadają się do podnoszenia pojazdów. Jeżeli posiadamy lekki samochód, możemy pokusić się o kobyłki 2 tonowe, jeżeli nieco cięższy i nie chcemy ryzykować, warto poszukać 3 tonowych podnośników.

Kobyłkami nazywa się również stojaki, które służą do przytrzymywania dużych arkuszy blatów, blach, czy jako podwyższenie.

Prostownik

Prostowniki są nieocenionymi urządzeniami, szczególnie w okresach mrozów i gdy zapominamy wyłączyć w samochodzie świateł lub radia. Polecamy prostowniki mikroprocesorowe, które same dozują napięcie oraz prąd ładowania, pozwalają nam sprawdzić stan naładowania akumulatora w samochodzie i motocyklu oraz samodzielnie przełączają się na ładowanie akumulatorów 6/12 V Dobre prostowniki mikroprocesorowe to wydatek rzędu 200- 250 złotych.

Klucz udarowy

Klucz udarowy może być zasilany sprężonym powietrzem z kompresora, akumulatorowo lub elektrycznie z gniazdka sieciowego. Jeżeli zależy nam na sile i dużym momencie klucza udarowego, warto wybierać pneumatyczne klucze, które posiadają moc powyżej 1000 Nm. Klucze akumulatorowe zwykle odznaczają się mocą na poziomie 100- 200 Nm, a elektryczne około 900- 1200 Nm. Do lekkich prac w zupełności wystarczy klucz akumulatorowy. Ceny kluczy mogą wahać się od 500 do nawet 3000 złotych.

Klucz do kół

Wybierając klucz do kół, możemy zdecydować się na klucz fajkowy lub krzyżakowy. Warto wybierać mocne klucze ze stali chromowo-wanadowej. Posiadamy klucze do kół w najpopularniejszych rozmiarach od czołowych producentów: NEO, YATO, Topex, czy JONNESWAY. Ceny dobrych kluczy do kół oscylują w granicach 60- 100 złotych.

Pistolet lakierniczy

Pistolety lakiernicze doskonale sprawdzają się do lakierowania pojazdów, a także różnych innych przedmiotów. Używając pistoletu lakierniczego, możemy uzyskać równiejszą powierzchnię malowanego elementu, a także przyśpieszyć proces malowania. Możemy wybrać pistolet lakierniczy ze zbiornikiem lub z wężem do podłączenia do zewnętrznego zbiornika. Używając pistoletu lakierniczego, niezbędny jest kompresor. Proponujemy pistolety lakiernicze NEO i AIRPRESS.

Wiertarka

Wiertarka to kolejny niezbędny sprzęt w każdym szanującym się warsztacie. Wybierając latarkę warto zwrócić uwagę na jej moc. Dobrym rozwiązaniem będą latarki o mocy od 600 do 1000 W, które poradzą sobie z większością prac w warsztacie.

Pamiętajmy, że rodzajów wiertarek jest całe mnóstwo- możemy wyróżnić wiertarki kątowe, udarowe, stołowe, do szkła, do metalu, do drewna i wiele innych. Dlatego powinniśmy dobierać wiertarkę do typu pracy oraz materiału, który zamierzamy wiercić.

Akcesoria lakiernicze

Akcesoria lakiernicze to przede wszystkim farby, benzyna ekstrakcyjna, folie, taśmy, lakiery, papiery ścierne, podkłady, pasty polerskie i wiele innych elementów, które wspomagają procesy malowania, czy lakierowania.

Kosmetyki samochodowe

Do kosmetyków samochodowych możemy zaliczyć szampony, woski, nabłyszczacze, pasty polerskie, preparaty zapobiegające parowaniu szyb. Możemy wyróżnić również preparaty do tapicerki, do silników, do kokpitów, odświeżacze powietrza, środki czyszczące i konserwujące felgi, zderzaki i opony.

Odkurzacz

Do odkurzania w warsztacie możemy zaopatrzyć się w profesjonalne odkurzacze przemysłowe, które dzięki dużej sile ssącej i szerokiej funkcjonalności pozwolą na szybkie doprowadzenie warsztatu do ładu. Tego typu odkurzacze są w stanie odkurzać na mokro i sucho. Zwykle odznaczają się mocą na poziomie 1200-1800 W.

Jeżeli nie zależy na odkurzaniu warsztatu, a pojazdów, dobrym pomysłem będzie ręczny odkurzacz samochodowy lub mobilny odkurzacz zasilany z gniazdka sieciowego. Polecamy odkurzacze KARCHER, Sarmix, Black&Decker, Makita i Graphite. Ceny odkurzaczy wachają się od 300 do nawet 3000 złotych.

Szpachlówki samochodowe

Szpachlówki samochodowe to środki chemiczne, które wypełniają nierówności, rysy i otwory w karoserii pojazdów. Dobór odpowiedniej szpachlówki jest kluczem do skutecznego zakamuflowania niedoskonałości lakieru. Możemy wyróżnić szpachlówki wykańczające, uniwersalne, z włóknem szklanym, z pyłem aluminiowym i na tworzywa sztuczne. Koszt szpachlówki to około 10 do 30 złotych.

Środki do konserwacji

Środki do konserwacji to głównie chemia do ochrony i konserwacji podwozia pojazdów, do ochrony karoserii, czy do profili zamkniętych. Środkami do konserwacji są na przykład neutralizatory rdzy, żywice poliestrowe i utwardzacze, farby cynkowe w aerozolu, miedź w sprayu, smar litowy, preparaty do ochrony elementów elektrycznych, smar montażowy, silikon do uszczelek, smar do przegubów, smar do łożysk, czy smar do pasków klinowych.

Lutownica

Lutownica to niezastąpione narzędzie każdego majsterkowicza i elektronika. Lutownicą możemy łączyć elementy metalowe, poprawiać styki, łączyć przewody elektryczne oraz elementy elektryczne, a także naprawiać układy scalone.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniej lutownicy do wykonywanych prac. W warsztatach świetnie sprawdzą się stacje lutownicze, lutownice Hot Air, czy lutownice transformatorowe. Przy wyborze lutownicy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. W miejscach, gdzie nie mamy dostępu do gniazdek sieciowych, dobrym rozwiązaniem będzie lutownica gazowa. Pamiętajmy jednak, że odznacza się ona o wiele mniejszą mocą niż inne lutownice zasilane energią elektryczną.

Do warsztatów proponujemy lutownice o mocy co najmniej 100 Watów. Temperatura pracy również jest istotna, ze względu na pracę z różnymi materiałami. Warto zastanowić się nad lutownicą z regulacją temperatury pracy. Polecamy lutownice firmy YATO, STHOR, NEO, czy LUND.

Zestawy bezpieczników

Zestawy bezpieczników samochodowych doskonale nadają się do instalacji elektrycznych pojazdów, a także do kompresorów, prostowników, rozdzielaczy gniazd zapalniczek i wszędzie tam, gdzie stosuje się małe płytkowe bezpieczniki o konkretnym prądzie wyłączeniowym. Posiadamy zestawy bezpieczników 5, 10, 15, 20, 25 i 30 Amperów.

Żarówki

Posiadanie w warsztacie lub garażu zapasowego kompletu żarówek do swojego pojazdu to zawsze dobry pomysł. Posiadamy również żarówki oświetleniowe- halogenowe i LEDowe, które doskonale oświetlą przestrzeń roboczą.

Marker

Markery doskonale sprawdzają się do zaznaczania miejsc cięcia, wiercenia, zaznaczania krawędzi, czy punktów. Odpowiednie markery budowlane i warsztatowe działają na każdej powierzchni- betonie, cegle, drewnie, metalu itd. Posiadamy markery w najróżniejszych kolorach, w cenach od 2 do nawet 170 złotych za 72-elementowe komplety markerów.

Noże do cięcia kabli

Noże do przewodów służą do ściągania z nich izolacji oraz do ich cięcia. Specjalistyczne noże do cięcia są niezwykle wygodne w użyciu, zajmują mało miejsca i mogą być stosowane do każdego rodzaju przewodów dostępnych na rynku. Do cięcia kabli możemy również używać obcinaków do przewodów. Polecamy noże i obcinaki firm Knipex, JOKARI i Haupa. Koszt noży do cięcia kabli oscyluje w okolicach 40- 70 złotych.

Materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne używane w warsztatach to przede wszystkim koszulki temokurczliwe, taśmy izolacyjne, taśmy hydrauliczne, otuliny poliuretanowe proste lub zwojowe. Poza tym do materiałów izolacyjnych możemy zaliczyć styropian i pianki montażowe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.